Αποτελέσματα 1 έως 6 από 6

Θέμα: Wonder Woman 1984 (2020)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks

Wonder Woman 1984 (2020)

Wonder Woman 1984

Υπόθεση: Βρισκόμαστε στη δεκαετία του 1980 και η Wonder Woman στην επόμενη περιπέτεια της στη μεγάλη οθόνη θα βρεθεί αντιμέτωπη με δυο νέους κακούς: τον Max Lord και την Cheetah.

Cast: Gal Gadot, Kristen Wiig, Pedro Pascal, Chris Pine, Natasha Rothwell, Ravi Patel, Gabriella Wilde και Robin Wright.

Είδος: Δράσης, Περιπέτεια και Επιστημονικής Φαντασίας.
    Σκηνοθεσία: Patty Jenkins.
    Σενάριο: Patty Jenkins, Geoff Johns και Dave Callaham.
    Παραγωγοί: Charles Roven, Deborah Snyder, Zack Snyder, Patty Jenkins, Gal Gadot και Stephen Jones.
    Εταιρείες Παραγωγής: DC Films, Atlas Entertainment, The Stone Quarry και Mad Ghost Productions.
    Διανομή: Warner Bros. Pictures.
    Πρεμιέρα: 25 Δεκεμβρίου του 2020.
    Διάρκεια: 151 λεπτά.
    Προϋπολογισμός: 200 εκατομμύρια δολάρια.
    Official website

Trailer:

superheronews.gr

2. Likes solonlakis liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της GeorgeCR7
    Likes / Thanks
    Προσωπικά μου άρεσε η νέα περιπέτεια της Νταϊάνα, σίγουρα αυτή η ταινία ήταν κατώτερη της πρώτης, αλλά η ώρα μου πέρασε ευχάριστα!

Η υπόθεση δεν ήταν και τόσο "τραβηχτική", υπήρχαν επίσης και κάποια κενά που και που, αλλά εντάξει, σε πολλά της σημεία είχε ενδιαφέρον και ωραίες εξελίξεις! Μου άρεσε πολύ η αρχή της ταινίας, όπου μας έδειξαν όπως και στη πρώτη, τη Νταϊάνα στη παιδική της ηλικία μαζί με τις άλλες αμαζόνες στο νησί τους!

Οι κακοί της ταινίας ήταν συμπαθητικοί αλλά μέχρι εκεί, ο Μαξ Λορντ σίγουρα είχε το κεντρικό ρόλο του κακού στη πλοκή, όπου ήταν αυτός που ξεκίνησε όλο αυτόν τον χαμό στο πλανήτη με τις ευχές και τον λίθο που έκλεψε!
    Ενδιαφέρον είχε και ο χαρακτήρας της Μπάρμπαρα και ο τρόπος που τον έχτισαν από την αρχή της ταινίας, μέχρι να μεταμορφωθεί στη Cheetah, πολύ ωραία και η μάχη με την Νταϊάνα, ήταν από τα δυνατά κομμάτια της ταινίας όπως και η μάχη στην έρημο!

Εκθαμβωτική για άλλη μία φορά στον ρόλο της WW η Gal Gadot, μπορεί να μην έχει απίστευτες υποκριτικές ικανότητες, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι γυναικάρα! Μου άρεσε που είδαμε ξανά και τον Chris Pine, στη πρώτη ταινία ήταν πολύ καλός!

Αυτά είχα να πω για το WW84, ωραία ταινία, αν υπάρξει και τρίτο μέρος κάποια στιγμή, σίγουρα το περιμένω με ανυπομονησία!

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Πρώτη ταινία για το νέο έτος και, Βαγγελίστρα μου, τι ΠΑΤΑΤΑ ήταν αυτή!

Αναπόφευκτη η σύγκριση με την πρώτη ταινία, η οποία, τουλάχιστον μέχρι την τελική αναμέτρηση με τον Άρη, ήταν σοβαρή, σκοτεινή όσο έπρεπε, καλογραμμένη, με δεύτερους χαρακτήρες που είχαν ένα κάποιο βάθος, μια καλώς εννοούμενη γυναικεία ματιά και ωραία αναπαράσταση της εποχής. Το WW84 ξεκινάει ήδη με αυτογκόλ από τα αποδυτήρια, μιας και έχει αποφασιστεί να διαδραματίζεται (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) τη δεκαετία του '80, δηλαδή τη στυλιστικά πιο άθλια και εμετική δεκαετία στην ιστορία της ανθρωπότητας. Και άντε, πες ότι καταπίνεις (ή συνηθίζεις) τα μαλλιά-περμανάντ, τα φλούο χρώματα, τις βάτες, τα σακάκια με τα σηκωμένα μανίκια, τα τσαντάκια-μπανάνες. Γελάς με τη βλακεία που μας έδερνε από αισθητικής άποψης, λες "δεν είναι αυτή η ουσία της ταινίας, έτσι κι αλλιώς" και αποφασίζεις να ασχοληθείς με την ιστορία.

... Και πολύ γρήγορα καταλαβαίνεις ότι καλύτερα να ξαναρχίσεις να ασχολείσαι με τα μαλλιά και τα ρούχα.

Το σενάριο είναι ΚΑΚΟ. Είναι ΑΘΛΙΟ. Δίνει την αίσθηση ότι οι σεναριογράφοι έγραψαν τις βασικές τους ιδέες σε ένα χαρτί, αλλά δεν μπήκαν στον κόπο να τις συρράψουν μεταξύ τους, να προσθέσουν λεπτομέρειες και να φτιάξουν κάτι που να βγάζει νόημα. Με τη λογική "βλέποντας και κάνοντας", νέα στοιχεία εμφανίζονται κυριολεκτικά από το πουθενά και στοιχεία που γνωρίζαμε ήδη ξαφνικά διαφοροποιούνται:
    • η Νταϊάνα μπορεί να εξαφανίζει πράγματα... ένα φλιτζάνι του καφέ πριν 50 χρόνια και ένα ολόκληρο αεροσκάφος τώρα, σχεδόν χωρίς καν να ζοριστεί *facepalm*
    • η Νταϊάνα μαθαίνει να... πετάει, επειδή το φάντασμα του αγαπημένου της της είπε ότι είναι ευκολάκι
    • ο Μαξ Λορντ με κάθε ευχή που πραγματοποιεί στην αρχή της ταινίας ζητάει αντάλλαγμα, αλλά κανείς και πουθενά δεν είπε ποτέ ότι η μαγική πέτρα δουλεύει μ' αυτό τον τρόπο. Και μετά, αρχίζει να πραγματοποιεί ευχές σε άσχετους ανθρώπους, χωρίς να έχει να κερδίσει απολύτως τίποτα από αυτό. Και μετά, με κάθε ευχή που πραγματοποιεί, διαλύεται σωματικά, χωρίς να συντρέχει κανένας απολύτως λόγος: αφού ο Μαξ έχει γίνει η Πέτρα και η Πέτρα δε διαλυόταν όταν πραγματοποιούσε ευχές, τότε ο Μαξ γιατί αρρωσταίνει;
    • ο Μαξ στην αρχή λέει κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει μόνο μια ευχή, αλλά στη συνέχεια, από το πουθενά, αποφασίζει ότι μπορεί να πραγματοποιήσει κι άλλες
    • το Λάσο της Αλήθειας δεν κάνει μόνο τους ανθρώπους να λένε την αλήθεια, αλλά, και καλά, τους τη δείχνει κιόλας. [Μόνο που η "αλήθεια" για την Αστέρια δεν ήταν σωστή (δες παρακάτω).] Τότε γιατί η Νταϊάνα δε χρησιμοποιούσε αυτή του την ιδιότητα για να δείξει στην Τσίτα και τον Μαξ την αλήθεια για τις πράξεις τους, μπας και γλυτώσει τον κόσμο από την καταστροφή μια ώρα αρχύτερα;

Στο μεταξύ, συμβαίνουν άλλα κουλά πράγματα:
    • βλέπουμε τη Νταϊάνα να κάνει ζαβολιές σ' έναν αγώνα πολεμικής αξίας ως παιδί, αλλά αυτό το συμβάν δεν έχει απολύτως καμία σχέση με όσα συμβαίνουν στην υπόλοιπη ταινία. Τουλάχιστον, βλέπουμε τη Ρόμπιν Ράιτ και το κοριτσάκι ηθοποιός ήταν συμπαθητικό.
    • ο Στιβ επιστρέφει από τους νεκρούς με άλλο πρόσωπο. Γιατί; ΓΙΑΤΙ;;;;; ΑΛΗΘΕΙΑ, ΓΙΑΤΙ; Σοβαρά, πώς δικαιολογείται από το σενάριο αυτή η εξέλιξη;
    • ο Στιβ πιλοτάρει ένα αεροσκάφος που δημιουργήθηκε δεκαετίες αφότου εκείνος είχε πεθάνει
    • το Σμιθσόνιαν έχει κανονικό αεροδρόμιο στις εγκαταστάσεις του, με πύργο ελέγχου και αεροπλάνα-εκθέματα γεμάτα καύσιμα...
    • ...που, όμως, *αποκλείεται* να ήταν αρκετά για να πετάξει κανείς από την Αμερική στην Αίγυπτο
    • η σούπερ απίστευτη πανοπλία της Αστέρια τσαλακώνεται σαν αλουμινόχαρτο από την Τσίτα. Βασικά, η όλη ιστορία της πανοπλίας δε βγάζει νόημα: αν η Αστέρια και καλά θυσιάστηκε (δηλαδή πέθανε!) για να σωθούν οι άλλες Αμαζόνες, τότε η πανοπλία της θα έπρεπε να είχε καταστραφεί. Η Νταϊάνα, όμως, τη βρήκε σε άψογη κατάσταση. Και, βέβαια, η Αστέρια ζει και βασιλεύει. Αφού γλύτωσε από τον πόλεμο (και δε θυσιάστηκε καθόλου), γιατί δε γύρισε στο νησί της; Πώς βρέθηκε στον πραγματικό κόσμο;
    • η Τσίτα χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα ως villain (αν και ήταν πολύ σέξι ως αρπακτικό). Στο τέλος, η Νταϊάνα τη βγάζει νοκ άουτ με... ηλεκτροπληξία (αν και το μοντάζ το κάνει να φαίνεται ότι πέθανε, εντούτοις επέζησε, χωρίς καμία λογική εξήγηση) και μετά... μετά κανείς δεν ξέρει τι απέγινε, γιατί η ιστορία ξεχνάει την ύπαρξή της

Από όλη την ταινία κρατάω τον αποχαιρετισμό της Νταϊάνα και του Στιβ (σούπερ βιαστικός, αλλά είχε συναίσθημα και η Γκαντό με έπεισε ότι εννοούσε όσα έλεγε) και την επανασύνδεση του Μαξ με το γιο του. Όλα τα υπόλοιπα ήταν για τα πανηγύρια.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την HristinaB; 2 Ιανουαρίου 2021 στις 22:37
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

5. Thanks solonlakis thanked for this post
    Likes GeorgeCR7 liked this post
    Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    αχρειαστα μεγαλη σε διαρκεια παρα το γεγονος οτι δεν ειμαι εναντια στο να ειναι μεγαλες σε διαρκεια οι συγκεκριμενες ταινιες...πολλα ασκοπα πραγματα και μαλλον λαθος χρονικα εποχη..εξαιρετικη η Γκαντοτ σε ρολο οροσημο της καριερας της ξεκαθαρα...πολυ καλος οπως παντα ο κυριος Πεδρο και η Γουιγκ ως Τσιταχ πολυ καλη επιλογη αλλα ελαχιστη χρησιμοποιηση στη ταινια..μυθολογικα (DC Comics) τα πηγαν κακα... δεν περασα και ασχημα..για να τα λεω σωστα.! αλλα μπορει καλυτερα η DC..Πατυ με τρομαζειςγια το SW film σου.!!

TV Guru!
    Likes / Thanks
    Και εμένα μου άρεσε η ταινία ,θα συμφωνήσω ότι δεν χρειαζόταν να γυρίσει ο αγαπημένος της Νταϊάνας με άλλο πρόσωπο και καλά αφού κ εμείς σαν κρις πράτ τον βλέπαμε σε όλη την ταινία.δεν έχω παράπονα μια χαρά πέρασα για ταινία με υπέρ ήρωα! Και η δεκαετία μου άρεσε βασικά τα 80s πλέων σε σειρές και ταινίες σήμερα παίζουν παρά πολύ και απόλαυσα την σκηνή στο αεροπλάνο που το έκανε αόρατο που περνούσαν μέσα από τα σύννεφα και τα πυροτεχνήματα μου θύμησε Αλαντίν Γιασμίν στο μαγικό χαλί !!!
    spiros#27

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Κρις Πάιν, όχι Πρατ.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας