Αποτελέσματα 1 έως 4 από 4

Θέμα: Doctor Who 13x05 - Chapter Five: Survivors of the Flux

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    4 Χρήστες
    7
    για να ψηφήσετε
    13x05
    Chapter Five: Survivors of the Flux

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    28/11/2021 - 19:35
    GMT 0
    28/11/2021 - 21:35
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της johny f
    Likes / Thanks
    Γενικα βαρυφορτωμενο επισοδειο οπως κι η σεζον ,που οσο και να σου εξαπτει τη φαντασια και την απορια,ειναι τις περισοτερες φορες υπερβολικα γεματη απο πληροφοριες και εξελιξεις που δε σου δινει περιθωριο να εστιασεις καπου με τοσα που γινονται και να παρεις μια ανασα ρε αδερφε.

Ενας χαμος κι εδω απο πληροφοριες,αποκαλυψεις,αλλα και κρυμμενα χαρτια που χρησιμοποιουνται ως δελεαρ απ'την Tecteun,,αρχηγο του Σωματος και εκεινη που μεγαλωσε τη Ντοκτορ,να θελει να την ακολουθησει σε ενα νεο Συμπαν ,γιατι αυτο το τσακισαν με τη Ροη που κι αυτη την εφτιαξε το Σωμα.
    Ελα ομως που ερχεται η σκατοφατσα που βλεπουμε τοσα επισοδεια και βλεπουμε να τρεχει ολο το θεμα της Ροης και του κουλουβαχατου του χρονου.

Ε θα φταιω εγω να ρωτησω τινος ειναι η Ροη οεο?...

Χωρια που πανω που μας συστηθηκε η παντοδυναμη κυριουλα του Σωματος την εκανε σταχτη και μπουρμπερη ο αλλος...
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την johny f; 9 Δεκεμβρίου 2021 στις 02:35
    Η μουσικη μου (FLOW MOTION) στο Youtube
    https://www.youtube.com/user/johnyfl...view=0&sort=dd

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    τα νιωθω και εγω βαρυφορτωμενα για να ειμαι ειλικρινης...και δεν ξερω..νιωθω οτι κατι λειπει.!!

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Μμμμμ... Πέρασα καλύτερα με τις σκηνές των companions να περιδιαβαίνουν ως άλλοι Ιντιάνα Τζόουνς την υδρόγειο το 1904 ψάχνοντας για στοιχεία για το τέλος του κόσμου (τους Μάγια να ρωτήσουν), αν και καμιά εξήγηση δε δίνεται ως προς τα λιγοστά στοιχεία που βρίσκουν (π.χ. από πού προέκυψε το αγγείο που ψάχνουν) ή με ποια λογική το μήνυμα που έγραψαν με μπογιά στο χώμα πριν από 100 χρόνια το βλέπει ένας εξωγήινος σκύλος (δεν την παλεύω μία με αυτόν τον Καρβανίστα...) από το διάστημα τον 21ο αιώνα. Η σκηνή με τον γκουρού, πάντως, είχε πλάκα. Και επιτέλους δόθηκε και μια εξήγηση για τον τύπο που έσκαβε όλα αυτά τα τούνελ.

Η Ντόκτορ, όμως... Πρώτα απ' όλα, δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος για τη μεταμόρφωσή της σε Κλαίοντα Άγγελο, μεταμόρφωση, που, έτσι κι αλλιώς, δεν κράτησε πάνω από 3 δευτερόλεπτα και μόνο σκοπό είχε το shock value. Αλλά, τελοσπάντων, όλα συνέβησαν ώστε να μάθουμε μερικά Πολύ Σημαντικά Πράγματα, δηλαδή το εξής ένα: το κακό Division θέλει να καταστρέψει το σύμπαν μέσω του Flux επειδή θέλει να κρατήσει την ύπαρξή του κρυφή από την Ντόκτορ. Το πρόβλημα είναι ότι, έτσι κι αλλιώς, η Ντόκτορ χαμπάρι δεν είχε πάρει για το Division! Τόσες σεζόν και τόσες αναγεννήσεις μετά, η πρώτη φορά που ακούσει γι' αυτό είναι τώρα -- κι αυτό γιατί το ίδιο το Division της αποκάλυψε την ύπαρξή του. Σκεφτείτε πόσο γελοίο είναι, πραγματικά: αν το Division δεν ξεκινούσε το Flux, η Ντόκτορ δε θα μάθαινε ποτέ ότι υπάρχει! Θα μου πείτε, καιροφυλακτεί το ζήτημα του Timeless Child και ίσως να τους μάθαινε από 'κει. Δεν ξέρω, δε βρίσκω νόημα σε τίποτα από αυτά.

Το όλο θέμα με τη U.N.I.T. με αφήνει παγερά αδιάφορη. Ίσως να ήμουν ορίτζιναλ φαν από τα πολύ παλιά να με ενδιέφερε, αλλά τώρα απλά την προσπερνάω. Όσο για την Τέκτεουν, τη θετή μητέρα της Ντόκτορ, αφενός δε θυμάμαι καν αν έχει ξαναναφερθεί με οποιοδήποτε τρόπο στη σειρά για να συγκλονιστώ με την αποκάλυψη της ταυτότητάς της, αφετέρου αυτή η αποκάλυψη με χαλάει γιατί μου καταστρέφει μια μικρή, αλλά άκρως συγκινητικά λεπτομέρεια από την RTD εποχή: στο 4Χ99 - "The End of Time" εμφανίζεται μια γυναίκα Time Lord, που, χωρίς να αναφέρεται πουθενά ρητά, αφήνεται να εννοηθεί ότι είναι η μητέρα του Ντόκτορ, καθώς οι δυο τους ανταλλάσσουν στο τέλος βλέμματα όλο νόημα και θλίψη.

Η ιστορία του Timeless Child είναι ένα γιγαντιαίο retcon της ιστορίας του Ντόκτορ (και, τολμώ να πω, και ολόκληρης της σειράς) και, όπως θα θυμάστε και από τα αφρισμένα μου κατεβατά κάθε φορά που παρόμοιες μπαρούφες έκανε και ο Μόφατ, εγώ με τα retcon δεν έχω τις καλύτερες σχέσεις.

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

5. Thanks johny f thanked for this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία