Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 2345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 έως 40 από 46

Θέμα: Queer Eye (2017) - Official Discussion Thread

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    6X01, "Showdown at the Broken Spoke"
    Επέστρεψαν τα αγόρια-χαρά της ζωής, με ένα επεισόδιο που γυρίστηκε ακριβώς πριν το lockdown του 2020, όπου κλήθηκαν να βοηθήσουν την πιο ξεκούδουνη γιαγιά της Αμερικής, την 58χρονη Τέρι, που ντύνεται με τα καυτά σορτσάκια της Ντέιζι Ντιουκ, έχει το μακρύ μαλλί της Ραπουνζέλ, διδάσκει τους ντόπιους χορούς στο σαλούν του μπαμπά της και ζει σε ένα ράντσο, μέσα σε πλήρες χάος ανοργανωσιάς και άπειρων συλλογών από ετερόκλητα αντικείμενα (κυρίως κούκλες). Έχει διάσπαση προσοχής, κακή σχέση με την κόρη της (που προσπαθεί η έρμη να της βάλει μυαλό, αντιστρέφοντας τους ρόλους γονιού-παιδιού) και ολοφάνερα φοβάται τα γεράματα, γιατί δεν ωρίμασε ποτέ.

Οι Fab5 δεν κατακρίνουν ποτέ και κανέναν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, βέβαια, πιστεύω ακράδαντα ότι η Τέρι χρειάζεται επαγγελματική ψυχολογική βοήθεια, γιατί τα πάντα πάνω της φωνάζουν ότι έχει μείνει κολλημένη σχεδόν στην εφηβεία της κι αυτό φυσιολογικό δεν το λες.

Εδώ, όλη τη δουλειά ουσιαστικά την έκανε
    Spoiler

Κι όλα θα τέλειωναν εκεί, με το απαραίτητο happy end, αν δε διάβαζα τα σχόλια στο reddit, από πελάτες του μαγαζιού, που κάνουν λόγο για ρατσιστική και ακραία αγενή συμπεριφορά της Τέρι. Σας το είπα, η γυναίκα χρειάζεται επαγγελματική βοήθεια -- είναι σε τέτοιες δύσκολες, παθολογικές περιπτώσεις που η επέμβαση των Fab5 δείχνει πόσο επιφανειακή είναι.

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    6X02, "Angel gets her wings"
    Από τα πιο συγκινητικά επεισόδια της σειράς, με πρωταγωνίστρια τη γλυκύτατη 22χρονη τρανς Έιντζελ, αθλήτρια άρσης βαρών.
    Spoiler

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    6Χ03, "No more bull"
    Πρωταγωνιστής ένας πρώην καταδρομέας, νυν καουμπόι, σεξουλιάρης και βρωμύλος, που ζει σε ένα κοντέινερ - α χ ο ύ ρ ι, πάνω από ζωοτροφές, και λούζεται με νερό που είναι καφέ από τη σκουριά και την μπίχλα.

Τεξανός μέχρι το κόκαλο,
    Spoiler

Πάρα πολλά στερεότυπα αυτό το επεισόδιο, όχι από τα αγαπημένα μου (αν και η δουλειά του Μπόμπι ήταν φανταστική).

6Χ04, "A Night to Remember"
    Οι Fab 5 βοηθούν την οργανωτική επιτροπή του σχολικού χορού (του prom, ντε!) σε ένα πολυπολιτισμικό σχολείο μιας ισπανόφωνης κοινότητας εν μέσω της πανδημίας.

Spoiler

Το λιγότερο ενδιαφέρον επεισόδιο ως τώρα. Δε γνωρίσαμε σε βάθος κανένα παιδί (αν και όλα φαίνονταν συμπαθέστατα), ούτε με συγκίνησε κάτι. Πέρασε και δεν ακούμπησε.

6Χ05, "Craw-Zaddy"
    Πρωταγωνιστής ένας 67χρονος χήρος και το εστιατόριο θαλασσινών του, που δεν το έχει ανακαινίσει εδώ και 20 χρόνια.

Πολύ καλούλης φαινόταν ο κυριούλης, αλλά από το επεισόδιο το μόνο που μου έμεινε ήταν το γκάμπο του Τζόναθαν (με ρου, μπάμιες, πιπεριές, λουκάνικο, γαρίδες και καρυκεύματα). Όπως συμβαίνει κατά κόρον σ' αυτή τη σεζόν, δεν μπορώ να συνδεθώ συναισθηματικά με τους πρωταγωνιστές και η αντιμετώπισή τους από τους Fab 5 μου φαίνεται επιφανειακή.

6Χ06, "Community Allied"
    Πρωταγωνίστρια μια γιατρός, που έστησε μια κλινική Covid για μη-λευκούς ασθενείς, αλλά παραμελεί τον εαυτό της. Φοράει περούκα, γιατί ντρέπεται για τα μαλλιά της, και πίνει μπύρα με σανγκουίνι (γιατί;;;; Γιατί;;;; ).

Ακόμα ένα ψιλο-αδιάφορο επεισόδιο, όσο κι αν προσπάθησε να βρει μια συγκινητική ιστορία αλληλεγγύης μέσα στην πανδημία.

Spoiler

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    6Χ07, "Snow White of Central Texas"
    Πρωταγωνίστρια η ιδρύτρια μιας ΜΚΟ για ζώα και παιδιά με ειδικές ανάγκες, που παραμελεί ολοκληρωτικά τον εαυτό της λόγω της πίεσης που νιώθει να τα καταφέρει όλα και να μην απογοητεύσει κανέναν. Ένα επεισόδιο με πολύ κλάμα, ακόμα και για τα δεδομένα του QE.

Οι Fab 5 αναλαμβάνουν να θεραπεύσουν το burnout της με
    Spoiler
    Επειδή είναι ο Μπόμπι και μπορεί.

6X08, "Gimme Shelter"
    Πρωταγωνιστής ο ιδρυτής μιας οργάνωσης για άστεγους, μέσω της οποίας τους χτίζει προσωρινά καταλύματα. Ίσως η πιο εντυπωσιακή κοινωνική προσφορά όλων των σεζόν QE.

Spoiler

Καλό, όχι συνταρακτικό επεισόδιο.

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    6Χ09, "A Legend in the Baking"
    Πρωταγωνίστρια μια Ασιάτισσα ζαχαροπλάστρια, στόχος ρατσιστικών επιθέσεων λόγω Covid.

Ήταν ένα πολύ βαρετό επεισόδιο, με μια καθόλου ενδιαφέρουσα ηρωίδα. Νομίζω ότι ελάχιστα πράγματα λειτούργησαν.

Spoiler

Είναι το μοναδικό επεισόδιο σε όλες τις σεζόν που του έβαλα κάτω από τη βάση.

6Χ10, "The Mis-Inspiration of Reggie Devore"
    Πρωταγωνιστής ένας μαύρος ράπερ, που έχει χάσει την αυτοπεποίθησή του λόγω της πανδημίας.

Ακόμα ένα κακό επεισόδιο, μ' έναν αδιάφορο πρωταγωνιστή. Γενικά, δεν τρελαίνομαι με τους καλλιτέχνες, ειδικά με τους ράπερ. Ο συγκεκριμένος δε φαινόταν καν να τραβάει μεγάλα ζόρια, οπότε δεν είμαι καν σίγουρη ότι άξιζε να του αφιερώσουν ολόκληρο επεισόδιο.

Γενικά, δε νομίζω ότι το Τέξας ταίριαξε πολύ στους Fab 5. Ίσως και οι άνθρωποι να ήταν κουμπωμένοι λόγω της πανδημίας. Πάντως, δε συνδέθηκα με κανέναν από τους πρωταγωνιστές αυτή τη σεζόν. Μόνο η Angel άξιζε. Κακή σεζόν.

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    Έφτασε η 7η σεζόν στα μέσα Μαϊου και σχεδόν την είδαμε μονορούφι! Μας είχαν λείψει τα αγόρια!

Αυτή η σεζόν διαδραματίζεται στη Νέα Ορλεάνη.

7Χ01, "Queer Eye for the Lambda Chi"
    Οι Fab 5 αναλαμβάνουν να σουλουπώσουν τα 7 μέλη της αδερφότητας ΛΧΑ του Πανεπιστημίου και το σπίτι που μένουν, προκειμένου να φιλοξενήσουν μια εκδήλωση reunion παλιών αποφοίτων, για να τους ζητήσουν δωρεές.

Η σεζόν ξεκίνησε ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΑ, με ένα πραγματικά φανταστικό επεισόδιο. Και οι 7 φοιτητές ήταν συμπαθέστατα παιδιά, πολύ ανοιχτά σε όλες τις αλλαγές που τους πρότεινε η ομάδα, ο στόχος της οποίας ήταν να τους βοηθήσει να καταλάβουν τι σημαίνει να ενηλικιώνεσαι.

Spoiler

Αυτός, όμως, που ειλικρινά έκανε την καλύτερη δουλειά στο επεισόδιο ήταν ο Καράμο, ο οποίος
    Spoiler
    έκλαιγα κι εγώ, γενικά ήταν πολύ καθαρτικό και υπέροχο, το ακριβώς αντίθετο του toxic masculinity. Αυτό είναι το Queer Eye, ωρέ!
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    7Χ02, "Superfan Steph"
    Πρωταγωνίστρια μια λεσβία σούπερ φαν των σπορ, που ζει με τη σύντροφό της στο σπίτι του πατέρα της, ντύνεται αποκλειστικά με αθλητικά ρούχα, τρώει έτοιμο φαγητό και καθόλου λαχανικά κι έχει πήξει τον τόπο με αθλητικά αναμνηστικά. Θα έλεγε κανείς ότι έχει μείνει κολλημένη στην ηλικία ενός 15χρονου αγοριού.

Τι κρατάμε από το επεισόδιο:
    Spoiler

Καλό ήταν, αλλά δε συγκρίνεται με τη φοβερή πρεμιέρα.

7Χ03, "Speedy for Life"
    Πρωταγωνιστής ο Σπίντι, που είναι σε αναπηρικό αμαξίδιο μετά από αυτοκινητιστικό δυστύχημα, στο οποίο έχασε τη μητέρα του. Είναι ινφλουένσερ και τρομαχτικά αδύνατος.

Όχι από τα αγαπημένα μου επεισόδια, ο πρωταγωνιστής, παρότι ινφλουένσερ, δεν ήταν και πολύ επικοινωνιακός.

Τι κρατάμε:
    Spoiler

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    superheronews.gr

Likes / Thanks
    Έλα, βρε Μπόμπι! Κρίμα, ο τύπος έκανε παπάδες σχεδόν σε κάθε επεισόδιο.
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    7X04, "Jenni Seckel's Diary"
    Οι Fab 5 αναλαμβάνουν μια διευθύντρια δημοτικού που τα δίνει όλα στη δουλειά, παραμελώντας τον εαυτό της.

Spoiler

7Χ05, "Deli Dan is a Dream Man"
    Οι Fab 5 αναλαμβάνουν ένα τραχύ, στριμμένο εργασιομανή, που παραμελεί την κοπέλα του εξαιτίας του ντελικατέσεν του και σχεδόν δε μένει καν στο σπίτι του.

Spoiler

7Χ06, "Ms. Mary Quite Contrary"
    Πρωταγωνίστρια μια μαύρη γυναίκα, μητέρα 7 παιδιών, που πέρασε 12 χρόνια στη φυλακή κι ακόμα δεν έχει καταφέρει να ξεκολλήσει από την επίδραση της φυλακής στη ζωή της, παρότι προσπαθεί να βοηθήσει άλλους αποφυλακισμένους μέσω του μαγαζιού με μεταχειρισμένα είδη που διευθύνει. Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα επεισόδια της σειράς, με τρομερή δουλειά και από τα 5 αγόρια.

Spoiler

7Χ07, "Sowing the Seeds"
    Πρωταγωνιστής ένας 31χρονος αγρότης-κηπουρός σε κοινοτική φάρμα. ΟΚ επεισόδιο, αλλά έπρεπε να είχαν κρατήσει το προηγούμενο για season finale.

Spoiler

Μετά τη μετριο-κακή (με μία μόνο εξαίρεση) 6η σεζόν, τα αγόρια επανήλθαν με συμπαθέστατους, ως επί τω πλείστον πρωταγωνιστές, υπέροχες μεταμορφώσεις και επεισόδια γεμάτα θετικότητα και χαρά της ζωής.

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 2345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία