Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 έως 19 από 19

Θέμα: The X-Files 11x07 - Rm9sbG93ZXJz

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    11 Χρήστες
    7
    για να ψηφήσετε
    11x07
    Rm9sbG93ZXJz

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Εμφάνιση Περίληψης
    In a world of ever-increasing automation and artificial intelligence, Mulder and Scully find themselves targets in a deadly game of cat and mouse.
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    28/02/2018 - 19:00
    GMT -5
    01/03/2018 - 02:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Στην πρώτη θέαση, το Followers δε με ενθουσίασε. Οι μηχανικοί θόρυβοι, τα βουίσματα των drones, η στυλιζαρισμένη έλλειψη διαλόγων με ξένισαν και δυσκολεύτηκα να συνδεθώ συναισθηματικά με την ιστορία. Σ αυτό φταίει και το γεγονός ότι ο Μώλντερ και η Σκάλι περνούν μεγάλο μέρος του επεισοδίου χωριστά (φαινόμενο γνωστό και ως «η κατάρα του Κρις Κάρτερ»). Στη δεύτερη θέαση, όμως, αποδέχτηκα ευκολότερα την προσπάθεια των σεναριογράφων (δύο γυναίκες, γεγονός αξιοθαύμαστο από μόνο του, πόσω μάλλον όταν η μία από αυτές είναι η Κρίστεν Κλόουκ, η Μελίσσα Εφέσιαν του The Field Where I Died και σύζυγος του Γκλεν Μόργκαν, που σκηνοθέτησε το επεισόδιο -- τα XF ήταν πάντα μια οικογενειακή υπόθεση...) να κάνουν ένα εντελώς σύγχρονο σχόλιο για τους κινδύνους που ελλοχεύουν πίσω από τη διαφαινόμενη κυριαρχία της τεχνολογίας σε κάθε τομέα της καθημερινής μας ζωής. Αν και προφανώς δε μιλάμε (τουλάχιστον, όχι ακόμα) για επανάσταση των μηχανών εναντίον των δημιουργών τους (γεια σας Σάιλονς!), κίνδυνοι εντούτοις υπάρχουν και ποικίλλουν από την αποξένωση και την απώλεια της δια ζώσης επικοινωνίας ως την εκμετάλλευση των προσωπικών μας δεδομένων και συνηθειών για εμπορικούς σκοπούς.

Αυτούς τους κινδύνους περιγράφει με δραματουργική υπερβολή και το σενάριο, το οποίο, μαζί με την πολύ καλή σκηνοθεσία του Μόργκαν, τους ατμοσφαιρικούς μπλε φωτισμούς, τα εφέ και τα ρομποτάκια (πολύ ωραία η σκηνή όπου τα drones-έντομα έχουν κατακλύσει το σπίτι του Μώλντερ)
    και την επιτηδευμένη χρήση των μηχανικών θορύβων και των συνθετικών φωνών (αυτό το ψυχρό, μηχανικό, χωρίς συναίσθημα "Yum" θα μου μείνει) που κυριαρχούν στην ηχητική μπάντα, σε βάρος της ανθρώπινης φωνής και της μουσικής (που πάντα έπαιζε βασικό ρόλο στα XF), φτιάχνει ένα επεισόδιο τεχνολογικής παραφροσύνης, ακραία φουτουριστικό και περίεργα ονειρικό. Πρόκειται για μια εκσυγχρονισμένη διασκευή του Ghost in the Machine της πρώτης σεζόν, σαφώς πιο στυλιστική και περισσότερο προσεγμένη στις λεπτομέρειες, που μένει να αποδειχθεί πόσο καλά θα «γεράσει», δεδομένου ότι η τεχνολογία τρέχει εκπληκτικά γρήγορα πια.

Η βασική ιδέα που διατρέχει όλη την ιστορία είναι η «επιθυμία»/«ανάγκη» της τεχνητής νοημοσύνης για feedback, ανατροφοδότηση (ένα πανέξυπνο λογοπαίγνιο της λέξης tip, που σημαίνει φιλοδώρημα, αλλά και πληροφορία), προκειμένου να μάθει πώς να μας υπηρετήσει καλύτερα, να μας ικανοποιήσει (το αυτόματο ταξί θέλει να κάνει τη διαδρομή της Σκάλι πιο ευχάριστη, το έξυπνο σπίτι της τής στέλνει ένα ρομποτικό σκουπάκι όταν βλέπει ότι δεν μπορεί να βρει την κανονική σκούπα της). Το Followers προσθέτει κι ένα ακόμα ενδιαφέρον συστατικό: οι μηχανές «θυμώνουν» (εντός και εκτός εισαγωγικών) όταν τους αρνούμαστε την ευκαιρία να μάθουν. Το αν αυτό σημαίνει ότι έχουν κάποιου είδους αυτογνωσία-ικανότητα για συναισθήματα και τους ενδιαφέρει να αναπτυχθούν περισσότερο ή απλά αντιδρούν στην άρνηση ή αδυναμία μας να τις «διδάξουμε» καλύτερα ούτως ώστε να μπορούν να επιτελέσουν άριστα το ρόλο τους (δηλαδή να μας υπηρετούν) είναι μια άλλη συζήτηση, για μια άλλη σειρά.

ΥΓ. Πιστεύω ότι πρέπει να θεωρήσουμε ως δεδομένο πως ό,τι είδαμε δε συνέβη ποτέ στην πραγματικότητα του Μώλντερ και της Σκάλι, δεν είναι κάτι που έζησαν στ' αλήθεια (ακριβώς όπως ποτέ δε συνέβησαν τα γεγονότα του Post-Modern Prometheus). Το επεισόδιο αναδίδει μια ονειρική-εφιαλτική αίσθηση, με τη ροή των γεγονότων κάποιες στιγμές να αντιβαίνει τη λογική, ακριβώς όπως τα όνειρά μας συχνά δεν ακολουθούν τη χωροχρονική συνέχεια (π.χ. το ταξί της Σκάλι φτάνει ακριβώς μόλις δραπετεύουν από το εστιατόριο, ενώ, λογικά, θα είχε ζητήσει να έρθει αρκετά αργότερα, αφού υπό κανονικές συνθήκες ακόμα θα έτρωγαν, κι εκείνη μπαίνει μέσα σχεδόν σαν υπνωτισμένη). Επιπλέον, υπάρχουν στοιχεία στην αφήγηση που μοιάζουν ξένα με το σύμπαν της σειράς όπως το γνωρίζουμε μέχρι τώρα, π.χ. ο Μώλντερ και η Σκάλι έχουν μεν κάνει διατριβή πάνω στην unspoken communication, αλλά στην αρχική σκηνή στο σουσάδικο η έλλειψη επικοινωνίας τους είναι αφύσικη. Το ίδιο αφύσικη είναι και η υπερβολική εξοικείωσή τους (στα όρια της εξάρτησης) με την τεχνολογία, τη στιγμή που στο Were-Monster είχαμε δει τον Μώλντερ να μην μπορεί καλά-καλά να λειτουργήσει το smartphone του και στο Founder's Mutation να περιγράφουν και οι δύο τον εαυτό τους ως old-school (μια έκφραση που επαναλαμβάνεται και σ' αυτό το επεισόδιο, όταν ο Μώλντερ καταφεύγει στη βοήθεια ενός παλιού, καλού τυπωμένου χάρτη). Άλλες περίεργες λεπτομέρειες είναι ότι ο Μώλντερ χρειάζεται GPS ή χάρτη για να οδηγήσει στην Ουάσινγκτον, στην οποία ζούσε κι εργαζόταν τόσα χρόνια ή το σχόλιό του για το σπίτι της Σκάλι "Why is your house so much nicer than mine?", που υπονοεί ότι δεν το έχει ξαναδεί (ότι δηλαδή τι, σεξ κάνουν μόνο στο δικό του/πρώην δικό τους σπίτι και στα μοτέλ όταν είναι σε υπόθεση; ).

Κι αν αυτά δε σας πείθουν, υπάρχουν και απτές αποδείξεις ότι μιλάμε για μη αληθινή πραγματικότητα:
    • Η ημερομηνία (η πρώτη ημερομηνία που βλέπουμε σε όλη τη σεζόν μέχρι τώρα!) πάνω στην κλήση του Μώλντερ είναι 13/6/2018, δηλαδή βλέπουμε κάτι που συμβαίνει στο μέλλον.
    • Υπάρχει εμφάνιση του This Man που κάνει μπαμ:
    • Το περίφημο blobfish («ψάρι-κηλίδα») που σερβίρεται κατά λάθος στο σουσάδικο είχε εμφανιστεί σε σκίτσο στο Forehead Sweat, πάνω στον πίνακα του Μώλντερ, κάτω από τη φωτογραφία του Τεντ Κρουζ, ρεπουμπλικανού γερουσιαστή από το Τέξας και υποψήφιου για την Προεδρεία το 2016, ως κοροϊδευτικό σχόλιο ότι του μοιάζει πολύ. Ο Κρουζ είναι ένας υπερσυντηρητικός πολιτικός τύπου "Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια", με σκληρή στάση απέναντι στο μεταναστευτικό, που είναι γενικά σούπερ αντιπαθής (εξού και ο Ντάριν Μόργκαν δεν έχασε την ευκαιρία να τον σατιρίσει).

Εννοείται ότι συνεχίζεται...
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

3. Thanks domino83, johny f thanked for this post
    Likes sofia21 liked this post
    Likes / Thanks
    Άλλα σχόλια, μέρος πρώτο:
    • Κοίτα να δεις που σ' αυτή τη σεζόν περιμένω πώς και πώς να δω πώς θα έχουν αλλάξει το tagline σε κάθε επεισόδιο. Αυτή τη φορά είχαμε το VGhlIFRydXRoIGlzIE91dCBUaGVyZQ= που σημαίνει "The Truth is out There" σε κώδικα Base64.
    • Το όνομα του σουσάδικου, Forowa (που είναι γραμμένο και με ιδεογράμματα στην πινακίδα του εστιατορίου), σημαίνει επίσης Follower στα γιαπωνέζικα.
    • Οι μηχανικοί ήχοι που κυριαρχούν στο επεισόδιο είναι κυρίως το Βzzzzz των drones. Το γράμμα Ζ εμφανίζεται στο όνομα σχεδόν όλων των app και των εταιρειών που καταδιώκουν τον Μώλντερ και τη Σκάλι σ' αυτό το επεισόδιο: RezRez (app για κρατήσεις σε εστιατόρια), Gydz (GPS), Pozer και Frendzie (ανάλογα του Facebook), Whipz (ανάλογο του Uber), Parkz (app για στάθμευση), HYVZ (η εταιρεία σεκιούριτι για το σπίτι της Σκάλι), Normuz (app αγορών), Zuemz (το ρομποσκουπάκι), Buzzsee (app για το θυροτηλέφωνο). Το μόνο που τους ξέφυγε ήταν η RoboEx, που κάνει ντελίβερι με τα drones. Στον κώδικα Base64 ο συνδυασμός γραμμάτων ego= αντιστοιχεί στο γράμμα z -- μια σούπερ κουλ και nerdy λεπτομέρεια, που υπαινίσσεται ότι η ΤΝ έχει προσωπικότητα και είναι ζοχαδιασμένη.
    • Είναι μια από τις σπάνιες φορές που βλέπουμε τον Μώλντερ και τη Σκάλι να τρώνε. Στο σουσάδικο παραγγέλνουν nigiri σούσι (οβάλ βάση από κρύο, μη σπυρωτό ρύζι και μια φέτα ωμού ψαριού στην κορυφή) με aji σως (το μόνο που κατάφερα να βρω μ' αυτό το όνομα είναι μια καυτερή σάλτσα με ντομάτα, κόλιανδρο, πιπεριές και κρεμμύδια, που συνηθίζεται κυρίως στη Λατινική Αμερική) για τη Σκάλι (συν ένα ωμό πλοκάμι χταποδιού, τι φρίκη ω θεοί), sashimi (φέτες ωμού ψαριού χωρίς ρύζι) και tako (στα γιαπωνέζικα σημαίνει χταπόδι) για τον Μώλντερ. Δηλητήριο ο λογαριασμός, $55,21, χωρίς το φιλοδώρημα (άλλα ένα 10% μίνιμουμ). Μετά το φιάσκο με το blobfish, βέβαια, το αγόρι μας μένει νηστικό και γι' αυτό τη βγάζει με ηλιόσπορους και κρακεράκια (για την ακρίβεια, toaster pastries, ένα, γλυκό συνήθως, σνακ από ζύμη που μπορείς να το ζεστάνεις στη φρυγανιέρα). Στο diner στο τέλος δεν τους βλέπουμε να τρώνε, γιατί μόλις έχουν τελειώσει (οπότε δεν ξέρουμε τι έχουν παραγγείλει, αν και το πιάτο της Σκάλι έχει μέσα φλούδες από πορτοκάλι και μια σάλτσα που είναι είτε BBQ είτε σοκολάτα). Ο λογαριασμός είναι μόλις $18,50, αλλά ο Μώλντερ αφήνει 40 δολάρια, γιατί είναι χουβαρντάς (βασικά, επειδή όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι). Το δελτίο παραγγελίας δε διαβάζεται, αφενός γιατί δεν το πιάνει η κάμερα από καλή γωνία, αφετέρου επειδή τα γράμματα της σερβιτόρας Σίρλεϊ είναι χειρότερα κι από γιατρού στα επείγοντα, το μόνο σίγουρο, όμως, είναι υπάρχει ένα Thank you! γραμμένο επάνω, για να τονιστεί η διαφορά ανάμεσα στη ζεστή ανθρώπινη αλληλεπίδραση και την απρόσωπη εξυπηρέτηση των μηχανών.
    • Easter egg: Το υπόγεια απειλητικό μήνυμα στο GPS του Μώλντερ "You have arrived at your final destination" είναι πιθανώς αναφορά στη σειρά ταινιών Final Destination ("Βλέπω το θάνατό σου"), με θέμα το Χάρο που βγήκε παγανιά και ψάχνει να βρει όσους του έχουν ξεφύγει την πρώτη φορά. Οι Γκλεν Μόργκαν και Τζέιμς Γουόνγκ είχαν ποικίλους ρόλους σ' αυτό το franchise (ως σεναριογράφοι, σκηνοθέτες και παραγωγοί).
    • Αν και, όπως εξήγησα στο πρώτο μου ποστ, έχω σοβαρές αμφιβολίες κατά πόσο όσα συνέβησαν σ' αυτό το επεισόδιο είναι αληθινά, ας δούμε ποιες μικρολεπτομέρειες μάθαμε για την καθημερινή ζωή του Μώλντερ και της Σκάλι:

1. Η διεύθυνση του σπιτιού της Σκάλι είναι 1213 37th Place, Bethesda, Maryland 20880.
    2. Ο κωδικός του συναγερμού της είναι 0223, δηλαδή τα γενέθλιά της (23 Φεβρουαρίου). Το password είναι Queequeg, το όνομα του συγχωρεμένου του πομεράνιάν της, που το έφαγε ένας αλιγάτορας στο Quagmire. (Παρεμπιπτόντως, το νέο της σκυλάκι, ο Daggoo, πού είναι; )
    3. Η κρέμα στάιλινγκ μαλλιών που χρησιμοποιεί για να φορμάρει το φανταστικό καινούριο της κούρεμα έχει το εκπληκτικό όνομα Rock it Like a Redhead.
    4. Η Σκάλι έχει δονητή. Όχι ότι το κατάλαβα όταν τον πρωτοείδα, ούτε το σχήμα ούτε το μέγεθος βοήθησαν, ούτε και ο ευφημισμός personal massager. Μόνο όταν ο Μώλντερ της έριξε το βλέμμα ψυλλιάστηκα τι ήταν το μαραφέτι (και είναι αυτό). Τελοσπάντων, δεν έχει και τόση σημασία πια, μιας και δεν τον πήρε ποτέ πίσω. Δεδομένου, μάλιστα, ότι είχε ξεχαστεί κάτω από το κρεβάτι (καλά, πώς βρέθηκε εκεί; ), μάλλον δεν τον χρησιμοποιούσε και πολύ τελευταία. Λογικό, ποιος χρειάζεται δονητή όταν υπάρχει Ο ΜΩΛΝΤΕΡ;
    5. Η Σκάλι ήταν ανέκαθεν της υγιεινής διατροφής και δεν έχει αλλάξει συνήθειες. Σύμφωνα με τα μηνύματα του «έξυπνου» ψυγείου της, πίνει νερό με γεύσεις (εντάξει, μεγάλη δηθενιά) και χυμό μάνγκο και δε βάζει βούτυρο στα τοστ της. Βέβαια, καμιά φορά την κάνει τη γουρουνιά της (αγοράζει έτοιμη Σίζαρ σως για τις σαλάτες της). Επίσης, διαθέτει βηματομετρητή.
    6. Απ' ό,τι φαίνεται, αφού μετακόμισε από το κοινό τους σπίτι, η Σκάλι απέκτησε κάποιου είδους προσωπική ζωή. Οι υπενθυμίσεις του «έξυπνου» σπιτιού της μας ενημερώνουν ότι συμμετέχει σε λέσχη βιβλίου (μιλάμε για κατρακύλα, είναι ένα βήμα πριν ξεκινήσει και το πλέξιμο... μήπως να το προσθέσω κι αυτό στα στοιχεία που με κάνουν να πιστεύω ότι αυτή η ιστορία δε συνέβη ποτέ; Μοιάζει τόσο εκτός χαρακτήρα για τη "loneliness is a choice" Ντέινα Σκάλι!) και ότι υπάρχει ένας Σκοτ που θα έρθει για δείπνο. Ποιος στο %^%$#@ είναι αυτός ο Σκοτ, μην τα κάνω όλα λαμπόγυαλο;;;;
    7. Η Σκάλι μαγειρεύει. Εκτός από το κοτόπουλο που μάλλον θα φτιάξει γι' αυτόν τον καραγκιόζη τον Σκοτ (), έχει στην κατάψυξη casserole (γενικός όρος, που περιγράφει ένα φαγητό που γίνεται στο φούρνο και περιλαμβάνει κρέας ή ψάρι, λαχανικά, κάποιο αμυλούχο συστατικό, όπως ρύζι ή ζυμαρικά, και τυρί. Ο μουσακάς είναι ένα είδος casserole φαγητού, για να καταλάβετε). Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί το ψυγείο της προτείνει να το ξεπαγώσει για το lunch meeting που θα έχει. Δε θα φάνε έξω, θα φέρουν όλοι ταπεράκια από το σπίτι; Θα είναι και ο Σκοτ στο μήτινγκ; Ποιο άρρωστο μυαλό αποφάσισε ότι πρέπει να υπάρχει αυτός ο Σκοτ;;;
    8. Η Σκάλι δεν ανακυκλώνει, ούτε το άδειο σωληνάριο της κρέμας, ούτε το ρομποσκουπάκι. (Αχ, τώρα θυμήθηκα τον Φρόχικι στο The Blessing Way, που έσκασε στο σπίτι της μεθυσμένος επειδή πίστευαν ότι ο Μώλντερ είχε σκοτωθεί και τη ρώτησε αν ανακυκλώνει το μπουκάλι του κρασιού που είχε μισοαδειάσει. Μου λείπουν οι Gunmen. ). Εντάξει, δε γίνεται, σίγουρα μιλάμε για ιστορία εκτός πραγματικότητας.
    9. Τόσο ο Μώλντερ όσο και η Σκάλι έχουν Samsung smartphone.
    10. Και οι δύο χρησιμοποιούν παρόμοια usernames στις διάφορες online υπηρεσίες: fmulder ο ένας, dscully η άλλη.
    11. Ο Μώλντερ οδηγεί ένα μαύρο sedan (προφανώς Ford, όπως πάντα -- κι όταν λέω «πάντα», εννοώ από το 1993 και τα Ford Taurus τους), με αριθμό κυκλοφορίας NAU 455. Το οποίο είναι αυτό ακριβώς που οδηγούσε (και τράκαρε) η Σκάλι στο My Struggle III. Tι απέγινε η Mustang του; Η Σκάλι γιατί πήγε στο ραντεβού χωρίς αυτοκίνητο;
    12. Από τη μια ακριβά αυτοκίνητα, από την άλλη μια smart TV θεόρατη (που ανοίγει σε κλάσματα δευτερολέπτου...), συν μια πλατινένια, παρακαλώ, πιστωτική κάρτα για τον Μώλντερ, που του δίνει όριο τα $15.000 (αυτή τη στιγμή χρωστάει στην κάρτα $1.291 – είναι πολύ κρίμα που η αναλυτική κίνηση της κάρτας του δε δίνει περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις αγορές του, είμαι τρομερά περίεργη να δω τι ψωνίζει). Κι ένα μεγάλο, ακριβό διαμέρισμα για τη Σκάλι, γεμάτο με τεχνολογία αιχμής. Τα λεφτά πού τα βρίσκουν;;; Τόσο καλά πληρώνει το FBI; Άλλα μάθαμε στο The Unnatural ("How you probably couldn't afford that nice, new suede coat on a G-Woman's salary."), ενώ και στο Monday ο τραπεζικός λογαριασμός του Μώλντερ ήταν σχεδόν άδειος και αν δεν κατέθετε την επιταγή με το μισθό του, δε θα μπορούσε να καλύψει την αποζημίωση στο σπιτονοικοκύρη του.

Συνεχίζεται.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

5. Likes prod21, johny f liked this post
    TV Master Το Avatar του/της prod21
    Likes / Thanks
    Φανταστικό επεισόδιο! Όταν το παρακολουθούσα σκεφτόμουν συνεχώς πως με τέτοιες ιστορίες τα X-Files θα μπορούσαν πραγματικά να μην τελειώσουν ποτέ! Κι όμως, απομένουν μόνο 3 επεισόδια...

Τρελά φουτουριστικά σκηνικά, προβληματισμός για την υπερβολική χρήση της τεχνολογίας και μια ματιά σε ένα μέλλον που δεν είναι τόσο μακρινό όσο νομίζουμε: προχθές ήμουν σε μια καφετέρια και ξαφνικά πετάχτηκε ένα μήνυμα στο κινητό ότι "βρίσκεστε στην τάδε καφετέρια, αξιολογήστε την πατώντας εδώ", όπως γινόταν και στο επεισόδιο
    Απόρησα διότι είχα απενεργοποιημένο το GPS και τις πληροφορίες τοποθεσίας, ήταν σαν κάποιος να με παρακολουθούσε

Τις συνδέσεις του επεισοδίου με παλιότερα επεισόδια τις έκαναν ωραία η Χριστίνα και η υπόλοιπη παρέα, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι. Για εμένα το Followers είναι μέσα στα 2-3 καλύτερα επεισόδια της σεζόν. Απολαμβάνω πάρα πολύ τα φετινά αυτοτελή (με εξαίρεση το Kitten που δε με εντυπωσίασε) και δε με πειράζει πλέον το τι θα κάνει ο Κάρτερ με τη μυθολογία, διότι η μυθολογία "έγραψε" στις παλιές σεζόν. Και πιστεύω πως είμαστε τυχεροί που ήταν πολλά και αρκετά αξιόλογα τα αυτοτελή στη 10η και στην 11η σεζόν, γιατί ο Κάρτερ ήταν ικανός να γράψει μέχρι και Struggle 10 και να φτάσει τα ποσοστά τηλεθέασης στο 0% χωρίς λιπαρά.

7. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes johny f, HristinaB, sofia21 liked this post
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    σε μια μεγάλη σεζόν 24-25 επεισοδίων θα είχε νόημα ύπαρξης το συγκεκριμένο επεισόδιο. Τώρα, όχι.

9. Likes great liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της great
    Likes / Thanks
    Τελείωσε η σειρά για μένα, για 10 επεισόδια να κάθομαι να βλέπω τα μισά να είναι απίστευτες βλακείες να μου λείπει.

30 λεπτά άντεξα γιατί ένιωθα να ξεριζώνετε το είναι μου.
    Στο καλό δεν θα μου λείψεις καθόλου

11. Likes χάρις2106, Hrisa76 liked this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την great Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ένιωθα να ξεριζώνετε το είναι μου
    Όσκαρ δραματικής ατάκας!!!
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

13. Likes sofia21, great, johny f liked this post
    Newbie Το Avatar του/της Guybrush.Threepwood
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την great Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Τελείωσε η σειρά για μένα, για 10 επεισόδια να κάθομαι να βλέπω τα μισά να είναι απίστευτες βλακείες να μου λείπει.

30 λεπτά άντεξα γιατί ένιωθα να ξεριζώνετε το είναι μου.
    Στο καλό δεν θα μου λείψεις καθόλου
    Δυστυχως θα συμφωνησω μαζι σου φιλε μου. Αν και μου αρεσει πολυ σαν σειρα οι δυο τελευταιοι κυκλοι θα προτιμουσα τελικα να μην ειχαν καν βγει. Με λιγο ποπ-κορν και zero βγηκαν τα επεισοδια τελικα.

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    Black Mirror did it better...no doubt.!!! αν ανοιγα την τηλεοραση και ελειπαν τα ονοματα..θα ελεγα επεισοδιο του BM με τους δύο πρωταγωνιστες.!!

16. Likes Guybrush.Threepwood liked this post
    Likes / Thanks
    Ξεκαθάριζα τον υπολογιστή μου και βρήκα ένα αρχείο με επιπλέον σχόλια που είχα γράψει για το επεισόδιο. Ε, κρίμα είναι να μην τα ποστάρω κι αυτά.

Άλλα σχόλιο, μέρος δεύτερο:
    • Ας μιλήσουμε για μόδα: πρώτα απ' όλα, ας εκφράσω για μια ακόμα φορά την εκτίμησή μου στο νέο κούρεμα της Σκάλι. Θεωρώ ότι της ταιριάζει περισσότερο από το μακρύ που είχε μέχρι τώρα, τη δείχνει νεότερη και θυμίζει ελαφρώς το μαλλί των πρώτων σεζόν. Τα ρούχα της δε με εντυπωσίασαν το ίδιο, εντούτοις. Ήταν υπερβολικά κάζουαλ για ραντεβού με τον Μώλντερ σε τόσο τρέντι μαγαζί και στ' αλήθεια μισώ τα λευκά σνίκερ, τα βρίσκω απίστευτα άκομψα. Ο Μώλντερ, από την άλλη, ήταν ένας Θεός, μια κινητή φαντασίωση. Η hair stylist του αξίζει αύξηση, υπέροχο, υπέροχο μαλλί, το κουκλί μου!
    • ... Κουκλί και τζέντλεμαν, αφού πληρώνει και τις δύο φορές που βγαίνουν για φαγητό. Όχι ότι έχει ανάγκη η Σκάλι, δε χρειάζεται να αποδείξει ότι είναι χειραφετημένη, το λεξικό δίπλα από τη λέξη έχει τη φωτογραφία της εδώ και 25 χρόνια. Εξάλλου, την κίνηση να πληρώσει την κάνει στο σουσάδικο.
    • Το τραγούδι που κάνει παραγγελιά ο Μώλντερ στο smartphone του είναι το Controversy του Prince. (Εδώ θα σας θυμίσω ότι ο Μώλντερ είναι φαν του Purple Rain δίσκου του Prince, όπως μας είπε στο El Mundo Gira):

SCULLY: Purple rain?
    MULDER: Yeah. Great album. Deeply flawed movie, though.
    • Ονόματα και γεγονότα που αναφέρθηκαν στο επεισόδιο:

-- Tay: είναι το όνομα της ΤΝ (από τα αρχικά των λέξων Thinking about you) που αναφέρεται στο cold open. Πρόκειται για ένα chatbot, ένα πρόγραμμα υπολογιστή, δηλαδή, που μπορεί να εμπλακεί σε online συνομιλίες, και το οποίο αναπτύχθηκε από τη Microsoft και ξαμολήθηκε στο Τουίτερ στις 23/3/2016, με σκοπό να μάθει μέσω της αλληλεπίδρασής του με τους χρήστες της πλατφόρμας. Ως αποτέλεσμα τρολαρίσματος του πειράματος, μέσα σε 16 ώρες η Tay άρχισε να κάνει ρατσιστικές, σεξιστικές και ναζιστικές αναρτήσεις (δείτε μερικές εδώ: https://www.google.gr/search?q=tay+t...w=1680&bih=902) και φυσικά τερματίστηκε πάραυτα. Αν ψήνεστε να μάθετε περισσότερα, ρίξτε μια ματιά εδώ. https://en.wikipedia.org/wiki/Tay_(bot)

-- Blob fish: ψάρι-κηλίδα (Psychrolutes marcidus). Απειλούμενο είδος ψαριού, που ζει σε μεγάλα βάθη (600-1200μ.) στον Ειρηνικό ωκεανό, έξω από τις ακτές της Αυστραλίας, της Νέας Ζηλανδίας και της Τασμανίας. Δε διαθέτει νυκτική κύστη (ένα όργανο των περισσότερων ψαριών που είναι γεμάτο αέρα και τα βοηθά να μη βυθίζονται – απουσία της σημαίνει ότι το ψάρι πρέπει να δαπανήσει ενέργεια για να καταφέρει να επιπλεύσει) επειδή δε θα μπορούσε να λειτουργήσει ικανοποιητικά σε τέτοιο βάθος, όπου η πίεση είναι 60-120 φορές μεγαλύτερη απ' ό,τι στην επιφάνεια της θάλασσας. Για να μπορεί να πλέει, λοιπόν, χωρίς να καταναλώνει μεγάλη ποσότητα ενέργειας, το ψάρι-κηλίδα αποτελείται κυρίως από μια ζελατινώδη μάζα, με πυκνότητα λίγο μεγαλύτερη από του νερού, και σχετικά λίγους μύες. Η ιδιαίτερη εμφάνισή του είχε ως αποτέλεσμα το Σεπτέμβριο του 2013 να ψηφιστεί ως το «ασχημότερο πλάσμα του κόσμου». https://s.nbst.gr/files/1/2013/09/12/psari.medium.jpg

-- Harry Reid (ο αποστολέας του μηνύματος που λαμβάνει ο Μώλντερ στην τελευταία σκηνή, με θέμα: UFOs): Αμερικανός πρώην γερουσιαστής των Δημοκρατικών από τη Νεβάδα, ο οποίος ξεκίνησε το Advanced Aviation Threat Identification Program το 2007, με σκοπό τη μελέτη και διερεύνηση αγνώστου ταυτότητας ιπτάμενων αντικειμένων. Το μυστικό αυτό πρόγραμμα έληξε (επισήμως...) το 2012 και στις 16/12/2017 βγήκε στη δημοσιότητα από τους New York Times. Τα ευρήματα του προγράμματος είναι διφορούμενα, με τον επικεφαλής του να δηλώνει ότι «υπάρχουν πολύ ισχυρά στοιχεία ότι ίσως δεν είμαστε μόνοι», αλλά άλλους ερευνητές να θεωρούν ότι δεν ανακαλύφθηκε τίποτα ουσιώδες. Το sms στο κινητό του Μώλντερ, για να γυρίσουμε στα δικά μας, όμως, δημιουργεί ερωτήματα: η αποκάλυψη του προγράμματος έγινε το Δεκέμβριο 2017, αλλά η κλήση για το πάρκινγκ έχει ημερομηνία Ιούνιος 2018. Το μήνυμα έχει την αίσθηση του επείγοντος, άρα πρέπει να θεωρηθεί ότι στάλθηκε αμέσως μόλις δημοσίευσαν το άρθρο οι ΝΥΤ – ποια είναι η σωστή ημερομηνία, λοιπόν; Το περιεχόμενο του μηνύματος, επίσης, υπονοεί ότι ο Μώλντερ γνώριζε για το πρόγραμμα από παλιότερα και ότι υπάρχουν σοβαρά ευρήματα που δεν πρέπει να γίνουν γνωστά στο κοινό. Εδώ φαίνεται να υπάρχει κάποιου είδους σύγκρουση με τη στροφή της μυθολογίας που επιχείρησε ο Κάρτερ ήδη από το My Struggle I, καθώς πλέον ο Μώλντερ δεν πολυ-ενδιαφέρεται να αποδείξει την ύπαρξη των εξωγήινων, αφενός γιατί ο ίδιος ξέρει ότι υπάρχουν, αφετέρου επειδή ίσως αισθάνεται ότι δεν χρειάζεται, αφού δε διατρέχουμε πια κίνδυνο απ' αυτούς και, αντίθετα, είναι μια συνομωσία ανθρώπινης προέλευσης που πρέπει να μας απασχολεί.
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

18. Likes johny f liked this post
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία