Αποτελέσματα 1 έως 2 από 2

Θέμα: Battlestar Galactica 3x05 - Collaborators

1.  
    Συνολικά Ψήφησε
    1 Χρήστης
    8
    για να ψηφήσετε
    3x05
    Collaborators

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    Now safely back in the fleet, those who managed to escape from New Caprica are seeking revenge against those they believe collaborated with the Cylons. Six of them, including Chief Tyrol and Col. Tigh, have formed the Circle and are acting as judge, jury and executioner. Those found guilty are blown out of an airlock. Lee Adama has noted that in the three days since everyone was reunited, 13 people have simply disappeared without a trace. The morale aboard the Galactica is not good with perceived collaborators being shunned by the others.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    27/10/2006 - 21:00
    GMT -5
    28/10/2006 - 05:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Ρεμάλια, κάτω τα χέρια σας από τον Γκέιτα!!! Είτε σας αρέσει είτε όχι, ο Μπάλταρ ήταν ο δημοκρατικά εκλεγμένος πρόεδρος και όχι κανάς δικτάτορας που πήρε την εξουσία με πραξικόπημα, πράγμα που σημαίνει ότι α)πρέπει στ' αλήθεια να προσέχουμε τι ρίχνουμε κάθε φορά στην κάλπη και να αντιδρούμε με τη λογική και όχι με το συναίσθημα και β)ο ρόλος του Φίλιξ ήταν καθόλα νόμιμος. Εδώ εύκολα μπορούμε να ξεκινήσουμε μια συζήτηση περί νόμιμου και ηθικού, αλλά πριν βιαστεί ο οποιοσδήποτε να ρίξει το ανάθεμα, ας θυμηθεί ότι, αν ο Γκέιτα δεν ήταν δίπλα στον Μπάλταρ για να υποκλέπτει πληροφορίες, θα είχαν πεθάνει πολύ περισσότεροι άνθρωποι. Οπότε, όχι, ούτε ως προδότη τον βλέπω, ούτε ως δωσίλογο, ούτε και θα τον κατηγορήσω γιατί δεν έγινε ήρωας και μέλος της Αντίστασης: δεν μπορούν να είναι όλοι ατρόμητοι και να θυσιάζονται. Ο Γκέιτα με τον τρόπο του βοήθησε, έκανε ό,τι μπορούσε μέχρι εκεί που μπορούσε κι εμένα μου φτάνει. Επιπλέον, μου άρεσε πάρα πολύ που αρνήθηκε να ικετεύσει τους διώκτες του, αν και θα ήταν πολύ εξυπνότερη κίνηση να μιλήσει για το ρόλο του ως πληροφοριοδότη μπροστά στον Τσιφ, που είναι λογικός άνθρωπος, και όχι στην Κάρα, που, όπως και ο Τάι, κουβαλάει τόσα ψυχολογικά τραύματα, που δεν μπορεί να λειτουργήσει λογικά.

Κι αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που ο Κύκλος ήταν ένα βδελυρό φασιστικό κατασκεύασμα: εκτός του ότι κανένας κατηγορούμενος δεν είχε δικαίωμα σε δίκαιη δίκη, παρά του επιτρεπόταν να πει δυο κουβέντες προς υπεράσπισή του αφού είχε ήδη καταδικαστεί ερήμην του, τα μέλη του ιδιότυπου αυτού δικαστηρίου ήταν άνθρωποι πονεμένοι, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, από τον πόλεμο και την κατοχή και άρα εντελώς ανίκανοι να είναι αντικειμενικοί και δίκαιοι. Αντιδρούσαν συναισθηματικά, όχι λογικά κι αυτό, όπως έγραψα παραπάνω, είναι η τέλεια συνταγή για τρομερές αδικίες κι ακόμα περισσότερο πόνο. To γκομενάκι ο Σαμ το κατάλαβε σχετικά σύντομα και γι' αυτό αποχώρησε (μπράβο το αγόρι μου). Και μετά, αν το κατάλαβα καλά, χώρισαν με την Κάρα: ΔΥΟ ορθές αποφάσεις σε ΕΝΑ επεισόδιο!
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

3. Thanks Mister 94 thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία