Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 18

Θέμα: Oscar 2017: Οι νικητές

TV Master Το Avatar του/της Bitonic
    Likes / Thanks

Oscar 2017: Οι νικητές

Σήμερα τα ξημερώματα είχαμε την 89η τελετή των Όσκαρς, μια τελετή που είχε πολιτικά μηνύματα, αλλά και αρκετές εκπλήξεις. Μετά τα OscarsSoWhite, φέτος είχαμε €ποικιλομορφία στους υποψήφιους και νικητές, ίσως κάποιοι να μην το άξιζαν. Δεν έχει καμία σημασία, η Ακαδημία δείχνει να ευαισθητοποιείται σε αυτά τα θέματα με νέα μέλη, αλλά μην ξεχνάμε ότι φέτος είχαμε και πιο πολλές ταινίες από έγχρωμους ηθοποιούς.

Για την τελετή καθεαυτή, θεωρώ ότι ο Jimmy Kimmel ήταν σχετικά βαρετός, ένιωθα ότι έκανε απλά τα τετριμμένα χωρίς να κάνει κάτι δημιουργικό. Αν και δηλώνω ότι προσωπικά βλέπω τα όσκαρ για το περιεχόμενο των φακέλων και όχι για τη διασκέδαση που προσφέρει. Και η φετινή θα μείνει αξέχαστη για το τέλος της που μου θύμησε twist από σενάριο Nolan.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή που ο αντιπαθητικός Justin Timberlake, ανοίγει την τελετή και περνάμε στο πρώτο βραβείο της βραδιάς. Ακολουθούν τα βραβεία με τη σειρά που ανακοινώθηκαν μέσα στη βραδιά.

Β’ ανδρικός ρόλος
    Ονομασία:  landscape-1488160657-mahershala-ali-oscars-win-best-supporting-actor.jpg
Εμφανίσεις: 387
Μέγεθος:  54,0 KB

Το φαβορί όλης της σεζόν, χάνοντας μόνο το BAFTA πήρε το βραβείο 2ου ανδρικού ρόλου. Ουσιαστικά είναι η επιβράβευση του καστ του Moonlight που είναι Ensemble και ένας από τους καλύτερους ήταν ο Ali. Αυτή τη φορά με διαφορετικό λόγο, χωρίς να επαναλαμβάνεται με ότι είχε πει στα βραβεία SAG.
    Μια γεμάτη χρονιά για τον Ali όπου είχε και το Hidden Figures αλλά και τηλεοπτικά το Luke Cage,House of Cards όπως είμαι σίγουρος ότι θα γνωρίζουν οι TV-fanatics του gtvs.

Mahershala Ali(**Winner)
    Dev Patel
    Jeff Bridges
    Michael Shannon
    Lucan Hedges

Μακιγιάζ:
    Ονομασία:  makeup.jpg
Εμφανίσεις: 383
Μέγεθος:  24,5 KB

Αν μου έλεγε κάποιος ότι το Suicide Squad θα έφευγε με βραβείο όσκαρ τον περασμένο Αύγουστο όταν βγήκα από την αίθουσα θα γελούσα. Ωστόσο, η ταινία είχε πολλή δουλειά στο μακιγιάζ και θεωρώ δικαίως βραβεύτηκε. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο ανταγωνιστική σε σχέση ,ε την περσινή. Όπως και να έχει η WB παίρνει το 2ο όσκαρ για υπερηρωική ταινία μετά το όσκαρ ήχου για το The Dark Knight και προηγείται της μάρβελ στην κατηγορία των όσκαρ!

Suicide Squad(*Winner)
    A Man Called Ove
    Star Trek Beyond

Κοστούμια:
    Ονομασία:  Costumes.jpg
Εμφανίσεις: 382
Μέγεθος:  119,7 KB

Εδώ σημειώνεται η πρώτη ήττα του La La Land, που ήταν ελαφρώς το φαβορί μην κρυβόμαστε. Πίστευα ότι το Jackie ίσως κέρδιζε αλλά όχι με τίποτα δεν πίστευα να ήταν νικητής το Fantastic Beasts! Δεν έχω ιδέα από κοστούμια, με τα λίγα που ξέρω έχω να πω ότι δεν θεωρώ άλλη υποψήφια ταινία φέτος με πλην του Jackie όπου τα κοστούμια να είχαν ιδιαίτερη συνεισφορά στην ταινία.

La La Land
    Jackie
    Fantastic Beasts and Where To Find Them(**Winner)
    Florence Foster Jenkins
    Allied

Ντοκυμαντέρ:
    Ονομασία:  Documentary.jpg
Εμφανίσεις: 379
Μέγεθος:  44,4 KB

Στην αυτήν την κατηγορία γράφεται μια άτυπη ιστορία με μια ταινία-(μίνι)σειρά το OJ: Made in America τελικώς να παίρνει το βραβείο. Προσωπικά είχα το 13th στις προβλέψεις μου απλά γιατί νόμιζα ότι κάποιοι δεν θα ψήφιζαν το OJ για αυτόν ακριβώς το λόγο, ότι είναι ταινία-σειρά. Και έχει σημασία να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση σε αυτήν την κατηγορία μετά από αυτήν την νίκη και αν θα έχουμε και άλλες παρόμοιες προσπάθειες στο μέλλον.

13th
    OJ: Made in America(**Winner)
    Fire At Sea
    I Am Not Your Negro
    Life, Animated

Ήχος:
    Ονομασία:  SoundEditing.jpg
Εμφανίσεις: 373
Μέγεθος:  77,7 KB

Με την πλέον καθιερωμένη φιγούρα στα βραβεία του ήχου όπως και πέρυσι ο Chris Evans ήταν ένας από τους δύο που ανακοίνωσαν τον νικητή. Εδώ οι περισσότεροι με εμένα μέσα πιστεύαμε ότι το Hacksaw Ridge θα είναι νικητής μετά από τα BAFTA αλλά με πολύ μεγάλη έκπληξη και χαρά αναγνωρίστηκε ο ήχους του Arrival που πήρε το βραβείο και ευτυχώς δεν έφυγε με άδεια χέρια. Ένας ήχος που με το μαγικό score του Johannsson συνδυάστηκε άψογα και δημιούργησε αυτήν την αισθητική στην ταινία.

Arrival(**Winner)
    Hacksaw Ridge
    La La Land
    Sully
    Deepwater Horizon

Ηχητικό Μοντάζ:
    Ονομασία:  SoundMixing.jpg
Εμφανίσεις: 373
Μέγεθος:  99,9 KB

Άλλη μια έκπληξη εδώ που μας απέδειξε ότι η βραδιά του La La Land δεν θα έιναι σκούπα και το Hacksaw Ridge που καραδοκούσε, έφυγε τελικά με το βραβείο. Θεωρώ το άξιζε το ίδιο με το La La Land αν και δεν είχα καμία αντίρρηση για αυτή τη νίκη.

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
    Arrival
    La La Land
    Hacksaw Ridge(**Winner)
    Rogue One:A Star Wars Story

Β’ Γυναικείος Ρόλος:
    Ονομασία:  viola_davic.JPG
Εμφανίσεις: 374
Μέγεθος:  25,6 KB

Αυτό που περιμέναμε έγινε, η Viola Davis με σκούπα παίρνοντας κάθε βραβείο φέτος από τα Critics Choice μέχρι και τα όσκαρ! Και αν δεν άλλαζε πιθανότατα να έπαιρνε και το Α’ Γυναικείο. Είμαι από τους λίγους βέβαια που δεν ξετρελάθηκα με την ερμηνεία, ούτε με την ομιλία της. Ειδικά εκεί που το πήγε την ομιλία της στο πνευματικό, πήρα βαθιά ανάσα…

Michelle Williams
    Viola Davis(**Winner)
    Nicole Kidman
    Octavia Spencer
    Naomie Harris

Ξενόγλωσση Ταινία:
    Ονομασία:  ForeignFilm.jpg
Εμφανίσεις: 372
Μέγεθος:  96,4 KB

Ο Asgar Farhadi παίρνει το δεύτερο του όσκαρ μετά το A Separation και δεν μπορούσε να ήταν παρών φυσικά λόγω των αποφάσεων που έχει πάρει ο Trump. Το κείμενο που έγραψε ήταν από τις ωραιότετες ομιλίες της βραδιάς για μένα. Δεν τη θεωρώ την καλύτερη ταινία απο τις 5 και ενδεχομένως το Toni Erdmann να έχασε ίσως λόγω διάρκειας, ίσως γιατί δεν ήταν παραπάνο β€œφεστιβαλική”(δική μου ορολογία αυτή για μια ταινία που δεν είναι προσιτή εύκολα στις μάζες) ή και για λόγους το ότι ήθελαν το Farhadi να ακουστεί η φωνή του. Το Salesman το θεωρώ πολύ αξιόλογη ταινία πάντως, όπως και κάθε δουλειά του Farhadi που έχω δει.

Toni Erdmann
    Land of Mine
    The Salesman(**Winner)
    Tanna
    A Man Called Ove

Κινούμενο σχέδιο μηκρού μήκους:
    Ονομασία:  animatedshort.jpg
Εμφανίσεις: 368
Μέγεθος:  68,0 KB

Αναμενόμενη νίκη για την Pixar με το Piper να είναι μάλλον η καλύτερη ταινία της για φέτος με πολύ εφάνταστο animation και ψυχή, σε αντίθεση με την Dory που ένιωσα ότι βγήκε για business παρά για ουσία. Μια Pixar που θα βρει τον τρόπο της να πάρει ένα βραβείο και φέτος!

Piper(**Winner)
    Borrowed Time
    Pearl
    Blind Vaysha
    Pear Cider and Cigarettes

Κινούμενο σχέδιο:
    Ονομασία:  AnimatedFeature.jpg
Εμφανίσεις: 367
Μέγεθος:  90,3 KB

Αρχικά να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη χρονιά που είχαμε στο animation. Εδώ ουσιαστικά ο αγώνας ήταν ανάμεσα στο φαβορί το Zootopia και το outsider Kubo and the two strings. Το ένα με μια καινούργια noir αισθητική και το 2ο με μια ανατολίτικη εικαστική πανδεσία. Πίστευα στο Zootopia που έκανε ένα πολύ πρωτότυπο animation με πολλές αναφορές σε ταινίες όπως και το Rango παλιά και εύχομαι η Disney Animation να συνεχίσει έτσι και στο μέλλον, με πολλες ενδιαφέρουσες ταινίες.

Zootopia(**Winner)
    Moana
    Kube and the Two Strings
    The Red Turtle
    My Life as a Zucchini

Σκηνικά:
    Ονομασία:  ProductionDesign.jpg
Εμφανίσεις: 372
Μέγεθος:  82,5 KB

Πρώτο βραβείο της βραδιάς για το La La Land, που πιστεύω ότι πέρασε δια πυρός και σιδήρου για να το πάρει από τα Arrival και Fantastic Beasts, αλλά τελικά τα κατάφερε, και έδωσε θάρρος στο La La Land για την συνέχεια. Συμφωνώ με την επιλογή εννοείται, υπέροχα τα σκηνικά με ζωντάνια , χρώματα που μου θυμίσαν αρκετά την WesAndersonούπολη του Grand Budapest!

La La Land(**Winner)
    Arrival
    Passengers
    Fantastic Beasts and Where to Find Them
    Hail Caesar!

Οπτικά Εφέ:
    Ονομασία:  VisualEffects.jpg
Εμφανίσεις: 371
Μέγεθος:  103,3 KB

Αναμενόμενη νίκη εδώ για το Jungle Book που κέρδισε κάθε είδους βραβείο στην κατηγορία σε κάθε διαγωνισμό. Μπορώ να πω ότι προσωπικά δεν ενθουσιάστηκα από τα εφέ, δεν τα βρήκα τέλεια. Ωστόσο το υβρίδιο Live Action/Animation που έκανε ο Favreau σίγουρα ήταν τολμηρό και πρέπει να του αναγνωριστεί. Θα ήθελα πολύ να νικήσει το Kubo εδώ σαν η πρώτη stop motion animation ταινία, δεν ξέρω για εσάς.

Kubo and The Two Strings
    The Jungle Book(**Winner)
    Deepwater Horizon
    Rogue One:A Star Wars Story
    Doctor Strange

Μοντάζ:
    Ονομασία:  FilmEditing.jpg
Εμφανίσεις: 354
Μέγεθος:  30,1 KB

Ο Tom Cross περίμενα ότι θα το έπαιρνε ακόμη και αν το momentum δεν ήταν με αυτόν αλλά το Hacksaw Ridge μετά τα BAFTA κερδίζει και εδώ και δείχνει ότι αγαπήθηκε παραπάνω από την ακαδημία από ότι περιμέναμε οι περισσότεροι. Μαχαιριά για το La La Land, που ήταν και μία από τις αρετές της ταινίας.
    Ωστόσο το μοντάζ του Hacksaw στις μάχες ήταν εξαιρετικό και μου θύμισε ελάχιστα το περσινό δυναμίτη του Mad Max.

Arrival
    La La Land
    Hacksaw Ridge(**Winner)
    Moonlight
    Hell or High Water

Ντοκυμαντερ Μικρού Μήκους:
    Ονομασία:  snaps-wh-about-the-oscars-on-the-hollywood-reporter_bf.jpg
Εμφανίσεις: 347
Μέγεθος:  23,7 KB

Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε εδώ και πίστευω ότι μπορούσαμε, αλλά και πάλι συγχαρητήρια για την υποψηφιότητα της Δάφνης και ευχόμαστε τα καλύτερα για το μέλλον. Νικητής ήταν το White Helmets το οποίο είχε και αυτό πολιτικό μήνυμα.

4.1 Miles
    White Helmets(**Winner)
    Extremis
    Joe’s Violin
    Watani: My Homeland

Ταινία Μικρού Μήκους:
    Ονομασία:  LiveActionShort.jpg
Εμφανίσεις: 339
Μέγεθος:  25,0 KB

Δεν είχα ιδέα τι να περιμένω εδώ, δεν έχω δει ακόμη καμιά ταινία, αλλά θα το κάνω σύντομα. Νικήτρια ταινία το ούγγρικo Sing.

Sing(**Winner)
    Timecode
    Silent Nights
    Ennemis Interieurs
    La Femme et le TGV

Φωτογραφία:
    Ονομασία:  Cinematography.jpg
Εμφανίσεις: 345
Μέγεθος:  89,3 KB

Ποιος να το πίστευε ότι η φωτογραφία θα ήταν το μόλις δεύτερο βραβείο για το La La Land, περνώντας τόσες κατηγορίες. Και εδώ πιστεύω ότι δεν νίκησε εύκολα τις υπολοιπες υποψήφιες ταινίες. Όπως δήλωσε ο Linus, χρησιμοποίησε αρκετά τα ψηφιακά μέσα για να πετύχει αυτό το εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Μπράβο στον Σουηδό Linus Sandgren γιατί και αυτός αυξάνει το diversity στην ακαδημία, όσο και αν δεν νοιάζει ίσως μερικούς. Ναι πούμε και ένα μπράβο στους υπολοιπους της κατηγορίας, πραγματικά πολύ δυνατή φέτος και ειδικά στον Rodrigo Prieto που είναι νικητής στην καρδιά μου για το Silence.

Silence
    Arrival
    La La Land(**Winner)
    Moonlight
    Lion

Μουσική:
    Ονομασία:  Score.jpg
Εμφανίσεις: 324
Μέγεθος:  22,3 KB

Νομίζω ήταν μαζί με το B γυναικείο οι πιο σίγουρες κατηγορίες όσον αφορά τους νικητές. Και δικαίως μιας και όλο το La La Land αναπνέει από τη μουσική και τα τραγούδια του. Περιμένουμε με πολύ χαρά τη νέα τους συνεργασία όταν γίνει.

La La Land(**Winner)
    Lion
    Jackie
    Passengers
    Moonlight

Τραγούδι:

Ονομασία:  BestSong.jpg
Εμφανίσεις: 332
Μέγεθος:  21,0 KB

Ο μόνος αντίπαλος του City of Stars ήταν το Audition, οπότε ήταν ένα από τα σίγουρα όσκαρς για το La La Land. Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ και το τραγούδι της Moana(how far I’ll go) αλλά δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με το City of Stars.

City of Stars(La La Land)(**Winner)
    How Far I’ll Go(Moana)
    Audition – The fools who dream(La La Land)
    The Empty Chair(Jim: The James Foley Story)
    Can’t Stop the Feeling(Trolls)

Πρωτότυπο Σενάριο:
    Ονομασία:  best-original-screenplay-kenneth-lonergan.jpg
Εμφανίσεις: 313
Μέγεθος:  21,1 KB

Ο Kenneth Lonergan που πάντα μου άρεσαν οι δουλειές του αλλά ένιωθα ότι δεν μπορούσε να κάνει το κάτι παραπάνω, κάνει ένα σενάριο που με άγγιξαν όσο λίγα φέτος. Γροθιά στο στομάχι όλη η ιστορία του Lee και δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσει από τότε που ο Jenkins μετακόμισε στην κατηγορία του διασκευασμένου.
    Εννοείται ότι θα χαιρόμουν πολύ παραπάνω αν το έπαιρνε το Γιώργος, αλλά δεν το πίστεψα στιγμή ότι θα έχει την στήριξη της ακαδημίας. Η ομιλία του δεν με συγκίνησε, προτιμώ αυτή που έδωσε στα BAFTA.
    Να σημειωθεί επίσης ότι είναι η πρώτη νίκη για το Amazon μια πλατφόρμα streaming, που από ότι βλέπουμε θα πρωταγωνιστεί και στα όσκαρ τα επόμενα χρόνια, ξοδεύοντας αρκετά χρήματα για το ανεξάρτητο σινεμά.

Manchester By the Sea(**Winner)
    The Lobster
    Hell or High Water
    Captain Fantastic
    20th Century Women

YΓ. Θέλω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες για τις υπόλοιπες κατηγορίες αλλά δεν με αφήνει το φορουμ για πάνω απο 20. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει .
    Επισυναπτόμενες Εικόνες Επισυναπτόμενες Εικόνες  
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Bitonic; 27 Φεβρουαρίου 2017 στις 20:12

TV Master Το Avatar του/της Bitonic
    Likes / Thanks
    Διασκευασμένο Σενάριο:
    Ονομασία:  adaptedScreenplay.jpg
Εμφανίσεις: 314
Μέγεθος:  30,0 KB

Το Moonlight απέδειξε ότι είναι ο νικητής στην κατηγορία του σεναρίου, να σημειωθεί ότι σε άλλους διαγωνισμούς έπαιξε σαν πρωτότυπο. Και κερδίζοντας τα περισσότερα με πολύ σημαντική νίκη στην ένωση σεναριογράφων Αμερικής που άτυπα σφράγισε τη νίκη του.
    Η προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο σενάριο είναι ότι δεν με άγγιξε όσο θα ήθελα χωρίς να το βρίσκω κακό σε καμία περίπτωση γι’ αυτό και η επιλογή μου θα ήταν το Arrival, αλλά πάντα χαίρομαι όταν ταινίες μικρές σαν το Moonlight, που δεν είχαν ακουστεί σχεδόν καθόλου πριν το φεστιβαλ του Telluride, κερδίζουν αυτό το βραβείο.

Arrival
    Moonlight(**Winner)
    Lion
    Fences
    Hidden Figure
    s

Σκηνοθεσία:
    Ονομασία:  damienChazelle.jpg
Εμφανίσεις: 302
Μέγεθος:  34,8 KB

Ο Damien Chazelle γράφει ιστορία και συνεχίζει το θεσμό μετά τον Inarritu και θα ήθελα να του το δώσεις ο ίδιος ο Alejandro. Γίνεται ο νεότερος σκηνοθέτης που παίρνει το όσκαρ σκηνοθεσίας με μόλις 3 ταινίες μεγάλου μήκους και όλες να έχουν τη Jazz σαν πυρήνα.
    Το Νεο-musical του Damien, που δείχνει τι μπορεί να κάνει με την εικόνα με πολλά ανοιχτά πλάνα, χωρίς καθόλου close-ups, προσέχοντας την λεπτομέρεια στις χορογραφίες, αλλά δίνονταν μαγεία και ρομαντισμό στο La La Land.
    Του αξίζει η σκηνοθεσία και δείχνει στην επόμενη ταινία να φεύγει από την Jazz, αλλά ελπίζουμε να επιστρέψει σύντομα.
    Το σχόλιο μου για αυτήν την κατηγορία κοιτώντας τα τελευταία 6 χρόνια το βραβείο της σκηνοθεσίας πηγαίνει σε ταινίες που κάνουν επίτευγμα με την εικόνα και όχι αυτές που θα είναι πιο ήρεμες και δραματικές.

Denis Villeneuve
    Damien Chazelle(** Winner)
    Kenneth Lonergan
    Barry Jenkins
    Mel Gibson

A’ Αντρικός Ρόλος:

Ονομασία:  CaseyAffleck.jpg
Εμφανίσεις: 313
Μέγεθος:  43,2 KB

Δεν το κρύβω πως ήταν η αγαπημένη μου νίκη της βραδιάς, στην αγαπημένη μου ερμηνεία της χρονιάς. Μια ερμηνεία που κουβαλάει στις πλάτες του συνδυάζοντας αβίαστη κωμωδία και δράμα. Από τις λίγες φορές που με μαγνητίζει τόσο ερμηνεία.
    Και το βραβείο δεν ήταν καθόλου σίγουρο με τον Denzel να κερδίζει το βραβείο του σωματείου ηθοποιών που θεωρείται πολύ σημαντικό για την νίκη των όσκαρ από τους οσκαρολόγους. Ο Casey Affleck όμως νίκησε και είναι μια δικαίωση και για τις ερμηνείες που έχει προσφέρει τα τελευταία χρόνια.
    Τον συμπαθώ πολύ και σαν persona, που είναι χαμηλών τόνων και όχι φαφλατάς. Ο ομιλίες του σταθερά μέτριες όλη τη σεζόν και δεν μας απογοήτευσε και χθες .

Casey Affleck(**Winner)
    Viggo Mortensen(Captain Fantastic)
    Ryan Gosling(La La Land)
    Denzel Washington(Fences)
    Andrew Garfield(Hacksaw Ridge)

Α’ Γυναικείος Ρόλος:
    Ονομασία:  EmmaStone.jpg
Εμφανίσεις: 311
Μέγεθος:  40,6 KB

Η κατηγορία δυναμίτης φέτος και εννοώ και τις υποψήφιες αλλά και τις ερμηνείες που έμειναν εκτός. Πολλές καλές ερμηνείες από τις παλιές καραβάνες μέχρι τις νέες και ελπιδοφόρες ηθοποιούς.
    Η Emma Stone σε έναν πολύ απαιτητικό ρόλο που έχει τραγούδι, χορό, κωμωδία και δράμα με πολύ σημαντική συνεισφορά στην μαγεία του La La Land.
    Κάποιοι θεώρησαν ότι έπρεπε να δωθεί ίσως στην Huppert για την ερμηνεία της αλλά και για την ιστορία της στο επάγγελμα ή στην Portman όπου είχε βιογραφικό ρόλο που το μέτρο σύγκρισης είναι διαφορετικό.
    Είμαι χαρούμενος για την Emma και οποιαδήποτε να το έπαιρνε εκτός από την Meryl θα ήμουν το ίδιο χαρούμενος.

Emma Stone(** Winner)
    Natalie Portman
    Isabelle Huppert
    Ruth Negga
    Meryl Streep

Ταινία:
    Ονομασία:  moonlight.jpeg
Εμφανίσεις: 284
Μέγεθος:  8,4 KB
    Ονομασία:  OMG.jpg
Εμφανίσεις: 274
Μέγεθος:  66,7 KB

Και φτάνουμε στο μεγάλο βραβείο της βραδιάς, βλέπουμε ωραία τους υποψήφιους. O Warren Beatty κομπιάζει να πει τον νικητή και ανακοινώνεται το La La Land. Χαμός πανηγυρισμοί, οι παραγωγοί έχουν ήδη ξεκινήσει τις ομιλίες τους μέχρι που φτάνει η ώρα του παραγωγού Fred Berger που αντιλαμβάνεται ότι το Moonlight είναι ο νικητής και με ωραία πάσα ανακοινώνει τον νικητή καλύτερης ταινίας.
    Δεν έχει ξαναγίνει φυσικά αυτό, μεγάλη φιάσκο σίγουρα υπάρχουν πολλές ευθύνες αλλά το ανθρώπινο λάθος υπάρχει σε κάθε είδους δουλειά. Θα μπορούσαν βέβαια να το διακόψουν νωρίτερα.

Φεύγουμε από το κουτσομπολιό για να μιλήσουμε για τον μεγάλο νικητή το Moonlight!! Από τον Barry Jenkins όπου ξεκίνησε σαν εθελοντής στο φεστιβάλ του Telluride και μερικά χρόνια μετά έκανε το ντεμπούτο του εκεί με το Moonlight, το οποίο τον έφερε να κερδίζει το όσκαρ καλύτερης ταινίας.
    Μια μεγάλη νίκη και για τον ίδιο και για την Α24, τον πλέον αγαπημένο μου διανομέα ταινιών που με την πρώτη της μόλις παραγωγή κατάφερε αυτό που κατάφερε. Σαν παραπέμπω να μπείτε στο site της Α24 και να δείτε τις ταινίες που έχει διανείμει και θα καταλάβετε γιατί είναι στολίδι για το ανεξάρτητο σινεμά.

Όπως και πέρυσι με το Spotlight η καλύτερη ταινία πάει σε νικητή σεναρίου και όχι σε αυτόν με τις περισσότερες υποψηφιότητες. Αυτή τη φορά δίνουν ένα μήνυμα διαφορετικότητας με τον νικητή που επέλεξαν.

Επιπλέον το preferential ballot όπως ονομάζεται, που χρησιμοποιείται για την ψηφοφορία καλύτερης ταινίας και μόνο, όπου αντί να επιλέξεις μια ταινία κάνεις ranking τις ταινίες της κατηγορίας, δείχνει για άλλη μια φορα πόσο επηρεάζει το νικητή. Ότι ταινίες με φανατικούς οπαδούς αλλά ταυτόχρονα και φανατικούς αρνητές δεν κερδίζουν το βραβείο, όπως είδαμε και περυσι με το Revenant και το Big Short. Το Moonlight θεωρώ οφελήθηκε από αυτόν τον τρόπο ψηφοφορίας όπως και το Spotlight πέρυσι γιατί δεν ήταν ταινίες με φανατικούς αρνητές που θα την έβαζαν στις τελευταίες θέσεις του ranking.
    Αν υπήρχε ο τρόπος ψηφοφορίας των άλλων κατηγοριών πιθανών να είχαμε και άλλο αποτέλεσμα.

Παρ’ όλα αυτά έχουμε νικητή, το Moonlight! Που του αξίζουν πολλά πολλά συγχαρητήρια. Ομολογώ ότι και εγώ δεν το περίμενα!

Arrival
    Manchester By the Sea
    La La Land
    Moonlight(**Winner)
    Fences
    Hidden Figures
    Hacksaw Ridge
    Lion
    Hell or High Water

Κλείνοντας να πω δύο λόγια για την οσκαρική ομάδα που φέτος ήταν αποδεκατισμένη και βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε διάφορα μέρη του πλανήτη με διάφορες υποχρεώσεις αλλά ποτέ δεν ξεχνά το πάθος της για το σινεμά. Θα επανέλθουμε δυνατότεροι του χρόνου με περισσότερα άρθρα και συζητήσεις για τα όσκαρ και όχι μόνο. Με αρχηγό μας πάντα τον Above.

Καλές ταινίες να έχουμε και φέτος!
    ~Bitonic

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Μιας και ακόμα δεν έχω δει τις περισσότερες ταινίες, το μόνο σχόλιο που μπορώ να κάνω είναι το πόσο βαθιά χαίρομαι που ΔΕΝ κέρδισε ο Τόνι Έρντμαν. Ούτε με τη Ζωούπολη εκστασιάστηκα, αλλά, εδώ που τα λέμε, φέτος η κατηγορία ήταν εξαιρετικά ισχνή.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    Το φετινό κόκκινο χαλί των Όσκαρ (που έχει ξεθωριάσει από τον ήλιο και πλέον ροζίζει) ήταν ειλικρινά ένα από τα χειρότερα, πιο βαρετά και ανέμπνευστα όλων των αντίστοιχων τελετών των τελευταίων χρόνων. Οι μόδιστροι έχουν στεγνώσει από ιδέες της προκοπής, σταρ με λάμψη και χάρισμα φέτος ήταν βασικά απόντες, πήξαμε στα άγνωστα υπο-μοντέλα και τηλεπερσόνες του τίποτα κι εγώ προσωπικά μπούχτισα να βλέπω τις ίδιες και τις ίδιες γλάστρες (Λόρα Ντερν, Πριγιάνκα Τσόπρα, Χέιλι Στέινφελντ, ΕΛΕΟΣ πια, καθίστε και λίγο σπίτι ή γυρίστε καμιά ταινία, μπας και γίνεται λίγο σχετικές με το αντικείμενο!). Ως ένδειξη διαμαρτυρίας, λοιπόν, φέτος το αφιέρωμα θα είναι αισθητά μικρότερο σε σχέση με προηγούμενες χρονιές και η κατάταξη θα γίνει με βάση την πρώτη μου αντίδραση βλέποντας την κάθε εμφάνιση.

ΒΑΛΣΑΜΟ ΓΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΑ ΜΑΤΙΑ

Viola Davis (custom Armani Prive)
    Αυτοκρατορική κόκκινη μεταξωτή τουαλέτα με τέ-λει-α εφαρμογή και υπέροχα μανίκια που αφήνουν γυμνούς τους ώμους. Θα προτιμούσα να λείπει το δέσιμο πίσω από το λαιμό και δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι με το κοντό κούρεμα και τις μακριές αφέλειες, αλλά η έλλειψη περιττών αξεσουάρ ήταν σοφή κίνηση, αφού το χρώμα και το πατρόν της τουαλέτας είναι στολίδια από μόνα τους.

Kirsten Dunst (custom Christian Dior Haute Couture)
    Απίστευτα κομψή, ονειρική μαύρη στράπλες τουαλέτα, με vintage '50s αισθητική, τέλειες χυτές γραμμές και καμιά άχρηστη χαριτωμενιά (ακόμα και οι τσέπες είναι στρατηγικά τοποθετημένες!). Το διαμαντένιο Nikawa περιδέραιό της ήταν το ομορφότερο κόσμημα της βραδιάς και το επιμελώς ατημέλητο χτένισμα με τις ανάλαφρες μπούκλες μια όαση στους ωκεανούς κακοχτενισμένης τρίχας που κατέκλυσαν το χαλί. Οι Christian Lacroix μαύρες μυτερές γόβες με το άνθος και την μπαρέτα δε μου αρέσουν (πολύ γεροντίστικες), αλλά όλο το υπόλοιπο είναι σκέτο ποίημα κι ας το αφήσουμε εκεί.

ΥΓ. Σας ενημερώνω, επίσης, ότι η Κίρστεν πρόσφατα αρραβωνιάστηκε με τον κατά 6 χρόνια νεότερό της 28χρονο ηθοποιό Jesse Plemons, που έγινε γνωστός από το Friday Night Lights, αλλά οι περισσότεροι τον θυμόμαστε ως Todd στο Breaking Bad.

Rosalind Ross
    Η 26χρονη Ρόσαλιντ, πρωταθλήτρια ιππασίας, είναι η εδώ και 3 χρόνια σύντροφος του 61 ετών Μελ Γκίμπσον και πριν από λιγότερο από ένα μήνα γέννησε τον πρώτο της γιο (και ένατο συνολικά παιδί του Μελ). Δεν έχω απολύτως καμία πληροφορία ποιον σχεδιαστή φοράει, αλλά τη βρίσκω γλυκύτατη και αυτή και την ελαφρώς διαφανή (αχνοφαίνεται το υπέροχο πόδι της) γαλάζια τουαλέτα της, με το διακριτικό φλοράλ σχέδιο στη μέση. Ο σατέν γαλάζιος φάκελος είναι αρκετά βαρετός και το μενταγιόν αρκετά βαρύ για την ηλικία της, ακόμα κι έτσι, όμως, ήταν μια από τις ελάχιστες πραγματικά όμορφες παρουσίες της βραδιάς.

Όπως παρατηρείτε, οι καλοντυμένες της χτεσινής απονομής δε γεμίζουν ούτε ταξί. Φανταστείτε μόνο τι σας περιμένει...
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

5. Thanks ATHENA1971, tonypapadovic, tasoskratos thanked for this post
    Likes johny f, Bitonic liked this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Bitonic Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Ο Casey Affleck
    Τον συμπαθώ πολύ και σαν persona,

https://twitter.com/laureIreed/statu...77499650048000
    What have you brought for my appetite?

Banned
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Askepios Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Πραγματικά απορώ με τους Affleck. Τι βύσμα έχουν ή τι εξαργυρώνουν και παίζουν σε ένα κάρο ταινίες και βραβεύονται κι όλας. Αγγούρια, καδρόνια όρθια και οι 2. Αυτός ο Casey έχει πράγματι κατηγορηθεί για σεξουαλική παρενόχληση.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ΥΓ. Σας ενημερώνω, επίσης, ότι η Κίρστεν πρόσφατα αρραβωνιάστηκε με τον κατά 6 χρόνια νεότερό της 28χρονο ηθοποιό Jesse Plemons, που έγινε γνωστός από το Friday Night Lights, αλλά οι περισσότεροι τον θυμόμαστε ως Todd στο Breaking Bad.
    Έπαιξαν μαζί στο Fargo στην 2η season, υποθέτω πως εκεί έγινε το νταλαβέρι. Συμπαθητικοί και οι δύο.

8. Likes ATHENA1971, domino83, tasoskratos liked this post
    Likes / Thanks
    ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΑ, ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΧΑΣΜΟΥΡΗΤΑ

Dakota Johnson (Gucci)
    Όταν θες να βγάλεις γούστα, συνδυάζοντας τη χρυσή γκόμενα από το Goldfinger και τη σέξι καμαριέρα, αλλά έμεινες μεταξεταστέα στα σαδομαζό μαθήματα των 50 Αποχρώσεων του Γκρι. Χτένισμα παρθενοπιπίτσας, σφιγμένο χαμόγελο-"τελειώνετε με τα φλας, κατουριέμαι", φραμπαλάδες στο γιακά, φουσκωτοί ώμοι, μακριά μανίκια, βαρύ ύφασμα (που θέλει σιδέρωμα), κανένα άνοιγμα πουθενά... Τα vintage κοσμήματα Cartier (από τις δεκαετίες του '40 και του '50) τη μαράνανε. Τράβα ν' αλλάξεις κανά σεντόνι και το βράδυ έχει μαστίγωμα, μπας και στρώσεις.

Blanca Blanco
    Τούτο εδώ το ξόανο δηλώνει ηθοποιός, αλλά δεν την ξέρει κανείς, ούτε ποτέ θα τη μάθει, οπότε φαντάζομαι ότι όλοι καταλαβαίνουμε πώς κατάφερε να βρει πρόσκληση για την τελετή. Αν και σκόπευα ν' αποφύγω τις στάρλετ του τίποτα φέτος, το επίπεδο κακογουστιάς αυτού του τερατουργήματος είναι τόσο μνημειώδες, που πρέπει να καταγραφεί στη συλλογική μνήμη. Δεν είναι μόνο το άκυρο ζωνάκι. Δεν είναι μόνο τα μανίκια της Chiquita, το λιγωμένο βλέμμα ή το απαράδεκτο δαχτυλίδι. Είναι το δεν-μπορώ-να-γίνω-πιο-τσούλα-το-προσπάθησα σκίσιμο μέχρι τα φρύδια και τα αποτελέσματά του. Η ίδια ξεκαθάρισε ότι φορούσε εσώρουχο -- σουτιέν, πάντως σίγουρα δεν είχε, γιατί τι να βάλει μέσα, εξάλλου.

Janelle Monae (Elie Saab Couture)
    "Το ξέρω, του χρόνου δε θα με θυμάται κανείς, γι' αυτό ό,τι προλαβαίνω φέτος. Θέλω πούλιες και παγιέτες και στρας και μπλιμπλίκια ΠΑ-ΝΤΟΥ, κυρ-Στέφανε. Θέλω μια ποδιά Καραγκούνας από κρυσταλλάκια, θέλω ένα φουρό που να χωράει όλους τους καλεσμένους από κάτω σε περίπτωση που ο Θεός αποφασίσει να φέρει το δεύτερο Κατακλυσμό, γιατί πόσο πια ν' αντέξει κι αυτός με όσα βλέπει, θέλω φτερά και πούπουλα, χελιδόνια και καλιακούδες να μισοκαλύπτουν το μπούστο. Έννοια σου, έτσι λίγο να κάνω, θα φανεί και η θηλή! Τα κοσμήματα μην ξεχάσεις! Θέλω δαχτυλίδια και σκουλαρίκια και το χρυσό στεφάνι του Ιούλιου Καίσαρα κι ένα τσόκερ ανακόντα και διαμάντια παντού, να γυαλίζω όλη, να στραβώνονται μέχρι και τα φλας! Βρήκα και την τέλεια πόζα, πόσο θεά πια... Θα το κάψουμε απόψε κυρ-Στέφανε, ναι, θα το κάψουμε!"

Scarlett Johansson (Azzedine Alaia)
    Ροζ φλοράλ τουαλέτα φοράς όταν είσαι 16 χρονών κάπου στο Midwest και θες να πας στο prom του σχολείου. Σίγουρα δεν τη φοράς στα Όσκαρ και ακόμα πιο σίγουρα δεν τη σετάρεις με την πρώτη τυχαία ζώνη που βρίσκεις στη ντουλάπα σου. (Την οποία προφανώς γουστάρει τόσο πολύ, που τη φόρεσε και με διαφορετικό φόρεμα βαρυπενθούσας χήρας στο πάρτυ του Vanity Fair αργότερα.) Δεν είμαι φαν του πανκ χτενίσματος με το ξυρισμένο μαλλί, αλλά γενικά δεν είμαι φαν της Σκάρλετ, ούτως ή άλλως.

Emma Stone (Givenchy)
    Το χρώμα την ξεθωριάζει ελαφρώς, αλλά ας πούμε ότι αυτό το προσπερνάω. Είναι η διαφορά στις υφές ανάμεσα στο πάνω και το κάτω μέρος του φορέματος που βασικά με χαλάει. Και ΟΚ, τα αλά-τσάρλεστον κρόσια με τις χάντρες κάνουν ένα χαριτωμένο εφέ όταν περπατάει (φέρνει λίγο και σε αχυρένια φούστα Χαβανέζας, να τα λέμε κι αυτά), όμως κάτι τέτοιο θα άρμοζε περισσότερο σε ένα πιο ανάλαφρο party dress, αντί για μια τουαλέτα του κόκκινου χαλιού. Ένα ομοιόμορφο εφαρμοστό φόρεμα, με ένα λιγότερο βαρύ κεντητό σχέδιο θεωρώ ότι θα ταίριαζε καλύτερα στην ηλικία της και στο old Hollywood χτένισμα που επέλεξε. Αγαπώ τα πέδιλα.

Τρίβια: η Έμα Στόουν είναι η πρώτη ηθοποιός που κερδίζει Όσκαρ Α' Γυναικείου Ρόλου φορώντας Givenchy, μετά την Audrey Hepburn το 1954.

Alicia Vikander (Louis Vuitton)
    Αχτένιστη. Σχετικά άβαφη. Βαρετή ασύμμετρη μαύρη τουαλέτα με όμορφα μανίκια, αλλά άδειο μπούστο και φραμπαλάδες, ιδανική για μνημόσυνο, κυρίως αν είσαι η εύθυμη χήρα του μακαρίτη. Όμορφο, αλλά μεγαλίστικο κολιέ. Τα πέδιλά της είναι βαρετά από μπροστά, αλλά κάτι γίνεται αν τα δεις από το πλάι (ωραιότατο το αρχαιοελληνικό κορδόνι -- τα χοντρά τακούνια είναι στη μόδα, αλλά βάλε ένα στιλέτο να ρίξεις και μπόι, βρε καλή μου). Η βασικότερη έλλειψη απ' όλες: πού είναι το κουκλί ο Fassbender, οέο;;;

Συνεχίζεται...
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

10. Thanks solonlakis, ATHENA1971 thanked for this post
    Likes hakinen, gatoslocos, johny f, tasoskratos liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της tasoskratos
    Likes / Thanks
    Μια βραδιά που είχε, ξεθωριασμένο red carpet,γυναικείες παρουσίες που τις σχολιάζει με τον δικό της μοναδικό τρόπο η HristinaB, δηλαδή πολύ κατιναριώ (δεν ξέρω εάν τελικά γράφεται με ο ή ω,βραβεύσεις στις 7 από τις 8 βασικές κατηγορίες που τις ΄΄ξέραμε΄΄ από τον Νοέμβριο και ένα λάθος.
    Ένα λάθος που αποδώθηκε σε ανθρώπινο λάθος και άντε τώρα να ησυχάσεις τους υποψιασμένους, τους συνομοσιολόγους κλπ κλπ. Το θέμα είναι ότι επισκίασε τα ΠΑΝΤΑ σε μια τελετή που και χαμηλή τηλεθέαση είχε, αλλά και ένα ακόμη, μικρότερο λαθάκι (αφού στο αφιέρωμα για αυτούς που έφυγαν από την ζωή μπήκε λάθος φωτο....)
    Μια φορά έκανα ένα τέτοιο λάθος και έστειλα πρόσκληση στο όνομα Ελευθέριος Βενιζέλος, αντί Ευάγγελος Βενιζέλος και αφού διπλοτσεκαρίστηκε πριν πάρει το τελικό οκ, γιατί έτσι πρέπει να γίνεται, κόντεψα να χάσω τη δουλειά μου.
    Το ερώτημα παραμένει και νομίζω ότι δεν υπάρχει σαφής απάντηση, για μένα τουλάχιστον.
    Τι πρέπει να έχει μία ταινία για να πάρει Oscar?
    Μια φορά κι έναν καιρό θεωρώ πως εμείς, οι απλοί πλην τίμιοι σινεφίλ, ξέραμε. Τώρα πια δεν ξέρεις ΄΄από που θα σου΄ρθει΄΄.
    Εβλεπες ΄΄Οσα Παίρνει Ο Άνεμος΄΄, ΄΄Μπεν Χουρ΄΄, ΄΄Τιτανικός΄΄,...αγνές εποχέςΤαινίες που πήγαινε να δει και ο πολύς κοσμάκης.
    Τώρα, φάτε θολοκουλτούρα.

θεώρησα πως κάτι έπρεπε να γράψω στο ΄΄κλείσιμο΄΄ κι εγώ, τιμώντας την παράδοση και φυσικά όλα τα παιδιά της παρέας που κάθε χρόνο κάνουν αυτά τα εκπληκτικά αφιερώματα.
    WE HAVE TO GO BACK JJ
    WE HAVE TO GO BACK

12. Thanks johny f thanked for this post
    Likes solonlakis, greekie liked this post
    Super Moderator Το Avatar του/της greekie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tasoskratos Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Μια φορά κι έναν καιρό θεωρώ πως εμείς, οι απλοί πλην τίμιοι σινεφίλ, ξέραμε. Τώρα πια δεν ξέρεις ΄΄από που θα σου΄ρθει΄΄.
    Εβλεπες ΄΄Οσα Παίρνει Ο Άνεμος΄΄, ΄΄Μπεν Χουρ΄΄, ΄΄Τιτανικός΄΄,...αγνές εποχέςΤαινίες που πήγαινε να δει και ο πολύς κοσμάκης.
    Τώρα, φάτε θολοκουλτούρα.
    Είναι πολύ πιο απλό να καταλάβεις που πάει ο άνεμος. Λίγο μελό, λίγος/πολύς πόνος, λίγο ασχολούμαστε με real life issues/politics και έτοιμη η ταινιούλα για τις υποψηφιότητες.
    Τώρα αν μας βγει και κανένα La La Land μια φορά στα 10 χρόνια στη γωνία το βάζουμε κι αυτό μέσα, why not.

Τους Casey Affleck & Mel Gibson σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να τους είχε ξεβράσει το Χόλιγουντ από μόνο του αλλά μετά θυμάμαι ότι μιλάμε για την ίδια κλίκα που έκανε standing ovation στον Roman Polanski οπότε they fit right in.

14. Thanks johny f thanked for this post
    Likes alexandra16, tasoskratos liked this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την greekie Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τους Casey Affleck & Mel Gibson σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να τους είχε ξεβράσει το Χόλιγουντ από μόνο του αλλά μετά θυμάμαι ότι μιλάμε για την ίδια κλίκα που έκανε standing ovation στον Roman Polanski οπότε they fit right in.
    Για τον Άφλεκ δεν έχω άποψη, όμως τα σχόλια για τον Γκίμπσον και τον Πολάνσκι (των οποίων δεν είμαι καν φαν) θεωρώ ότι είναι άδικα. Ο Γκίμπσον όντως μπήκε στη μαύρη λίστα του Χόλιγουντ για μια δεκαετία μετά από εκείνο το αντι-εβραϊκό σκάνδαλο κι αν μέσα σ' αυτό το χρονικό διάστημα προσπάθησε να διορθώσει τα λάθη του, να καταπολεμήσει τον αλκοολισμό του και να ξαναφτιάξει τη ζωή του, δε βλέπω απολύτως κανένα λόγο γιατί ο καθένας από εμάς, που καταδικάζουμε ελαφριά τη καρδία ανθρώπους που ούτε καν ξέρουμε (αλλά νομίζουμε ότι έχουμε δικαίωμα να το κάνουμε, επειδή είναι διάσημοι), να μη δεχτεί αυτή την αλλαγή καλοπροαίρετα. Το αν αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία ο χρόνος θα το δείξει, αλλά, από τη στιγμή που δούλεψε γι' αυτή ειλικρινά, γιατί να μην του τη δώσει το Χόλιγουντ ή οι θεατές;

Όσο για τον Πολάνσκι, ανάθεμα κι αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ισχυριστεί ότι γνωρίζει ακριβώς τι συνέβη πριν από 40 χρόνια ή πώς έχουν αλλάξει τα πράγματα στο μεταξύ. Το ίδιο το θύμα, η τότε 13χρονη, έχει έκτοτε πολλαπλώς υπερασπιστεί το δικαίωμα του Πολάνσκι να συνεχίσει τη ζωή του και να του επιτραπεί να επιστρέψει στις ΗΠΑ, γιατί "αυτό είναι δίκαιο, αυτό είναι το σωστό". Αν αυτή η γυναίκα, η ΜΟΝΗ που έχει το δικαίωμα να έχει άποψη για το θέμα, έχει βρει τον τρόπο να φτιάξει τη ζωή της (έχει γράψει κι ένα βιβλίο, στο οποίο το κεντρικό θέμα δεν ήταν το ίδιο το γεγονός, αλλά ο τρόπος με τον οποίο η κοινή γνώμη το φούσκωσε και το επένδυσε συναισθηματικά για πολιτική ή άλλου είδους εκμετάλλευση), αν έχει την αξιοπρέπεια και τη χάρη να δηλώνει ότι το καλλιτεχνικό έργο του Πολάνσκι πρέπει να κρίνεται με καλλιτεχνικά και όχι κουτσομπολίστικα κριτήρια (έγραψε άρθρο στους Times γι' αυτό), όλοι εμείς οι υπόλοιποι, οι μισο-ενημερωμένοι holier than thou και αυτοπρόσκλητοι τιμητές της ηθικής και της δικαιοσύνης, μάλλον πρέπει να κάνουμε μόκο.

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για τον Γούντι Άλεν (του οποίου δηλώνω περήφανη φαν). Κι αν θέλετε, θα προσθέσω και κάτι ακόμα: όταν εγώ βλέπω μια ταινία που κάτι μου λέει για τη ζωή και την ανθρώπινη κατάσταση, αυτό που θα σκεφτώ είναι ότι ο δημιουργός της διαθέτει μια ιδιαίτερη ευαισθησία, που του επιτρέπει να συλλάβει βαθύτερα νοήματα και να μου τα μεταδώσει. Ίσως να είναι αφελής η σκέψη, αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένας τέτοιος ευαίσθητος άνθρωπος μπορεί να είναι ταυτόχρονα κι ένας σαρδανάπαλος ψυχασθενής βιαστής/ρατσιστής/μισογύνης/κτηνοβάτης κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, νομίζω ότι δε θα μπορούσαν να συνυπάρξουν δυο τόσο αντιθετικές προσωπικότητες στον ίδιο άνθρωπο. (Για να το τραβήξω πολύ στα άκρα, δεν είναι τυχαίο που ο Χίτλερ ήταν αποτυχημένος ζωγράφος.)

Όσο για τις ταινίες που αναφέρεις, Τάσο, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. Το ότι "πολύς κοσμάκης" πάει να δει μια ταινία, δεν την καθιστά αυτομάτως και ΚΑΛΗ. Τέλειο παράδειγμα οι υπερηρωικές ταινίες, που μπορεί να είναι διασκεδαστικές, αλλά την ίδια στιγμή είναι εντελώς κενές, σαν τις θερμίδες του ποπ κορν με τις οποίες πάνε απαραιτήτως πακέτο. Μια "δημοφιλής" ταινία μπορεί να θεωρείται "μεγάλη" από τους "απλούς" σινεφίλ επειδή είναι φαντασμαγορική (ιδίως όταν μιλάμε για πριν από 60 κι 70 χρόνια), ευκολονόητη (βλέπε: απλοϊκή) ή ερεθιστικά μελοδραματική. Το Μπεν Χουρ, για παράδειγμα, είναι και τα τρία αυτά. Εντυπωσιακή για την εποχή της, αλλά παντελώς ξεπερασμένη σήμερα, που ο κόσμος έχει αλλάξει και η σκέψη έχει προοδεύσει. Η σαπουνοπερική ιστορία έρωτα κι εκδίκησης, με τα επιδερμικά της μηνύματα και τα χριστιανικά κρεσέντα που εννοείται ότι δεν προσπαθεί να κρύψει, δεν έχει θέση στο σήμερα, γιατί η ανθρωπότητα έχει ξεπεράσει τις επιφανειακές αναζητήσεις της κι έχει γυρίσει το βλέμμα προς τα μέσα. Υποψιάζομαι ότι αυτό εσύ το αποκαλείς "θολοκουλτούρα" -- κι ενώ αυτός ο ολοφάνερα υποτιμητικός χαρακτηρισμός μπορεί να έχει θέση σε ορισμένες περιπτώσεις (όπως στην ατελείωτη δηθενιά του Νίκολας Ρεφν, για παράδειγμα, ή τη σχιζοφρένεια του Λαρς Φον Τρίερ, που οι τελευταίες ταινίες του αφορούν μόνο τον ίδιο και κανέναν άλλο), δεν είναι δίκαιο να χαρακτηρίζει συλλήβδην τις ταινίες που επιλέγουν να ασχοληθούν με μικρά, προσωπικά θέματα και απαιτούν από το θεατή να κουράσει λίγο τη φαιά του ουσία, αντί να του πασάρουν μασημένη τροφή.
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

16. Thanks ATHENA1971, prod21, green lantern, johny f thanked for this post
    Likes Above, kostas1995 liked this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία