Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 81 έως 90 από 101

Θέμα: The Lord of the Rings: The Rings of Power (Season 01) - Official Discussion Thread

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την alexandra16 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Διαβασα καπου οτι η αμαζον δεν εχει ολα τα δικαιωματα του lotr. Γνωριζει κανεις λεπτομεριες? Εχω διαβασει μονο οτι ειναι περιορισμενη και δε μπορει να αναφερει τις ταινιες για παραδειγμα. Ποσο ισχυει αυτο?
    Έχει γραφτεί άρθρο με τα δικαιώματα.
    superheronews.gr

2. Thanks alexandra16 thanked for this post
    Likes / Thanks
    superheronews.gr

Likes / Thanks
    superheronews.gr

Likes / Thanks
    superheronews.gr

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Moυ άρεσε το τελευταίο επεισόδιο σε γενικές γραμμές.
    Η αλήθεια είναι ότι όταν
    Spoiler

Θα είμαι εδώ και του χρόνου. Εχω ξεχάσει βιβλία και ταινίες και την βλέπω ξεχωριστά. Εξαρχής οι προσδοκίες μου ήταν μεγάλες μόνο για την φωτογραφία και σε αυτό δεν με απογοήτευσε. Για όλα τα υπόλοιπα, πλέον σε όλες τις σειρές κρατάω μικρό καλάθι γιατί έχω απογοητευθεί στο παρελθόν.
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

TV Guru! Το Avatar του/της darko_wicked
    Likes / Thanks
    Με εξαίρεση το επεισόδιο 7 που κύλησε αργά, μου άρεσε αρκετά η σεζόν κυρίως για το υπερθέαμα που μας παρουσίασε από άποψη σκηνικών, μου άρεσε επίσης και ο τρόπος που έχτισε από την αρχή τον κόσμο της.

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    1Χ01-02

Αγαπώ την τριλογία του Άρχοντα, θεωρώ ότι είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ ενήλικο κινηματογραφικό παραμύθι του 20ού αιώνα. Η είδηση μιας τηλεοπτικής σειράς βασισμένης σε αυτό το σύμπαν μου είχε ακουστεί ενδιαφέρουσα, ιδίως αφού είχα δει από το GoT ότι πλέον οπτικά μπορούν να γίνουν παπάδες, ακόμα και στα στενά όρια της μικρής οθόνης.

Αυτό που είδα στα δύο πρώτα επεισόδια δε μου άρεσε. Κατά πρώτον, δε με πείθει καθόλου το καστ (πλην του Νάνου Ντούριν, που, εδώ που τα λέμε, είναι σχεδόν ξεπατικωσούρα του Γκίμλι -- όπως και η φιλία του με τον Έλροντ αντικατοπτρίζει τη φιλία Γκίμλι-Λέγκολας). Στην περίπτωση της Γκαλάντριελ, ειδικά, η σύγκριση είναι και αναπόφευκτη και συντριπτική. Εδώ δεν υπάρχει ούτε ψήγμα από τη μαγεία, τη μεγαλοπρέπεια, τη χάρη, ακόμα κι αυτή την υποβόσκουσα απειλή που εξέπεμπε η Γκαλάντριελ της Μπλάνσετ, η οποία σε έπειθε ότι ήταν ένα αιθέριο, ανώτερο πλάσμα, χιλιάδων χρόνων παλιό. Η τηλεοπτική Γκαλάντριελ περισσότερη σχέση έχει με τη... Ζίνα. Και η Ζίνα, παρότι σούπερ cheesy, τουλάχιστον είχε πλάκα. Η Γκαλάντριελ είναι απλά αδιάφορη.

Κατά δεύτερον, τα όμορφα κοστούμια και τα εκπληκτικά φυσικά τοπία δε φτάνουν για να αποδοθεί η μαγεία ενός φανταστικού κόσμου. Ακόμα χειρότερα, αυτός ο κόσμος δε μοιάζει αληθινός, αλλά κατασκευασμένος σε στούντιο (βλ. τις μύτες των Νάνων, τις εμφανώς πλαστικές βαριοπούλες, το γκρεμισμένο σπίτι που έκανε μπαμ ότι ήταν σκηνικό κ.λπ.). Η σειρά δε με πήρε μαζί της. Κι αν μια σειρά επικής φαντασίας δε σε παίρνει μαζί της, κλάψ'τα Χαράλαμπε.

Τρίτον, κάποιες σεναριακές επιλογές είναι ανούσιες, όπως όλη η ιστορία με την Γκαλάντριελ στη
    Spoiler
    Γέμισε απλά τηλεοπτικό χρόνο, χωρίς να προχωρήσει ουσιαστικά την ιστορία.

Προς το παρόν, λοιπόν, το πρόσημο είναι ξεκάθαρο αρνητικό. Και δεδομένου ότι δε με νοιάζει η τύχη κανενός χαρακτήρα, δύσκολα βλέπω να αλλάζω γνώμη στη συνέχεια.

ΥΓ. Ο σύζυγος εξέφρασε την άποψη ότι ο "γίγαντας" που έπεσε από τον ουρανό είναι
    Spoiler
    . Εγώ δε νομίζω ότι ταιριάζουν οι ηλικίες και πραγματικά ελπίζω να μην είναι αυτός, γιατί αυτή η ιστορία είναι από τις πιο ενοχλητικές και αργές του σεναρίου και θα ξενερώσω τη ζωή μου πολύ άσχημα.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

9. Likes johny f liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της johny f
    Likes / Thanks
    1.08
    Κανοντας μια ανακεφαλαιωση του φιναλε και της σεζον εχουμε τα εξης.
    Κουβά
    Spoiler

Επικο κουβά
    Spoiler

Και επισης επικο κουβά η Αμαζον συνολικα για τη σεζον γιατι δεν ειχε επ'ουδενι το μεγαλειο και τη μαγεια που θα επρεπε να εχει με βαση το franchise και το ειδος στο οποιο ανηκει.Ασε που του λειπει κατι πολυ βασικο, που κανενα γυαλιστερο εφε δε μπορει να αναπληρωσει,η ψυχη στο αποτελεσμα που εφτιαξαν.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την johny f; 16 Οκτωβρίου 2022 στις 12:09
    Η μουσικη μου (FLOW MOTION) στο Youtube
    https://www.youtube.com/user/johnyfl...view=0&sort=dd

11. Likes HristinaB liked this post
    Likes / Thanks
    1Χ03
    Σαφής βελτίωση σε σχέση με τα πρώτα δύο επεισόδια -- κι αυτό οφείλεται στη μεταφορά της δράσης στο
    Spoiler

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    1Χ04, "The Great Wave"
    Πολύ μέλι και από τηγανίτα τίποτα το επεισόδιο, σε γενικές γραμμές.

Spoiler

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία