Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Enola Holmes (Film) - Official Discussion Thread

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks

Enola Holmes (Film) - Official Discussion Thread

Enola Holmes
    Film

Επίσημο thread συζήτησης/trailers/spoilers κτλ
    (απαραίτητα τα spoiler tags)

Δραματική ταινία η οποία θα διανεμηθεί απο το Netflix στις 23-09-2020.

Πρωταγωνιστούν οι Millie Bobby Brown, Henry Cavill, Sam Claflin.

Αναζητώντας την εξαφανισμένη μητέρα της, η έφηβη Ενόλα Χολμς προσπαθεί να ξεπεράσει
    σε ευφυΐα τον μεγάλο αδερφό της, Σέρλοκ, και να βοηθήσει έναν λόρδο που το 'σκασε.

2. Likes GeorgeCR7 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GeorgeCR7
    Likes / Thanks
    Πάρα πολύ ωραία η ταινία, την είδα το περασμένο Σάββατο, το περίμενα ότι θα είναι καλή και ευτυχώς το αποτέλεσμα με δικαίωσε με τον πιο εμφατικό τρόπο! Η εικόνα, τα τοπία, οι άνθρωποι και τα κοστούμια της τότε εποχής ήταν αποτυπωμένα άψογα, όπως και όλοι τους οι πρωταγωνιστές ήταν πολύ καλοί στους ρόλους τους!

Όσο αναφορά τον Σέρλοκ, προσωπικά ο Henry Cavill δεν μου αρέσει πολύ ως ηθοποιός, τον θεωρώ λιγάκι άχαρο και κρύο, σε όσες ταινίες τον έχω δει δεν μου έχει κάνει αυτό το "κλικ", εδώ βέβαια ήταν σίγουρα καλύτερος και πιο συμπαθητικός, αν και δεν τον είδαμε και πάρα πολύ!

Τώρα, ας περάσουμε στην MVP της ταινίας, που δεν είναι φυσικά άλλη από την ίδια την Ενόλα! Η Millie Bobby Brown, η γνωστή σε όλους μας Eleven, πραγματικά απογείωσε τον ρόλο της, ήταν φοβερή και όλη η ταινία στηρίχθηκε πάνω της αποκλειστικά! Βρήκα τρομερά δημιουργικό και πρωτότυπο την επικοινωνία της Ενόλα με εμάς του θεατές, καθώς μας έλεγε τις σκέψεις της και τα μυστικά της, το έκαναν με πολύ ωραίο τρόπο! Θεωρώ πως αυτή η κοπελίτσα έχει τρομερό μέλλον μπροστά της, στο κόσμο του κινηματογράφου, μακάρι να βγω αληθινός!

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Ευχάριστη ήταν η ταινία, αλλά μέχρι εκεί. Είναι εμφανές ότι πρόκειται για μια προσπάθεια προσέγγισης του νεαρού γυναικείου κοινού, που δεν είναι ακριβώς το target group των περιπετειών του Σέρλοκ Χολμς, με την Ενόλα να παίζει το ρόλο ενός light κοριτσίστικου Σέρλοκ.

Παρότι ταινία εποχής, η σκηνοθεσία ήταν αρκετά μοντέρνα (έφερνε ελαφρώς στο στυλ του Σέρλοκ του Γκάι Ρίτσι), αλλά το σπάσιμο του τέταρτου τοίχου από την Ενόλα δεν το βρήκα ούτε χρήσιμο, ούτε απαραίτητο. Πολύ ωραία τα locations (η αγγλική εξοχή με τις επαύλεις της κινηματογραφικά είναι εξαιρετικά φωτογενής, η αλήθεια να λέγεται), γενικά προσεγμένη η αναπαράσταση της εποχής και η Μίλι Μπόμπι ήταν απλά πανέμορφη. Το τουίστ ήταν λίγο τραβηγμένο, όμως.

Η υποϊστορία με το νομοσχέδιο για τη γυναικεία ψήφο είναι ένα επιπλέον στοιχείο υπέρ του Girl Power προσανατολισμού της ταινίας, αν και η επίλυση αυτού του θέματος ήταν
    Spoiler
    Το ρομαντικό κομμάτι της ιστορίας ήταν αρκούντως γλυκό και σεβάστηκε το γεγονός ότι η Ενόλα είναι ένα ανήλικο κορίτσι της βικτωριανής εποχής -- ή ίσως ήθελε απλά να θέσει τα θεμέλια μιας τρυφερής, νεανικής σχέσης, που θα αναπτυχθεί περισσότερο στις επόμενες ταινίες (αν το Νέτφλιξ αποφασίσει ότι θέλει -- και μπορεί, μιας και εκκρεμεί μήνυση από τους δικαιούχους του Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ για καταπάτηση πνευματικής περιουσίας -- να διασκευάσει και τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς).

Εγώ, πάντως, μια επόμενη ταινία θα τη χάζευα εξίσου ευχάριστα, ιδίως αν είχε λίιιιγο παραπάνω Χένρι Κάβιλ.

ΥΓ. Όλα καλά και άγια με τη γυναικεία χειραφέτηση και ενδυνάμωση, αλλά
    Spoiler
    Να τα λέμε κι αυτά.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

5. Likes GeorgeCR7 liked this post
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Καλύτερα να γινότανε σειρά. Δεν ξέρω, δεν έχω καταλάβει ποιο το νόημα της ταινίας. ΣΥμπαθητική αλλά μέχρι εκεί.

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    superheronews.gr

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    Οι Millie Bobby Brown και Henry Cavill έκλεισαν να επιστρέψουν στη συνέχεια. Ο Harry Bradbeer θα αναλάβει και πάλι τη σκηνοθεσία και ο Jack Thorne θα είναι και πάλι ο σεναριογράφος.

ΠΗΓΗ
    superheronews.gr

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία