Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 12

Θέμα: Prince Of Persia - The Sands Of Time [2010]

TV Maniac Το Avatar του/της johnchatzo
    Likes / Thanks

Prince Of Persia - The Sands Of Time [2010]

Prince Of Persia : The Sands Of Time

Σκηνοθεσία
    : ΜΑΙΚ ΝΙΟΥΕΛ
    Σενάριο: ΜΠΟΑΖ ΓΙΑΚΙΝ
    Ηθοποιοί: ΤΖΕΙΚ ΓΚΙΛΕΝΧΑΑΛ , ΜΠΕΝ ΚΙΝΓΚΣΛΕΙ , ΤΖΕΜΑ ΑΡΤΕΡΤΟΝ , ΑΛΦΡΕΝΤ ΜΟΛΙΝΑ
    Πρεμιέρα : Πέμπτη, 20 Μαΐου 2010
    Διάρκεια:
    117 λεπτά
    Είδος ταινίας: Action | Adventure | Fantasy | Romance

Υπόθεση:
    Από την ομάδα που έφερε την τριλογία 'Οι Πειρατές της Καραϊβικής' στη μεγάλη οθόνη, η Walt Disney Pictures και ο παραγωγός Tζέρι Μπρουκχάιμερ παρουσιάζουν την ταινία 'PRINCE OF PERSIA: THE SANDS OF TIME', μια επική περιπέτεια δράσης που διαδραματίζεται στη μυστηριακή ατμόσφαιρα της μακρινής Περσίας. Στα βάθη της μαγευτικής αυτής χώρας, ένας κατεργαράκος πρίγκιπας (Tζέικ Γκίλενχαλ) ενώνει τις δυνάμεις του χωρίς τη θέληση του, με μια μυστηριώδη πριγκίπισσα (Τζέμα Άρτερτον) ενάντια στις δυνάμεις του σκότους. Πρέπει μαζί να προστατέψουν ένα αρχαίο στιλέτο που έχει την ιδιότητα να απελευθερώνει την Άμμο του Χρόνου - ένα δώρο από τους θεούς που μπορεί να αναστρέψει τον χρόνο και να επιτρέψει σε όποιον το έχει στην κατοχή του να γίνει ο κυρίαρχος του κόσμου!

Τι Έχουμε Εδώ :

Ο Τζέρι Μπρουκχάϊμερ,ζωντανός θρύλος της χολιγουντιανής βιομηχανίας θεάματος και παραγωγός του οποίου οι ταινίες έχουν δεχθεί συνολικά 41 υποψηφιότητες για Όσκαρ κερδίζοντας τελικά τις 6,ο άνθρωπος πίσω από ταινίες και σειρές όπως
    ''Pirates of the Caribbean'' , ''National Treasure'' , ''Deja Vu'' , ''Pearl Harbor'' , ''Armageddon'' , ''CSI Miami/New York'' επιστρέφει σε συνεργασία με την Disney για τη μεταφορά του video game Prince of Persia στον κινηματογράφο.Το έργο βασίζεται στο ομώνυμο video game που δημιούργησε το 1989 ο Τζόρνταν Μέτσνερ.''Αναζητούσα ένα σύμπαν που δεν είχε χρησιμοπουηθεί ξανά σε βιντεοπαιχνίδι'' εξηγεί ο Μετσνερ σχετικά με την επιλογή της Περσίας.Ο δημιουργός επηρεάστηκε σημαντικά από δύο κλασικά έργα της περσικής λογοτεχνία: το έπος Shah-Nameh,που γράφτηκε γύρω στο 1000 μ.Χ. και το Χίλια και μία Νύχτες,μια συλλογή ιστοριών του 9ου αιώνα που συνδιάζει διάφορα παραδοσικά παραμύθια της ευρήτερης περιοχής της ανατολής.Διαβάζοντας τα ο Μετσνερ σκέφτηκε ότι θα μπορούσε να δημιουργήσει ένα φανταστικό κόσμο,βασισμένο σε ιστορικές αλήθειες της αρχαίας Περσίας αλλά και σε νέες μυθολογίες σχετικά με αυτήν.Οι παραγωγοί με τη σειρά τους εμπνεύστηκαν από το παιχνίδι και διατήρησαν ορισμένα χαρακτηριστικά του αλλά ταυτόχρονα ανέπτυξαν τη δική τους ιστορία προσπαθώντας να μείνουν πιστοί στο όραμα του Μέτσνερ.H ταινία μέσα από σούπερ ειδικά εφέ,φανταχτερά ρούχα,τέλεια σχεδιασμένες πόλεις για να μας γεμίσουν το μάτι και μια μεγάλη γκάμα κινήσεων και όπλων κατά τη διάρκεια μαχών υπόσχεται μια πολύ θετική καλοκαιρινή εμπειρία που αξίζει να δει κάποιος.

Αυτό Το Ξέρατε ?

- Η δεύτερη ταινία που κρίνετε κατάλληλη για παιδιά 13 και πάνω μετά τους πειρατές της καραϊβικής
    - Το όνομα του βασικού ήρωα (Dastan) σημαίνει Αρχαία Ιστορία στα Περσικά
    - Ο σκηνοθέτης Μαικλ Νιούελ γνωρίζει τον πρωταγωνιστή Τζέικ Γκίλενχαλ από ηλικία 7 ετών
    - Πριν πάρει το ρόλο ο Τζέικ Γκίλενχαλ άλλοι που διεκδικούσαν τον ίδιο ρόλο είναι ο Ζακ Έφρον και ο Ορλάντο Μπλούμ

Προσωπική Άποψη :

Αν και συνήθως δεν εντυπωσιάζομαι από τέτοιου είδους μεγάλες παραγωγές και μίσησα ταινίες όπως Clash Of Titans,Transformers,Percy Jackson και άλλες αυτή η ταινία μου έκανε κλικ.Υπέροχο καστ με πολύ συμπαθής ηθοποιούς στους πρωταγωνιστικούς ρόλους,πολύ καλό ost,απίστευτα εφέ τόσο στον σχεδιασμό πόλεων όσο και στις μάχες και το σενάριο το όποίο είναι ο αδύναμος κρίκος στην πλειοψηφία των περιπτώσεων για τέτοιου είδους ταινίες μου φάνηκε πολύ κάλο και μου άρεσε και πολύ το τέλος.Δεν είναι σε καμία περίπτωση Νονός ή κάτι τέτοιο και πιθανότατα τα μόνα όσκαρ για τα οποία θα είναι υποψήφιο είναι των εφέ η ταινία είναι ότι πρέπει για να την απολαύσεις με τόνους ποπκορν ενα καλοκαιρινό απόγευμα..

ΥΓ. οι φαν του παιχνιδιού λογικά θα το λατρέψουν αφού έχουν μεταφερθεί τόσο κινήσεις όσο και σκηνοθετικά πλάνα από το παιχνίδι

Τελευταία επεξεργασία από τον/την johnchatzo; 25 Απριλίου 2011 στις 00:09

TV Guru! Το Avatar του/της tarantina
    Likes / Thanks
    χωρις να εχω παιξει το παιχνιδι,οποτε δε μπορω να συγκρινω αν αποδοθηκαν η οχι οι κινησεις,το στορυ κτλ,μ'αρεσε αυτο που ειδα σαν συνολο.Παραμυθακι με στοιχεια Ανατολης,ωραια κοστουμια και πολυ καλη μουσικη.Οριενταλ με ψηγματα ροκ.Ο Ben Kingsley κλασικος οπως παντα,το πρωταγωνιστικο διδυμο δε με επεισε,καμια χημεια,ενω μ'αρεσε πολυ ο Alfred Molina,σταθερη αξια..Ωραια εφε,πολυ καλες μαχες και καποιες στιγμες που εβγαζαν γελιο,οπως στη φαση με τις στρουθοκαμήλους.
    Ευχαριστουμε για το review johnchantzo
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την tarantina; 29 Αυγούστου 2010 στις 09:53

3. Thanks johnchatzo thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της m0rpheas
    Likes / Thanks
    Συμπαθητική περιπέτεια, πέρασε αρκετά ευχάριστα η ώρα. Το ανατολίτικο κλίμα ήταν το Α και το Ω στην ταινία, και έδενε άψογα μαζί του η φοβερή μουσική. Μεγάλο συν όλα αυτά που ήταν βγαλμένα από μύθους, παραδόσεις και παραμύθια της ανατολής.

Στα αρνητικά, οι μέτριες ερμηνείες των πρωταγωνιστών, καθώς και το τέλος, το οποίο αν και αναμενόμενο, με ξένισε ο τρόπος με τον οποίο φτάσαμε σε αυτό.

Σαν σύνολο, μου άρεσε αρκετά. 7/10.

TV Guru! Το Avatar του/της sosas_TK
    Likes / Thanks
    Ακόμα ένα 7αράκι από μένα. Και επεξηγώ:

Παραγωγή, σκηνικά, κοστούμια: Βαρβάτα! Επιπέδου Πειρατών. Και εκεί σταματούν οι ομοιότητες...

Σενάριο: Καλογραμμένο με ατάκες, αν και κουράστηκα κάπου, αλλά μακράν καλύτερο από σχεδόν όλα τα παιχνίδια PoP, που είναι ο ορισμός της επανάληψης!!! Μονάχα του 2008 μου είχε αρέσει γιατί είχε τουλάχιστον παραμυθένια ατμόσφαιρα και εκπληκτικό ost. Αλλιώς κι εκείνο επαναλαμβανόμενο ήταν...

Ερμηνείες: Ομολογώ πως τον Γκίλενχαλ τον φοβόμουνα! Τελικά επαιξε καλά, αλλά αυτό το χαζοχαμένο στο άπειρο βλέμμα του παρέμεινε. Και η Άρτερτον καλή, φορώντας την Άρτα & τα Γιάννενα και λίγο από Ηγουμενίτσα, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Πιο πολύ μου άρεσε η ερμηνεία του φοροφυγά με τις στρουθοκαμήλους προσωπικά, αλλά δεν έπαιζε κανένας χάλια. Απλά δεν ξεχώρισε κανείς, εν αντιθέσει με τους Πειρατές, πχ.

Μοντάζ: Κακό. Απλά κακό. Σε 2-3 σκηνές αναρωτιόμουνα μήπως έχασα κάτι! Δεν είχε καλό ρυθμό και κούραζε. Προς το τέλος χασμουριόμουνα.

Σκηνοθεσία: Κλασικός Μπρουκχάημερ. Μονάχα η τελική μάχη δε μου άρεσε. Δεν έμοιαζε με κλεψύδρα αυτό το πράμα, πως να το κάνουμε...

OST: Πολύ καλό, ειδικά το κομμάτι της Αλάνις!

Overall, από τις καλύτερες μεταφορές βιντεοπαιχνιδιού στη Μεγάλη Οθόνη, αλλά κατά βάθος μια περιπετειούλα στην Αρχαία Περσία. Ειλικρινά αναρωτιέμαι αν θα κατορθώσουν να το εξελίξουν σε τριλογία, αφού δε θυμίζει τα παιχνίδια... Ευτυχώς από τη μία. Ίδωμεν...

υγ.Half-Life Saga σε ταινία? Μπα, ε?
    "How wasted am I?"
    "Duuude..."

Booth: Anybody besides me worried that a guy dressed like Santa is in charge?
    Leonard: A Homo habilis just discovering his opposable thumbs says what?
    ΜΙΣΕΪΛΙ ΤΑΝΝΤΑΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟooooooooo!!!!!!!

6. Thanks bill667, m0rpheas, Vourvas, kakashi_hatake thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της lizard-joe
    Likes / Thanks
    Καλη ήταν. Δεν μου άρεσε ο βλάκας αυτός για πρωταγωνιστής, και ψιλομπουρούχα η κοπέλα. Δεν φτάνει την παιχνιδάρα, αλλα βλέπεται για να περνά η ωρα.

TV Master Το Avatar του/της Akarina
    Likes / Thanks
    Ευχαριστούμε για το review johnchantzo και εγώ βρήκα τη συγκεκριμένη ταινία καλύτερη των προσδοκιών. Επειδή πίσω από την παραγωγή ήταν η Disney την είχα πάρει από φόβο ως υπεραπλουστευμένη και σχεδόν παιδική.

Τελικά όσο υπεραπλουστευμένη και να ήταν, πάλι η όλη της δράση, η αναπαράσταση της εποχής, τα εφέ και οι ερμηνείες (ενταξει όχι και Σαιξπηρικών προδιαγραφών, αλλά δεν απαιτούνται και τέτοιες υποκριτικές ικανότητες) κέρδιζαν. Αποτέλεσμα ένα ψυχαγωγικό προϊόν που τελικά εξασφαλίζει αυτά που υπόσχεται : ένα ευχάριστο απόγευμα χωρίς προβληματισμούς.
    8/10
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Akarina; 11 Σεπτεμβρίου 2010 στις 23:00
    Diablo 2, Divine Divinity, Oblivion, Titan Quest, Dungeon Lords, Neverwinter Nights 1&2, Sacred 1&2, Dungeon Siege 1&2, Loki, Gothic 2&3, 2 worlds, Risen, Dragensang, Torchlight, Dragon Age Origins, Divine Divinity 2 Ego Draconis, Mount & Blade Warband ( θα δείξει...) Arcania - Gothic 4, Two Worlds 2

Ζήτω τα RPG Games

Κανά άλλο καλό βρε παιδιά? Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι το Diablo 3!!!!!

9. Thanks johnchatzo thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της Mahmut A
    Likes / Thanks
    Και καλά εφέ και δράση και φαντασία. Εξωτικά σκηνικά και ατμόσφαιρα μαγευτική. Πολύ καλή ταινία και ο πρωταγωνιστής επίσης καλός. Βέβαια τη παιχνιδάρα δεν την πιάνει, αλλά πολύ καλή μεταφορά ήταν. Διασκεδαστική και ευχάριστη ταινία, αλλά ένιωσα ο,τι κατί της λείπει. Λογικά θα βγάλουν και δεύτερο μέρος. 8/10 Ευχαριστώ για την πολύ καλή κριτική.
    Hallo hallo.

TV Guru! Το Avatar του/της lerris
    Likes / Thanks
    Ωραία περιπέτεια φαντασίας.
    Το παιχνίδι δεν το έχω παίξει ποτέ και δεν έχω ιδέα αν ήταν επιτυχής μεταφορά. Ανεξάρτητα απ' αυτό, όμως, σαν ταινία από μόνη της, τα καταφέρνει μια χαρά να σε ψυχαγωγήσει. Δυνατή σκηνοθεσία και εφέ, όπως και μουσική. Το ανατολίτικο κλίμα είναι το μεγαλύτερό της ατού για 'μένα, μ'άρεσε τρελά.
    Συμπαθητικοί στους ρόλους τους ο Gyllenhaal και η Arterton (την οποία ερωτεύτηκα μετά απ' αυτή την ταίνια! ) και μου άρεσε η χημεία τους.
    Γενικά, ευχάριστη περιπέτεια που είναι ό,τι πρέπει να για περάσει η ώρα σου.

Ευχαριστούμε για το review, johnchatzo.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την lerris; 12 Μαρτίου 2011 στις 05:09

12. Thanks blackys88b thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GEORGE77
    Likes / Thanks
    Πολύ ωραία ήταν..!!!!Πέρασε ευχάριστα η ώρα μου..Γενικώς δεν είμαι και ο αντικειμενικότερος κριτής μιας και είμαι λάτρης των παιχνιδιών !!!!!

Πιστεύω όμως ότι ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια απόδοσης της ιστορίας των παιχνιδιών που περιλαμβάνουν κομμάτια που ήταν ιδιαιτέρως δύσκολο να συμπεριληφθούν στη ταινία...Όποιος ξέρει αναφέρομαι στο πέτρωμα των εχθρών στο πρώτο παιχνίδι της σειράς...Ακόμη και με τον υπολογιστή δεν θα γινόταν καλη δουλειά..!!

Πολύ ωραίο review!!!!!!!!! 8/10 θα βάλω!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την GEORGE77; 31 Αυγούστου 2011 στις 02:06

Newbie
    Likes / Thanks
    πολυ καλη...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία