Αποτελέσματα 1 έως 7 από 7

Θέμα: The 100 7x14 - A Sort of Homecoming

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    6 Χρήστες
    5,5
    για να ψηφήσετε
    7x14
    A Sort of Homecoming

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    16/09/2020 - 20:00
    GMT -5
    17/09/2020 - 05:00
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της spiross27
    Likes / Thanks
    Και μια ανάσα πριν το τέλος γυρίσαμε πάλι πίσω στην γη ! Η γη που έχει αναγεννηθεί μετα απο τόσα χρόνια. Ελπίζω σε δυο καλά τελευταία επεισόδια μπας και έχουμε ένα αξιοπρεπές φινάλε γιατι αυτά που βλέπουμε 2 σεζόν τώρα είναι κάτω του μετρίου με ελάχιστα επεισόδια να αποτελούν εξαίρεση. Αμφιβάλω ακόμα αν έχει πεθάνει ο Μπέλαμι ίσως τον έσωσαν δεν μας έδειξε βέβαια τίποτα τι έγινε μετα τον αψυχολόγητο πυροβολισμό της Κλάρκ. Δεν τρελάθηκα με το επεισόδιο μου άρεσε η σκηνή στο τέλος με την βόμβα και την κατάρρευση του καταφυγίου.
    spiros#27

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Έβαλα 4 γιατί νιώθω γενναιόδωρη, αλλά η αλήθεια είναι ότι το επεισόδιο μου φάνηκε βιαστικό και κακογραμμένο.

Πρώτα και κύρια, ενώ η λογική αντίδραση της Οκτάβια και της Έκο στα νέα του θανάτου του Μπέλαμι θα ήταν να σαπίσουν την %^$#@Κλαρκ στο ξύλο και μετά να της ξεριζώσουν το κεφάλι με τα γυμνά τους χέρια, αυτές όχι μόνο τη συγχωρούν χωρίς δεύτερη σκέψη, αλλά και την καταλαβαίνουν! Γιατί το ΜΟΝΟ πράγμα που θα μπορούσε να γίνει με τον Μπέλαμι - του οποίου η τρομερή αμαρτία ήταν ότι πίστεψε σε μια "θρησκεία" που ήθελε να σώσει όλη την ανθρωπότητα - θα ήταν να τον σκοτώσει κάποιος, όχι, δεν υπήρχε άλλη λύση! Ρε, για τον Μπέλαμι μιλάμε, πάτε καλά όλες σας, την τρέλα μου μέσα;

Και μετά, η Κλαρκ κάνει αυτό που έκανε πάντα: αποφασίζει μόνη της για όλους. Και ΦΥΣΙΚΑ, για άλλη μια φορά, παίρνει τη λάθος απόφαση. Όπως ΠΑΝΤΑ. Καταστρέφει το κράνος, τους κρατάει όλους όμηρους στη Γη και δε νοιάζεται καν για τους αθώους ανθρώπους που βρίσκονται στον Σάνκτουμ και τον Μπάρντο, οι οποίοι έχουν ακριβώς το ίδιο δικαίωμα με εκείνη να ζήσουν ασφαλείς και προστατευμένοι. Και πάλι δε βρίσκεται κανένας να της χώσει μια μπούφλα, να της πει ότι ως (αυτοανακηρυγμένη) αρχηγός ήταν ό,τι χειρότερο είχε συμβεί στην εναπομείνασα ανθρωπότητα και ότι κανείς ποτέ δεν της εδωσε το δικαίωμα του "αποφασίζωμεν και διατάσσωμεν". Πάλι καλά που ο Μέρφι διαφωνεί, ακόμα κι αν δεν το λέει μπροστά της -- και διαφωνεί για τους σωστούς λόγους, ακριβώς επειδή σκέφτεται τους υπόλοιπους ανθρώπους. Και η Μάντι διαφωνεί, αλλά όχι ακριβώς για τους σωστούς λόγους: διαφωνεί, γιατί σκέφτεται τη δική της ζωή και πώς αυτή επηρεάζεται (εντάξει, δεκτό, έφηβη είναι). Επίσης, διαφωνεί λόγω του συναισθηματικού βάρους που η Κλαρκ θα πρέπει να κουβαλάει λόγω των αποφάσεών της, αλλά να σας πω κάτι; Η Κλαρκ είναι απόλυτα υπεύθυνη για όλες τις πράξεις της, αλλά ως κοινωνιοπαθής που είναι, δε φαίνεται να νιώθει καν τύψεις για όλο το θανατικό που έχει προκαλέσει. Οπότε, ΚΑΝΕΝΑΣ οίκτος για την Κλαρκ. Σχεδόν εξαρχής είναι ο κακός της σειράς και της αξίζει ό,τι κι αν πάθει (και ακόμα χειρότερα).

Γενικά, το επεισόδιο ήταν γεμάτο με συγχωροχάρτια και εγώ προσωπικά τα βρήκα πολύ μελιστάλαχτα και επιφανειακά όλα αυτά. Όχι, η Έκο δεν αξίζει εύκολη και αυτόματη συγχώρεση "επειδή είναι απλά άνθρωπος". Ούτε η Γκάια με την Ίντρα είναι δυνατόν να τα βρουν τόσο εύκολα και γρήγορα, όταν η πληγή μεταξύ τους κρατούσε τόσα χρόνια.

Όσο για τα σεναριακά κενά: ας ελπίσουμε ότι θα μας εξηγήσουν γιατί ανοίγει η πύλη πίσω στον Μπάρντο όταν αυτομαχαιρώνονται. Αυτό που δε βλέπω να μας εξηγούν είναι τι στο καλό είναι αυτά τα πράσινα μπαλάκια, που τα κατάπιε ο Μπιλ και τηλεμεταφέρθηκε. Γιατί αν η τηλεμεταφορά είναι τόσο απλή και εύκολη, τι στο καλό χρειάζονται οι Σφαίρες;;;;

Η Χόουπ με τον Τζόρνταν πότε άρχισαν να αλληλογουστάρονται; Μου φάνηκε εντελώς από το πουθενά το σκηνικό. Η αναφορά, όμως, στις τύψεις που ένιωθαν και οι δύο επειδή επέτρεψαν στον εαυτό τους να χαρεί και να διασκεδάσει, ενώ οι γονείς τους είχαν πεθάνει, ήταν μια πολύ ανθρώπινη πινελιά και μια από τις τρεις καλές στιγμές του επεισοδίου. Οι άλλες δύο ήταν η αντίδραση του Μέρφι στην ηλίθια απόφαση της Κλαρκ να σπάσει το κράνος και ο θάνατος του Γαβριήλ (που πολύ τον συμπαθούσα), με την Οκτάβια να του προσφέρει την αποχαιρετιστήρια προσευχή της Κιβωτού.

Το νου σας, ρεμάλια, μη μου σκοτώσετε τον Τζον και την Εμόρι!!

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    α ρε Μαντι...μαλακια στη μαλακια..!!! δεν εχει κανει σωστο αυτη η μικρη στη σειρα... η Κλαρκ για λιγο ηταν η γνωστη αυταρχικη, δικτατορικη Κλαρκ που κανει λαθη.!!! θυσια ο Γαβριηλ? in a way, κατανοητη η αντιδραση αλλα ηθελε λιγο περισσοτερο δραμα απο Ο Και Εκο.

Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την blackys88b Εμφάνιση Δημοσίευσης
    η Κλαρκ για λιγο ηταν η γνωστη αυταρχικη, δικτατορικη Κλαρκ που κανει λαθη.!!!
    Α-λληλούια, α-λληλούια, αλληλούια, αλληλούια, αλλήηη-λουια! Είδες το φως το αληθινό!
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

6. Likes blackys88b liked this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    i still agree with mount weather...

8. Likes spiross27 liked this post
    Likes / Thanks
    Ε, εντάξει, κανείς δεν είναι τέλειος!

10. Likes blackys88b liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα