Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 12

Θέμα: Dune (2021)

Αρθρογράφος Το Avatar του/της drapetisgal7
    Likes / Thanks

Dune (2021)

Dune

Υπόθεση: Η κινηματογραφική μεταφορά του βιβλίου επιστημονικής φαντασίας του Frank Herbert, που αφορά τον γιο μιας ευγενούς οικογένειας του οποίου του έχουν εμπιστευτεί την προστασία του πολυτιμότερου περιουσιακού στοιχείου και του πιο ζωτικού στοιχείου στον γαλαξία.

Cast: Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson, Dave Bautista, Stellan Skarsgard, Charlotte Rampling, Oscar Isaac, Javier Bardem, Josh Brolin, Jason Momoa, Zendaya, David Dastmalchian, Stephen Henderson και Chang Chen.

Είδος: Δράσης, Περιπέτεια, Δραματική.
    Σκηνοθεσία: Denis Villeneuve.
    Σενάριο: Denis Villeneuve, Eric Roth και Jon Spaihts.
    Παραγωγοί: Denis Villeneuve, Mary Parent, Cale Boyter και Joe Caracciolo Jr..
    Εταιρεία Παραγωγής: Legendary Pictures.
    Διανομή: Warner Bros. Pictures.
    Πρεμιέρα: 22 Οκτωβρίου του 2021.
    Διάρκεια: 155 λεπτά.
    Προϋπολογισμός: 165 εκατομμύρια δολάρια.
    Official website

Trailer:
    superheronews.gr

Moderator Το Avatar του/της t0ny3
    Likes / Thanks
    Η πιο πολυσυζητημενη σειρά επιστημονικής φαντασίας της χρονιάς και ίσως ένα από τα πιο σημαντικά γεγονότα για το είδος. Το βιβλίο που έχει χαρακτηριστεί από πολλούς ως αδύνατο να μεταφερθεί στην οθόνη. Το Dune είναι εδώ.

Λοιπόν η ταινία μου έδωσε την αίσθηση πιλότου σειράς, σαν να είδα δηλαδή ένα επεισόδιο μιας σεζόν. Πολύ εισαγωγική ταινία, όπου πραγματικά ήταν λες και δεν μπορούσαν να δώσουν ένα κλείσιμο. Κατανοώ ότι είναι το part one και μέρος ενός βιβλίου, αλλά τέτοιο αντισυμβατικό σενάριο καιρό είχα να δω. Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα μοτίβα, αλλά με ενόχλησε που τελείωσε έτσι απότομα και χωρίς επίσης να είναι σίγουρο το part two.

Αν και το βιβλίο είναι παλιότερο από το Star Wars, παίρνω την αίσθηση ότι προσπαθούν να βγάλουν το νέο Star Wars. Σίγουρα ο George Lucas πήρε πολλές επιρροές αν όχι έκλεψε. Το πρόβλημα με την πρώτη ταινία είναι πως επειδή δεν έχω το υπόβαθρο από τα βιβλία, με μπέρδεψαν τα πολλά ονόματα και οι ορολογίες. Σίγουρα όμως υπάρχει τεράστια μυθολογία που με ενδιαφέρει. Εγώ για αρχή δε δέθηκα με κανένα χαρακτήρα. Με τέτοιο cast το θεωρώ τεράστιο πρόβλημα.
    Spoiler

Ανάμεικτα συναισθήματα. Περίμενα παραπάνω πράγματα, αλλά θα ήθελα να ολοκληρωθεί το υλικό στην οθόνη.

Υ.Γ. Το movie score από τον Zimmer ήταν κακό, ενώ θα φανεί από το Dune αν ο Denis Villeneuve μπορεί να προσφέρει blockbuster ταινίες. Του το εύχομαι.

3. Thanks johny f thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της spiross27
    Likes / Thanks
    Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία , δεν έχω δει την παλιά δεν έχω διαβάσει τα βιβλία αλλά δεν χάθηκα κάπου με τα ονόματα κτλπ. Φοβερή σκηνοθεσία και εικόνα ο πρωταγωνιστής αν και δεν είμαι φαν του ήταν πολύ καλός στο ρόλο του όπως και η μητέρα του. Υπήρχαν μικρά σημεία στην μάχη με τα διαστημόπλοια που θύμιζε σταρ γουορς αλλά μέχρι εκεί. Θέλω να ελπίζω ότι θα βγει το δεύτερο μέρος.
    spiros#27

TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Σίγουρα η ποιο πολυσυζητημένη ταινία της χρονιάς. Την περίμενα πως και πως καθώς είχα παρακολουθήσει και την πρώτη ταινία στον κινηματογράφο το μακρινό 1984 ή 85 και η οποία με είχε μαγέψει. Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι ταινία του Λιντς του 1984 ήταν εξαιρετική και πολύ μπροστά από την εποχή της. Οπότε περίμενα την ταινία του Βιλανόβα με μεγάλη ανυπομονησία.

Κατ αρχήν το πρώτο πράγμα που θα αναγκαστώ να σημειώσω είναι η θρησκευτικά ευλαβική (κυριολεκτικά) προσέγγιση του έργου του Χέρμπερτ! Πρέπει να αποτελεί μοναδικό φαινόμενο στην ιστορία του Χόλυγουντ να γυριστούν δύο ταινίες για ένα βιβλίο Ε.Φ. και να μην αλλαχτεί ούτε ένα βασικό σημείο της ιστορίας!!! Ούτε ένας βασικός χαρακτήρας. Όταν έχουμε δει εγκλήματα σε βιβλία του Ασίμωφ ( π.χ. η αθλιότατη μεταφορά του Εγώ το Ρομπότ), τις άτολμες μεταφορές των έργων του Φίλιπ Ντικ και τόσων άλλων, το να γυρίζονται δύο ταινίες για το ίδιο βιβλίο χωρίς να αλλάζουν κανέναν σημείο της βασικής ιστορίας και κανέναν χαρακτήρα είναι πραγματικά απίστευτο! Όχι δεν έχει ξαναγίνει, ίσως οι μεταφορές ιστοριών από την Αγία Γραφή είναι το μόνο ανάλογο, και πάλι όχι όλες. Το γιατί είναι ένα τεράστιο ερώτημα και κατά την γνώμη μου θα πρέπει κάποια στιγμή ένα δημοσιογράφος να ρωτήσει τον σκηνοθέτη για αυτό. Προσωπικά δεν μπορώ να βρω απάντηση. Το γιατί επέλεξε ο Βιλανόβα να ακολουθήσει ακριβώς την ιστορία του βιβλίου με την οπτική που είχε ήδη προσεγγίσει ο Λιντς στην πρώτη ταινία είναι απορίας άξιο. Και το κυριότερο; Αυτό ανεβάζει χωρίς λόγο τον πήχη της ταινίας αφού αναγκαστικά τα σημεία σύγκρισης μεταξύ των δύο ταινιών είναι άφθονα.
    Επιπλέον η μη διασκευή της ιστορίας περιορίζει σε μεγάλο βαθμό την σκηνογραφία και την σκηνοθεσία μιας και οι περιγραφές του κόσμου του Ντιουν από τον Χέρμπερτ είναι στα βιβλία εξαιρετικά ακριβής.
    Κι όμως ο Βιλανόβα τα κατάφερε σε αυτό το σημείο. Η σκηνογραφία και η σκηνοθεσία του είναι μοντέρνα, ρεαλιστικότερη και βαθιά εσωτερικότερη από την καρτουνίστικη και μερικές φορές κραυγαλέα σκηνογραφία-σκηνοθεσία του Λιντς. Ο Βιλανόβα κατάφερε να δημιουργήσει έναν ρεαλιστικότερο και επιβλητικότερο κόσμο από αυτόν της πρώτης ταινίας κάτι που προσωπικά το βρισκω μεγάλη επιτυχία από την στιγμή που η παλαιότερη ταινία είναι κατά την γνώμη μου πολύ καλή.

Στους χαρακτήρες τώρα παρά τις σχετικά καλές ερμηνείες ο νεαρός Chalamet δεν καταφέρνει κατ' εμέ να προσδώσει την βαρύτητα που απαιτεί ο πρωταγωνιστικός χαρακτήρας και η Ζεντάγια κάνει την γλάστρα σε αυτή την πρώτη ταινία οπότε κατά την γνώμη μου αυτό είναι από τα αδύνατα στοιχεία της ταινίας.
    Τα εφέ είναι καλά, θα μπορούσαν και καλύτερα, αλλά κατάφεραν να μην είναι σε καμία περίπτωση γελοία κάτι που το φοβόμουν βλέποντας στα τρέιλερ των σχεδιασμό των διαστημοπλοίων και λοιπών σκαφών.
    Η μουσική επένδυση είναι εξαιρετική και συμβαδίζει άριστα με το μοντάζ και την σκηνοθεσία όπου χρειάζεται να δοθεί τραγικότερος τόνος στην ιστορία. Από τα δυνατά στοιχεία της ταινίας.

Και πάμε στο τέλος που σε καμία περίπτωση δεν είναι τέλος και αποτελεί το πλέον αδύνατο στοιχείο της ταινίας. Δεν έγινε καν προσπάθεια να δοθεί ένα τέλος στην ταινία ποιο επικό, ποιο δυνατό ώστε σε περίπτωση μη συνέχειας να στέκει η ταινία μόνη της. Κάτι που ήταν δυνατόν βάση της ιστορίας. Κυριολεκτικά ο σεναριογράφος και ο σκηνοθέτης αρνήθηκαν να δώσουν ένα καλό τέλος λες και ήθελαν να εκβιάσουν το στούντιο για την συνέχεια. Δεν ξέρω πόσο σίγουρη είναι η συνέχεια αλλά το θεωρώ τεράστιο λάθος και μάλιστα αχρείαστο.
    Σε τελική ανάλυση πάντως το Dune με εξέπληξε ευχάριστα και ήταν καλύτερο από αυτό που ανέμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την solonlakis; 21 Οκτωβρίου 2021 στις 19:33

6. Thanks bill667, johny f thanked for this post
    Likes green lantern, spiross27 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της spiross27
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την solonlakis Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Και πάμε στο τέλος που σε καμία περίπτωση δεν είναι τέλος και αποτελεί το πλέον αδύνατο στοιχείο της ταινίας. Δεν έγινε καν προσπάθεια να δοθεί ένα τέλος στην ταινία ποιο επικό, ποιο δυνατό ώστε σε περίπτωση μη συνέχειας να στέκει η ταινία μόνη της. Κάτι που ήταν δυνατόν βάση της ιστορίας. Κυριολεκτικά ο σεναριογράφος και ο σκηνοθέτης αρνήθηκαν να δώσουν ένα καλό τέλος λες και ήθελαν να εκβιάσουν το στούντιο για την συνέχεια. Δεν ξέρω πόσο σίγουρη είναι η συνέχεια αλλά το θεωρώ τεράστιο λάθος και μάλιστα αχρείαστο.
    Σε τελική ανάλυση πάντως το Dune με εξέπληξε ευχάριστα και ήταν καλύτερο από αυτό που ανέμενα.
    Θα υπάρξει part 2 ανακοινώθηκε επίσημα!!!
    spiros#27

8. Thanks solonlakis thanked for this post
    Likes / Thanks
    Δεν μου άρεσε η ταινία. Αργή και μπερδεμένη η πλοκή της ταινίας. Πολύ flat οι ερμηνείες ενός all star καστ και με κακό τέλος. Το μόνο θετικό που βρήκα είναι πως οπτικά ήταν πανέμορφη.
    superheronews.gr

TV Guru! Το Avatar του/της johny f
    Likes / Thanks
    Αρκετα καλη ταινια αυτη καθεαυτη,εκανε καλη δουλεια ο Βιλνεβ που τον εκτιμω ως δημιουργο και επισης ειναι πολυ θετικο κατι που ειπε ο Solonlakis οτι ειχαν θρησκευτικα ευλαβική (κυριολεκτικά) προσέγγιση του έργου του Χέρμπερτ!

Απο 'κει και περα υπαρχει ομως κι ενα πολυ σοβαρο θεμα που τονισε ο Tony3 με το οποιο συμφωνω.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την t0ny3 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Λοιπόν η ταινία μου έδωσε την αίσθηση πιλότου σειράς, σαν να είδα δηλαδή ένα επεισόδιο μιας σεζόν. Πολύ εισαγωγική ταινία, όπου πραγματικά ήταν λες και δεν μπορούσαν να δώσουν ένα κλείσιμο. Κατανοώ ότι είναι το part one και μέρος ενός βιβλίου, αλλά τέτοιο αντισυμβατικό σενάριο καιρό είχα να δω. Ξεφεύγει από τα συνηθισμένα μοτίβα, αλλά με ενόχλησε που τελείωσε έτσι απότομα και χωρίς επίσης να είναι σίγουρο το part two.
    Υ.Γ
    Τη μια το Λιντς το 1984 του τρεξαν τη ταινια στο μονταζ,ειδικα απ'το μεσον και μετα για να χωρεσει το 1ο βιβλιο σε 2 ωρες και ενα τεταρτο και την αλλη με το Βιλνεβ το 2021 ειτε λογω αυτου ως δημιουργου,ειτε λογω του στουντιο βλεπουμε να γυριζεται το μισο βιβλιο και βλεπουμε για τη συνεχεια του...
    Κατα τη γνωμη η συμφωνια που θα επρεπε να κανει ο Βιλνεβ με το στουντιο εξαρχης θα επρεπε να ειναι να γυριστει με τη μια ολη η ταινια και να προβληθει σε δυο μερη με διαφορα λιγων μηνων οπως εγινε με τα Ματριξ 2 και 3.
    Μια φορα να αφησουν να γυριστει ολοκληρο και οπως του αξιζει ως Saga και τι στο κοσμο.

Υ.Γ. νο 2

Υπαρχουν και οι 2 μινι σειρες του 2000 Dune και 2003 Children of Dune με 3 επισοδεια της μιαμιση ωρας η καθε μια,που η πρωτη πραγματευεται το 1ο βιβλιο και η δευτερη το 2ο και το 3ο.Οπως ξαναειδα χτες το το Dune του 1984,λεω να τα ξαναδω κι αυτα.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την johny f; 26 Οκτωβρίου 2021 στις 13:52
    Η μουσικη μου (FLOW MOTION) στο Youtube
    https://www.youtube.com/user/johnyfl...view=0&sort=dd

11. Thanks solonlakis thanked for this post
    TV Guru! Το Avatar του/της green lantern
    Likes / Thanks

Στους χαρακτήρες τώρα παρά τις σχετικά καλές ερμηνείες ο νεαρός Chalamet δεν καταφέρνει κατ' εμέ να προσδώσει την βαρύτητα που απαιτεί ο πρωταγωνιστικός χαρακτήρας και η Ζεντάγια κάνει την γλάστρα σε αυτή την πρώτη ταινία οπότε κατά την γνώμη μου αυτό είναι από τα αδύνατα στοιχεία της ταινίας.

Ως scifi junkie η ταινία μου άρεσε αλλα δεν μου πρόσφερε κ κατι καινούργιο που δεν μου το είχε δώσει η ταινία του Λυντς. Συμφωνώ για το Μιλένιαλ ζευγαράκι το οποίο εκτος απο αδιάφορο κινηματογραφικά ειναι κ ατάλαντο. Τεράστιο μείον στη ταινια

13. Likes solonlakis, bill667 liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την johny f Εμφάνιση Δημοσίευσης
    ...Κατα τη γνωμη η συμφωνια που θα επρεπε να κανει ο Βιλνεβ με το στουντιο εξαρχης θα επρεπε να ειναι να γυριστει με τη μια ολη η ταινια και να προβληθει σε δυο μερη με διαφορα λιγων μηνων οπως εγινε με τα Ματριξ 2 και 3.
    Μια φορα να αφησουν να γυριστει ολοκληρο και οπως του αξιζει ως Saga και τι στο κοσμο....
    Αυτό ακριβώς έπρεπε να γίνει. Δεν μπορεί να ξεκινάς ένα τόσο μεγάλο πρότζετ και να μην έχεις εξασφαλισμένη την συνέχεια. Ειδικά από την στιγμή που ξέρεις πως θα πρέπει να κόψεις την ιστορία στην μέση. Ας ελπίσουμε πάντως να δούμε την συνέχεια να υλοποιείτε σύντομα.

15. Likes johny f liked this post
    Likes / Thanks
    Αυτό ακριβώς έπρεπε να γίνει. Δεν μπορεί να ξεκινάς ένα τόσο μεγάλο πρότζετ και να μην έχεις εξασφαλισμένη την συνέχεια. Ειδικά από την στιγμή που ξέρεις πως θα πρέπει να κόψεις την ιστορία στην μέση. Ας ελπίσουμε πάντως να δούμε την συνέχεια να υλοποιείτε σύντομα.
    Ανακοινώθηκε πριν από λίγη ώρα και μόλις τώρα τελείωσα το άρθρο. Μένει να το ανεβάσει ο blackys.
    superheronews.gr

17. Likes johny f, solonlakis liked this post
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία