Σελίδα 1 από 29 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 290

Θέμα: Death Note

Super Moderator Το Avatar του/της tonypapadovic
    Likes / Thanks

Post Death Note

Το Death Note είναι ένα anime βασιμένο στο ομώνυμο manga των Tsugumi Ohba και Takeshi Obata. Στο Death Note, ο νεαρός και πανέξυπνος μαθητής Light Yagami, βρίσκει ένα τετράδιο που έπεσε από τον ουρανό στην αυλή του σχολείου του. Αυτό το τετράδιο έχει την ικανότητα να σκοτώνει οποιουδήποτε το όνομα γραφτεί στις σελίδες του, είτε προκαλώντας του καρδιακή προσβολή είτε με τον τρόπο που θα αποφασίσει ο κάτοχός του. Όμως υπάρχουν διάφοροι κανόνες γραμμένοι στις πρώτες σελίδες του, κανόνες που πρέπει να τηρούνται κατά γράμμα ώστε να επιτελέσει τον σκοπό του.

Το Death Note το έριξε στον "ανθρώπινο κόσμο" ένας shinigami, δηλαδή ένας Death God, o οποίος ακολουθεί παντού τον Light, χωρίς να μπορεί να τον δει κανένας άλλος. Ο Light αποφασίζει να το χρησιμοποιήσει, ώστε να σκοτώσει και να "καθαρίσει" τον κόσμο από τους κακοποιούς που ασελγούν πάνω στην καθημερινότητα όλων των ανθρώπων ξεκινώντας από κρατούμενους σε όλο τον κόσμο. Όταν όμως η γιαπωνέζικη αστυνομία, σε συνεργασία με το FBI, αρχίζει να ασχολείται με την υπόθεση, τα πράγματα περιπλέκονται... Και γίνονται ακόμη πιο δύσκολα για τον Light, όταν προσλαμβάνει τον ιδιοφυή και εκκεντρικό ντετέκτιβ L προκειμένου να ανακαλύψει ποιος βρίσκεται πίσω από τις δολοφονίες.

Δύο ιδιοφυή μυαλά έρχονται αντιμέτωπα σε ένα παιχνίδι τακτικής, γεμάτο ανατροπές, πάνω σε ένα εκπληκτικό σενάριο πλαισιωμένο απο εξίσου φοβερή σκηνοθεσία...

Τα ερωτήματα που θέτει δε, ιδιαίτερα σημαντικά:

- Μπορεί ένας άνθρωπος διαχειριστεί μια τόσο μεγάλη δύναμη;
    - Να θέλει να γίνει ένας μικρός Θεός του κόσμου μας;
    - Έχει δικαίωμα κάποιος να σκοτώσει έναν εγκληματία, ότι κακό και αν έχει προκαλέσει αυτός;

και πολλά άλλα που δημιουργούνται στην πορεία...

Η σειρά έκανε πρεμιέρα στις 3 Οκτωβρίου 2006. Θεωρείται ένα action/adventure/supernatural anime με detective fiction και horror στοιχεία. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 28ο επεισόδιο από τα 37 που έχουν αρχικά προγραμματιστεί και μπορείτε εύκολα να το προμηθευτείτε με αγγλικούς ενσωματωμένους subs όπως κυκλοφορούν από τα διάφορα fungroups. Όπως αναφέρει ο fmayakos υπάρχει και ελληνικό fungroup που κάνει εκπληκτική δουλειά.

Βαθμολογία στο tv.com: 9,1/10.

Το Death Note είναι το πρώτο anime που παρακολούθησα ποτέ και έχω ενθουσιαστεί από τα πρώτα επεισόδια που έχω παρακολουθήσει. Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ κάτι παρόμοιο (όπως εγώ).

Τελευταία επεξεργασία από τον/την tonypapadovic; 13 Μαρτίου 2008 στις 00:21

TV Maniac Το Avatar του/της fmayakos
    Likes / Thanks
    Tο Death Note το θεωρώ το Prison Break των anime! AΠIΣTEYTO!
    Kι εγώ μ' αυτό ξεκίνησα με τα anime αλλά μέχρι στιγμής δε βρήκα ούτε ένα
    που να το προσεγγίζει σε ποιότητα! Άψογο...
    Θα ήθελα κάποια στιγμή να εξηγήσω την άποψή μου σχετικά με την παγκόσμια
    επιτύχια της σειράς, τον συνδυασμό της ευρωπαϊκής κουλτούρας με αυτή της
    ανατολής, τις αμερικανικές επιρροές action/thriller και πως όλα δένουν σε ένα
    πρωτότυπο και δικαίως επιτυχημένο σύνολο, αλλά είναι λίγο κουραστικό για
    όλους...

Ένα θα σας πω: ΔEITE TO ακόμη κι αν δεν σας αρέσουν τα anime...

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tonypapadovic Εμφάνιση Δημοσίευσης
    και μπορείτε εύκολα να το προμηθευτείτε με αγγλικούς ενσωματωμένους subs όπως κυκλοφορούν από τα διάφορα fungroups.
    και να (ξανα)αναφέρω ότι μπορείτε να βρείτε και ελληνική ομάδα fansubbing
    η οποία κάνει πολύ καλύτερη δουλειά από κάθε αγγλική ομάδα...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την XhmikosR; 1 Μαΐου 2007 στις 01:12
    ασκαρδαμυκτί - το καμμένο blog του fmayakos
    Ιστοριούλες πάσης φύσεως - brother blog του Breadfan

3. Thanks hecorian, KiRiLoR thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της Tigran
    Likes / Thanks
    Ωραίο το death note αλλά το σταμάτησα όταν έμαθα τι θα γίνει στο τέλος και ξενέρωσα τελείως! Πάντως για όσους δεν ξέρουν το τέλος(το οποίο ενδέχεται να αλλαχθεί) είναι ένα από τα καλύτερα anime ever! Βέβαια το best of the best είναι το Bleach!

fm Bleach έχεις δει?

Super Moderator Το Avatar του/της tonypapadovic
    Likes / Thanks
    Καλά ρε f από όλο το review αυτό είχες να πεις....;;;;;Γκρρρρ

TV Guru! Το Avatar του/της vagos
    Likes / Thanks
    Ρε παιδιά δεν έχω δεί ποτέ anime είναι τελικά τόσο καλά να τους δώσω μία ευκαιρία;

TV Maniac Το Avatar του/της Ion13
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την vagos Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Ρε παιδιά δεν έχω δεί ποτέ anime είναι τελικά τόσο καλά να τους δώσω μία ευκαιρία;
    Ακριβώς το ίδιο. Κι εγώ ποτέ μου δεν έχω κάτσει να δω. Απ' τα λίγα που έχουν παιχτεί στην ελληνική τηλεόραση, δε με ενθουσίασε κανένα. Αυτού πάντως ακούγεται ενδιαφέρουσα η υπόθεση, και ομολογώ ότι μου κινήσατε το ενδιαφέρον. Θα δείξει...

8. Thanks vagos thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της vagos
    Likes / Thanks
    Επειδή η θεία έβαλε μπρός το Death Note the movie έχει κάποια σχέση ή όχι;

Moderator Το Avatar του/της GrigD
    Likes / Thanks
    φοβερη ιστορια παντως...μου κινησε το ενδιαφερον θα δω σιγουρα τα πρωτα επεισοδια...

TV Guru!
    Likes / Thanks
    Φίλε tonypapadovic θερμά συγχαρητήρια, εξαιρετικό review, το Death Note, είναι το μοναδικό Anime που έχω παρακολουθήσει και που έχει κερδίσει το ενδιαφέρον μου, τόσο με την ποιότητα του, όσο και με τη δυναμική των χαρακτήρων του. Απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε άτομα άνω 15 και αυτό γιατί, μικρότερες ηλικίες θα δυσκολευτούν/κουραστούν να το παρακολουθήσουν. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 28 επεισόδιο με διάρκεια επεισοδίων περίπου 22 λεπτών. Η γλώσσα φυσικά είναι τα Ιαπωνικά και παρακολουθώ την [Kuro-Hana] ομάδα υποτιτλισμού. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
    Τρίτη 6 Ιανουαρίου 2009, ανήμερα των Θεοφανίων, είπα να πρωτοτυπήσω και να πάω για ban-ιο.

12. Thanks tonypapadovic thanked for this post
    TV Maniac Το Avatar του/της maxitic
    Likes / Thanks
    ενδιαφερον.thanks ρε τονι! προσπαθω να βαλω παραγγελια του θεια να μου το φερει απο την αμερικη τωρα που θα ερθει για διακοπες
    why you don't...read the f..beeb..g rules???

14. Thanks tonypapadovic thanked for this post
Σελίδα 1 από 29 12311 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία