Σελίδα 12 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 21011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 111 έως 120 από 184

Θέμα: Game of Thrones 8x03 - The Long Night

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    49 Χρήστες
    8,9
    για να ψηφήσετε
    8x03
    The Long Night

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    28/04/2019 - 20:00
    GMT -5
    29/04/2019 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Master
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την freedoom Εμφάνιση Δημοσίευσης

Πάμε, πλέον, να ξεπαστρέψουμε τον πιο μισητό χαρακτήρα.
    Μισητός μεν, αλλά Game of Thrones χωρίς Cersei δε μπορώ να φανταστώ. Από όποια πλευρά και να το δεις αυτός ο χαρακτήρας είναι η κινητήρια δύναμη της πλοκής από το πρώτο κι όλας επεισόδιο και προσωπικά πιστεύω πως αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του χαρακτήρα και γι' αυτό τον άφησαν και στο τέλος.
    Ακόμα και πράγματα και σκηνές για τις οποίες δεν έχει συμμετοχή με κάποιο τρόπο οι εξελήξεις έχουν υποκινηθεί από ή με κάτι που την αφορά.
    π.χ Η προχτεσινή μάχη έγινε γιατί μετά από αιώνες ο Night King βρήκε τρόπο να περάσει το τείχος χρησιμοποιώντας το δράκο που απέκτησε μετά από την πιο αποτυχημένη (και παράλογη για μένα) αποστολή στη σειρά, που σκοπό είχε να πεισθεί η Cersei για βοήθεια (άσχετο πως της είχαν διαλύσει το στρατό μισό επεισόδιο πριν).

3. Likes spyretospap, freedoom liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της Naelyn
    Likes / Thanks
    Έχω ακούσει πάντως ότι ο MVP του επεισοδίου ήταν η Melisandre, άλλοι λένε ότι είναι η Arya, άλλοι μιλάνε για τον NK και ότι "κατά τύχη" έχασε. Για μένα ο MVP του επεισοδίου ήταν ένας τύπος που βγάζει διαμάντια κάθε φορά που του δίνεται η δυνατότητα.

Ανατριχίλες, και ένα respect στον Ramin Djawadi.

Newbie
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Οι Ντοθράκι έχουν Καλίσι, την οποία και πρέπει να υπακούν τυφλά, όπως υπάκουαν και όλους τους Καλ πριν από αυτήν. Η όλη σκηνή δε μου δείχνει καθόλου ότι έκαναν του κεφαλιού τους όταν εφορμούσαν. Διαταγές ακολουθούσαν: ο Τζόρα τους ακολουθεί χωρίς να προσπαθεί να τους αποτρέψει, ο Τζον και η Ντενέρις παρακολουθούν, χωρίς να αντιδρούν, από ψηλά. Η εφόρμηση των Ντοθράκι ήταν μια αποφασισμένη κίνηση, που έβγαζε τόσο νόημα όσο το να προσπαθείς να σβήσεις μια φωτιά με βενζίνη: όχι μόνο τρομοκράτησε τους εναπομείναντες πολεμιστές μπροστά στο θέαμα της απόλυτης καταστροφής, όχι μόνο στέρησε δυνάμεις από τους Ζωντανούς, αλλά πριμοδότησε τους Νεκρούς και με κάποιες χιλιάδες νέες αφίξεις. Επιπλέον, όχι ότι με πολυνοιάζει αυτό αλλά πρέπει να ειπωθεί, στην απίθανη περίπτωση που όντως οι Ζωντανοί υπερίσχυαν, ο στρατός της Ντενέρις, έχοντας υποστεί ένα τέτοιο πλήγμα, θα μειονεκτούσε σοβαρά απέναντι στις δυνάμεις της Σέρσεϊ.

Το πώς θα γινόταν η υποχώρηση φαντάζομαι ήταν θέμα προγραμματισμού, που έπρεπε να είχε γίνει πριν τη μάχη (ναι, τότε που χαριεντίζονταν και μπεκρόπιναν). Δεν είναι λογικό να υποστηρίζεις ότι οι Ντοθράκι στάλθηκαν να σφαγιαστούν μόνο και μόνο για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα με τα άλογά τους στην επικείμενη οπισθοχώρηση... Άσε που, ακριβώς επειδή είναι τόσο φανατικοί με τον πόλεμο και την τιμή τους, δε νομίζω ότι θα καταδέχονταν να υποχωρήσουν, έτσι κι αλλιώς.

Ένα τελευταίο σχόλιο, για μια ατάκα που δεν κατάλαβα καθόλου: τι ακριβώς εννοούσε η Μισάντεϊ όταν είπε στη Σάνσα και τον Τύριον "Χωρίς την Ντενέρις θα είμασταν όλοι νεκροί"; Ποιους και από τι ακριβώς τους έσωσε η Ντενέρις; Αν μιλάει για τον εαυτό της, σίγουρα της χάρισε την ελευθερία της, αλλά δε θυμάμαι να της έχει σώσει ποτέ τη ζωή. Ίσα-ίσα, όταν τους την έπεσαν οι Γιοι της Άρπυιας στο στάδιο, η Ντενέρις την έκανε πάνω στο δράκο, αδιαφορώντας για την τύχη των ακολούθων της, που ξέμειναν πίσω. Αν, πάλι, αναφέρεται στο στρατό των Νεκρών, τι την κάνει να πιστεύει ότι η αφέντρα της κερδίζει; Αφού δεν έχουν ιδέα τι γίνεται έξω από την κρύπτη...
    επειδη οι ντοθρακοι τους νοιαζει μονο να πολεμουν γι αυτο και πιστευω οτι δε θα καθοντουσαν απραγοι να περιμενουν, περα οτι ακολουθουν πιστα τις εντολες της καλισι. Περα απο αυτο, θεωρω οτι δε περιμεναν να τους εξαφανισουν τοσο γρηγορα οι εχθροι..ισως ολοι πιστευαν οτι θα κραταγαν αρκετα για να κερδισουν τον απαιτουμενο χρονο. Λαθος στρατηγικη? Μπορει! Αλλα τι θα επωφελουσε να περιμενουν? ΕΙδαμε πως ηρθαν οι νεκροι, φερνωντας μαζι τους σκοταδι..ισως το καναν για να δουν το μεγεθος του εχθρου ή και για να γινει η αρχη της μαχης.

Αυτο που ειπε η Μισαντει και εγω το βρηκα περιεργο. Ισως πιστευει οτι η Καλισι ειναι η σωτηρας ολων και οτι χωρις αυτην και τους δρακους δεν θα ειχαν καμια ελπιδα! Ειναι πιστη ακολουθος!

6. Likes Reben, greekie liked this post
    TV Master Το Avatar του/της thapostol
    Likes / Thanks
    Νομίζω ότι το πρόσφατο επεισόδιο του Game of Thrones, άγγιξε την κορυφή σε σχέση με το τι μπορείς να περιμένεις να δεις στο μέσο "τηλεόραση".

Δεν πιστεύω ότι μπορεί ένα τέτοιο επεισόδιο να σε αφήσει ασυγκίνητο.

Οι εικόνες κατά την διάρκεια της επίθεσης των Ντοθράκι, με τις μπάλες φωτιάς να σκίζουν τον αέρα, η σκηνή των 2 δράκων πάνω από τα σύννεφα, οι σκηνές με τους δράκους να ξερνούν φωτιά στις ορδές των νεκροζώντανων και στο φόντο τα σύννεφα της χιονοθύελλας!!

Οι σκηνές κατά τη διάρκεια της κορύφωσης του επεισοδίου σε συνδυασμό με το συγκεκριμένο μουσικό κομμάτι-ύμνο, και την υπέρτατη θυσία χαρακτήρων.

Θα μνημονεύεται για πολλά χρόνια μαζί με άλλα επεισόδια διαμάντια της τηλεόρασης.

Όταν περάσει χρόνος και χωνέψω το τι είδα, θα μπορούσα να κάνω αναφορά σε θέματα πλοκής, ευκολιών και δεν ξέρω γω τι άλλο μπορεί να έχει. Αλλά ειλικρινά δεν έχω κανέναν λόγο να το κάνω τώρα. Είμαι γεμάτος.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την thapostol; 1 Μαΐου 2019 στις 15:38

TV Guru! Το Avatar του/της hakinen
    Likes / Thanks
    Η εφόρμηση των Ντοθράκι έγινε γιατί έπρεπε να δούμε αυτή την υπεργαμάτη σκηνή.
    Έγινε γιατί εξυπηρετούσε την ενίσχυση και την κλιμάκωση της αίσθησης του τρόμου και του μάταιου του αγώνα.
    Οπτικά ήταν μεγαλειώδης.
    Άλλωστε ποτέ δεν μας έχουν δείξει οτι η παρέα κατέχει σοβαρές στρατηγικές ικανότητες. Συνέχεια σαλάτα τα κάνουν.

Τηλεόραση βλέπουμε όχι ντοκιμαντέρ για τις μάχες της Ισσού και των Γαυγαμήλων.
    Μαζέψτε επιτέλους τα σκυλιά απο τα μπαλκόνια σας. Ζώα!!!

9. Thanks jakegate7, kKKK, Harkonnen, johny f thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της evangeline
    Likes / Thanks

Cersei Lannister. Wildfire.

Αυτό στο μυαλό μου εδώ και μέρες..

11. Likes vagonar, Reben, greekie, Eleni7, johny f liked this post
    Newbie Το Avatar του/της Harkonnen
    Likes / Thanks
    Plus the list!

Ονομασία:  D5UOiI9UwAAVvuF.jpg
Εμφανίσεις: 333
Μέγεθος:  165,8 KB
    ​--------------------------------------------[SIGPIC][/SIGPIC]

13. Thanks johny f thanked for this post
    Super Moderator Το Avatar του/της greekie
    Likes / Thanks
    ^
    Εφτά σεζόν περιμένω.

Valar Morghulis ανέβαζα, Valar Morghulis κατέβαζα.
    Ξεκίνα για Braavos φώναζα μέχρι να κλείσει η φωνή μου.
    Άκου τον μάστορα φώναζα.
    Γιατί τυφλώθηκες μαρή φώναζα.
    Βρήκες το φως σου κατέβαινε King's Landing φώναζα.
    Γ... τα ζόμπια και τον ΝΚ έχουμε δουλειές να κάνουμε φώναζα.
    Μη ψοφήσεις ακόμα μωρή Σέρσι φώναζα.

Αν δεν την φάει η Άρυα, ως Άρυα που είναι το σημαντικότερο για εμένα, δεν πρόκειται να ευχαριστηθώ τον θάνατό της.
    Εφτά σεζόν περιμένω ρεεεεε, μου το χρωστάτε!

Ο τρίτος(μετά τα δυο σχιζοφρενικά μούλικα) πιο κ... θάνατος που θέλω να δω κι ας είναι το απόλυτο fanservice, δε με νοιάζει λέμε!

TV Guru! Το Avatar του/της hakinen
    Likes / Thanks
    Hold your horses missy!!

Υπάρχουμε και εμείς, το team Cersei.
    Μαζέψτε επιτέλους τα σκυλιά απο τα μπαλκόνια σας. Ζώα!!!

16. Thanks singingm2 thanked for this post
    TV Master
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την hakinen Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Hold your horses missy!!

Υπάρχουμε και εμείς, το team Cersei.
    Είμαστε 2

18. Thanks hakinen thanked for this post
Σελίδα 12 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 21011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις