Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 48

Θέμα: Supernatural vs. X-Files

Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks

Supernatural vs. X-Files

Πιστεύω ότι το Supernatural έχει δανειστεί πολλά θέματα από τα X-Files, αλλά το κάνει με το δικό του πετυχημένο τρόπο. Εσείς ποιο από τα δύο προτιμάτε; Προσωπικά πιστεύω ότι και στις δύο σειρές υπάρχει πολύ καλή χημεία μεταξύ των πρωταγωνιστών, το Supernatural είναι πιο νεανικό και φρέσκο, αλλά το X-Files πιο κλασικό και με μεγαλύτερη γκάμα θεμάτων, αφού έχουμε και το στοιχείο της συνωμοσίας. Βέβαια τα X-Files ίσως κούρασαν προς το τέλος, όταν αποχώρησε ο Μώλντερ, ελπίζω να μη γίνει κάτι ανάλογο με το Supernatural...

Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Supernatural vevea.kalitero apo to X-Files

TV Guru! Το Avatar του/της billys20
    Likes / Thanks
    Συγκρίνοντας τα 5 πρώτα επεισόδια του Supernatural που έχω δει μέχρι τώρα με τις 3 πρώτες season X-files που επίσης έχω δει μέχρι τώρα, μπορώ να πω ότι τα X-files μου κεντρίζουν περισσότερο το ενδιαφέρον με το ανεξήγητο. Μου αρέσει πιο πολύ αυτός ο τρόπος προσέγγισης του μυστηρίου από επαγγελματίες ανθρώπους που γίνεται σε πιο βαρύ κλίμα παρά αυτός του νεανικού στυλ όπου μου φαίνεται και λιγότερο ρεαλιστικό. Αλλά βέβαια εχω να δω πολλά επεισόδια ακόμα από Supernatural για να κρίνω πιο σφαιρικά αλλά δεν νομίζω να ξεπερνάνε το έπος των X-files.
    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
    Einstein

"Η ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ."
    Αρκάς

Ο κόσμος καταστρέφεται από την αδιαφορία αλλά τι με νοιάζει εμένα!

4. Thanks endorama thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της b_real
    Likes / Thanks
    Supernatural giati to X-files to 8ewrousa polu kourastiko...

TV Master Το Avatar του/της koutsou
    Likes / Thanks
    Μπα εδώ θα διαφωνήσω. Τα X-Files είναι ο πρόδρομος όλων των σειρών για μένα. Όσο αφορά την παραγωγή, τον τρόπο σκέψης για το πως θα μας κρατήσουν σε αγωνία και σασπένς για αρκετές σεζόν. Άλλωστε ήταν και υπερπαραγωγή για την τότε εποχή. Σειρά ανάλογης την δεν έχει γίνει και ούτε πρόκειται. Με εξαίρεση το Lost. Τα X-files ήταν ο πρόδρομος των σημερινών σειρών, ενώ το Lost είναι ένας μεγάλος σταθμός αυτών. Μετά τα X-files οι σειρές άλλαξαν όπως και μετά το Lost. To heroes είναι θύμα του "Lost", όποιος έχει δει το φιναλε του ίσως καταλάβει τι εννοώ. Πωπω νομίζω πως ξέφυγα. Τέσπα πολύ καλή σειρά το Supernatural αλλά το μεγαλείο του X-Files δεν το φτάνει. Είναι απλά μια πολύ ωραία σειρά αλλα δεν έχει αυτό το κάτι πραπάνω.

Σταματάω εδώ για αρχή, επειδή νομίζω θα γίνει ωραία συζήτηση θα επανέλθω αργότερα.

7. Thanks endorama, Sanji91, johny f, prod21, anthony_88 thanked for this post
    Super Moderator Το Avatar του/της tonypapadovic
    Likes / Thanks
    Εν γένει συμφωνώ με koutsou. Το Supernatural είναι πολύ μικρό (σαν μέγεθος-ακόμη τουλάχιστον) για να φτάσει τα X-Files. Να σημειώσω πως την λατρεύω την σειρά...

Όμως θέλω να κάνω μια off topic παρατήρηση, επειδή αναφέρεσαι σε φινάλε, Heroes και Lost finales νομίζω δεν έχουν σχέση. Το ένα έχει cliffhangers, το άλλο (Heroes) όχι, έτσι δεν είναι; Ή κατάλαβα κάτι λάθος σε αυτά που λες;

9. Thanks endorama thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της r0bas
    Likes / Thanks
    Δε νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση των 2 σειρών. Θα συμφωνήσω απολύτως με τον koutsou. Τα X-Files ήταν ο πρόδρομος πολλών σειρών που βλέπουμε σήμερα και νομίζω ότι είναι ιεροσυλία να το συγκρίνουμε με την συγκεκριμένη σειρά. Και πρός Θεού για να μην παρεξηγηθώ, είμαι μεγάλος fun του Supernatural, το οποίο θεωρώ από τις πιο αξιόλογες σειρές που παίζονται στην αμερικάνικη τηλεόραση.
    ...may the force be with me....

11. Thanks endorama, billys20 thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της vickif
    Likes / Thanks
    τα x-files ηταν μοναδικη σειρα δεν συγκρινεται με το supernatural που φυσικα το βλεπω αλλα δεν φτανει τα x-files με τιποτα κατα την γνωμη μου
    Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω μία καταπληκτική μόρφωση

13. Thanks endorama, jonid1523, dventour, billys20 thanked for this post
    Ενεργό Μέλος
    Likes / Thanks
    Θα συμφωνήσω τελικά με r0ba, koutsou και tonypapadovic. Τα X-Files ήταν μια εντελώς cult σειρά, που έδωσαν άλλο νόημα στο primetime. Το Supernatural το λατρεύω, αλλά πιστεύω ότι και οι ίδιοι οι συντελεστές του Supernatural έδειξαν τον απαιτούμενο σεβασμό (...και τις καταβολές τους) ήδη από το πρώτο επεισόδιο του Supernatural, το Pilot, όπου Dean και Sammy αποκαλεί ο ένας τον άλλον Scully και Maulder. Πάντως το μεγάλο ατου των X-Files ήταν ότι προσπαθούσαν να δώσουν πάντα μια λογικοφανή εξήγηση για τα πάντα. Πιστεύω όμως ότι το Supernatural έχει πιο αυθεντικές ανθρώπινες στιγμές, ενώ στα X-Files το πίεζαν κάπως στους χαρακτήρες τους να γίνουν πιο καθημερινοί.

TV Guru! Το Avatar του/της billys20
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την tonypapadovic Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Το Supernatural είναι πολύ μικρό (σαν μέγεθος-ακόμη τουλάχιστον) για να φτάσει τα X-Files. Να σημειώσω πως την λατρεύω την σειρά...
    Tony, το αν μια σειρά είναι καλύτερη από μια άλλη, όταν έχουν το ίδιο κεντρικό θέμα,δε φαίνεται από το μέγεθος της σειράς αλλά από το ύφος της γενικότερα. Και τα 15 seasons, να φτάσει το supernatural, το ύφος της σειράς θα παραμένει το ίδιο και δεν θα μας κάνει να αλλάξουμε γνώμη για τη σύγκριση( είτε θετικά είτε αρνητικά). Είναι γενικότερο θέμα η εντύπωση που δίνει η κάθε μία.
    "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former."
    Einstein

"Η ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ."
    Αρκάς

Ο κόσμος καταστρέφεται από την αδιαφορία αλλά τι με νοιάζει εμένα!

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας