Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 65

Θέμα: One Piece

TV Guru! Το Avatar του/της Dexter
    Likes / Thanks

Post One Piece

Μήπως το παιδικό σου όνειρο ήταν να γίνεις πειρατής; Σε συναρπάζουν τα παραμύθια με τους κουρσάρους και τους κυνηγούς επικηρυγμένων; Είτε είσαι fan των anime είτε όχι, σίγουρα πρέπει να δεις το One Piece!

Στα opening credits, παρακολουθούμε την εκτέλεση του Gold Roger του βασιλιά των πειρατών, ο οποίος με το θάνατό του, δίνει την ευκαιρία στους τυχοδιώκτες να αναζητήσουν τον υπερπολύτιμο θησαυρό του, το One Piece. Μπαίνοντας λοιπόν στην Μεγάλη Εποχή των Πειρατών, παρακολουθούμε την εμφάνιση ενός αγοριού που κατέχει τη δύναμη ενός φρούτου του Διαβόλου. Ο Monkey D. Luffy, φορώντας το ψάθινο καπέλο του κοκκινομάλλη πειρατή Shanks, ο οποίος είναι και το ίνδαλμά του, με συντροφιά τις λαστιχένιες του γροθιές και το παντοτινό χαμόγελο, θα επιχειρήσει να αναζητήσει το One Piece και να ανακηρυχθεί ο ίδιος βασιλιάς των πειρατών.

Στο δρόμο του, θα αναζητήσει συντρόφους ώστε να δημιουργήσει το πειρατικό του πλήρωμα. Συντρόφους, εντελώς διαφορετικούς από τους αιμοβόρους και ψυχρούς πειρατές που αναζητούν μόνο αίμα, χρήμα και δόξα. Είναι ένα πλήρωμα γεμάτο ευαισθησία, χιούμορ, ρομαντισμό. Νεαροί στην ηλικία, ο Ronoroa Zorro, η Nami, ο Usopp και ο Sanji ακολουθούν τον Luffy στις περιπέτειές του, ο καθένας κινούμενος από τα δικά του προσωπικά κίνητρα, αλλά όλοι αποφασισμένοι να βρουν το θησαυρό που βρίσκεται κρυμμένος στην μακρινή και γεμάτη κινδύνους Μεγάλη Γραμμή, στο όνομα της οποίας και μόνο, χλομιάζουν οι μεγαλύτεροι πειρατές. Στο δρόμο τους θα συναντήσουν φίλους και εχθρούς, αιμοδιψείς ή σπλαχνικούς ανθρώπους. Στην πορεία ξεδιπλώνεται αναλυτικά το παρελθόν κάθε χαρακτήρα μέσα από ένα ευφυέστατο συνδυασμό χιούμορ και δράματος.

Η ιστορία ξεδιπλώνεται με μαεστρία μέσω εκπληκτικού animation και με καταπληκτικό μουσικό υπόβαθρό από τους μετρ του είδους Ιάπωνες. Η σειρά αριθμεί 318 επεισόδια των 20 περίπου λεπτών και ενώ παίζεται από το 1999, αποτελεί ακόμα και σήμερα ένα από τα αγαπημένα anime των σχιστομάτηδων με άπειρους fans και σε πολλές άλλες χώρες του κόσμου.

Τα επεισόδια είναι διαθέσιμα στην ιαπωνική γλώσσα με ενσωματωμένους αγγλικούς υπότιτλους. Μια προσπάθεια μεταγλώττισης είχε γίνει από το κανάλι ALTER, το οποίο μετέδωσε πριν μερικά χρόνια αρκετά επεισόδια με τον τίτλο «Ο καπετάνιος Ντρέικ και το Κυνήγι του Χαμένου Θησαυρού». Δυστυχώς, η μεταφορά δεν ήταν και η καλύτερη, με διαλόγους κυριολεκτικά πετσοκομμένους σε μια προσπάθεια να γίνει προσιτό σε πιο μικρές ηλικίες και φυσικά σταμάτησε πριν ολοκληρώσει 50 επεισόδια.

Μην γελιέστε. Δεν είναι το κλασικό «παιδικό» cartoon. Περιέχει σκληρή γλώσσα και άπειρη βία και αίμα, εντυπωσιακές μάχες και μια πλοκή που δεν κουράζει ποτέ. Με το που δείτε το 1ο επεισόδιο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κολλήσετε. Και πραγματικά αξίζει την προσοχή σας.

Links:
    IMDB: 8,2/10
    TV.com: 8,7/10
    Wikipedia
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την tonypapadovic; 17 Ιουλίου 2007 στις 21:04

TV Guru! Το Avatar του/της Sikelos
    Likes / Thanks
    Odos mia arkete kameni anime seira
    An kai emena den me en8ousiase isos kai apo antidrasi giati i parea mou zalizane gia kana mina sinexia me ton Monkey D. Luffy.
    Thxn gia Review
    "Σύντομα και στην πόλη σας!
    Ο θίασος των σπάμμερς
    έρχεται για να χαρίσει
    στιγμές γέλιου και χαράς!!!

Daidoji Todi *Shiro Shourdo Sensei Spirit*Crane Clan Swordmaster *Samurai*Courtier *Iaijutsu Duelist *Brash Hero*ex-PeaceKeeper Exp V

3. Thanks kokogiannhs thanked for this post
    TV Master Το Avatar του/της Steiner_Zidane
    Likes / Thanks
    Ποτέ μου δεν το άρχισα επειδή αποθαρρυνόμουν από τα 200+ επεισόδια που έχει... Ίσως όταν τελειώσει κάποια μέρα, να το αρχίσω τότε και να το βλέπω παράλληλα με άλλες σειρές.

Newbie Το Avatar του/της donald13
    Likes / Thanks
    Δεν ξέρω τι λέτε παιδιά αλλα όποιος αρέσκεται στα animation θα βρει το one piece απλά συγκλονιστικό!!!! Exω δει και τα 322 επεισόδια και ανυπομονώ να δω τα υπόλοιπα( μόλις βγούν)! Μην σας τρομάζει το 322 η διάρκεια κάθε επεισοδίου είναι κάτω απο τα 20 λεπτά. Όσοι ονειρεύονται ακόμα, θα το λατρέψουν... για τους υπολοίπους έχω να πώ ότι μια σειρά η οποία προβάλλεται τόσα χρόνια ( +ταινίες , mini-series ) δεν μπορεί παρά να είναι κορυφαία στο είδος της!!!!
    Knowledge is the only power...

6. Thanks Smatzou, idomeneas thanked for this post
    Newbie Το Avatar του/της csd7
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την donald13 Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Δεν ξέρω τι λέτε παιδιά αλλα όποιος αρέσκεται στα animation θα βρει το one piece απλά συγκλονιστικό!!!! Exω δει και τα 322 επεισόδια και ανυπομονώ να δω τα υπόλοιπα( μόλις βγούν)! Μην σας τρομάζει το 322 η διάρκεια κάθε επεισοδίου είναι κάτω απο τα 20 λεπτά. Όσοι ονειρεύονται ακόμα, θα το λατρέψουν... για τους υπολοίπους έχω να πώ ότι μια σειρά η οποία προβάλλεται τόσα χρόνια ( +ταινίες , mini-series ) δεν μπορεί παρά να είναι κορυφαία στο είδος της!!!!

Απλα συμφωνω μαζι σουγιατι εχω δει και εγω τα 322
    I was elected to leeead, not to reeead

TV Guru! Το Avatar του/της sosas_TK
    Likes / Thanks
    Βρε το θηριο!!!!U're one piece of gold, man!!!

Εγω το'χα πετυχει καποιες φορες στο Alter και ειναι οντως καμμενο, το παιδι του ψαρα που εγινε πειρατης και τεντωνεται (κατα 10000% πρεπει να'μαι εκτος υποθεσης, αλλα αυτο εγω καταλαβα.... ), εξου και εκτοτε απεχω.......

TV Guru! Το Avatar του/της GrigD
    Likes / Thanks
    και εγω μερικα επεισοδια ειχα δει στο αλτερ, για την ακριβεια ειχα δει μεχρι εκει που φτανουν στη μεγαλη γραμμη...γενικα μου αρεσε αλλα μερικες φορες το κουραζε...αληθεια αν το αλτερ εδειξε μονο 50 επεισοδια και μεσα σε αυτα ειχαν φτασει ηδη στη μεγαλη γραμμη στα υπολοιπα τι αλλο να γινει?

Newbie
    Likes / Thanks
    Μήπως το παιδικό σου όνειρο ήταν να γίνεις πειρατής; Σε συναρπάζουν τα παραμύθια με τους κουρσάρους και τους κυνηγούς επικηρυγμένων; Είτε είσαι fan των anime είτε όχι, σίγουρα πρέπει να δεις το One Piece!
    κοιτα το One Piece απεχει πολυ απο ενα παραμυθι με κουρσαρους και τα λοιπα εχει ομως το στοιχειο της ελευθεριας της αχανης και ανεξερευνητης θαλασσας και κυριως της ανεμελης και εντονης ζωης των πειρατων

αν βλεπεται ανιμε και σας αρεσει το ναρουτο ασχοληστε δηλαδη με ανιμε για μικρες ηλικιες ε τοτε μαλλον το παρακολουθητε ηδη αλλιως αρχιστε το

αν θελετε να σκοτωσετε ευχαριστα τις ωρες σας παλι αρχιστε το το πιθανοτερο ειναι να κολησετε

αν θελετε μια κλασικη πειρατικη ιστορια διαβαστε κανα βιβλιο καλυτερα ενας καπετανιος που πλακωνεται για 10 20λεπτα δεν θα σας αρεσει και πολυ

[οφτοπικ]ελεος μπαουντι ειναι αυτο για τον τσοπερ ανεπιτρεπτο και πανω που ειχα ενθουσιαστει(πορωθει δλδ)[/οφτοπικ]

μαι φερστ ποστ

Newbie Το Avatar του/της donald13
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την GrigD Εμφάνιση Δημοσίευσης
    και εγω μερικα επεισοδια ειχα δει στο αλτερ, για την ακριβεια ειχα δει μεχρι εκει που φτανουν στη μεγαλη γραμμη...γενικα μου αρεσε αλλα μερικες φορες το κουραζε...αληθεια αν το αλτερ εδειξε μονο 50 επεισοδια και μεσα σε αυτα ειχαν φτασει ηδη στη μεγαλη γραμμη στα υπολοιπα τι αλλο να γινει?

Εκεί αρχίζει το γλέντι φίλε μου!! Δεν λέω λεπτομέρειες αλλα να ξέρεις ότι η ιστορία απο εκεί και πέρα αρχίζει να εξελίσεται και έχει πολύ ψωμί ακόμα. Παραπάνω πληροφορίες δεν δίνω για να μην χαλάσω την έκπληξη σε πολλούς!
    Knowledge is the only power...

12. Thanks Smatzou, idomeneas thanked for this post
    Ενεργό Μέλος Το Avatar του/της mariosgol
    Likes / Thanks
    [οφτοπικ]ελεος μπαουντι ειναι αυτο για τον τσοπερ ανεπιτρεπτο και πανω που ειχα ενθουσιαστει(πορωθει δλδ)[/οφτοπικ]
    Ναι ναι απιστευτο.. επρεπε να παρει πολυ παραπανω ο καημενος
    Spoiler

325 και προχωραμε. εχουμε πολλα να δουμε ακομα...

14. Thanks roufokolis thanked for this post
Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία