Σελίδα 2086 από 2266 ΠρώτοΠρώτο ... 1086158619862036207620842085208620872088209621362186 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 20.851 έως 20.860 από 22656

Θέμα: Ποια ταινία είδατε σήμερα;

TV Guru! Το Avatar του/της Reben
    Likes / Thanks

Denicious!

Blade Runner 2049 (Denis Villeneuve, 2017)
    Όπως συνέβη και πέρυσι με το Arrival, η ημερομηνία της πρεμιέρας του Blade Runner 2049 ήταν από καιρό κυκλωμένη με κόκκινο στο κινηματογραφικό μου καλεντάρι ως η πλέον αναμενόμενη της χρονιάς. Ως λάτρης της σκεπτόμενης επιστημονικής φαντασίας, γνωρίζω πολύ καλά ότι στην εποχή των franchise, των reboot, των sequel και των prequel όπου στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι δημιουργικές ελευθερίες πνίγονται υπό το βάρος των στουντιακών προσταγών και απαιτήσεων, οι ευκαιρίες για πραγματικά αυθεντικές και αξιόλογες δημιουργίες είναι ελάχιστες.

Ίσως δεν υπάρχει καλύτερο παράδειγμα από το Blade Runner, μια σπάνια δημιουργία που βρέθηκε στα χέρια των ανθρώπων του Hollywood, κι εκείνοι, με την πεποίθηση οτι το κοινό θ' αδυνατούσε να την κατανοήσει, την πέρασαν από το χωνευτήρι ψαλιδίζοντας τις φιλοδοξίες της. Πολλά χρόνια και κάμποσες επανεκδόσεις αργότερα, η ταινία συνάντησε επιτέλους το όραμα του δημιουργού της και δικαίως θεωρείται από τις σημαντικότερες για την ιστορία και την εξέλιξη του είδους. Δεν είναι, λοιπόν, η επιμονή των στούντιο στην παραγωγή εύπεπτων και αμφιβόλου ποιότητας προϊόντων που απογοητεύει, αλλά η σκέψη πως ακόμη και όταν κάτι σπάνιο βρεθεί στο δρόμο τους κινδυνεύει να δολοφονηθεί εν τη γενέσει.

Είναι μετρημένοι στα δάχτυλα, ενδεχομένως του ενός χεριού, οι δημιουργοί που σήμερα έχουν το εκτόπισμα να αντικρούσουν αυτές τις πιέσεις και παρεμβάσεις, βρίσκοντας τη χρυσή τομή σε μια συνεργασία που απ' τη μια αποσκοπεί στην εμπορική επιτυχία και απ' την άλλη στην απρόσκοπτη υπηρεσία του οράματος, χωρίς εκπτώσεις και δεκανίκια. Αυτό ήταν για εμένα το μεγάλο στοίχημα του Blade Runner 2049, ένα εγχείρημα αδιανόητου κόστους αλλά και υπέρμετρης φιλοδοξίας. Το στοίχημα για την ενσυνείδητη εγκράτεια στον έλεγχο του ρυθμού, για τη σύνεση στο μοντάζ, για την αυτοπεποίθηση στην παύση, στη σιγή, στην ανάσα, στην εύθραυστη ισορροπία ανάμεσα στο απόκοσμο και το οικείο, στη γκρίζα ζώνη ανάμεσα στο τεχνητό και ανθρώπινο. Για την πίστη στο πλούσιο υλικό του, την προσήλωση στη μεγάλη ιδέα, την ανάδειξη των πολύπλοκων θεματικών του με μη απλοϊκό τρόπο και την εμπιστοσύνη οτι το κοινό μπορεί και θέλει ν' ακολουθήσει.

Ομολογουμένως πολύ δύσκολο εγχείρημα. Και στο δικό μου μυαλό, μόνο ένα όνομα θα μπορούσε να σηκώσει όλο αυτό το βάρος στους ώμους του. Ντενί Βιλνέβ τον λένε, και ίσως ήρθε η ώρα για κάποιους εκεί έξω να μάθουν επιτέλους να προφέρουν τ' όνομά του.

Δεν θέλω να μπω σε ανάλυση του έργου, ούτε καν σε απλοϊκή περιγραφή του, καθώς θεωρώ πως οτιδήποτε αναφερθεί μπορεί να χαλάσει τις εκπλήξεις του, που είναι πολλές και απολαυστικές. Όσο λιγότερα ξέρει κανείς τόσο το καλύτερο. Μια επανάληψη της πρώτης ταινίας σίγουρα θα βοηθήσει (εννοείται το Final cut ή το Directors του 1992). Βεβαίως, η ταινία δεν είναι για όλους. Για την ακρίβεια, απέχει πολύ απ' το τυπικό blockbuster έτσι όπως το φαντάζεται ο μέσος θεατής. Η διάρκεια και μόνο φαντάζομαι πως θ' απωθήσει πολλούς. Ο έλεγχος του ρυθμού επίσης, για ένα κοινό που έχει εκπαιδευτεί ν' αναγνωρίζει ως "αργό" οτιδήποτε δεν είναι κομμένο σε ρυθμό πολυβόλου. Και έπειτα είναι τα ουσιαστικότερα στοιχεία της ταινίας, πλασμένα όχι για επιφανειακή διασκέδαση και κατανάλωση, αλλά για βαθύτερη αναζήτηση και προβληματισμό σε θέματα που κανένα άλλο είδος δεν μπορεί να αγγίξει.

Το μπαλάκι βρίσκεται πλέον στο κοινό, μα τα πρώτα σημάδια δεν δείχνουν την αναμενόμενη ανταπόκριση. Κάτι που προσωπικά βρίσκω ακόμη πιο θλιβερό από τις πρακτικές των στούντιο. Αισθάνομαι πως ξέρω ακριβώς σε ποιον θα αρέσει και σε ποιον όχι. Ποιος είναι σε θέση να το εκτιμήσει και ποιος θα χασμουριέται όταν τελειώσουν τα ποπ κορν. Ποιος δεν θα πάει να το δει, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το κατεβάσει και μετά θα σπεύσει να συνδεθεί κάπου για να το κράξει. Σε μερικές περιπτώσεις, αισθάνομαι πως ξέρω και τι ακριβώς θα γράψει. Ξέρω και ποιος θα του βάλει τρία αστεράκια. Ξέρω και αυτόν που με ύφος ειδήμονα παραπονιέται συνεχώς οτι όλα είναι ίδια, οτι το χόλιγουντ έχει στερέψει από ιδέες, οτι δεν θέλει να τον ταΐζουν με το κουταλάκι.

Άκου φίλε, το παραμύθι ότι για ολα φταίει το Χόλιγουντ εχει ξεφτίσει. Ζήτω οι Pirates, οι Furious, οι Transformers, οι μούμιες και οι 50 αποχρώσεις του Baywatch.

Απο εκει και πέρα, οποιος αγαπά το Blade Runner είμαι βέβαιος πως θ' αγαπήσει και το 2049. Όποιος δεν το αγαπά δύσκολα θα το αγαπήσει τώρα. Όσο για εμένα προσωπικά, βγαίνοντας απ' την αίθουσα, συνεπαρμένος απ' τον μαγευτικό κόσμο και την καθηλωτική εμπειρία που μου προσέφερε, ανάμεσα στα αμέτρητα συναισθήματα και τις σκέψεις που μου μετέδωσε, πήρα μαζί μου και κάτι πολύ ιδιαίτερο και ξεχωριστό. Την ευγνωμοσύνη του θεατή που αγαπά βαθιά το είδος και συνειδητοποιεί οτι έχει την τύχη να το παρακολουθεί στις κινηματογραφικές αίθουσες σε μια εποχή όπου ένας τόσο σπουδαίος δημιουργός καταπιάνεται μαζί του.

υ.γ. Η φωτογραφία της ταινίας είναι δουλειά αριστουργηματικού επιπέδου, μια πανδαισία καλαισθησίας και ομορφιάς που κόβει την ανάσα. Τα κάδρα, οι συνθέσεις, τα μοτίβα, τα χρώματα, οι σιλουέτες, ο φωτισμός... πραγματικό δέος ο χειρισμός του φωτισμού, πρόκειται για κινηματογραφικό θαύμα που δεν περιγράφεται με λόγια. Τελείωσαν τα ψέματα, το λέω από τώρα. Αν ο Roger Deakins δεν βραβευτεί με το Όσκαρ γι' αυτή τη δουλειά, δεν θέλω ν' ακούσω ποτέ ξανά στη ζωή μου για "Ακαδημία Κινηματογράφου".
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την Reben; 9 Οκτωβρίου 2017 στις 21:27

TV Guru! Το Avatar του/της green lantern
    Likes / Thanks
    Spiderman Homecoming (2017). Όμορφα γυαλισμένο πολιτικά ορθό ταινιάκι για έναν πιτσιρίκα που νομίζει ότι είναι ο Spiderman φορώντας της στολή του Ironman. Η δεκατετράχρονη ανιψιά μου ξετρελάθηκε βλέποντας το οπότε καταλαβαίνεται στο κοινό που απευθύνεται. Εγώ που έχω μεγαλώσει με τα κόμικ με ξένισε άσχημα. Ως ταινία που πρέπει να σταθεί μόνη της για κάτι πιο ουσιαστικό την βρήκα αδιάφορη.

3. Likes bill667 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της freedoom
    Likes / Thanks
    Spiderman Homecoming: Άντεξα 20 λεπτά. Για Γυμνάσιο. Όχι λύκειο.

Pirates of the Carribean: Είχε η ελληνική τηλεόραση προχθές το 1ο. Παραγωγή 2003 έλεγε το ίνφο. 14 χρόνια τώρα, τρέχει το franchise;; Ένα απλό παραμύθι με πολλά εφέ. Ίσως λίγο καλύτερο από το προηγούμενο και το προπροηγούμενο.

Baby Driver: Μου άρεσε!!
    Good night moon. Good night stars. Good night po-pos. Good night fiends. Good night hoppers. Good night hustlers. Good night scammers. Good night to everybody. Good night to one and all.

5. Likes bill667 liked this post
    Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    The Dark Tower - Θα μπορούσε να ήταν καλύτερη.
    superheronews.gr

Ανενεργός
    Likes / Thanks
    "The Snowman"

Πολύ απλό και πολύ προβλέψιμο, λίγο παλιάς σχολης θα έλεγα. Είχες τον δολοφόνο, το twist και την αποκάλυψη. Πολύ απλό να το ακολουθήσεις χωρίς καμια έκπληξη. Φανταστικά τοπια πάντως και φωτογραφία

8. Thanks freedoom thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της johny f
    Likes / Thanks
    Blade Runner 2049 (Denis Villeneuve, 2017)

Μου αρεσε παρα πολυ.Πραγματικα χαιρομαι γιατι ο Βιλνεβ καταφερε να με βυθισει μεσα στο κλιμα,στον κοσμο της ταινιας.Μιας ταινιας που ειχε φυσικα μεγαλο βαρος να σηκωσει αφου ειναι η συνεχεια ενος κινηματογραφικου μυθου για μενα του Blade Runner του 1982 και τα καταφερε με τον καλυτερο δυνατο τροπο αφου κρατοντας το πνευμα της 1ης ταινιας μας εδωσε συγχρονως μια οργανικη συνεχεια της και πανω απ'ολα καταφερνοντας οπως ειπα να σε βυθισει στο κοσμο της σε εκανε να νοιαστεις για τους ηρωες και την ιστορια τους με εναν πολυ φυσικο τροπο και πανω απ'ολα τιμησε ενα ειδος οπως η σκεπτομενη επιστημονικη φαντασια που χρειαζεται ταινιες οπως αυτη που κερδισε το στοιχημα σε καθε τομεα,απ'τη σκηνοθεσια,το σεναριο,τις εννοιες με τις οποιες διαπραγματευτηκε και το καστ εως την υπεροχη φωτογραφια και τη μουσικη της!
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την johny f; 12 Οκτωβρίου 2017 στις 22:34
    Η μουσικη μου (FLOW MOTION) στο Youtube
    https://www.youtube.com/user/johnyfl...view=0&sort=dd

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks
    War for the Planet of the Apes - Για ακόμη μία φορά έκανε εξαιρετική δουλειά ο Matt Reeves.
    superheronews.gr

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    The Foreigner, εξαιρετικη δουλεια απο τον Martin Campbell, πολυ καλος ο Jackie Chan, λατρεια η προφορά των Ιρλανδων και μου αρεσε ο Μπροσναν στο ρολο του.!!

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Manchester by the sea, του Κένεθ Λόνεργκαν (2016)
    Στενάχωρη, αλλά πολύ ανθρώπινη.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

TV Guru! Το Avatar του/της bill667
    Likes / Thanks
    What happened to Monday.

A, αριστούργημα...

14. Thanks green lantern thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •