Σελίδα 12 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 2101112131422 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 111 έως 120 από 261

Θέμα: Game of Thrones 6x10 - The Winds of Winter

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    111 Χρήστες
    9,6

για να ψηφήσετε
    6x10
    The Winds of Winter

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    26/06/2016 - 20:00
    GMT -5
    27/06/2016 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru!
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Kyara Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Η γιαγια και ο Γουιλας που ηθελαν οι Ταϊρελ να τον παντρεψουν με την Σανσα.
    Ποιος είναι ο Γουίλας;
    Τον Λόρας ήθελαν να παντρέψουν με την Σάνσα, η Μαργιωρή το είχε πει στην Σάνσα και μετά η Σάνσα τον γλυκοκοίταζε επειδή ήταν όμορφος ώσπου έφαγε την παπάρα με τον Τύριον.

Newbie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την gigi Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Ποιος είναι ο Γουίλας;
    Τον Λόρας ήθελαν να παντρέψουν με την Σάνσα, η Μαργιωρή το είχε πει στην Σάνσα και μετά η Σάνσα τον γλυκοκοίταζε επειδή ήταν όμορφος ώσπου έφαγε την παπάρα με τον Τύριον.
    Οπα λαθος σωστη εισαι

TV Master
    Likes / Thanks
    Πάμε στις διαφωνίες.

John-Sansa

Γράψατε πολλοί ότι ο John δεν άξιζε να γίνει βασιλιάς του Βορρά, ότι δεν κάνει για ηγέτης.
    Ε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν άξιζε επειδή έκανε ένα λάθος στην στρατηγική; Το οποίο λάθος ήταν ότι προσπάθησε να σώσει τον "αδερφό" του μέχρι την τελευταία στιγμή;
    Κάπου έχουμε χάσει το μέτρο.

Οι βόρειοι ήταν πιστοί στους Σταρκ για πολλά χρόνια. Οι σύγχρονοι βόρειοι όπου και οπότε τους δίνετε ευκαιρία αναφέρουν ένα όνομα: Νεντ Σταρκ. Δεν υπάρχει κανείς που να του μοιάζει περισσότερο από τον John και ας μην είναι γιος του.

Ο John έχει ήδη θητεύσει ως ηγέτης, ως διοικητής. Και αν κάποιοι νομίζουν ότι απέτυχε (του ιδίου συμπεριλαμβανομένου) ας μου πουν ποιος ηγέτης ήταν πιο τίμιος από αυτόν;
    Ποιος είδε την μεγάλη εικόνα και τον πραγματικό εχθρό;
    Ποιος κοιτούσε τους άλλους και όχι τον εαυτό του;
    Ποιος έδινε τις μάχες του στην πρώτη γραμμή;
    Αν ο John δεν αξίζει, τότε οποιοσδήποτε άλλος χαρακτήρας αυτής της σειράς θα έπρεπε να καίγεται στις φωτιές τις κολάσεως.

Μάλλον έχουμε ξεχάσει ποια είναι η μάχη που έπεται.
    Οποίος είναι καταλληλότερος από τον John για την μάχη με τους White Walkers ας σηκώσει το χέρι.
    Και μετά ας δει το Hardhome.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Reben Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ...Τον βλέπω να στέκεται δίπλα στην αδελφή του και να της κλέβει τα πάντα αμίλητος. Όχι, δεν είναι αυτός ο Τζον που θαυμάζω και αγαπώ... είμαι πολύ απογοητευμένος...
    Δεν κλέβει τίποτα, οι άρχοντες του Βορρά τον ανακηρύσσουν Βασιλιά του Βορρά.
    Και πραγματικά, καλή χρυσή και άγια η Σάνσα αλλά από που κι ως που της ανήκει ή της αξίζει ο τίτλος της Βασίλισσας περισσότερο από τον John;
    Χώρια που βασίλισσα για τους Βόρειους δεν υπάρχει.
    Η αγάπη σου για την Σάνσα θολώνει την κρίση σου.

Εγώ μένω στην μεταξύ τους συζήτηση, που μου δείχνει ότι κανείς τους δεν επιθυμεί να γίνει βασιλιάς.
    Κανείς τους δεν έχει αρνητικά συναισθήματα.

5. Thanks ria237 thanked for this post
    Likes *daskala*, Eleni7, Sanji91, smallville, hakinen liked this post
    Newbie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την mathripper Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Πάμε στις διαφωνίες.

John-Sansa

Γράψατε πολλοί ότι ο John δεν άξιζε να γίνει βασιλιάς του Βορρά, ότι δεν κάνει για ηγέτης.

Δεν άξιζε επειδή έκανε ένα λάθος στην στρατηγική; Το οποίο λάθος ήταν ότι προσπάθησε να σώσει τον "αδερφό" του μέχρι την τελευταία στιγμή;
    Ενας ικανος δοιηκητης και στρατηγος δεν ακολουθει το συναισθημα του αλλα το καθηκον του για να πετυχει το στοχο του, ιδιαιτερα οταν οι πιθανοτητες της νικης δεν ειναι με το μερος του. Το λαθος που λες δεν ηταν ενα οποιοδηποτε λαθος, αλλα το πιο καταστροφικο, που οδηγουσε σε βεβαιο θανατο. Εαν δεν ηταν η Σανσα με τον Μικροδαχτυλο, θα ειχε νικησει ο Ραμσεϋ, η Σανσα θα ειχε αυτοκτονησει, ολος ο στρατος τους θα ειχε ξεκλιρηστει, και οι επικεφαλεις του θα δεχοντουσαν τις "περιποιησεις" του ψυχακια.
    Παρε για παραδειγμα τον Ρομπ. Εκανε ενα λαθος διοτι ακολουθησε το συναισθημα του και εξ'αιτιας του χασανε τον πολεμο, ο ιδιος, η γυναικα του με το αγεννητο παιδι τους πεθανε και το ιδιο και η μανα του.

7. Likes ria237, Reben, Εγώ., gigi liked this post
    TV Guru!
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την mathripper Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Πάμε στις διαφωνίες.

John-Sansa

Κάπου έχουμε χάσει το μέτρο.

Οι βόρειοι ήταν πιστοί στους Σταρκ για πολλά χρόνια. Οι σύγχρονοι βόρειοι όπου και οπότε τους δίνετε ευκαιρία αναφέρουν ένα όνομα: Νεντ Σταρκ. Δεν υπάρχει κανείς που να του μοιάζει περισσότερο από τον John και ας μην είναι γιος του.

Ο John έχει ήδη θητεύσει ως ηγέτης, ως διοικητής. Και αν κάποιοι νομίζουν ότι απέτυχε (του ιδίου συμπεριλαμβανομένου) ας μου πουν ποιος ηγέτης ήταν πιο τίμιος από αυτόν;
    Ποιος είδε την μεγάλη εικόνα και τον πραγματικό εχθρό;
    Ποιος κοιτούσε τους άλλους και όχι τον εαυτό του;
    Ποιος έδινε τις μάχες του στην πρώτη γραμμή;
    Αν ο John δεν αξίζει, τότε οποιοσδήποτε άλλος χαρακτήρας αυτής της σειράς θα έπρεπε να καίγεται στις φωτιές τις κολάσεως.

Μάλλον έχουμε ξεχάσει ποια είναι η μάχη που έπεται.
    Οποίος είναι καταλληλότερος από τον John για την μάχη με τους White Walkers ας σηκώσει το χέρι.
    Και μετά ας δει το Hardhome.

Δεν κλέβει τίποτα, οι άρχοντες του Βορρά τον ανακηρύσσουν Βασιλιά του Βορρά.
    Και πραγματικά, καλή χρυσή και άγια η Σάνσα αλλά από που κι ως που της ανήκει ή της αξίζει ο τίτλος της Βασίλισσας περισσότερο από τον John;
    Χώρια που βασίλισσα για τους Βόρειους δεν υπάρχει.
    Η αγάπη σου για την Σάνσα θολώνει την κρίση σου.

Εγώ μένω στην μεταξύ τους συζήτηση, που μου δείχνει ότι κανείς τους δεν επιθυμεί να γίνει βασιλιάς.
    Κανείς τους δεν έχει αρνητικά συναισθήματα.
    Άλλο λάθος σε στρατηγική μάχης, στρατηγός δηλαδή, και άλλο βασιλιάς.

Τον Ρομπ τον ανακήρυξαν βασιλιά γιατί αποκεφαλίστηκε ο Νεντ και ξεσηκώθηκε ο μεγάλος γιος και στράφηκε εναντίον του στέμματος να πάρει εκδίκηση και ξεκίνησε ένα μάτσο πετυχημένες μάχες.

Ο Τζον έχει παλέψει στο Wall τους wildlings, και στο Hardhome. Σε καμιά από τις δύο μάχες δεν ήταν παρόντες οι οίκοι του βορρά. Επίσης στην πρώτη μάχη τον σώζει ο Στάνις, ενώ στην δεύτερη χάνει παταγωδώς και διαφεύγει μόνο εξαιτίας της θάλασσας.
    Επιπλέον άλλοι μιλούν στην θέση του και παίρνει την θέση του Lord Commander, αποτυγχάνει παταγωδώς (και η Σάνσα) να πείσουν την μικρή Μόρμοντ μέχρι που έρχεται ο Κρεμμύδας και δεν την αντιμετωπίζει σαν παιδί όπως έκαναν η Σάνσα και ο Τζον αλλά ως ίση και την πείθει, και αποτυγχάνει επίσης στους Glover. Έρχεται η μάχη, χάνει στην μάχη και τους σώζει η Σάνσα. Επίσης τον έχουν ήδη προδώσει οι άντρες του στο Κάστρο αφού τον σκότωσαν, ενώ κατά την διάρκεια της μάχης στο Γουίντερφελ όταν παγιδεύτηκαν τον προδίδουν οι wildlings και φωνάζουν "fuck this, let's go home" και προσπαθούν απλά να διαφύγουν.

Και έρχεται η συνάντηση, ο Τζον κάθεται αμίλητος βασικά χωρίς να βγάλει λόγο για αυτά που έχει δει και ζήσει, χωρίς να βροντοφωνάξει τον θάνατό του και ότι παρόλο που "my watch has ended" επειδή ήδη πέθανε, να δείξει τις πληγές του και να πει "εγώ όμως δεν παρατώ τον αγώνα που δίνουν οι άντρες στο Wall γιατί γνωρίζω την απειλή από τον βορρά και άμα δεν μαζευτούμε να βοηθήσουμε και πέσει το Κάστρο οι επόμενοι είμαστε εμείς" ή κάτι παρόμοιο. Και έρχεται από το πουθενά ένα δεκάχρονο και τον ανακηρύσσει βασιλιά, ενώ οι άλλοι λένε πως ο Τζον εκδικήθηκε τον Κόκκινο Γάμο. Λάθος, η Σάνσα εκδικήθηκε τον Κόκκινο Γάμο σκοτώνοντας τους Μπόλτον συμμαχώντας με τον Μικροδάχτυλο, και η Άρυα σκοτώνοντας τους Φρέυ. Ο Τζον ούτε καν επίθεση στο Γουίντερφελ δεν κήρυξε, πάλι η Σάνσα ήταν αυτή που το έκανε.

Και ανακηρύσσουν βασιλιά έναν μπάσταρδο, ενώ υπάρχει trueborn κληρονόμος μπροστά τους, και ενώ και η ίδια η μικρή Μορμόντ είναι κορίτσι. Και ενώ τον πόλεμο εναντίον των Μπόλτον η trueborn Σάνσα Σταρκ τον κήρυξε και τον κέρδισε και όχι ο Τζον.
    Απλά δεν έχει λογική η απόφασή τους και είτε μεγάλη παπάρα έκαναν στο γράψιμο της σκηνής, είτε ο Βορράς απλά έχει ηλίθιους. Ο αρχηγός και ο βασιλιάς πρέπει πάντα να εμπνέουν τον λαό. Ο Τζον δεν εμπνέει τίποτα, ούτε οι πράξεις του και κυρίως οι λόγοι του.

Επίσης, ένας καλός βασιλιάς είναι πάντα και καλός άνθρωπος.
    Ένας καλός και τίμιος άνθρωπος δεν σημαίνει ότι θα γίνει και καλός βασιλιάς. Δες τι έγινε με τον Τόμμεν.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την gigi; 28 Ιουνίου 2016 στις 14:44

9. Likes Kyara liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    ...και κάπου εδώ ας αρχίσω το δικό μου story.
    Κατ' αρχή θα ήθελα να αναφερθώ στις θεωρίες που συνοδεύουν αυτή τη σειρά. θεωρίες τόσο ΄΄ύποπτες΄΄ που είναι λες και τις διαδίδουν οι ίδιοι, διότι δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα μπορούσε ποτέ κάποιος να σκεφτεί ότι η Λυάννα και ο Ράιγκαρ...και εγέννετο ο Τζον Σνόου. Η θεωρία βέβαια υπάρχει εδώ και χρόνια, αλλά εάν ανατρέξουμε στο παρελθόν, τότε που η σειρά ακολουθούσε πιστά τα βιβλία, πουθενά δε υπήρχε έστω και μία υποψία ότι....
    Το ίδιο συνέβη και πρόσφατα.
    θεωρία ότι η Σερσέι θα γίνει Σαπφώ Νοταρά (Μπορλότοοοοο), θεωρία ότι η Μάργιαρυ θα μας αφήσει γειά και πολλά τέτοια, τα οποία έγιναν πραγματικότητα.
    Θέλω ο Τζορτζ Μάρτιν να ΜΗΝ επιβεβαιώσει ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά. Εξάλλου δεν έχει και κανένα λόγο να το κάνει.
    Η σειρά πάει για φινάλε με 13 ακόμη επεισόδια, τα οποία θα μας βγάλουν την ψυχή μέχρι να μας τα δείξουν, λένε ότι σε 2 χρόνια...
    Έτρεξε λοιπόν με χίλια, μας χάρισε ένα απίστευτο επεισόδιο με όλο τον θίασο επί σκηνής, με καταιγιστικές σκηνές, με..., με..., με..., για να φτάσουμε πλέον σε ένα σημείο όπου:
    Πάνω κάτω ψιλιαζόμαστε όλοι το τι θα γίνει, το πως θα γίνει δεν ξέρουμε.
    Ψάχνουμε να βρούμε το 3ο κεφάλι του δράκου και εδώ και κάτι μήνες άρχισαν κάποιοι, φαντάζομαι οι ίδιοι που ανέφερα στην αρχή, να βαφτίζουν τον Τύριον Ταργκάρυεν. Ε ναι, ποιόν άλλον να βρούμε, να μας βολεύει κιόλας?
    Θα ρωτήσω τη φουκαριάρα τη μάνα μου μήπως, κάποτε, ένα βράδυ...οπότε εγώ είμαι Ταργκάρυες, ασχέτως εάν δεν έχω τα τα χαρακτηριστικά που έχει η Καλίσι, ή είχε ο αδελφούλης της. Θα μου πείτε τα έχει ο Σνόου ή ο Τύριον?

Έτρεξε λοιπόν η σειρά να προλάβει, κι όταν τρέχεις μπορεί να σκοντάψεις. Ρωτώ λοιπόν.
    1. Ποιός ο λόγος να μας δείξουν ότι μαχαίρωσαν τον Μέγα Παισέλ τα ΄΄πουλάκια΄΄ του ψευτοΜέιστερ? Λογικά κι αυτός στην δίκη δεν πήγαινε? θα γινόταν φλαμπέ.
    2. Πόσο λαλάκας μπορεί να ήταν το δεξί χέρι του Σπουργίτη, που αντί να πάρει μαζί του και τους υπόλοιπους να πάνε να φέρουν την Σερσέι, απλά ακολούθησε ένα πιτσιρίκι που τον παρέσυρε στα τούνελ?
    3. Που ήταν ο θείος της Σερσέι, ο Σερ Κήβαν, γιατί δεν θυμάμαι να τον είδα στην δίκη.
    4. Γιατί να μας δείξουν την Άρυα ως Χάνιμπαλ, ή ολίγον Χάνιμπαλ, αφού η μικρή έγινε assassin, με αποτέλεσμα να χαλαστούν αρκετοί για την συμπεριφορά της. Αυτή λογικά πάει τώρα να φάει και την Βασίλισσα. Μην ξεχνάτε τις προφητείες της γριάς μάγισσας όταν ήταν μικρή.

Μου φάνηκε πολύ περίεργη η επιθυμία του Μικροδάχτυλου να καθήσει στον θρόνο. Ένας άνθρωπος από ταπεινή καταγωγή που ξέρει ότι ποτέ δεν θα μπορούσε να λάβει τέτοιο αξίωμα, όσα μέσα κι αν διαθέτει.

Που λέτε να πάει η Νταινέρις? Από που θα ξεκινήσει η αντιεπίθεση? Άλλοι λένε ότι πάει καρφί στο King's landing, εγώ λέω ότι πρέπει να πάει σε ασφαλές λιμάνι, να ξεφορτώσει και μετά ξεκινάει...
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

11. Likes Hrisa76, Εγώ. liked this post
    Newbie Το Avatar του/της nikpra
    Likes / Thanks
    Το καλύτερο επεισόδιο της σειράς για εμένα...
    Εχω δει πολλές φορές την σκηνή που κάτι ψιθυρίζει η Λυάννα στον Νεντ και είμαι σίγουρος οτι λέει ''His name is Aegon. If Robert finds out he'll kill him, you know he wil.You have to protect him, promise me Ned''
    Πάμε τώρα στο δεύτερο βιβλίο
    Spoiler
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Hrisa76; 28 Ιουνίου 2016 στις 19:31 Αιτία: ΔΕΝ αναφερόμαστε στα βιβλία

TV Guru!
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tasoskratos Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ...και κάπου εδώ ας αρχίσω το δικό μου story.
    Κατ' αρχή θα ήθελα να αναφερθώ στις θεωρίες που συνοδεύουν αυτή τη σειρά. θεωρίες τόσο ΄΄ύποπτες΄΄ που είναι λες και τις διαδίδουν οι ίδιοι, διότι δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα μπορούσε ποτέ κάποιος να σκεφτεί ότι η Λυάννα και ο Ράιγκαρ...και εγέννετο ο Τζον Σνόου. Η θεωρία βέβαια υπάρχει εδώ και χρόνια, αλλά εάν ανατρέξουμε στο παρελθόν, τότε που η σειρά ακολουθούσε πιστά τα βιβλία, πουθενά δε υπήρχε έστω και μία υποψία ότι....
    Το ίδιο συνέβη και πρόσφατα.
    θεωρία ότι η Σερσέι θα γίνει Σαπφώ Νοταρά (Μπορλότοοοοο), θεωρία ότι η Μάργιαρυ θα μας αφήσει γειά και πολλά τέτοια, τα οποία έγιναν πραγματικότητα.
    Θέλω ο Τζορτζ Μάρτιν να ΜΗΝ επιβεβαιώσει ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά. Εξάλλου δεν έχει και κανένα λόγο να το κάνει.
    Η σειρά πάει για φινάλε με 13 ακόμη επεισόδια, τα οποία θα μας βγάλουν την ψυχή μέχρι να μας τα δείξουν, λένε ότι σε 2 χρόνια...
    Έτρεξε λοιπόν με χίλια, μας χάρισε ένα απίστευτο επεισόδιο με όλο τον θίασο επί σκηνής, με καταιγιστικές σκηνές, με..., με..., με..., για να φτάσουμε πλέον σε ένα σημείο όπου:
    Πάνω κάτω ψιλιαζόμαστε όλοι το τι θα γίνει, το πως θα γίνει δεν ξέρουμε.
    Ψάχνουμε να βρούμε το 3ο κεφάλι του δράκου και εδώ και κάτι μήνες άρχισαν κάποιοι, φαντάζομαι οι ίδιοι που ανέφερα στην αρχή, να βαφτίζουν τον Τύριον Ταργκάρυεν. Ε ναι, ποιόν άλλον να βρούμε, να μας βολεύει κιόλας?
    Θα ρωτήσω τη φουκαριάρα τη μάνα μου μήπως, κάποτε, ένα βράδυ...οπότε εγώ είμαι Ταργκάρυες, ασχέτως εάν δεν έχω τα τα χαρακτηριστικά που έχει η Καλίσι, ή είχε ο αδελφούλης της. Θα μου πείτε τα έχει ο Σνόου ή ο Τύριον?

Έτρεξε λοιπόν η σειρά να προλάβει, κι όταν τρέχεις μπορεί να σκοντάψεις. Ρωτώ λοιπόν.
    1. Ποιός ο λόγος να μας δείξουν ότι μαχαίρωσαν τον Μέγα Παισέλ τα ΄΄πουλάκια΄΄ του ψευτοΜέιστερ? Λογικά κι αυτός στην δίκη δεν πήγαινε? θα γινόταν φλαμπέ.
    2. Πόσο λαλάκας μπορεί να ήταν το δεξί χέρι του Σπουργίτη, που αντί να πάρει μαζί του και τους υπόλοιπους να πάνε να φέρουν την Σερσέι, απλά ακολούθησε ένα πιτσιρίκι που τον παρέσυρε στα τούνελ?
    3. Που ήταν ο θείος της Σερσέι, ο Σερ Κήβαν, γιατί δεν θυμάμαι να τον είδα στην δίκη.
    4. Γιατί να μας δείξουν την Άρυα ως Χάνιμπαλ, ή ολίγον Χάνιμπαλ, αφού η μικρή έγινε assassin, με αποτέλεσμα να χαλαστούν αρκετοί για την συμπεριφορά της. Αυτή λογικά πάει τώρα να φάει και την Βασίλισσα. Μην ξεχνάτε τις προφητείες της γριάς μάγισσας όταν ήταν μικρή.

Μου φάνηκε πολύ περίεργη η επιθυμία του Μικροδάχτυλου να καθήσει στον θρόνο. Ένας άνθρωπος από ταπεινή καταγωγή που ξέρει ότι ποτέ δεν θα μπορούσε να λάβει τέτοιο αξίωμα, όσα μέσα κι αν διαθέτει.

Που λέτε να πάει η Νταινέρις? Από που θα ξεκινήσει η αντιεπίθεση? Άλλοι λένε ότι πάει καρφί στο King's landing, εγώ λέω ότι πρέπει να πάει σε ασφαλές λιμάνι, να ξεφορτώσει και μετά ξεκινάει...
    Κοίτα, το γεγονός ότι ο Νεντ δεν έχει πει τίποτα για την μάνα του Τζον και του δίνει υπόσχεση να του μιλήσει την επόμενη φορά που θα συναντηθούν αλλά πεθαίνει, σε ιντριγκάρει να κάτσεις να ψάξεις. Τα άτομα που βγάζουν τις θεωρίες, δεν είναι άτομα όπως εσύ που (υποθέτω) έχεις διαβάσει μια φορά τα βιβλία αλλά άτομα που τα έχουν ξεκοκκαλήσει διαβάζοντάς τα 10-20 φορές και ταυτόχρονα συζητώντας με άλλους που επίσης τα έχουν ξεσκίσει στο διάβασμα. Όταν συζητάς, πάντα τυχαίνει κάτι να πει κάποιος που δεν το έχεις σκεφτεί και θα σε οδηγήσει σε άλλους δρόμους σκέψης. Η θεωρία με τους γονείς του Τζον δεν πιστεύω ότι ήταν δύσκολο να συνδιάσει κανείς το 1+1 κάνει 2, το Hodor μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο να το φανταστεί κανείς. Παρόλ'αυτά θυμίσου εποχές lost και τι θεότρελες θεωρίες πέφταν στο τραπέζι, και θα καταλάβεις το πόσο μπορεί να καλπάσει η φαντασία κάποιου οπότε ακόμα και το Hodor δεν είναι τόσο απίθανο να το συνειδητοποιήσεις. Επιπλέον, τα βιβλία έχουν γραφτεί στην αγγλική, Ακόμα και αν γνωρίζει ο μεταφραστής, πως διάολο να αποδώσει το Hodor στην ελληνική; Κράτα την πόρτα, κράτα πόρτα, κραπόρτα, καπότα; Και αγγλικά να γνωρίζεις, αν δεν έχεις καθημερινά αγγλικά ακούσματα από διάφορους ανθρώπους με διάφορες προφορές διαφορετικές αγγλικής δύσκολο να σου πάει ο νους.

Εγώ έλεγα ότι ο Τύριον είναι Ταργκάρυεν. Μετά άκουσα για δίδυμα στο ToJ και μ'άρεσε περισσότερο σαν ιδέα δίδυμη του Τζον. Και όλα αυτά βασισμένη στο ότι υπάρχουν 3 δράκοι οπότε χρειάζονται 3 αναβάτες. Μετά το προηγούμενο επεισόδιο το έχω απορρίψει. Δεν υπάρχει τρίτος Ταργκάρυεν, η Ντάνυ μια χαρά τους ελέγχει τους δράκους της και εξ αποστάσεως.

1)Μάλλον δεν θα πήγαινε στη δίκη, εξάλλου ενώ οι άλλοι ετοιμάζονταν αυτός πηδούσε πόρνη. Επίσης για να δείξουν ότι ο άλλος ελέγχει πια τα little birds.
    2)Τίποτα, η σκηνή απλά εξυπηρετεί την αγωνία και το να μας δείξει τι έχει γίνει. Ένα μπαμ από το πουθενά θα μας έβαζε σε απορίες. Τώρα βλέπουμε ότι η Σέρσει ελέγχει βασικά τα little birds που πάνε στις κατακόμβες και βάζουν φωτιά στα αποθέματα.
    3)Τον άλλον Λάννιστερ λες, που ήταν το χέρι του Τόμμεν; Ήταν στην δίκη.
    4)Δεν ξέρω

Η Ντάνυ δεν πάει καρφί στην πρωτεύουσα. Έχει πλοία γεμάτα με άλογα, θα πάει να κάνει επίθεση με τα άλογα φορτωμένα στα πλοία; Κάπου θα ξεφορτώσει τον στρατό. Εγώ Ντορμ λέω, το πιο κοντινό μέρος στην πορεία της επίσης.

14. Thanks Bender62, johny f thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της pansp32
    Likes / Thanks
    Το επεισόδιο ήταν έπος. Το περίμενα άλλωστε, περισσότερο από το 6x09. 10αράκι καθαρότατο. Αν και διαφορετικά τα 2 επεισόδια μεταξύ τους το 6x10 το θεωρώ καλύτερο.

Η Σέρσει θεά. Γιατί όταν η τύπισσα λέει ότι θα κάψει όλα, το εννοεί. Όταν κάποιος αντιμετωπίζει την Σέρσει θα έπρεπε να ξέρει ότι είτε την σκοτώνει είτε δεν μπλέκεται στα πόδια της! Ημίμετρα δεν χωράνε! Οι σκηνές στο kings landing με το σχέδιο της Σέρσει είναι σε εφαρμοφή ήταν κορυφή. Confess. Confess. Shame. Shame. Ναι μωρή αρρώστια! Άντε γεια γατάκια.

Η Μαργαρίτα η Ταυρέλ πραγματικά δεν κατάλαβα τι ήθελε να κάνει. Αν πράγματι είχε σχέδιο. Αν το σχέδιο της ήταν αυτό που είδαμε τότε ήταν πολύ λίγη για το παιχνίδι του θρόνου.

Ο Tommen θα μπορούσε να ήταν καλός βασιλιάς αν ήταν άλλη η χρονική περίοδος. Ίσως αν ήταν στη θέση του Τζοφρυ τότε στην αρχή που έπαιρναν το κεφάλι του Νεντ Σταρκ και ο πόλεμος άρχιζε για τα καλά.

Επιτέλους η Άρυα επέστρεψε. Απόλαυση. Με την εικόνα της άδειας σκοτεινής αίθουσας πρώτη απάντηση της κοπελίτσας ότι οι γιοι του Φρέυ είναι "εδώ", κατάλαβα ότι κάτι παίζεται. Starks send their regards bitchies.
    (Ο Edmure παρέδωσε το κάστρο για να ξαναφυλακιστεί;;; Όταν έλεγα στο 6x08 ότι είναι λαλακία η όλη φάση όπως την απέδωσαν, ήμουν τρελός...LOL)

King of the North. Η μικρή αρχόντισσα Μόρμοντ μπορεί να του έδωσε μόνο 62 άντρες αλλά τελικά του χάρισε τον Βορρά. Μπορεί να έχει εμφανιστεί μόνο σε 2(+1) επεισόδια αλλά ήδη είναι από τα πιο αγαπητά πρόσωπα. Δώστε της τον θρόνο να τελειώνουμε.
    Τελικά μας έδωσαν αυτό που σχεδόν "ξέραμε" τόσο καιρό για τον Τζον. Δεν είναι τόσο μπάσταρδος όσο κάποιοι νομίζουν. Αν και όταν μαθευτεί θέλω να δω φάτσες.

Δώστε reunion Sansa, Bran, John, Arya!

Ο Sam και τα τοπία ήταν μία ευχάριση προσθήκη. Αφού είναι στον ναό της γνώσης υποθέτω πως δεν θα προλάβει να γίνει μέιστερ αλλά μέσω της γνώσης θα συμβάλει καθοριστικά στον πόλεμο εναντίον των ζόμπι και του βασιλιά τους.

Ο κομμουνισμός είναι η νιότη του κόσμου. Θα μπορούσε να το είχε πει κάπου η κοντή ( ). Νομίζω ότι το παράκαναν με τον στρατό και τα πλοία που έδειξαν. ΟΚ ήταν overkill. Μην μας δείξουν καμιά μάχη στην επόμενη σεζόν με την κοντή και κανέναν άλλο και μετράμε τους στρατιώτες της κοντής στα δάκτυλα.
    Αν μέσω του Βάρυς, Tyrell-Martell-Targaryen συμμάχησαν τότε ποιος είναι ο αντίπαλος; Lannister; Δεν έχουν ούτε το 1/10 του στρατού της συμμαχίας ούτε τα λεφτά των προηγούμενων!
    Ομολογώ πως φοβάμαι για το μέλλον της Daenerys. Δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι μπορεί να παίξει τόσο καλό στο παιχνίδι των δολιοπλοκιών. Ως τώρα λόγους έβγαζε και όπου δεν έβγαζε λόγους ήταν οι δράκοι και έκαιγαν. Η διπλωματία της είναι λίγο..μονότονη! Ίσως ο Τύριον να σώσει την κατάσταση.
    Πέρα από αυτό έχασε 2 από τους 3 πιο πιστούς σωματοφύλακες της. Γιατί η Daenerys άφησε τον Ντάριο πίσω πραγματικά δεν κατάλαβα. Ο τύπος ήταν και καλός πολεμιστής και ο 24/7 φρουρός της.

Απορία: Ο Μπραν μπορεί να δει το μέλλον; Αναφέρομαι στο Kings landing και το boom boom της Σέρσει.

Υ.Γ. Είναι λίγο περίεργο αλλά βρισκόμαστε (σχεδόν) στο τέλος της σειράς. Μόνο 13 επεισόδια. Θέλω κι άλλα!!

16. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes singingm2, Εγώ. liked this post
    TV Guru!
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την pansp32 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Πέρα από αυτό έχασε 2 από τους 3 πιο πιστούς σωματοφύλακες της. Γιατί η Daenerys άφησε τον Ντάριο πίσω πραγματικά δεν κατάλαβα. Ο τύπος ήταν και καλός πολεμιστής και ο 24/7 φρουρός της.
    Γιατί η βασίλισσα γεννάει τα παιδιά του βασιλιά. Κανείς άρχοντας του Γουέστερος δεν θα κάνει συμμαχία μαζί της γνωρίζοντας ότι έχει εραστή που μπορεί να την γκαστρώσει και το παιδί να μην είναι δικό του. Στην Meereen ο κόσμος έχει άλλη νοοτροπία, και δεν θα είχε πρόβλημα να παντρευτεί πρώην σκλαβέμπορο για να κάνει ειρήνη μαζί τους. Στο Γουέστερος σκέφτονται αλλιώς, αυτό την συμβουλεύει ο Τύριον.
    Επιπλέον η Daenarys έχει 100.000 bloodriders, δεν νομίζω να της λείψουν δυο φρουροί.

Απορία: Ο Μπραν μπορεί να δει το μέλλον; Αναφέρομαι στο Kings landing και το boom boom της Σέρσει.

Κι εγώ αυτό πίστευα όταν είδαμε το όραμα, αλλά με τον τρόπο που εξελίχθηκαν τα υπόλοιπα επεισόδια με χαρακτήρες να ταξιδεύουν στην άλλη άκρη του κόσμου σε δυο βδομάδες, ο Τζον να κάνει τον γύρο του βορρά σε χρόνο ρεκόρ, Μικροδάχτυλος επίσης, Βάρυς στο Ντορμ και πίσω Meereen στο ίδιο επεισόδιο, σκέφτομαι πως ίσως ο Μπραν να είδε το παρελθόν, η ανατίναξη στην πρωτεύουσα χρονικά γι'αυτόν να έγινε πριν την επίθεση των WW στη σπηλιά του 3ER.

Σελίδα 12 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 2101112131422 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας