Σελίδα 19 από 27 ΠρώτοΠρώτο ... 91718192021 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 181 έως 190 από 261

Θέμα: Game of Thrones 6x10 - The Winds of Winter

1.  
    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ
    Συνολικά Ψήφησαν
    111 Χρήστες
    9,6

για να ψηφήσετε
    6x10
    The Winds of Winter

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    26/06/2016 - 20:00
    GMT -5
    27/06/2016 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Tα επεισόδια 9 και 10 ήταν υπέροχα. Πέρασαν ακριβώς αυτό που ήθελαν να πουν με την υπέροχη σκηνοθεσία, ερμηνείες και μουσική. Αριστοτεχνικό το χτίσιμο της έντασης στα τελευταία δύο επεισόδια (επιτέλους).

Τα έχετε πει όλα γι αυτό το επεισόδιο.

Η Σέρσει είναι μια άψυχη πέτρα μίσους. Αντί μετά το σκηνικό, να πάει αμέσως στο γιο της, θεώρησε πιο σημαντικό να πάει να βασανίσει την άλλη. Δείχνει τι ήταν πιο σημαντικό για εκείνη, τη δεδομένη στιγμή. Τώρα πλέον, δε τη κρατάει τίποτα από το να εξαπολύσει το τέρας που έγινε. Το ύφος της μετά την έκρηξη, μ΄έκανε να τη μισώ και να την παραδεχτώ ταυτόχρονα. Το βλέμματα που αντάλλαξε με Τζέιμι, ανατριχιαστικά. Είμαι περίεργη να δω ποιος από όλους τους εχθρούς που έχει δημιουργήσει, θα την καταστρέψει. Ο λαός του kings landing δε την πάει μία. Οι Σπουργίτες ήταν η μόνη αίσθηση «δικαιοσύνης» που ένιωσαν οι απλοί άνθρωποι απέναντι στην εκμετάλλευση όλων αυτών των ευγενών. Twisted justice, αλλά ο Σπουργίτης φαινόταν ότι ήταν ο μόνος που τους υπολόγιζε. Φοβερή η σκηνή που δε μπορούσε να πιστέψει τι γίνεται, πριν ανατιναχθεί. Γιατί ποιος λογικός άνθρωπος θα τίναζε τα πάντα στον αέρα, για να βρεθεί σε θέση ισχύος, χωρίς συμμαχίες και εχθρούς που θα κάνουν τα πάντα για να τον καταστρέψουν. Δηλαδή μια τρύπα στο νερό. Η ιδιαίτερη ψυχολογία της Σέρσει όμως, είναι απρόβλεπτη. Όντως είναι πολύ καλογραμμένος villain.
    Η αυτοκτονία του Τόμμεν ήταν τραγική και απίστευτα λυπηρή, υπέροχα σκηνοθετημένη. Ένιωσε ότι κανένας δε τον υπολογίζει και ότι πραγματικά δεν ελέγχει τίποτα σαν βασιλιάς, μία θέση που δεν ήθελε εξ’αρχής. Κρίμα και για τη Μάρτζορυ. Τόσο κόπο έκανε για μια θέση στο πολιτικό παιχνίδι για το τίποτα. Εν τω μεταξύ, μου φάνηκε περίεργο που μερικοί πίστευαν ότι είχε master plan. Το σχέδιο της ήταν να πάει με τα νερά των Σπουργιτών, να βγάλει τον αδελφό της από αυτή την κατάσταση και μετά ήταν βλέποντας και κάνοντας.

Όσο δε μου άρεσε η σκηνή της Ντάνυ καβάλα στο δράκο με τους Ντοθράκι, τόσο μου άρεσαν οι σκηνές της στα δύο τελευταία επεισόδια. Η Ντάνυ ωρίμασε . Ξέρει ποια είναι. Φέρεται στον Τύριον σαν ίσο και ακούει αυτούς που ξέρουν καλύτερα γι αυτά που η ίδια δεν γνωρίζει. Συγκινητικός ο Τύριον, που επιτέλους αναγνωρίζουν την αξία του. Βάζω έναν αστερίσκο όμως. Δε ξέρω κατά πόσο ο Τύριον θα μπορέσει να συγκρατήσει τελικά όλη αυτή τη δύναμη που κατέχει η Ντάνυ. Γιατί η Ντάνυ είναι conquer όχι ruler. Είναι όλα (αλλαγή προς το καλύτερο) ή τίποτα (καταστροφή). Είδαμε πόσο περιορισμένη αισθανόταν στο Μηρήν, όταν έπαιζε τον ρόλο της βασίλισσας και πόσο στο στοιχείο της βρίσκεται όταν είναι πάνω στον δράκο. Τώρα ξέρει τις δυνάμεις και τις αδυναμίες της. Τι θα επιλέξει να γίνει; We will see.

Η Άρυα μ' ανησυχεί λίγο. Οι Φρέυ το άξιζαν και με το παραπάνω. Το χαμόγελο ικανοποίησης δε με πειράζει και το είχα κι εγώ κατά τη διάρκεια της σκηνής. Αλλά προς στο τέλος, ήταν σαν να μην ήταν η Άρυα. Σαν να παίρνει ικανοποίηση μόνο από τη σκληρότητα της πράξης. Μήπως είναι στο δρόμο για να γίνει no one; Φαντάζομαι ο χαρακτήρας θα περάσει από αυτό το στάδιο αλλά ελπίζω να έχει redeeming qualities.

Ο Μπραν κάνει warg στο Δέντρο. Πλέον έχει αποκτήσει την ικανότητα να δει αυτό που θέλει μέσα στο χρόνο. Και φυσικά αυτό που τον απασχολεί, είναι η οικογένεια του όπου και επιβεβαιώνονται οι γονείς του Τζον με μία πολύ ωραία σκηνή. Δε μπορώ να φανταστώ τι θα κάνει ο Μπραν από εδώ και πέρα. Θα βρει τον Τζον; Ούτε μπορώ να φανταστώ που θα χρησιμεύσει η πληροφορία ότι ο Τζον δεν είναι μπάσταρδος Σταρκ αλλά μπάσταρδος Ταργκάρυεν.

Πολύ καλή ερμηνεία του Τζέιμι, τη στιγμή που ο Φρέυ του λέει ότι είναι ίδιοι. Έτρεμε το σαγόνι του από την αγανάκτηση. Και φοβερή η αποστομωτική του απάντηση. Δε μπορεί να ξεφύγει από το παρελθόν. Το βλέμμα προς στη Σέρσει επιβεβαιώνει τις φοβίες του.

Πολύ καλή ερμηνεία του ηθοποιού που παίζει τον Ντάβος. Τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Φθηνά τη γλίτωσε η Melisandre. Κάπου θα συναντήσει την Άρυα όπως είχε πει, όταν βρέθηκαν μαζί στην αδελφότητα χωρίς Λάβαρα. Αλλά πριν φύγει, περίμενα να πει, ότι μάλλον η θυσία της Συριν ήταν αυτή που οδήγησε στην ανάσταση του Τζον Σνόοου. Έτσι δε δουλεύει ο κόκκινος θεός; Μία ζωή για την άλλη; Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να υπάρχει κάποιο κόστος για την ανάσταση (εκτός απο τη ψυχολογία του Τζον) και όχι να είναι έτσι random. Δε της έλεγαν πριν φύγει, τουλάχιστον να κάνει καμιά προσπάθεια με τον Ρίκον; Οι αναστάσεις, όταν δεν φαίνεται να υπάρχουν ξεκάθαροι κανόνες, είναι tricky.

Θα σταθώ στο στόρι του Βορρά γιατί είναι το αγαπημένο μου. Λατρεύω Τζον και Σάνσα και τη σχέση τους. Μακάρι να συναντηθούν και με τα υπόλοιπα αδέλφια Σταρκ.
    Όμως, το τι το έχουν δει τα ματάκια μου στο ίντερνετ αυτές τις μέρες για τους χαρακτήρες, δεν περιγράφεται. Ο Τζον είναι ηλίθιος ή άγιος, η Σάνσα είναι traitor ή mastermind. Εντάξει σε τίποτα δε συμφωνώ. Από το ένα άκρο στο άλλο.

Τζον

Είναι τρομερά γενναίος, κοιτάει στα μάτια τον κίνδυνο και απλά δε το βάζει κάτω. Σκέφτεται το στόχο, όχι πολύπλευρα. Νομίζω ότι είναι καλύτερος από τους γονείς Σταρκ, γιατί βλέπει τη μεγάλη εικόνα, ξέρει τι πρέπει να γίνει, έχει δει ότι οι όρκοι που δίνουν οι άνθρωποι, μπορεί και να μην έχουν πολύ μεγάλη σημασία τελικά. Είναι λίγο σαν τον Στάννις, αλλά προς το καλύτερο. Είναι πιο ευέλικτος.
    Ο Τζον όμως δεν έχει μάθει να κυβερνά το βασίλειο των ανθρώπων και δεν έχει εμπειρία για το πως παίζεται το παιχνίδι του θρόνου. Όχι γιατί είναι ηλίθιος, αλλά γιατί μέχρι τώρα, είτε πολεμούσε στην κυριολεξία τέρατα που δεν είχαν μια ατζέντα, ούτε ανθρώπινες φιλοδοξίες, είτε κρατούσε άμυνα απέναντι στους Wildlings. Σαν Lord Commander, έκανε αυτό που έπρεπε, αλλά αγνόησε τα ηλίθια παιχνίδια που παίζονταν στο κάστρο, γιατί είχε πιο σημαντικά πράγματα να κάνει. Και είχε δίκιο στην ουσία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι γύρω του, δε θα αντιδράσουν ηλιθιωδώς και πάνω στις δικές τους φιλοδοξίες. Κάτι που οδήγησε στη δολοφονία του.
    Ο Τζον θεωρεί τη Σάνσα αμέσως οικογένεια. Σκοπός είναι να προστατεύσει αυτή και να σώσει τον Ρίκον. Έχει ένα στόχο. Να σώσει την οικογένεια του από τους WW. Πιάνεται από αυτό, εξαιτίας της άσχημης ψυχολογικής κατάστασης στην οποία βρίσκεται. Το έχει ανάγκη. Αλλά μπροστά στη μεγάλη εικόνα, ξεχνάει τα παρελκόμενα. Κανονικά πρέπει αυτά να αντιμετωπίσει πρώτα. Όμως δεν υπολογίζει τη Σάνσα ως παίκτρια, γιατί δεν τη ξέρει.
    Δε θέλει να παίξει το παιχνίδι, δε τον ενδιαφέρει. Αλλά το ότι θεωρεί ότι το παιχνίδι είναι ανούσιο, είτε γιατί δε το γνωρίζει ακόμα είτε απλά δεν είναι του γούστου του καθώς υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα, δε σημαίνει ότι δεν είναι μία πραγματικότητα και οι άλλοι δεν παίζουν. Το ένιωσε στο πετσί του μετά την αναμέτρηση με το Ράμσει και το λάθος του με τον Ρίκον που οδήγησε τον στρατό του σε σφαγή. Η Σάνσα είναι εκεί για να του ανοίξει τα μάτια, να του πει πως παίζουν οι διάφοροι παίκτες. Το έχει δει πως γίνεται το παιχνίδι από μέσα. Και εξαιτίας αυτής της γνώσης, παίρνουν ξανά το σπίτι τους, αποκτάει νόημα η ύπαρξη του και ο σκοπός του. Του δίνει ελπίδα. Ιδιαίτερα μετά τη μάχη, που επιτέλους ξαναβρίσκει τη θέληση για ζωή. Όμως έχει δρόμο ακόμα. Πρέπει να να ανακαλύψει το ρόλο του και να μάθει ποιος είναι - ο αιώνιος αγώνας του. Μπορεί να του ταιριάξει το king in the North τη δεδομένη στιγμή, γιατί ο Βορράς θα πολεμήσει τέρατα, αυτό που ξέρει να κάνει καλά ο Τζον. Και θα πολεμήσει με όλο του το είναι και με όλη του την ειλικρίνεια για να σώσει ότι μπορέσει, ειδικά τώρα που ξαναβρίσκει την οικογένειά του.

Σάνσα

Έχει αηδιάσει από τον τρόπο που την έχουν χρησιμοποιήσει οι πάντες, εξαιτίας της δύναμης που κατείχαν και των συμφερόντων τους. Έχει γνωρίσει άλλου είδους τέρατα, πιο πολύπλοκα. Έχει αναγνωρίσει τα κίνητρα, τις προθέσεις, τις φιλοδοξίες τους. Παρατηρεί, αυτό που έκανε πάντα. Και υπομένει με τρομερή ψυχική δύναμη. Έχει αναθεωρήσει ότι πίστευε σημαντικό στα 13 και ξεκινά τη διεκδίκηση του σπιτιού τους αλά Stark way. Ούτε αυτό πετυχαίνει. Γίνεται ακόμα πιο ρεαλιστική στον τρόπο σκέψης της, αναγκάζεται να βασιστεί στον littlefinger και να βάλει τα πράγματα σε μια οπτική σχετικά με τον Ρίκον. Έχουν γκρεμιστεί τα πάντα. Ούτε ο Νότος ούτε ο Βορράς είναι αυτό που της είχαν μάθει. Και αυτά που θεωρούσε δεδομένα, δεν ισχύουν (τα παλιά όνειρα της, ο Βορράς δε θυμάται παρά μόνο όταν τον συμφέρει).
    Η Σάνσα έχει καταλάβει τον Τζον. Ξέρει πως ενεργεί. Δε θα περιμένει άλλους άντρες λόγω καιρού, το έχει πει ο ίδιος. Η Σάνσα δεν εμπιστεύεται τον Τζον, γιατί στην ουσία δεν το ξέρει, αλλά αναγνωρίζει την άσχημη ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεται μετά την εμπειρία του θανάτου και τον τρόπο που βλέπει τα πράγματα («δε θα βάλω τους άγριους να πολεμήσουν για μένα» κτλ). Κρατάει μυστικό το ατού που προσφέρει ο Μπέιλις. Τελικά παίρνει το ρίσκο να τον βάλει στο παιχνίδι διεκδίκησης του Γουίντερφελ. Ρίσκο που δεν γνωρίζει αν θα αποδώσει. Ρίσκο το οποίο ο Τζον, ίσως δεν είναι σε θέση να κατανοήσει, πιστεύει η ίδια. Ρίσκο που κατά βάθος ντρέπεται να πάρει καθώς πέφτει στην ανάγκη του Μικροδάχτυλου και πρέπει να τον εμπιστευτεί ξανά, κάνοντας ίσως το ίδιο λάθος. Ρίσκο που δεν εμπιστεύεται σε κανέναν γιατί φοβάται και θέλει αυτή για πρώτη φορά να έχει τον έλεγχο.
    Το ρίσκο απέδωσε σε πρώτη φάση. Αν το είχε αναφέρει στον Τζον μπορεί τα πράγματα να ήταν καλύτερα μπορεί και χειρότερα. Δε θα μάθουμε ποτέ. Προσωπικά πιστεύω ότι τα πράγματα θα εξελίσσονταν περίπου έτσι όπως έγιναν. Για παράδειγμα: Ο Τζον δε θέλει να περιμένει άλλο, πόσο μάλλον έναν άνθρωπο που η Σάνσα δεν εμπιστεύεται πως ούτε καν θα φανεί. Ο Ράμσει θα τους αντιμετωπίσει έξω από το Winterfell λόγω του μεγαλύτερου στρατού του, γεγονός που τους συμφέρει. Γι αυτό έχουν σχεδιάσει στρατηγική άμυνας. Αν φανεί ο Μικροδάχτυλος ακόμα καλύτερα. Ο Τζον όμως πέφτει στην παγίδα του Ράμσει και αφήνει τις όποιες στρατηγικές, μέχρι να φανούν οι ιππότες της Vale.
    Η Σάνσα δεν εμπιστεύεται τίποτα και κανέναν, όπως της έχει δείξει η εμπειρία. Όμως στο τέλος, ο Τζον της δείχνει ότι μπορεί να βασίζεται σ αυτόν. Της δίνει ελπίδα. Γιατί είναι ειλικρινής, ευθύς και πολεμάει γι αυτό που έχει ουσία. Και της υπενθυμίζει ποιο είναι το ουσιώδες. Κάτι το οποίο έχει καταλάβει καιρό τώρα, αλλά ο Τζον του δίνει υπόσταση. Η Σάνσα όχι μόνο παρατηρεί την κατάσταση, αλλά κατανοεί. Η μεγαλύτερη δύναμη της. Γι αυτό και άντεξε τη σκληρότητα και δε θα γίνει πικρόχολη σαν τη Σέρσει. Θέλει ασφάλεια και αναγνώριση, όχι δύναμη για χάρη της εξουσίας. Μπορεί στο τέλος να καταφέρει να αντεπεξέλθει στις πολύπλοκες πολιτικές συνθήκες, χωρίς να χάσει τον εαυτό της. Γιατί μετά από τα χρόνια ταπείνωσης που έζησε, κατάφερε να κρατήσει το μυαλό της καθαρό και να βλέπει τα πράγματα από τη διαφορετική οπτική τους. Κάτι που δεν κατάφερε ποτέ η Σέρσει.

Ο Τζον και η Σάνσα, έχουν δυνάμεις και αδυναμίες. Εξελίσσονται και ωριμάζουν. Θεωρώ πως συμπληρώνουν ο ένας τον άλλο και είναι πολύ καλό team για να επιβιώσουν μαζί (μακάρι να μπουν στο team Άρια και Μπραν). Πιστεύω πως θα τα καταφέρουν παρόλο τις δυσκολίες που θα παρουσιαστούν (αντιμετώπιση littlefinger από Σάνσα, προσαρμογή Τζον στον καινούργιο ρόλο). Προς τα που θα καταλήξουν ως προς την πλοκή δε το ξέρω. Συναισθηματικά όμως, δε νομίζω ότι θα προδώσουνε ο ένας τον άλλον. Αυτό το συμπέρασμα βγάζω έτσι όπως έχω καταλάβει εγώ τους χαρακτήρες.

Όσον αναφορά τη σκηνή ανακήρυξης του Τζον σε King of the North, είναι σημαντική γιατί δείχνει αυτό που έρχεται. Ο πόλεμος για την επιβίωση των ανθρώπων. Γι αυτό και τον επέλεξαν. Ο Τζον παρουσιάζει στους Βόρειους την πραγματικότητα. Οι Βόρειοι αναγνωρίζουν τον μαχητή που έχουν μπροστά τους, η Σάνσα χαμογελάει για την αναγνώριση. Οι Βόρειοι προχωράνε ένα βήμα παρακάτω. Του λένε ότι αυτός εκδικήθηκε τον red wedding. O Τζον είναι του στυλ «oh no this sh#t is about to get real». Η Σάνσα είναι του στυλ «...excuse me it was my idea in the first place». H ερμηνεία είναι subtle αλλά υπάρχει ένα ενοχλημένο ύφος εκεί, όταν δεν δίνουν και σ’αυτή τα εύσημα της εκδίκησης, παρόλο που αυτή ήταν που έπεισε τον Τζον για την εκστρατεία διεκδίκησης του σπιτιού, που έχασε η οικογένεια τους. O Μικροδάχτυλος έχει ένα ύφος σαν να έχει πάθει ένα μίνι εγκεφαλικό. Οι Βόρειοι ζητάνε συγγνώμη που δεν ακολούθησαν νωρίτερα, ο Τζον λέει «συγχωρεμένοι» και η Σάνσα είναι του στυλ «great but too late, I have to deal with littlefinger alone now». Οι Βόρειοι ανακυρήσουν τον Τζον King of the North. O Τζον είναι overwhelmed. Δεν είναι έτοιμος και το ξέρει. Η Σάνσα χαμογελάει με δακρυσμένα μάτια, γιατί ο αδελφός της το αξίζει. Το ύφος της αλλάζει σε ανήσυχο όταν αντιλαμβάνεται το βλέμμα του littlefinger. Τα πολιτικά παιχνίδια δε θα σταματήσουν και ξέρει πως ο Μικροδάχτυλος είναι ικανός για όλα, τώρα που έχασε και νόμιμα το "key to the North"€.

Η Σάνσα σίγουρα είναι κάπως ενοχλημένη που δεν αναγνωρίστηκε δημόσια η προσφορά της κυρίως από τους Βόρειους, όχι τόσο από τον Τζον. Μεταξύ τους, τα έχουν πει και έχει αναγνωρίσει την αξία ο ένας στον άλλον. Στην επόμενη σεζόν, σίγουρα θα παίξουν με το τρίο Τζον, Σάνσα, Μπέιλις. Ο Μικροδάχτυλος θα εκμεταλλευτεί την ενόχληση της Σάνσα, ο Τζον δε θα είναι έτοιμος στο ρόλο του, θα υπάρξει κάποια διαμάχη μεταξύ Τζον και Σάνσα. Οι θεατές θα βρίζουν πάλι τη Σάνσα ως συνήθως, τον εύκολο στόχο. Κι όλα αυτά για ν’ αυξηθεί το δράμα, μέχρι ο Τζον και η Σάνσα να βρουν το ρόλο τους και η Σάνσα να προδώσει τον Μικροδάχτυλο. Κάτι άλλο θα μου φανεί παράλογο με αυτά που μας έχουν δείξει μέχρι τώρα. Αυτά τα λίγα.

Η 6η σεζόν μου άρεσε πάρα πολύ. Η μόνη ένσταση που έχω, είναι προχειρότητα του 8ου επεισοδίου. Επίσης χρειαζόταν καμιά σκηνή παραπάνω με την Άρυα για να ξεκαθαρίσει καλύτερα το στόρι της. Ότι ο Tζάκεν «μετρούσε» στην ουσία και αυτή και τη Waif. Όπως θα ήθελα να υπήρχε και καμιά σκηνή με τη Ντάνυ, να προσπαθεί να προσεγγίσει τον δράκο. Αν και φαντάζομαι ότι ο δράκος την υπακούει μετά την επίδειξη δύναμης, όταν έκαψε τους Ντοθράκι μόνη της.
    Κατά τ άλλα όλοι έχουν πάρει τις θέσεις τους για την επόμενη σεζόν μετά τα εκπληκτικά δύο τελευταία επεισόδια και έχω πορωθεί για τη συνέχεια. Καλή αναμονή.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την ria237; 1 Ιουλίου 2016 στις 09:17

3. Thanks kKKK, johny f thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της geon565
    Likes / Thanks
    Το τελευταιο debate αφορα το αληθινο ονομα του Jon που μαλλον δεν ειναι Jon αλλα καποιο απο τους προγονους του πατερα του, τους Ταργκαρυεν δλδ τυπου Τζαχερυς-Αιγκον, αλλα επειδη θα εκανε "μπαμ" ο Νεντ τον "βαπτισε" Jon. Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τι ψιθυριζει η Λυαννα στο αυτι του Νεντ.

Series addicted since: Friday the 13th
    and Tales of the Gold Monkey

TV Guru!
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την geon565 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Το τελευταιο debate αφορα το αληθινο ονομα του Jon που μαλλον δεν ειναι Jon αλλα καποιο απο τους προγονους του πατερα του, τους Ταργκαρυεν δλδ τυπου Τζαχερυς-Αιγκον, αλλα επειδη θα εκανε "μπαμ" ο Νεντ τον "βαπτισε" Jon. Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινεις τι ψιθυριζει η Λυαννα στο αυτι του Νεντ.
    Αν πράγματι βασιστούμε στα χείλη της ηθοποιού ούτε Τζαχέρυς λέει, τζ με τίποτα, ούτε Aegon, κάτι που ίσως ξεκινά με Ae και συνεχίζει με μ ίσως, αλλά εμένα περισσότερο σε ours μου βγαίνει όπως βλέπω τα χείλη της.
    His name is ours, όμως δεν έχω ιδέα τι θα ήθελε να πει η ποιήτρια.

TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    αλλα επειδη θα εκανε "μπαμ" ο Νεντ τον "βαπτισε" Jon.
    Τον βάφτισε John, από τον μέντορα του, τον άνθρωπο που είχε σε μεγάλη εκτίμηση τον Τζον Αρρυν.

Τελειώσαμε με την μία προφητεία, πάμε τώρα για την 2η. Αρχίσανε πάλι οι ΄΄Κασσάντρες΄΄ να κάνουν τις εκτιμήσεις τους. Ίσως, μάλλον, μπορεί...του χρόνου θα μας βαφτίσουν και τον Τύριον - Ταργκάρυεν, έτσι για να δέσει η τριάδα.
    Αφού τον μύρισαν, σαν τα σκυλιά, οι δράκοι και δεν τον έκαναν τίποτα, αφού η μαμά του ήταν κι αυτή άτακτη και αφού ο Τάγουιν το ήξερε γιαυτό και τον μισούσε και όχι γιατί πέθανε η μάνα του στην γέννα και αφού, γενικώς οι Ταργκάρυεν, όπου βρίσκαν έμπαιναν, πάρε και τον κοντό...

Επρεπε να γράφω εγώ το σενάριο, να σας πετάξω μια βόμβα που θα έκανε το μπουρλότο της Σερσέι να μοιάζει με σχολική εκδρομή.
    Θέλετε και τρίτο Ταργκάρυεν.
    Ο Μικροδάχτυλος, του οποίου η μάνα, ένα κρύο βράδυ...,έτσι γιατί γουστάρω
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

7. Likes Εγώ. liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της geon565
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tasoskratos Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τον βάφτισε John, από τον μέντορα του, τον άνθρωπο που είχε σε μεγάλη εκτίμηση τον Τζον Αρρυν.
    Έχει μια λογική.

Series addicted since: Friday the 13th
    and Tales of the Gold Monkey

9. Likes tasoskratos, Εγώ. liked this post
    TV Master
    Likes / Thanks
    Βρήκα PC επιτέλους!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την hakinen Εμφάνιση Δημοσίευσης
    - Το υποψιαζόμουν καιρό, αλλά πλέον είμαι σίγουρος. Ανήκω και επισήμως στο Team Cersei. Ψυχη τε και σώματι!!
    Το γιατι, θα το ψάξω με μια γνωστή μου ψυχολόγο.
    Δε νομίζω να χρειάζεται ψυχολόγο. Η Cersei είναι μια από τις κινητήριες δυνάμεις της σειράς από την πρώτη κι όλας season. Είναι καλογραμμένη και σε κάθε επεισόδιο που εμφανίζεται έχουμε σίγουρη καλή ερμηνεία.
    (Επίσης, αν θέλαμε να βρούμε προτυπα ηθικής και καλοσύνης θα βλέπαμε το μικρό σπίτι στο λιβάδι όχι το Game of thrones )

Αυτή η περιγραφή από τους παραγωγούς νομίζω είναι η καλύτερη:
    http://deadline.com/2016/06/game-of-...bo-1201780242/

Μετάφραση:

"Επιστρέφοντας πίσω στην ερώτηση για το ποιος είναι ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας να γράφουμε, σε πολλά επίπεδα, αυτή είναι η πιο ενδιαφέρουσα, κυρίως γιατί η Lena είναι τόσο ιδιοφυής ηθοποιός. Ο χαρακτήρας από μόνος του είναι κάποιος που οδηγείται απο κίνητρα, που κατά κάποιο τρόπο είναι τόσο βασικά, έχουν θυμό και είναι αρνητικά. Από την άλλη, είναι και κατανοητά για οποιονδήποτε πάρει το χρόνο να φανταστεί τι σημαίνει να είσαι στη θέση της, να έχεις μεγαλώσει στη θέση της, να έχεις αυτά τα παιδιά για τα οποία θα έκανες τα πάντα, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει να κάψεις πόλεις, κτίρια και ανθρώπους για να τα προστατεύσεις. Είναι κάτι που αρκετοί άνθρωποι μπορούν να καταλάβουν. Η ειρωνεία που επισήμανες πριν, είναι ότι η πράξη που κάνει γι'αυτό το σκοπό, την οδηγεί στο να χάσει και το τελευταίο και ίσως το πιο γλυκό παιδί της. Όλα αυτά την τροφοδοτούν ως ένα χαρακτήρα που είναι ατελείωτα ενδιαφέροντας για να σκέφτεσαι καθημερινά."

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Reben Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να αισθάνεσαι έτσι για έναν villain. Να μην είναι απλώς ένας μπαμπούλας, κάτι τόσο απάνθρωπο που δεν σου αφήνει περιθώρια να ταυτιστείς μαζί του και απλώς το μισείς. Ένας πραγματικά καλός villain πρέπει ν' αφήνει πάντα ένα παράθυρο της ψυχής του ανοιχτό, μια χαραμάδα απ' όπου μπορείς να κοιτάξεις μέσα του και να βρεις κάτι που μπορείς να καταλάβεις, κάτι που μπορείς να νιώσεις, να αναγνωρίσεις, να ταυτιστείς. Κάτι ανθρώπινο, γιατί κανένα τέρας δεν είναι πιο τρομακτικό απ' τον άνθρωπο. Γι' αυτό θεωρώ πως είναι εξαιρετικός χαρακτήρας, απ' τους πιο καλογραμμένους της σειράς, που με την θαυμάσια ερμηνεία της η Λένα την απογείωσε.
    Αυτό! Έχουν προσθέσει πολύ βάθος στη σειρά, γι' αυτόν το χαρακτήρα. Δεν είναι μονότονος, ούτε καρικατούρα κακού και ελπίζω να μην γίνει ποτέ.

Όλη η ουσία όμως, όλο το ζουμί και το μεδούλι της υπόθεσης είναι ο τρόπος που δουλεύτηκε ο χαρακτήρας μέχρι να φτάσουμε έως εδώ.
    Συμφωνώ σε αυτό. Πιστεύω πως η 6η Season είναι εξειρετική για τη Cersei. Κάθε επεισόδιο πρόσθετε και κάτι στο χτίσιμο του χαρακτήρα.
    Όσον αφορά το πρώτο επεισόδιο και τον μονόλογο που ανέλυσες, για μένα ο μονόλογος αυτός ξεχωρίζει όχι μόνο για τη θλίψη που έβγαζε αλλά γιατί αυτό ήταν ότι πιο αληθινό έχει πει η Cersei μέχρι τώρα.

"I thought if I could make something so good, so pure... maybe I'm not a monster."

Αυτό νομίζω μας δείχνει τι πιστεύει και η ίδια για τον εαυτό της τώρα που έχασε και τα 3 της παιδιά.

Ο Τόμμεν ήταν το τελευταίο που της είχε απομείνει. Έδωσε την τελευταία της μάχη, ταπεινωμένη και νικημένη έψαξε για βοήθεια αλλά δεν βρέθηκε κανείς να απλώσει το χέρι, μόνο εχθροί που βρήκαν την ευκαιρία να τη χτυπήσουν τώρα που ήταν πεσμένη. Και της πήραν μακρυά το τελευταίο της παιδί, δεν της επέτρεπαν ούτε να το δει, να σταθεί δίπλα του, ώσπου το έστρεψαν εναντίον της. Το είχα επισημάνει πολλές φορές, γιατί για εμένα εκεί ήταν το κομβικό σημείο, εκεί ήταν που γύρισε ο διακόπτης, η στιγμή που η Σέρσεϊ συνειδητοποιεί οτι έχει χάσει τον Τόμμεν και αρχίζει να αποδέχεται την μοίρα της.
    Το βλέμμα που έχει την ώρα που πάει με γρήγορο βήμα προς τον Tommen, όταν ο Tommen φεύγει από το Throne Room μετά την ανακοίνωση της απόφασής του και ούτε που την κοιτάζει, είναι ίσως το πιο χαρακτηριστικό γι' αυτό που λες.

Ο θάνατος της Μάρτζορυ ήταν έκπληξη, ίσως και πρόωρος θα μπορούσε να πει κανείς, αφού περιμέναμε να δούμε πως θα παίξει το παιχνίδι και τι απαντήσεις θα βρει. Μου άρεσε ο χαρακτήρας, θα ήθελα κι εγώ να συνεχίσει, αλλά βρίσκω τον θάνατό της απόλυτα δικαιολογημένο και θεματικά απόλυτα έγκαιρο.
    Περίμενα κι εγώ να δω πως θα έπαιζε το παιχνίδι αυτή τη season, τι σχέδιο είχε κτλ. Και δημιούργησαν αυτή την προσδοκία στη σκηνή με την Olenna, αλλά... Μπουμ. Τουλάχιστον δεν πήγε όπως όλους τους άλλους, χωρίς να έχει καταλάβει τίποτα. Έμειναν σταθεροί στο χαρακτήρα της και βασικά όπως είπε και η ίδια η Natalie Dormer, η υπεροψία του High Sparrow ήταν που τελικά στοίχισε στην Margaery, αφού αυτός ήταν που της απαγόρευσε να φύγει.

Επίσης, κάτι άλλο ενδιαφέρον από την συνέντευξή της είναι αυτό:

http://www.ew.com/article/2016/06/26...natalie-dormer

"Entertainment Weekly: When did you get the phone call that Margaery wasn’t making it through to next season?
    Natalie Dormer: I preempted the phone call because in true Natalie Dormer-style I tried to fit a million projects into a single year. I requested [while making season 5 that showrunners David Benioff and Dan Weiss] release me from working on the show earlier than usual so I could do another project, and they ended up phoning me β€” and that was The Call. But I got it six months ahead of normal. They were like, β€œWe weren’t going to tell you this for a few more months, but we’re not going to release you now, so you can’t do that job you really want to do and we’re really sorry about that. But on the bright side, we are going to release you proper in the not-so-distant future.” It was good news, bad news β€” no you can’t do this, but don’t worry, you’re going to have lots more opportunities very soon."

Και όταν συνειδητοποίησε οτι έχασε τα πάντα και οτι απέτυχε ως βασιλιάς να αποτρέψει την καταστροφή, το βάρος της ευθύνης που άδικα έπεσε στους ώμους του ήταν πλέον ασήκωτο.
    Αυτό. Ο Tommen δεν αυτοκτόνησε μόνο γιατί σκοτώθηκε η γυναίκα του. Αυτό είναι συμπέρασμα που θα βγάλει κάποιος που δεν έχει δει τα προηγούμενα επεισόδια. Ο Tommen αυτοκτόνησε και γι' αυτό, αλλά και για τις τύψεις που ένιωθε για το ότι απέτυχε ως βασιλιάς. Γι' αυτό και η κίνησή του να βγάλει το στέμμα. Γνωρίζει πολύ καλά ότι οι αποφάσεις του έπαιξαν μεγάλο ρόλο σε αυτό που συνέβηκε στο τέλος. Άκουγε τους πάντες (Sparrow, Kevan, Pycelle, Tyrells κτλ), οι οποίοι είχαν ο καθένας τα δικά του συμφέροντα και έπαιρνε αποφάσεις για τις οποίες και ο ίδιος δεν ένιωθε καλά. Ίσως, με αυτό τον τρόπο (ότι δηλαδή αψηφά τη μητέρα του) ήθελε να δείξει δυνατός: η 3η απάντηση στο διάλογο με τον Tywin, η οποία τελικά αφού πέρασε από το Holiness και το Justice ήταν και η τελευταία του μιας και Wise δεν πρόλαβε να γίνει ποτέ με όλους αυτούς τους τυχοδιώκτες και καιροσκόπους που είχε δίπλα του, αυτή τη season. Η αμηχανία του όταν ανακοίνωνε την κατάργηση του Trial by combat, το ενοχικό του βλέμμα πριν από τη δίκη, λένε πολλά. Και κάπως έτσι έφερε την ιστορία σε αδιέξοδο. Γιατί ήξερε πολύ καλά ποια θα ήταν η απόφαση αν το αποτέλεσμα της δίκης ήταν αρνητικό. Και ήξερε ότι και οι πιθανότητες να είναι αρνητικό ήταν πολύ μεγάλες. Άφησε μόνο 2 πιθανότητες ανοικτές: καταστρέφεται ο οίκος του ή καταστρέφονται τα Σπουργίτια (με παράπλευρες απώλειες).
    Έτσι, όπως είπες κι εσύ, όλα τον έσπρωξαν στο θάνατο.

Ανατριχιαστική σκηνή, με το καρφωμένο πλάνο στο παράθυρο και την νεκρική σιγή να σου παγώνει το αίμα. Επιπλέον, είναι και ο παραλληλισμός με την πτώση του Μπραν στην πρεμιέρα, που όταν το άκουσα για πρώτη φορά δεν μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί δεν βρήκα κάτι πέρα απο το οπτικό.
    Βρήκα αυτό προχτές το οποίο θεωρώ εξαιρετικό:

http://imgur.com/gallery/CfFB6#TMPnlcw

Μια φράση της Cersei την οποία επαναλάμβανε ο Tommen σε όλη τη διάρκεια της Season. "The faith and the crown are the two pillars of the Kingdom. When one crumbles the other falls!!!!!"

Τώρα όμως, βλέποντας ξανά τη σκηνή και έχοντας όλα τα παραπάνω στο μυαλό μου, διαπιστώνω οτι αυτό που συνδέει τις δυο σκηνές και κάνει τον παραλληλισμό ενδιαφέρον, είναι το γεγονός οτι και στις δυο περιπτώσεις αυτό που συμβαίνει είναι παράπλευρες απώλειες απο τις ενέργειες της Σέρσεϊ. Για εκείνη το κάνει ο Τζέιμι λέγοντας το περίφημο "the things I do for love", ενώ τώρα και πάλι οι δικές της ενέργειες σπρώχνουν επι της ουσίας τον Τόμμεν στο κενό (καρφίλα το "King's Landing", αλλά πετυχημένη).
    Γιατί πάντα ο Jaime είναι αυτός που βγαίνει χωρίς ευθύνες; Δεν είναι μόνη της η Cersei που έκανε την αιμομιξία και τα παιδιά. Δεν ήταν μόνη της η Cersei στον πύργο του Winterfell και αν θυμάμαι καλά είχε και ενδοιασμούς να πάει. Ναι, είπε στον Jaime ότι τους είδε, ναι το είπε με τρομαγμένο και ύφος, αλλά ο Jaime ήταν που πήρε την τελική απόφαση. Και το ότι είχε δικαιολογία δε συγχωρεί την πράξη του. Αυτό που έγινε στο Winterfell με τον Bran δεν ήταν αποτέλεσμα μόνο των πράξεων της Cersei, ήταν αποτέλεσμα των πράξεων του Jaime και της Cersei.

Όσον αφορά τον Tommen, ο Jaime πέρασε όλο το χρόνο του στο King's Landing λέγοντας φράσεις του τύπου "f@ck everyone who isn't us", "we are the only one who matters", "why don't we send him to break the High Sparrow's head like a melon", συμφώνησε με την Olenna στο "Better them than us", έλεγε στη Cersei ότι θα έκανε τον Bronn πλούσιο για να μαζέψει όλους τους φίλους του και να πάνε να σκοτώσουν τα Σπουργίτια, μια χαρά έδειχνε να συμφωνεί όταν η Cersei έλεγε "δεν ξέρουν τι θα πάθουν, μας έκαναν και τους 2 πιο δυνατούς" κτλ.

Πολλοί μιλούν για το ύφος του όταν είδε στο θρόνο τη Cersei. Εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να το διαβάσω και ο λόγος ήταν γιατί αυτό είναι το ύφος που είχε ο Jaime όλη τη διάρκεια της Season. Είτε μιλούσε στη Cersei στα πρώτα επεισοδια, είτε στον Sparrow, είτε στο συμβούλιο, είτε στα σκαλιά της εκκλησίας, είτε στον Edmure, προσωπικά είδα πολλές ομοιότητες στο ύφος.

Στα sites που γυρίζω η πλειοψηφία θέλει τον Jaime να φύγει από το King's Landing. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να φύγει προτιμώ τον κάθε χαρακτήρα μόνο του. Όμως, πως αυτό θα κολλήσει με όλη τη στάση του Jaime την 6η season? Με το "We are the only ones who matter" κτλ? Ίσως, προσπαθήσουν να το παρουσιάσουν ως "επιφοίτηση", είδε την αδερφή του στο θρόνο και κατάλαβε ότι χάθηκε κάθε ελπίδα. Όμως, δεν ήξερε την αδερφή του; Όταν μιλούσε στον Edmure ήξερε πολύ καλά ότι η Cersei ήταν ικανή να κάψει και πόλεις για να προστατεύσει τα παιδιά της κι όμως ήθελε να γυρίσει πίσω σε αυτήν. Από την άλλη, στο τέλος δεν κατάφερε να προστατεύσει τον Tommen, ναι, όντως, αλλά ούτε και ο Jaime τη Myrcella (οι διαπραγματεύσεις δικές του ήταν).

Δεν ξέρω αλλά το γράψιμο του Jaime δε είναι και από τα καλύτερά μου. Βρίσκω πολλές ασυνέπειες.

Μαύρο φόρεμα που θυμίζει Τάιγουιν
    http://www.vulture.com/2016/06/cerse...isolation.html

Συνέντευξη για το styling. Μέχρι κι εχώ που τα βαριέμαι αυτά την βρήκα πολή ενδιαφέρουσα. Έχει πολύ συμβολισμό, όχι μόνο το φόρεμα και το στέμμα.

Γυρίζει και κοιτάζει τον Τζέιμι που παρακολουθεί σοκαρισμένος.
    Ερώτηση: υπάρχει πιθανότητα να ήξερε ότι είναι εκεί; Μου φάνηκε πως κοίταξε απευθείας προς το μέρος του. Δεν τον είδε τυχαία.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την ria237 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Αντί μετά το σκηνικό, να πάει αμέσως στο γιο της, θεώρησε πιο σημαντικό να πάει να βασανίσει την άλλη.
    Οι παραγωγοί είπαν κάτι παρόμοιο. Ότι αν πήγαινε στο Tommen αμέσως μετά ίσως να μην αυτοκτονούσε. Μου φαίνεται παράξενο να το πουν αυτό γιατί το τέλος του Tommen είναι αναπόφευτκο σύμφωνα με την προφητεία. Και να πήγαινε, που έτσι έπρεπε να κάνει, απλά θα τον καθηστερούσε για μια στιγμή. Δε νομίζω να του περνούσαν όλα τόσο γρήγορα. Οι σκέψεις σίγουρα θα τον βασάνιζαν. Εκτός κι αν σκόπευαν να έχουν τη Cersei ή το Βουνό για ολόκληρη Season να τον προσέχουν.
    Εγώ απλά το βλέπω ως κοντοφθαλμία της Cersei. Έφτιαξε αυτό το σχέδιο που δούλεψε στην εντέλεια, προστάτευσε το γιο της για όση ώρα πίστευε ότι χρειαζόταν (για όλη τη διάρκεια του σχεδίου) δεν είχε όμως σκεφτεί το μετά.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την singingm2; 1 Ιουλίου 2016 στις 17:13

11. Thanks Reben, johny f thanked for this post
    Likes labKK, hakinen, ria237, mathripper, geon565 liked this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την singingm2
    Οι παραγωγοί είπαν κάτι παρόμοιο. Ότι αν πήγαινε στο Tommen αμέσως μετά ίσως να μην αυτοκτονούσε. Μου φαίνεται παράξενο να το πουν αυτό γιατί το τέλος του Tommen είναι αναπόφευτκο σύμφωνα με την προφητεία. Και να πήγαινε, που έτσι έπρεπε να κάνει, απλά θα τον καθηστερούσε για μια στιγμή. Δε νομίζω να του περνούσαν όλα τόσο γρήγορα. Οι σκέψεις σίγουρα θα τον βασάνιζαν. Εκτός κι αν σκόπευαν να έχουν τη Cersei ή το Βουνό για ολόκληρη Season να τον προσέχουν.
    Εγώ απλά το βλέπω ως κοντοφθαλμία της Cersei. Έφτιαξε αυτό το σχέδιο που δούλεψε στην εντέλεια, προστάτευσε το γιο της για όση ώρα πίστευε ότι χρειαζόταν (για όλη τη διάρκεια του σχεδίου) δεν είχε όμως σκεφτεί το μετά.
    Συμφωνώ ότι ο Τόμμεν δύσκολα θα έκανε κάτι διαφορετικό. Όταν έγραψα για την επιλογή της Σέρσει στο να μην πάει πρώτα στο γιο της, το έκανα για να αναφερθώ στη δικιά της ψυχολογία περισσότερο. Και όντως, δείχνει πόσο κοντόφθαλμη είναι στις συνέπειες των πράξεων της.
    Όσο για το βλέμμα του Τζέιμι το ερμήνευσα ως ενοχικό και σοκαριστικό μαζί.

13. Likes singingm2 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της evangeline
    Likes / Thanks
    Μολις το πόσταραν στο Twitter
    Οτι πιο epic , πιο Jon Snow εχω δει!

Chills ,
    Jon Snow till the End ♥

Ποσο αδεια η αυριανή μέρα ΠΟΣΟ!

TV Maniac Το Avatar του/της DamnFineCherryPie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την evangeline Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Οτι πιο epic , πιο Jon Snow εχω δει!