Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 95

Θέμα: Man of Steel (2013)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της Above
    Likes / Thanks

Man of Steel (2013)

ΜΑΝ ΟF STEEL
    (Άνθρωπος απο Ατσάλι)
    2013

Σκηνοθεσία: Zack Snyder

Σενάριο: David S. Goyer/Christopher Nolan/Joe Shuster /Jerry Siegel

Πρωταγωνιστούν: Henry Cavill, Russell Crowe, Michael Shannon, Amy Adams, Kevin Costner, Diane Lane, Christopher Meloni,Laurence Fishburne, Ayelet Zurer, Antje Traue

Φωτογραφία: Amir Mokri / Μοντάζ: David Brenner / Μουσική: Hans Zimmer / Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Vlad Bina-Chris Farmer -Aaron Haye -Dan Hermansen -Craig Jackson -Helen Jarvis (supervising art director)-Kim Sinclair Σκηνικά: Anne Kuljian Κοστούμια: James Acheson -Michael Wilkinson / Ειδικά Εφέ : Double Negative (digital artists)-Moving Picture Company (MPC) (as MPC)-Pixel Liberation Front (previsualization)
    Weta Digital

Είδος : COMIC, ΔΡΑΣΗ, ΦΑΝΤΑΣΙΑ, ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ

Έτος: 2013

Υπόθεση: Ο πλανήτης Κrypton, καταρρέει. Ένας πατέρας στέλνει τον γιο του Καλ Ελ στη γη. Η μοίρα του τον θέλει παντοδύναμο για τους ανθρώπους. Ο ίδιος κρύβει την ταυτότητα του και ζει μοναχικά ως Kλάρκ Κεντ. Θα την αποκάλυψη μόνο όταν ο Στρατηγός Ζόντ του πλανήτη Κrypton, τον αναζητήσει και επιτεθεί στη γη. Και ο Σούπερμαν γεννιέται!

Όταν μεγαλώσω θα γίνω σαν τον Σούπερμαν…

Το 1933…

Οι ταινίες…

Ο Superman γίνεται Μan of Steel για τον Zack Snyder.

Και ερχόμαστε στο σήμερα και το 2010 που αρχίζει και πάλι ο Superman να απασχολεί την Warner Bros που έχει τα δικαιώματα και ο Batman του Nolan, έχει επαναπροσδιορίσει το είδος και την ίδια την DC πλεον! Oι πρώτες αντιδράσεις είναι αρνητικές για την επιλογή του σκηνοθέτη Zack Snyder, που έχει στο ενεργητικό του τους σαρωτικούς 300ους και το αμφιλεγόμενο Watchmen! To φιλόδοξο Sucker Punch του 2011, είναι μια παταγώδη προσωπική αποτυχία του και όλοι πλέον πιστεύουν ότι και το Man of Steel θα ακολουθησει το ίδιο μονοπάτι αποτυχίας.

Οι επιλογές για τους ηθοποιούς της ταινίας ξενίζουν και προκαλούν σύγχυση (Russell Crowe, Kevin Costner, Diane Lane, Amy Adams) ενώ η επιλογή για τον ομώνυμο ρόλο με τον άγνωστο Henry Cavill, ακόμα περισσότερα αρνητικά σχόλια! Ο Michael Shannon ως Στρατηγός Ζοντ, ησυχάζει κάπως τα ανήσυχα πνεύματα! (Ο υποφαινόμενος, που παρακολουθούσε όλη την εξέλιξη με απανωτά άρθρα στο site, είχε σταθεί στο πλάι του σκηνοθέτη και είχε πιστέψει στις επιλογές του). Που τελικά τον δικαίωσαν…

Remake στο origin.

Tον περίμεναν με σπάθες και κουμπούρια τον Snyder! Και ανέλυσαν αυτό που περίμεναν και όχι αυτό που είδαν! Τις δικές τους προθέσεις και αγωνίες και όχι αυτές του δημιουργού! Και ξέχασαν ότι σινεμά κάνουμε με το αποτέλεσμα όχι με την επιθυμία! Η επιθυμία όταν στερείται δημιουργίας, είναι για τους θεωρητικούς αναλυτές ! "Που έγιναν λάθη και τι ήθελε να πει και δεν μας είπε", αυτά λένε και εκεί μένουν οι θεωρητικοί. Μια χαρά μας τα είπε λοιπόν ο Snyder , γιατί ήθελε να φωτίσει ή σκιάσει το παρελθόν του ήρωα. Και να τον μετατρέψει σε τραγικό πρόσωπο! Και αν δεν είχε αυτήν την καταιγιστική δράση και τα εφέ που σε σκάνε, θα έκανε ένα ψυχόδραμα περιγραφικό του ηρώα. Ενώ, τον παρουσίασε ως τραγικό, χωρίς να ξεπερνά τα μέτρα του είδους, σεβόμενος αυτούς που πήγαν/πάνε/θα πάνε σινεμά για να απολαυσουν ένα blockbuster/remake/! Oλκής! Γιατί τέτοιο παρουσίασε και έκανε ο σκηνοθέτης! Και με όλες τις αναφορές στο παρελθόν και την εισαγωγή του Krypton (που πρώτη φορά γίνεται τόσο μεγάλη αναφορά την γενέτειρα του) τη σχέση του με τους γήινους γονείς και την μυστική του ταυτότητα, που του δημιουργεί προβλήματα (το χεράκι του Nolan στο σενάριο).

Η υπερβολή στις συνεχόμενες σκηνές δράσης με τις τεράστιες σεκάνς μάχης και καταστροφής, με απίστευτης πιστότητας και αληθοφάνειας ψηφιακά εφέ αναδεικνύουν έναν νέο άντρα από ατσάλι που υπερασπίζεται την καταγωγή του και τον τίτλο του. Υπεράνθρωπος. Προσωπικά δεν με ενόχλησαν. Τις βρήκα καλοφτιαγμένες και συνεπέστατες στο ύφος του είδους και του χαρακτήρα. Η μόνη ένσταση μου είναι ο χρόνος που μοιράστηκε η δράση με το παρελθόν. Τα φλας μπακ με το τώρα. Δεν ζυγίστηκε το βάρος του σοβαρού με την ψυχαγωγία και υπήρξε απόκλιση και ελαφριά κοιλιά στη συνοχή της! Εκεί ίσως ο Snyder μιμήθηκε τον Nolan και δεν τα κατάφερε!

Ειδική μνεία στους ηθοποιούς που ανανέωσαν το κουρασμένο image των χαρακτήρων και απέδωσαν ικανοποιητικές ερμηνείες με την παρουσία τους και τον χρόνο τους μέσα στην ταινία. Το ζεστό και ανθρώπινο ζεύγος των Kevin Costner/ Diane Lane, η μαχητικότητα της Amy Adams, η στιβαρότητα και η καθοδήγηση του Russell Crowe και η ανελέητη φιγούρα και μένος του Michael Shannon, εμφύσησαν πνοή και ζωή στους χάρτινους ήρωες.

Ο νεοφώτιστος Henry Cavill, στάθηκε αβρός, αψύς και ατσάλινος κάπου ανάμεσα στη διαστολή της μυστικής του ταυτότητας και την υπερ-έκθεση του μετά την αποκάλυψη με πειθώ και κέρδισε το στοίχημα της επιλογής του σκηνοθέτη, των παραγωγών και του studio! Θέλω να επισημάνω τα κοστούμια της ταινίας ( Krypton) όπως και τα σκηνικά και set decoration, που πραγματικά μπορούν να φτάσουν και στα Oscar, ως πρόταση! Τα εφέ και οι ήχοι κτλ… αλίμονο! Η DC, μετά το Μan of Steel, μπορεί και πάλι να ελπίζει και σε ένα sequel (όχι το 2014 που θέλει η Warner) αλλά και σε στο ταλαίπωρο Justice League, αφού μέσα στην ταινία υπάρχουν κρυμμένα χαρακτηριστικά και ήρωες από την ομάδα! Οι της DC, θα τα δουν καλυτέρα! Εγω ήμουν, είμαι και θα παραμείνω… Μαρβελάκιας!

TRAILER

Τελευταία επεξεργασία από τον/την civil78; 6 Αυγούστου 2013 στις 17:12

TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Αρχικά θέλω να πω, ότι το trailer με είχε ενθουσιάσει, οπότε περίμενα να δω μια σοβαρή και αξιοπρεπή ταινία, με μια καλή ερμηνεία, μακριά από χαζοαμερικανιές, στα πλαίσια του δυνατού πάντα.
    Πράγματι, βρήκα τοv Cavill πολύ καλό στο ρόλο του. Το low profile επίσης του ήρωα, μου άρεσε αρκετά, ενώ η μόνη στιγμή που με "ξενέρωσε" ήταν εκεί που ανακαλύπτει τις δυνάμεις του και κάνει σαν χαζός ή για την ακρίβεια σαν τον... Hulk.
    To σενάριο είχε ένα ενδιαφέρον, η διάρκεια της ταινίας, αν και μεγάλη δε με κούρασε.
    Σκηνοθετικά δεν ξεχώρισα κάτι, εξάλλου ο Snyder εισάγει στις ταινίες του το στοιχείο του εντυπωσιασμού κι έτσι το τέλος της ταινίας, είχε πολλά στοιχεία από Matrix 3, που πιστεύω δεν ήταν απαραίτητα. Βέβαια θα μου πεις 2 σούπερ ήρωες μαλώνουν....
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

3. Thanks Above thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Το Man of Steel είναι η καλύτερη ταινία για τον Superman.Σ'αυτήν ταινία ο ήρωας μας παρουσιάζεται πιο κοντά στα κόμικ αφού έχουμε την καλύτερη απόδοση των δυνάμεων του στην μεγάλη οθόνη,ενώ είναι πιο ανθρώπινος από ποτέ (εδώ έχουμε επιρροή του Κρίστοφερ Νόλαν,όπως και η χρησιμοποίηση των flashbacks.Η Amy Adams έλαμψε σαν Lois Lane (συνεχίζει να αποδίδει καλά σε μεγάλους ρόλους) καθώς είχε μεγάλη συμμετοχή στις εξελίξεις εν αντιθέση με τις προηγούμενες πέντε.Επίσης ήταν πιο γοητευτική και πιο δυναμική.Ακόμα στα θετικά του φιλμ είναι η ολοκληρωμένη ιστορία του πλανήτη Κρύπτον,ο καταλυτικός ρόλος του Τζορ-Ελ (εκπληκτικός ο Ράσελ Κρόου) και η διαφορετική ιστορία με τον Στρατηγό Ζόντ σε σχέση με το Superman III.Τέλος στα αρνητικά της ταινίας η παραπάνω παρουσία του αμερικάνικου στρατού στις σκηνές της διάσωσης.Εξαιρετικό το review Above

5. Thanks Above thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Δε θα κάνει κανένας καλός άνθρωπος review; Θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την blackys88b Εμφάνιση Δημοσίευσης
    περιμενουμε τον Above...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Above Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ^^^ Μόλις το έστειλα!
    Τώρα, θα ζητήσω ένα τσουβάλι λίρες και τον Ντέιβιντ Ντουκόβνι να μου χτυπήσει την πόρτα...

Τι απίθανο σέρβις σ' αυτό το μαγαζί!

Above, το review σου είναι εξαιρετικό και ολοκληρωμένο, πολλά συγχαρητήρια για τη φοβερή σου δουλειά.

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αρκετά πράγματα, κυρίως σε ό,τι αφορά στο Superman Returns, το οποίο ο φίλος μου δε θυμόταν καν ότι υπήρξε, ενώ εγώ θυμάμαι μόνο το γεγονός ότι ο Σούπερμαν
    Spoiler

Όσο για το Man of Steel, αν και δεν ενθουσιάστηκα όσο εσύ, βρήκα αρκετά θετικά -- αλλά και κάμποσα αρνητικά.

Ας βγάλουμε πρώτα τα κακά από τη μέση:
    • Η Λόις Λέιν: απαράδεκτα κακογραμμένος χαρακτήρας, χωρίς κανένα βάθος και ενδιαφέρον. Πραγματικά, οι εξυπνότερες ιδέες που είχαν για να υπογραμμίσουν το πόσο δυναμική και ατρόμητη είναι ήταν να την κάνουν να βγαίνει στους -40°C με κολάν, χωρίς μάσκα προσώπου ή γάντια (αλλά με τη σούπερ ντούπερ φωτογραφική της Nikkon, που o φίλος μου λέει ότι είναι η ναυαρχίδα της εταιρείας), να κατεβάζει το ουίσκι σαν πορτοκαλάδα ή να την παίρνουν για βόλτα στο πολεμικό αεροσκάφος που κυνηγάει πολύ επικίνδυνους εξωγήινους; Συγγνώμη κιόλας, αλλά ένας γυναικείος χαρακτήρας δε γίνεται δυναμικός επειδή συμπεριφέρεται σαν (ανόητος) μάτσο άντρακλας! Το σενάριο της φέρθηκε πολύ σκληρά, σε καμία περίπτωση δε με έκανε να πιστέψω ότι πρόκειται για μια μαχητική, έξυπνη δημοσιογράφο, που, παρότι έχει κερδίσει Πούλιτζερ, δεν το παλεύει καθόλου όταν ο εκδότης της αρνείται να δημοσιεύσει το άρθρο της.
    • Η απότομη ανάπτυξη του ειδυλλίου μεταξύ Λόις και Σούπερμαν:
      Spoiler
    • Η νοοτροπία του Τζόναθαν Κεντ. Κατανοητό και σεβαστό ότι θέλει να προστατέψει το γιο του από την κακία και το φόβο των ανθρώπων, αλλά αυτό δεν μπορεί με τίποτα να δικαιολογήσει ούτε την απαράδεκτη ατάκα του ότι
      Spoiler
      , ούτε, βέβαια, την επιλογή του σεναρίου να
      Spoiler
    • Ο καταιγισμός μαχών, εκρήξεων και ειδικών εφέ. Ειλικρινά, με μπούκωσε. Πιστεύω ότι χρειαζόταν μεγαλύτερη οικονομία, καθώς αυτό θα έδινε περισσότερη ανθρωπιά στην ταινία.
    Τι μου άρεσε:
    • Ο Ράσελ Κρόου. Πάρα πολύ. Πάρα πολύ, όμως.
    • Η επιλογή του Κέβιν Κόστνερ ως Τζόναθαν Κεντ, ακόμα κι αν διαφωνώ με την ανάπτυξη του χαρακτήρα του.
    • Η εξήγηση ότι οι αποτρόπαιες πράξεις πολλών "κακών" στις ταινίες --ιδίως όταν αυτοί είναι στρατιωτικοί -- είναι αποτέλεσμα των ακλόνητων "πατριωτικών" ιδεολογιών τους είναι πολυφορεμένη. Όμως, ο Ζοντ του Μάικλ Σάνον για λίγα δευτερόλεπτα πραγματικά με έπεισε ότι δεν ήταν στ' αλήθεια τόσο διαβολικός:
      Spoiler
      O green lantern το έθεσε ωραία, όταν είπε
      Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την green lantern Εμφάνιση Δημοσίευσης
      Ως ένας ακόμη ήρωας του Σοφοκλή ο στρατηγούς Ζοντ λίγο πριν το τέλος αναζητά τη κάθαρση μέσα απο την αρχαία ελληνική γραμματεία.
      Πράγματι, θα μπορούσαμε να συζητήσουμε πολύ σχετικά με τις έννοιες της μοίρας και της προσωπικής ευθύνης, του πεπρωμένου και της τραγικότητας του ανθρώπου απέναντι σε αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει, όπως επίσης και να αντιπαραβάλλουμε στο Ζοντ τον Τζορ-Ελ, ο οποίος ήταν επίσης αποτέλεσμα τεχνητής γέννας και στρατιωτικός, αλλά το εντελώς αντίθετό του, από πλευράς χαρακτήρα.

Βέβαια, το πρόβλημά μου (που μου κατέστρεψε όλες αυτές τις ωραίες, φιλοσοφικές σκέψεις) ήταν ότι, αν ο Ζοντ πράγματι υπάκουε μόνο στο στρατιωτικό του καθήκον και δεδομένου ότι διέθετε τιμή
      Spoiler
      τότε δεν υπήρχε κανένας λόγος
      Spoiler
      Αυτή ήταν μια ανέντιμη πράξη, χωρίς λόγο ύπαρξης.
    • Η μικρή αναφορά στη Λάνα και το φορτηγό με το logo του Lex Luthor.
    • Πολλοί από τους δεύτερους ρόλους, όπως ο Κρίστοφερ Μελόνι του Law and Order
      Spoiler
      και ο Χάρι Λένιξ στο ρόλο του στρατηγού, τον οποίο θυμόμουν εντονότατα από ένα επεισόδιο του House M.D. Ευτυχώς, έκαναν καλή επιλογή με το συμπαθέστατο παιδί που έπαιξε το μικρό Κλαρκ, καθώς ο εφιάλτης του νεαρού Άνακιν Σκάιγουωκερ από το Star Wars: The Phantom Menace με κατατρέχει πάντα. Επίσης, επειδή αυτό είναι, όπως θα έχετε καταλάβει, προσωπικό μου κόλλημα, μου άρεσε πολύ που αναγνώρισα έναν γκεστ από επεισόδιο της τρίτης σεζόν των X-Files ("The Walk").
    • Άφησα για το τέλος το καλύτερο στοιχείο της ταινίας, το Σούπερμαν και τον Χένρι Καβίλ.

Όπως πολύ σωστά έγραψε και ο Above, ο Σούπερμαν των κόμικ είναι το αρχετυπικό σύμβολο του Καλού, του Δίκαιου, του Αδιάφθορου. Είναι ένας εντελώς καθαρός ήρωας, χωρίς σκελετούς στη ντουλάπα του, χωρίς πάθη και ιδιαίτερα τραύματα, που χαίρεσαι να τον βλέπεις να κατατροπώνει τους εχθρούς, αλλά είναι πάντα και λίγο απόμακρος, ακριβώς επειδή είναι τόσο τέλειος. Κι ενώ αποτελεί ένα πολύ καλό πρότυπο για τα παιδιά, οι ενήλικες χρειάζονται αυτό το κάτι παραπάνω για να ταυτιστούν μαζί του, κάτι που να υπογραμμίζει την ανθρώπινη πλευρά του, κάτι που να τον κατεβάζει στη γη, πιο κοντά στο επίπεδό μας. Δεν ανακαλύπτω την πυρίτιδα, φυσικά, αυτό συμβαίνει με πάρα πολλούς υπερήρωες, από τον Wolverine ως τον Σπάιντερμαν και, φυσικά, αυτόν που ξεκίνησε την όλη ιστορία με τους πληγωμένους υπερήρωες, τον Μπάτμαν.

Στο Man of Steel, λοιπόν, υπήρξαν δυο-τρεις σκηνές όπου η ανθρώπινη φύση του Σούπερμαν έκανε πολύ αισθητή την παρουσία της:
      Spoiler
      και, πάνω και πέρα από όλα,
      ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟ spoiler

Σε κάμποσα σημεία του Man of Steel, ο Σούπερμαν παρομοιάζεται με τον Χριστό (άλλη κλασική μεταφορά): ένα ξεχωριστό βρέφος μεγαλώνει με δυο καλούς ανθρώπους για γονείς, ο Τζόναθαν Κεντ φοβάται ότι οι άνθρωποι θα φθονίσουν και θα βλάψουν κάποιον τελειότερό τους, ο Σούπερμαν αναλαμβάνει δράση σε ηλικία 33 ετών
      Spoiler
      και, σε μια σκηνή όπου βρίσκεται στο διάστημα, απλώνει τα χέρια του μιμούμενος το σχήμα του σταυρού. Εντούτοις, η απόφασή του
      Spoiler

Ο Χένρι Καβίλ, τώρα. Πρώτα απ' όλα, είναι εξαιρετικά όμορφος. Επιπλέον, έχει συγκλονιστικό σώμα: οι σκηνές στην αρχή όπου εμφανίζεται ημίγυμνος και αξύριστος (μοιάζοντας πολύ με τον Wolverine του Χιου Τζάκμαν) είναι να σου τρέχουν τα σάλια! Τι πλάτη είναι αυτή, ω Θεοί του Ολύμπου!!! Από υποκριτικής άποψης είμαι ικανοποιημένη, νομίζω ότι ταίριαξε πάρα πολύ καλά στο ρόλο, έδωσε στο Σούπερμαν βάθος και ενδιαφέρον και με χαρά θα τον ξαναδώ στην επόμενη ταινία (με διαφορετική Λόις, κατά προτίμηση, γιατί δεν είδα πολλή χημεία με την Έιμι Άνταμς).

Κορίτσια, αφιερωμένο:

Χμμμ... Νομίζω ότι στην έκθεση στις Πανελλήνιες είχα γράψει λιγότερες σελίδες.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την HristinaB; 30 Ιουνίου 2013 στις 18:21
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

7. Thanks 3lbereth, solonlakis, GEORGE77, smallv17, eparatos, Above thanked for this post
    Likes greg_m, DrEaMErOus_ liked this post
    Likes / Thanks
    ^^^Toυ έδωσες και κατάλαβε! Και το ανέλυσες σφαιρικότατα, και μάλιστα και σαν κορίτσι που δεν θα μπορούσε να μείνει ασυγκίνητο από τα κάλλη του Cavill! Ήθελα να προσθέσω και εγώ ένα γουτιουμπακι με την εκπαίδευση του Cavill και ευτυχώς με πρόλαβες!

9. Thanks HristinaB thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της elgalla
    Likes / Thanks
    Above περίμενα το review με μεγάλη ανυπομονησία για να διαβάσω μια σοβαρή άποψη για την ταινία, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο ότι θα κρίνεις ακριβοδίκαια! Την ταινία δεν την έχω δει ακόμη. Ο Σούπερμαν σαν χαρακτήρας με αφήνει σχετικά αδιάφορη, όμως αγαπώ το Henry Cavill που ήταν εξαιρετικός στο Tudors και μέχρι το τέλος της σειράς κατάφερε να καλύψει με την παρουσία του και την απόδοση του χαρακτήρα του τον φτασμένο Meyers. Όταν είδα πως θα έπαιζε Σούπερμαν ενθουσιάστηκα, όχι μόνο γιατί σαν παρουσιαστικό ταιριάζει απίστευτα στο ρόλο αλλά και επειδή είναι πραγματικά καλός ηθοποιός. Θα τη δω και θα επανέλθω με σχόλια, ήθελα απλά να σ'ευχαριστήσω για την κατατοπιστικότατη κριτική

"No one holds command over me. No man. No god. No Prince.What is a claim of age for ones who are immortal? What is a claim of power for ones who defy death? Call your damnable hunt. We shall see who I drag screaming to hell with me."

11. Thanks Above thanked for this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την elgalla Εμφάνιση Δημοσίευσης
    A Ο Σούπερμαν σαν χαρακτήρας με αφήνει σχετικά αδιάφορη, όμως αγαπώ το Henry Cavill που ήταν εξαιρετικός στο Tudors και μέχρι το τέλος της σειράς κατάφερε να καλύψει με την παρουσία του και την απόδοση του χαρακτήρα του τον φτασμένο Meyers. Όταν είδα πως θα έπαιζε Σούπερμαν ενθουσιάστηκα, όχι μόνο γιατί σαν παρουσιαστικό ταιριάζει απίστευτα στο ρόλο αλλά και επειδή είναι πραγματικά καλός ηθοποιός.
    Ο Superman, ο Batman και η Wonder Woman είναι οι πιο ενδιαφέροντες ήρωες της DC για μένα! Ο Henry Cavill εδώ, συνδυάζει πολλές αρετές και χάρες και σπάει και το στερεότυπο του εντελώς clean ήρωα! Θα δεις την ταινια και θα μας πεις...

13. Thanks drapetisgal7, elgalla thanked for this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της Filmfreak
    Likes / Thanks
    Ας πω και εγώ τη γνώμη μου. Η πιο αναμενόμενη ταινίας της χρονιάς για εμένα. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερος φαν του συγκεκριμένου ήρωα και αυτό γιατί στα περισσότερα χαρακτηριστικά του τον βρίσκω ξεπερασμένο πλέον. Είναι ο χαρακτήρας με τη λιγότερη εξέλιξη και τη μεγαλύτερη ιστορία και ειδικά κινηματογραφικά, αλλά και όχι μόνο, αντικειμενικά δεν είδαμε άλλη εκδοχή από αυτή του Ντόνερ μέχρι σήμερα. Αυτή η μουσική του Γουίλιαμς δεν έχει σταματήσει να παίζει στα κεφάλια μας όποτε τον σκεφτόμαστε. Για αυτό και χάρηκα ιδιαίτερα όταν πρωτοάκουσα ότι θα δούμε μια νέα εκδοχή του ανθρώπου ατσάλι, πιο σοβαρή, πιο προσγειωμένη, πιο μοντέρνα και κοντά στο σήμερα, αλλά πάνω από όλα διαφορετικη. Επιτέλους.

Πρώτα από όλα θεωρώ την ταινία την καλύτερη με διαφορά ταινία Σούπερμαν. Οι παλιές ποτέ δεν μου είπαν πολλά, αναγνωρίζω την αξία τους για τον καιρό που γυρίστηκαν, τις βλέπω ευχάριστα, αλλά ως εκεί. Οι χαρακτήρες ήταν ανέκαθεν καρικατούρες, εφόσον αυτό ζητούσε τότε ο κόσμος και έτσι αντιμετωπίζονταν τέτοιες μεταφορές, βάθος δεν υπήρχε και τα όσα γίνονταν ήταν καθαρά μονοδιάστατα. Για αυτό και παρά τους τόσο καλούς ηθοποιούς, δεν μπόρεσε να βγάλει πολλά ερμηνευτικά. Προσωπικά βρίσκω και τον Κάβιλ πιο κοντά στην εικόνα που έχω από τον Σούπερμαν μετά τη δεκαετία του '80 μέσω των κόμικς και παρότι ο Ριβ καθιέρωσε τον ρόλο και ήταν πολύ καλός τότε, για τα δεδομένα του σήμερα ο Κάβιλ είναι η καλύτερη/πιο πιστή ενσάρκωσή που έχουμε δει.

Στα θετικά της νέας ταινίας. Όλα τα παραπάνω. Φρέσκια πνοή στη γνωστή ιστορία, περισσότερα από ένα επίπεδα, καλοί ηθοποιοί, εξαιρετική μουσική επένδυση, μία από τις καλύτερες δουλείες του Ζίμερ, εντυπωσιακές σκηνές δράσης, όπως δεν είδαμε ξανά ποτέ με τον Σούπερμαν, ωραία η σκηνοθεσία του Σνάιντερ και η κεντρική ιδέα του Γκόγιερ. Αυτό όμως που μου άρεσε περισσότερο είναι πώς κατάφερε να τον αποδώσει τόσο διαφορετικά και παρόλα αυτά στην ουσία του να παραμένει ο ίδιος ήρωας. Με ελάχιστες εξαιρέσεις σε σημεία που ξέφυγαν λιγάκι, πιστεύω ότι το κατάφεραν πολύ καλά.

Στα αρνητικά τώρα που τα είπαν και άλλοι. Υπερβολικά μπουκωμένη με επαναλαμβανόμενη δράση που έφτασε σε σημείο να κουράζει. Πιστεύω οι δημιουργοί κάθισαν και είδαν ότι το μεγαλύτερο αρνητικό του Superman Returns ήταν για τους περισσότερους η έλλειψη δράσης και το πολύ σαπούνι και είπαν εδώ να πάνε στο άλλο άκρο, που πραγματικά είναι αυτό. Άκρο. Κάτι που έκανε κακό σε 2 τομείς της ταινίας.
    - Πρώτα από όλα στην ίδια τη δράση. Από ένα σημείο και έπειτα τα ίδια και τα ίδια γίνονταν, καταστροφές, εκρήξεις, σεισμοί, καταποντισμοί, όταν πάρεις υπερβολική δόση από κάτι, όσο ωραίο και αν είναι, το κάνει λιγότερο ιδιαίτερο. Και το αγαπημένο σου φαΐ να τρως κάθε μέρα, κάποια στιγμή θα μπουχτίσεις και θα σου χαλάσει και την αρχική αίσθηση. Μέχρι να φτάσουν στην τελική μάχη, το ενδιαφέρον στον τομέα είχε μετριαστεί.
    - Κυρίως όμως έκανε κακό στο δράμα. Οι λιγοστές και ταχύτατες σκηνές, κυρίως από τα flashback δεν άφηναν να δεθείς σωστά με χαρακτήρες, να σε πείσουν για τα κίνητρά τους, την ταυτότητά τους και γενικά να χωνέψεις το τι γίνεται. Από την αρχή μέχρι το τέλος η ταινία δεν σε άφηνε να χαλαρώσεις λεπτό ήταν διαρκώς σε ένταση. Ούτε να σκεφτείς, ούτε να αισθανθείς και δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα σε μια ταινία από το να τη βλέπεις αποστασιοποιημένα.

Η σχέση Λοις-Κλαρκ δεν με έπεισε στιγμή, τα παιδικά του χρόνια με τους θετούς γονείς του ίσα που τα άγγιξαν, ακόμα και η αρχική σκηνή στον Κρύπτον έγινε αστραπιαία. Και εδώ δεν μιλάμε για άλλο ένα Watchmen που είχε έντονο πάλι το πρόβλημα του μπουκώματος. Εκεί είχαμε μια τεράστια ιστορία που ήθελαν να τη χωρέσουν σε μια ταινία χωρίς να βγάλουν σχεδόν τίποτα. Στην προκειμένη μιλάμε για το origin του ήρωα και οι εισαγωγικές ταινίες πρέπει να επενδύουν στην ψυχοσύνθεσή του, κάτι που είχε άπειρο χρόνο να το κάνει, αλλά αποφάσισαν να εστιάσουν στους εντυπωσιασμούς και τα εφέ. Και εντάξει, την ιστορία την ξέρουμε. Αλλά εδώ ή αποφασίζουν να μη μας τη δείξουν ξανά εφόσον είναι γνωστή ή αφού θεωρούν ότι πρέπει γιατί είναι reboot, ας το κάνουν σωστά. Ένιωσα σε αυτό το κομμάτι ένα συνονθύλευμα από πληροφορίες και διάσπαρτες επιρροές από pop sci-fi κουλτούρα, χωρίς ροή που απλά περνούσαν και δεν άγγιζαν. Ορισμένες πολύ καλές ιδέες, με φτωχή απόδοση.

Συνολικά πιστεύω η ταινία είχε αυτό το σοβαρό ατόπημα που την έριξε κατά τη γνώμη μου σε μεγάλο βαθμό και ορισμένα δευτερεύοντα σεναριακά προβληματάκια, ασυνέπειες και τρύπες, στα οποία θα μπορούσαν να είχαν δώσει μεγαλύτερη πρόσοχη. Πάντα, όλα αυτά σε σχέση με το πόσα μπορούσε και υποσχόταν ότι θα δώσει φυσικά. Παρόλα αυτά προτιμώ να σταθώ στο ότι επιτέλους είδα μια μεταφορά του Σούπερμαν που είχε πραγματικό ενδιαφέρον και περιμένω περισσότερα από τη συνέχεια που σίγουρα θα ακολουθήσει.

Όσο για το Justice League, τη γνώμη μου την έχω πει. Δεν γίνεται να νικήσουν τη Marvel στο ίδιο της το παιχνίδι. Το δυνατό χαρτί της DC και φάνηκε περισσότερο στα Μπάτμαν αλλά και εδώ, είναι δυνατές μεμονομένες ταινίες από αξιόλογους δημιουργούς, με σοβαρή προσέγγιση και όχι σκέτο χαβαλέ. Καταφέρνουν να την ανταγωνιστούν και στα ταμεία που τους ενδιαφέρει βασικά και πολύ περισσότερο στην ποιότητα του τελικού αποτελέσματος. Γιατί κακά τα ψέματα, αυτό που μετράει περισσότερο σε αυτές τις ταινίες είναι σαφώς η δράση, αλλά όταν μια ταινία προσφέρει αυτά και πολλά παραπάνω, παίζει πια σε άλλο επίπεδο. Ευτυχώς δεν διαγράφεται άμεσα να δούμε το shared universe που ήθελαν, αλλά θα δείξει η νεκροψία.

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Filmfreak, πολλοί επαγγελματίες κριτικοί θα έπρεπε να διαβάσουν αυτά που γράφεις. Πολύ καλή ανάλυση.

ΥΓ και offtopic: μόνο σε μένα άρεσαν οι Watchmen;
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

16. Thanks Filmfreak thanked for this post
    Likes / Thanks
    Έκτος των εφε των καταστροφών/μαχών και δράσης που προς το φινάλε ειναι ανελέητα και προσωπικά βρήκα οτι χρειάζονταν η υπερβολική χρήση τους για να δικαιολογήσουν και τον Άνθρωπο απο ατσάλι του τίτλου και το χορταστικό θέαμα, υπάρχουν και τα περιφερειακά και συμπληρωματικά εφε, που καποιες φορές αυτά κλέβουν και τις εντυπώσεις.
    Ο περιβάλοντας χώρος και τα μικρο-εφέ στον Krypton και οι αναπαραστάσεις γεγονότων και της ιστορίας με την μορφή στερεού ολογράμματος (κάτι τέτοιο) εινια το κερασάκι στη τούρτα. Και αυτά είναι που μπορεί να οδηγήσουν την ταινια και σε υποψηφιοτητα στα oscar για τα εφε της!

Man of Steel Exclusive: Designing Krypton's Tech

18. Thanks Super Gogeta thanked for this post
Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία