Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 184

Θέμα: Game of Thrones 8x03 - The Long Night

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    49 Χρήστες
    8,9
    για να ψηφήσετε
    8x03
    The Long Night

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    28/04/2019 - 20:00
    GMT -5
    29/04/2019 - 04:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Σόρρυ για το παραλήρημα αλλά τα γράφω ταυτόχρονα με το επεισόδιο.

Ωωωωω τι ήταν αυτό με την φωτιά στα σπαθιά!!!! ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ.
    ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΛΥΚΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ LORD FRIENDZONE.
    ΕΛΑ ΡΕ LORD FRIENDZONE ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ.
    ΜΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΕΝ ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΑΣ.
    Εχει περάσει μισή ώρα και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα απ την αγωνία.
    Ελα μωρή κόκκινη. ΣΩΣΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
    Μην φοβάσαι την φωτιά βρε αγόρι μου. Αυτή θα μας σώσει. ουφ.
    Ασε μας κι εσύ με την κοντύλω. Αυτή τη στιγμή αν ζείτε, είναι γιατι είναι η κόκκινη εδώ. Αιντε πια με την θείτσα.
    Α παναθεμά τα τα ψοφίμια πάνε και ανεβαίνουν.
    ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ NIGHT KING. ΠΟΥ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠ ΟΤΙ ΠΑΓΑΚΙ ΣΕ ΚΑΥΤΟ ΚΑΦΕ.
    Ω ΜΑΡΗ ΑΡΥΑ!!!!
    ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ. ΜΟΡΜΟΝΤ ΡΕ ΠΣΤ ΜΟΥ. ΕΓΓΥΗΣΗ.
    Και δεν μας φτάνουν τα πάντα, έχουμε και τον Τυριον να πίνει. Ασε μας ρε μάνα μου.
    Αν πάθει τίποτα ο Γιαννάκης θα πετάξω την οθόνη απέναντι.
    Ωπα, επεσε η παγοκολώνα. ΤΟΝ ΕΚΑΨΕ Ο ΔΡΑΚΟΣ? ΟΧΙ. ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΤΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΙΨΟΥΝ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΝ ΣΕ ΜΑΡΤΙΝΙ.
    ΤΟΥΣ ΚΑΛΕΙ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ?
    Τι γινεται με τον Μπραν? τι κάνει?
    ωχ θα χάσουμε και τον δεύτερο δρακο? ρε θα πεθάνουμε κι εμείς. Και τι θα κάνεις τώρα μαρή κοντύλω? α την έσωσε ο Lord Friendzone. Που ο Θεός να μου κόψει 30 κιλά και να του τα δώκει σε χρόνια.
    Προστατεύστε την Σάνσα. ΤΗΝ ΣΑΝΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ. Πάρτε τον Τύριον.
    Επεσε ο Τζειμι?
    ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ Ο LORD. ΟΧΙ Η ΜΠΡΙΕΝ. ΟΧΙ Ο ΤΖΕΙΜΙ.
    Και έχεις και την κυβερνητική ομάδα του Πασοκ των νεκρών να πηγαίνει στον Μπραν.
    Απο την στιγμή που μίλησε ο Μπραν στον Θίο, κλαίω.
    ΝΑΙ ΜΩΡΗ ΑΡΥΑΑ. ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
    Την ζωή του έδωσε για σένα μωρή χαρχάλω κοντή.
    Πέθανε και η κοκκινη?

Δεν μπορώ, για να γράψω κανονική κριτική πρέπει να ηρεμήσω.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Hrisa76; 29 Απριλίου 2019 στις 19:52
    Αργος και βασανιστικός θάνατος για τους Aegon, Criston, Aemond, Larys.

3. Thanks solonlakis, kKKK thanked for this post
    Likes Eleni7, hakinen, johny f, greekie, evangeline liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της evangeline
    Likes / Thanks
    ΝΟΤ ΤΟDAYΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΥΟU BASTARDS

ΘΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Τωρα που έχω ηρεμήσει ας γραψω και 2-3 σοβαρά πράγματα.

ΦΟΒΕΡΟ επεισόδιο. ΦΟΒΕΡΟ. Και το λέει ένα άτομο το οποίο δεν ενθουσιάστηκε ποτέ με την σειρά. Αλλά από άποψη ποιότητας ήταν ότι καλύτερο έχω δει στην τηλεόραση. (Απο άποψη αγωνίας, είχα και καλύτερα, ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ)

Τα καλά: Εντελώς κινηματογραφικό επεισόδιο ποιοτικά. Πολυ ωραία κλιμάκωση, σε έφερνε στα όριά σου σαν θεατή με τόσα συναισθήματα. Χάσαμε λιγότερο κόσμο απ ότι πίστευα ότι θα χάσουμε. Αλλά αυτοί που χάσαμε, έφυγαν παλικαρίσια.
    Τωρα η μάχη θα μεταφερθεί αλλού όπου τους περιμένει η τρελή. Τι θα γίνει εκεί? Οι δικοί μας είναι αποδεκατισμένοι, κουρασμένοι, με έναν μόνο δράκο. Υπάρχει βέβαια και η Γιαρα, την οποία την περιμένω να σκοτώσει τον θείο της (και να ξεκινήσω να τραγουδάω το "απαλλάχτηκα" )
    Η κόκκινη ήταν η MVP του επεισοδίου και όχι η Άρυα. Αν σώθηκε η παρτίδα είναι απο αυτήν. Και στο τέλος που κατέρρευσε στεναχωρήθηκα με τον θάνατό της, αλλά εκπλήρωσε τον σκοπό της.

Τα κακά: Ενώ μιλάμε για ένα άρτιο αποτέλεσμα, δεν μπορώ να μην παρατηρήσω τις ομοιότητες με το LOTR. (Προσωπική άποψη).
    Ο Τύριον μ' εκνευρίζει πολύ. Και απ ότι κατάλαβα πάμε για επανασύνδεση του ζευγαριού Σανσα με Τύριον.
    Κάπου μπερδεύτηκα με το ποιος πέθανε και ποιος όχι. Αυτά θα τα ξεκαθαρίσουμε στο επόμενο επεισόδιο αλλά ήθελα να το πω.
    Ρε Σαμ, ΡΕ ΣΑΜ. Γιατί ρε μάνα μου έτσι?
    Χαθηκαν οι δύο τελευταίοι Μόρμοντ. Και χάθηκαν σαν ΗΡΩΕΣ και οι δύο. Η μικρή στο μάτι, έφαγε τον γίγαντα και ο κακομοίρης το Lord Friendzone, εδωσε την ζωή του για την άχρηστη που δεν ήξερε να κρατήσει ένα σπαθί. (Δεν την μπορώ, ΔΕΝ ΤΗΝ ΜΠΟΡΩ)
    Χάσαμε τον δεύτερο δράκο και πλέον έχει μείνει ο ένας, ο οποίος αν θυμάμαι καλά, έχει το όνομα του πατέρα του Τζον. Ωραίο αυτό.

Eπίσης δεν κατάλαβα γιατι η μίρλα για το γεγονός ότι ήταν σκοτεινό το επεισόδιο. Νύχτα ήταν, σκοτεινά θα ήταν.

Αφότου τελειώσε το επεισόδιο γελασα πολύ που γύρω γύρω γινοτανε ο κακός χαμός και ο Μπραν ήταν τύπου "Δεν καταλαβαίνω την έκρηξή σου". Φυσικά ήξερε τι θα συμβεί και γι αυτό ήταν έτσι.

Προσωπικές εκτιμήσεις, εκτός απο την επανασύνδεση που είπα πάνω: Η Αρυα είναι έγκυος απο το παιδί του ΓΚεντρυ, (ο οποίος απ΄ οτι κατάλαβα ζει) οπότε οι Μπαράθεον δεν χάνονται. Προσπαθώ να καταλάβω τελικά τι θα γίνει με τον θρόνο. Η τρελή δε νομίζω ότι την βγάζει καθαρή. Ποιος θα την σκοτώσει? Χμμμ, ωραία ερώτηση. Ποιος θ ανέβει στον θρόνο? Πολύ φοβάμαι ότι θα είναι το ζεύγος θεία ανιψιού. Δεν την θέλω την κοντή με τίποτα, οπότε θα προτιμήσω τον Γιαννάκη. (Ή ακόμα καλύτερα, Αρυα-Γκεντρυ.)

Να βγούνε κάαααααααποια στιγμή και αυτά τα βιβλία να δούμε τι επιπλέον διαφορές υπάρχουν. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε την διαφορετική προσέγγιση του ίδιου του συγγραφέα.
    Η σειρά αυτή κανονικά, αν πήγαινε με βάση τα βιβλία ή μάλλον με την φιλοσοφία του συγγραφέα, δεν μπορεί να έχει καλό τέλος. Ελπιδοφόρο, μπορεί αλλά όχι Happy End όπως το έχουμε συνηθίσει. Εδώ όμως φοβάμαι μήπως το γλυκάνουν.
    Τελοσπάντων, εδώ θα είμαστε εκείνη τη βραδιά.
    Αργος και βασανιστικός θάνατος για τους Aegon, Criston, Aemond, Larys.

6. Thanks johny f, kKKK thanked for this post
    TV Master
    Likes / Thanks
    Δε θα μιλήσω για το επεισόδιο αλλά για κάποιους χαρακτήρες.

Melisandre: Από τα πιο ωραία τέλη για χαρακτήρα στη σειρά.

Theon: Γενικά τον θεωρούσα από τους πιο καλογραμμενους χαρακτήρες στη σειρά και τέλειωσε κάνοντας πλήρη κύκλο (όπως και η Melisandre).

Night King: Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω πιο ακριβώς ήταν το νόημα αυτού του χαρακτήρα. Ήταν πίσω από το τείχος και δεν μπορούσε να έρθει μέχρι που πήγαν και του έδωσαν δώρο ένα δράκο σε μια γελοία αποστολή που κατέστρεψε για μένα όποια σεναριακή λογική είχε η σειρά και όταν ήρθε ... τίποτα. Ας τους πήγαιναν όλους στα κάστρα που είχαν πιο νότια και ας εστηναν την παγίδα με τον Bran. Το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε και θα γλίτωνε και το House Mormont. Ποιος ήταν ο σκοπός του ακόμα δεν ξέρω.

8. Thanks anthony_88, tasoskratos, kKKK thanked for this post
    TV Master
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Hrisa76 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Ο Τύριον μ' εκνευρίζει πολύ. Και απ ότι κατάλαβα πάμε για επανασύνδεση του ζευγαριού Σανσα με Τύριον.
    Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω την υποψία ότι ο Tyrion θα κάνει μεγάλη ζημιά στο τέλος.

Spoiler

TV Guru! Το Avatar του/της kKKK
    Likes / Thanks
    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ. Σούπερ κορύφωση για τη σειρά. Γαμάτη παραγωγή κυρίως γιατί ένιωσα ότι το production value ήταν στο Θεό. Με τη σκηνοθεσία, τα κοντινά εκεί που έπρεπε, τα μακρινά εκεί που χρειαζόταν, τη χρήση της νύχτας και της ομίχλης (που στην αρχή με δυσκόλεψαν στην παρακολούθηση) αλλά και η χρήση της φωτιάς που σταδιακά έκανε τη νύχτα μέρα.

Ο λόγος που στέκομαι πολύ στο οπτικό κομμάτι είναι γιατί το να βλέπω τέτοια πράγματα, ακόμη και με ό,τι έχω δεί στη ζωή μου το θεωρώ πρωτόγνωρη εμπειρία. Μεγάλωσα σε μια εποχή που υπήρχαν πολλές επικές ταινίες εποχής και πολλές απο αυτές ήταν σε γενικές γραμμές υψηλού μπάτζετ (για τα δεδομένα της εποχής). Στις ταινίες αυτές είχαμε το συνδυασμό επικίλας και βίας που γουστάρω. Αλλά οι ταινίες φάνταζυ δεν είχαν ιδιαίτερα χρήματα. Αργότερα με τον Άρχοντα, αυτό άλλαξε. Πλέον μπορούσα να δώ φάνταζυ μάχες μεγάλου μπάτζετ αλλά χωρίς ωμότητες και R βία. Έτσι κάπου αποδέχτηκα ότι ή θα δώ βίαιες και ενήλικες μάχες ή φανταζυ μάχες. Οπότε το να βλέπω επική μάχη σούπερ βίαιη και ταυτόχρονα να βλέπω μέσα ζόμπι, γίγαντες και δράκους, μου φαίνεται γαμάτο και με ενθουσιάζει.

Στο σημερινό επεισόδιο ξεχώρισα αρκετές σκηνές. Η αγαπημένη μου ήταν εκεί που η "τσαμπουκαλού πορδή" σκότωσε το γίγαντα. Φυσικά μου άρεσαν οι αερομαχίες με τους δράκους αλλά και ο θάνατος του Θίον (ο οποίος είχε ίσως το καλύτερο redemption arc αφού πέθανε σαν Στάρκ προστατεύοντας τον "αδερφό" του).

Και φυσικά η έκπληξη για μένα του επεισοδίου ήταν η Άρια. Όχι μόνο για την κορύφωση της ιστορίας αλλα γενικά. Μου άρεσε το χωρογραφημένο action που είδα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε άψογα τα πάντα (από τη μέχρι τώρα ιστορία της, ως το σωματότυπό της).
    Αλλά φυσικά και για την κορύφωση. 7μιση σεζόν μας τα έπρηξαν με το Γιάννη (τη μεσσιακή φιγούρα) και την Καλίσι (την υπερηρωική φιγούρα) και τελικά η λύση ήρθε από εκεί που δεν το περιμέναμε. Όταν η Άρια κάρφωσε τον Ναιτ Κινγκ, ένιωσα σαν χαρούμενος γονιός που έδωσε μια περιουσία για να σπουδάσει το παιδί του στα "ξένα" και αυτό γύρισε με το πτυχίο.

Τώρα τί περιμένω απο εδώ και πέρα; Ουσιαστικά τρία επεισόδια επίλογο (με κάποια ακόμα μάχη ανάμεσα). Γιατί τα ονομάζω επίλογο; Γιατί εγώ αυτό που περίμενα απο το πρώτο επεισόδιο της σειράς το είδα. Το ποιός θα γίνει δήμαρχος, ποιός περιφερειάρχης και ποιός θα φάει τη σκόνη του άλλου, ποτέ δε με απασχολούσε ιδιαίτερα και σίγουρα δε με πολυνοιάζει τώρα. Προσωπικά αυτό το τέλος θα θυμάμαι. Αυτή την επική μάχη, αυτή την κορύφωση και τη βροχή των νεκρών πάνω απο το Γουίντερφελ.

BTW Χριστός Ανέστη. Χρόνια Πολλά σε όλους (και διπλά στους εορτάζοντες).
    Για να διαβάζετε comics σε μορφή cbr ή cbz κατεβάστε το CDisplay απο εδώ

TV Maniac Το Avatar του/της nwosu
    Likes / Thanks
    - Mαύρη μαυρίλα πλάκωσε. Να'ναι καλά ο Lord of Light αλλιώς θα έπρεπε να φάω μια ώρα να ρυθμίσω φωτεινότητα και contrast ή να κλείσω ραντεβού με οφθαλμίατρο Πασχαλιάτικα.

- Το σχέδιο επίθεσης του Night King ήταν για τα πανηγύρια.

- Με εξαίρεση τη Μελισάνδρη και την Άρυα... δε μου άρεσε τίποτα.

12. Thanks anthony_88 thanked for this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    δεν μπορω να πω πολλα..!!! εξαιρετικο επεισοδιο σιγουρα σε ποιοτητα και ειχαμε και τρελς απωλειες.!!! αλλα φτανουμε στο φιναλε...ολα οδηγουν στο κλεισιμο.!!! αυτα για τωρα.!!

14. Thanks kKKK thanked for this post
    Likes greekie, evangeline liked this post
    Newbie Το Avatar του/της thakoul
    Likes / Thanks
    Ωραίο επεισόδιο αλλά απαράδεκτος ο τρόπος που σκότωσαν τον night king. Εκτός αν συμβαίνει κάτι με τον Bran και μας το φυλάνε για μετά.

16. Likes spyretospap liked this post
Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία