Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: Captain Marvel (2019)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks

Captain Marvel (2019)

Captain Marvel

Υπόθεση: Η Carol Danvers γίνεται μία από τους πιο δυνατούς ήρωες του σύμπαντος ενώ η Γη βρίσκεται ανάμεσα σ' έναν διαγαλαξιακό πόλεμο ανάμεσα σε δυο εξωγήινες φυλές.

Cast: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg και Jude Law.

Είδος: Επιστημονικής Φαντασίας, Δράσης, Περιπέτεια.
    Σκηνοθεσία: Anna Boden και Ryan Fleck.
    Σενάριο: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet και Jac Schaeffer.
    Παραγωγός: Kevin Feige.
    Εταιρεία Παραγωγής: Marvel Studios.
    Διανομή: Walt Disney Studios Motion Pictures.
    Πρεμιέρα: 8 Μαρτίου του 2019.
    Διάρκεια: 124 λεπτά.
    Προϋπολογισμός: 152 εκατομμύρια δολάρια.
    Official website

Trailer:

Τελευταία επεξεργασία από τον/την drapetisgal7; 5 Μαρτίου 2019 στις 00:24

2. Likes solonlakis liked this post
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραία ταινία. Η Brie Larson ήταν εξαιρετική ως Carol Danvers/Captain Marvel και μαζί με τον Samuel L. Jackson συνέθεσαν ένα απολαυστικό δίδυμο. Ανυπομονώ ήδη για το sequel.

Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Λοιπον δεν μπορω να καταλαβω γιατι τρωει τοσο μεγαλο κραξιμο η ταινια. Εχω χασει μηπως γεγονοτα σχετικα με την πρωταγωνιστριας;

Εμενα μου αρεσε πολυ η ταινια και σιγουρα απο Spiderman και Thor 3 ηταν πολυ ανωτερη και περισσοτερο στα γουστα μου. Βρηκα πολυ ενδιαφερον το σεναριο και την πλοκη, ειδικα μεχρι το twist στη μεση της ταινιας. Δεν ηταν το κλασικο origin ενω εκανε ωραιο σεταρισμα για το επομενο Avengers. Το χιουμορ και το κωμικο στοιχειο ηταν οσο επρεπε χωρις υπερβολες, ενω ο Smauel L Jackson και ολο το 90s σκηνικο ηταν εξαιρετικο. Ξενερωσα ομως για τον μικρο ρολο του Clark Gregg και του Lee Pace. Η Brie Larson δεν με ενθουσιασε βεβαια.

Παντως δεν καταλαβαινω το θαψιμο της ταινιας σε συγκριση με τους υμνους που ελαβε το Wonder Woman.

5. Likes solonlakis liked this post
    TV Maniac
    Likes / Thanks
    συγνωμη στα κομικς οι σκραλ ειναι κακοι εδω γιατι καλοι;

TV Guru! Το Avatar του/της GeorgeCR7
    Likes / Thanks
    Μόλις είδα την ταινία και εγώ, μέτρια πράγματα, σε πολλά σημεία της βαρέθηκα υπερβολικά ενώ υπήρχαν και λίγες καλές στιγμές που με κράτησαν και έτσι προχώρησε και τελείωσε το δίωρο αυτό! Το σενάριο δεν με εντυπωσίασε σχεδόν καθόλου, σε πολλά σημεία μπερδεύτηκα πολύ, ενώ η αρχή ήταν πολύ απότομη, χωρίς να δώσουν ιδιαίτερες εξηγήσεις! Στο κομμάτι αυτό σίγουρα θα φταίω εγώ, μπορεί να μην πρόσεξα κάποια σημεία-κλειδιά της ιστορίας και έτσι να έχασε την ροή της, δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε!

Στα θετικά της ταινίας, η Brie Larson στον κεντρικό ρόλο της Κάπτεν Μάρβελ ήταν πολύ καλή, μου άρεσε, γενικά είναι δυνατή ηθοποιός, επίσης και ο Samuel L. Jackson ως Νικ Φιούρι μου προξένησε θετικές εντυπώσεις, αν ήταν να επιλέξω και κάτι άλλο θετικό, θα ήταν η μουσική της ταινίας αλλά και η γάτα!

Σύγκριση με την ταινία Wonder Woman ούτε καν υπάρχει για εμένα, η WW ήταν τρομερά ανώτερη ταινία, επειδή είδα ένα σχόλιο παραπάνω να θίγει το θέμα αυτό, είπα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου!

Ευτυχώς δεν πήγα σινεμά όπως την πάτησα με το Doctor Starnge και σπατάλησα τζάμπα τα λεφτά μου, sequel δεν θα ήθελα, αλλά αν υπάρξει θα το έβλεπα απλά από περιέργεια, αυτά!

TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Πολύ καλύτερη από ότι την περίμενα. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο από άλλες μαρβελοταινίες. Δεν περίμενα να πηγαίνει τόσο πολύ ο ρόλος στην Λάρσον. Και το σενάριο ήταν καλό. Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω το κράξιμο που έφαγε η ταινία. Στο ταμείο πάντως τα πήγε μια χαρά αποδυκνείοντας για ακόμα μία φορά ότι κριτικοί και κοινό δεν συμφωνούν.

Ο λόγος που δεν μπορεί να συγκριθεί με την Wonder Woman δεν οφείλετε ούτε στο σενάριο ούτε στους ηθοποιούς αλλά στη σκηνοθετική παρακαταθήκη που έχει αφήσει ο Σνάιντερ στο σύμπαν της DC και ακολούθησε πιστά και η Τζένκις στο W.W. . Τα χρωματικά φίλτρα που χρησιμοποιεί δίνουν τελείως άλλη διάσταση στα κάδρα των υπερηρώων. Αντίθετα στην Marvel σκηνοθετούν πολύ ρεαλιστικά, και υπερβολικά γυαλιστερά θα έλεγα, όλοι οι σκηνοθέτες. Αυτή είναι η γραμμή που έχει δοθεί. Εκεί χάνει πολύ η Marvel. H ιλουστριασιόν σκηνοθεσία της δεν μπορεί να δώσει την μεταφυσική διάσταση στους ήρωές της σε αντίθεση με την σκηνοθεσία του Σνάιντερ όπου οι ήρωές της ειδικά στην αριστουργηματική ταινία Batman vs Superman φαίνονται να περιβάλλονται από μια αύρα μυστικού φωτός. Το Captain Marvel ήταν η πρώτη ταινία της Marvel με solo γυναίκα υπερηρωίδα οπότε η σύγκριση με την W.W. της DC ήταν αναπόφευκτη. Είναι σαν να συγκρίνεις φωτογραφία με έναν ιμπρεσιονιστικό πίνακα. Η φωτογραφία υπερέχει στην λεπτομέρεια αλλά δεν θα σου εμπνεύσει ποτέ το δέος ενός ιμπρεσιονιστικού πίνακα. Ωστόσο ξανατονίζω πως αυτή η υπεροχή οφείλετε στην μεγαλοφυΐα του Σνάιντερ, όχι στην Τζένιγκς ούτε στην Gal Gadot.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την solonlakis; 29 Μαΐου 2019 στις 17:36

9. Likes t0ny3 liked this post
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την solonlakis Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω το κράξιμο που έφαγε η ταινία. Στο ταμείο πάντως τα πήγε μια χαρά αποδυκνείοντας για ακόμα μία φορά ότι κριτικοί και κοινό δεν συμφωνούν.
    Τα τρολ έθαψαν την ταινία επειδή η Larson δήλωσε πως στα press junkets πρέπει να πηγαίνουν περισσότερες γυναίκες ώστε να υπάρχει diversity, και εκείνα κατάλαβαν ότι εκείνη δεν θέλει τους άνδρες στα press junkets κάτι που δεν είπε ποτέ. Οι κριτικές που πήρε το Captain Marvel στην πλειοψηφία τους είναι θετικές. 78% στο RT και 64% στο Metacritic.

11. Likes solonlakis liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας