Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 έως 30 από 55

Θέμα: Chernobyl (Mini Series) - Official Discussion Thread

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    εξαιρετικα τα 3 και 4...το ηχητικο κομματι της σειρας παιζει εξαιρετικα και φα΄΄ινεται οτι η παραγωγη κουβαλα μεγαλο σεβασμο σε αυτο που δινει.!!! εξαιρετικο.!!

2. Likes Chiras365, great liked this post
    Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Κάθε επεισοδιο συντροφευει κι ενα φανταστικο podcast.

Part 1
    Part 2
    Part 3
    Part 4

Περιττο να αναφερω ποσο πολυ ανυπομονω για το φιναλε την επομενη βδομαδα. Αυτη τη στιγμη η σειρα εχει την υψηλοτερη IMDb βαθμολογια απο καθε αλλη σειρα στα χρονικα με 9.7. Χαιρομαι που εχει ξεκινησει να κανει το buzz που της αναλογει.

4. Likes great liked this post
    Likes / Thanks
    1.05 - "Vichnaya Pamyat"

Ο δημιουργος της σειρας Craig Mazin, δηλωσε στα podcasts πως αυτο που τον ωθησε να φτιαξει τη σειρα ειναι το γεγονος πως και ο ιδιος γνωριζε για την καταστροφη στο Chernobyl, αλλα δεν γνωριζε τους πραγματικους λογους και αιτιες. Ολοι γνωριζουμε οτι ο Τιτανικος βυθιστηκε απο ενα παγοβουνο, δεν ξεραμε ομως τι πραγματικα εγινε στο Chernobyl. Νομιζω πετυχε απολυτα τον σκοπο του και παραλληλα δημιουργησε μια συγκλονηστικη σειρα, η οποια λειτουργει κι ως ενας φορος τιμης για τους ανθρωπους που χαθηκαν.

Δυσκολα κατι θα ξεπερασει το Chernobyl μεσα στο 2019, μην τολμησω να πω και παραπερα.

Το Part 5 του podcast φυσικα και ανεβηκε, ενω αξιζει να δειτε το φανταστικο casting που εγινε απο την Nina Gold (Game of Thrones, The Crown).

6. Thanks ATHENA1971 thanked for this post
    Likes great liked this post
    Likes / Thanks
    HBO's 'Chernobyl' Strikes a Chord in India, Leads to Calls for Bhopal Disaster Drama

Το ρωσικό κανάλι NTV θα κυκλοφορήσει σύντομα την δική του δραματοποιημένη εκδοχή της καταστροφής που έγινε στο Chernobyl το 1986, αλλά σε αντίθεση με την σειρά του ΗΒΟ, θα είναι πολύ πιο θετικά προσκείμενη προς την Ρωσία, και ανάμεσα στα θέματα που θα εξετάσει είναι και ένας κατάσκοπος της CIA που πιστεύουν ότι ήταν παρόν στην καταστροφή.

ΠΗΓΗ

Moderator Το Avatar του/της ATHENA1971
    Likes / Thanks
    E01
    Η πιο δύσκολη τηλεοπτική ώρα. Ήταν επίπονο να το παρακολουθώ, απορώ πώς θα συνεχίσω. Δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου, καθόλη τη διάρκεια του επεισοδίου.
    Ήμουν 15 ετών όταν έγινε και αυτό που θυμάμαι είναι ότι έλεγαν τότε, να μην ψωνίζουμε λαχανικά κλπ..... για το σύννεφο που ταξίδευε πάνω από την Ευρώπη, αλλά σε μία εποχή που υπήρχαν μόνο κρατικά κανάλια και ελεγχόμενη πληροφόρηση (όχι ότι έχουμε κάνει τρομερή πρόοδο ακόμη και τώρα) σίγουρα δεν καταλάβαμε τη σοβαρότητα του γεγονότος.
    Περνούν τόσα πολλά από το μυαλό μου, παρακολουθωντας το..... Όπως, ας πούμε, πόσο καιρό πήρε ώσπου να το μάθουμε, τα συνομήλικα παιδιά (με εμένα) που έπαιζαν, πήγαιναν σχολείο, έκαναν περίπου ό,τι κι εμείς, στο Τσέρνομπυλ, κάτω από το ραδιενεργό νέφος.... Δεκαετία του 80, στην Ελλάδα, με γονείς εργάτες, η ζωή μου δεν διέφερε και τόσο....

9. Thanks freedoom thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της great
    Likes / Thanks
    εκπληκτικό, απλά εκπληκτικό
    συγκλονιστικό, η δίκη μου διαπέρασε τα κόκαλα μου και περίπου για ώρα μετά από το τέλος δεν μπορούσα να μην το σκεφτόμουν και να συνέλθω. Φυσικα αφου το έχω ζήσει και εγώ και το θυμάμαι.

Από της καλύτερες σειρές που έχω δει ΓΕΝΙΚΏΣ και δεν νομίζω κάτι να την ξεπεράσει κάτι μέσα στο 2019.

Οι πρωταγωνιστές ήταν συγκλονιστικοί με απόλυτα αγαπημένο τον Boris, εξαιρετικός πως από πιόνι της Σοβιετικής Ένωσις έγινε το αντίθετο και κατάλαβε το όλο καθεστώς.

Spoiler

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να βλέπει κανείς τέτοια εποχή.

11. Likes t0ny3 liked this post
    Likes / Thanks
    Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι ο Craig Mazin μέχρι πρότινος έγραφε τα Scary Movie και τα Hangover. Μόλις το συνειδητοποίησα.

13. Thanks great, ATHENA1971 thanked for this post
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    1+2

Εχω μία διαφωνία στο πως παρουσιάζεται ο Γκορμπατσωφ.
    Κατα τ αλλα, είναι μία πολυ καλή παραγωγή, που δεν υπάρχουν καλοί και κακοί με την κλασική έννοια που βλέπουμε στις σειρές.

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    3-5

Βαριά σειρά, δύσκολη. Τις επιπτώσεις της έκρηξης τις ζουμε ακόμα κι ας μην το καταλαβαίνουμε άμεσα.
    Για όσους δεν έχουν ζήσει την δεκαετία του 80 είναι δύσκολο να καταλάβουν την έλλειψη ή την καθυστέρηση στην ενημέρωση που υπήρχε και πόσο πολύ ευνοούσαν οι συνθήκες τα καθεστώτα.
    Ο Ντιατλοφ φαίνεται να είναι ο κύριος υπεύθυνος. Αλλα ειλικρινά δεν ξέρω τι να πιστέψω. Ήταν όλα τόσο κατευθυνόμενα, τόσο ελεγχόμενα που μπορεί να μην ήταν αυτος αλλά κάποιος άλλος και να έπρεπε να βρουν κάποιον να τα ρίξουν. Ακόμα και τον αριθμό των θανατων εχουν κρατήσει κρυφό.
    Θα φτιάξουν λέει οι Ρώσοι σειρά που εν ολίγοις θα τα ρίχνει στους Αμερικανους. Νισάφι πια με αυτό το πράμα που κρατάει τόσα χρόνια. Και έτσι να είναι και πάλι αυτοί έχουν την κύρια ευθύνη.

16. Likes great liked this post
    Likes / Thanks
    ^ ε μα...θιχτηκε ο εγωισμος τους...

ειδα και εγω το φιναλε...εξαιρετικη τηλεοραση, δυνατο φιναλε μιας ιστοριας που εν ολιγης ξεραμε τι θα γινει και δεν περιμεναμε καποια ανατροπη...καλυψε μερικα κενα..αλλα και παλι δεν το λες και επισημη εξιστορηση...αλλωστε δεν ειδαμε ντοκιμαντερ αλλα τηλεοπτικη σειρα..!! ότι καλυτερο μεσα στο 2019 υποθετω, εστω και αν δεν ειναι απαραιτητα στο υφος που βλεπω.!!! συνεχιζω και με το Hot Zone που εχει την υπεροχη Julianna..!!

18. Thanks ATHENA1971 thanked for this post
    Likes great liked this post
Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία