Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 έως 10 από 19

Θέμα: Doctor Who 60x03 - The Giggle

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    3 Χρήστες
    8
    για να ψηφήσετε
    60x03
    The Giggle

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    09/12/2023 - 19:35
    GMT 0
    09/12/2023 - 21:35
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Να γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις ή να το αφήσω να κατακάτσει μέσα μου;

Περίμενα αυτό το επεισόδιο με μεγάλη ανυπομονησία και τεράστια χαρμολύπη, γιατί δεν ήθελα με τίποτα να αποχαιρετίσω πάλι τον Ντέιβιντ Τέναντ -- και την ίδια στιγμή, ήθελα να διαλυθώ συναισθηματικά, όπως και μετά το "The End of Time". Περίμενα μια συγκινητική, βαθιά και τρυφερή συζήτηση με την Ντόνα (αυτή που ξεκίνησε η Not-Donna στο "Wide Blue Yonder") σχετικά με το Flux και το Timeless Child (μας αρέσει δε μας αρέσει, είναι canon όλα αυτά) κι έναν αποχαιρετισμό αντάξιο της αγάπης που περιβάλλει τον Ντόκτορ του Τέναντ από την πλειοψηφία του fandom.

Δεν πήρα τίποτα από αυτά.

Πήρα την τεράστια αλλαγή της παραλληλογένεσης και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι μου άρεσε, γιατί, γενικά, δε μου αρέσει να αλλάζουν τους κανόνες και, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν ξέρω καν γιατί έπρεπε να αλλάξουν οι κανόνες! Γιατί συνέβη αυτό; Γιατί συνέβη τώρα, με αυτούς τους Ντόκτορ; Θα ξανασυμβεί στο μέλλον; Και τώρα, δηλαδή, ο Ντόκτορ δεν είναι ένας, αλλά δύο υπάρξεις; Οι εμπειρίες του 14 από δω και πέρα πώς θα μπορούν να είναι μέρος του χαρακτήρα του 15 (και των επόμενων), αφού συμβαίνουν παράλληλα με αυτούς;

Μα, θα μου πείτε, τώρα υπάρχουν δύο Ντόκτορ. Ο Τέναντ μπορεί να εμφανιστεί ξανά και ξανά, όσες φορές γουστάρει, δε χαίρεσαι; Χαίρομαι, αλλά... πώς μπορεί να είναι το ίδιο, όταν ξέρω ότι υπάρχει κι ένας ακόμα Ντόκτορ εκεί έξω; Ότι ο δικός μου Ντόκτορ δεν είναι Ο Μοναδικός;

Και τι κάνει ο δικός μου Ντόκτορ τώρα, δηλαδή; Έχει... συνταξιοδοτηθεί; Απολαμβάνει την οικογενειακή ζωή; Ελάφρυνε απ' όσα τον βάραιναν; Ξεπέρασε το Flux, δηλαδή; Πώς; Πότε; Δε μου φαίνεται καθόλου εντός χαρακτήρα αυτό, είναι πολύ "και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα", χαρούμενη, παραμυθένια κατάληξη, δε μου βγάζει νόημα, είναι εκτός χαρακτήρα. Είναι η πρώτη φορά που νιώθω ότι ο 14 ΔΕΝ είναι ο 10 κι αυτό δε μου αρέσει καθόλου, γιατί ο 14 δεν έχει το ίδιο συναισθηματικό βάθος (σε τρία επεισόδια πού να προλάβει) και γιατί, τελικά, ο 10, που, "δεν ήθελε να φύγει", ποτέ δε βρήκε τη γαλήνη της αποδοχής του τέλους.

Βέβαια... ίσως ο RTD το κρατάει αυτό για κάποιο μελλοντικό special επεισόδιο. Δε γίνεται αλλιώς, έτσι δεν είναι; Δεν μπορείς να έχεις δύο Ντόκτορ στην ίδια πραγματικότητα για πάντα!

...ΟΚ, το αποφάσισα, δε μου άρεσε η παραλληλογένεση. Δεν έχω καμία αίσθηση τέλους (closure, ντε!) κι αυτό μ' ενοχλεί πολύ.

Σχόλια για τον Toymaker (ήθελε να μάθω περισσότερα), τον 15 (τον βρήκα συμπαθέστατο, αλλά δεν υπήρχε λόγος να είναι χωρίς παντελόνι τόση ώρα!) και τον περίεργο τρόπο που ήταν γραμμένη η Ντόνα σ' αυτό το επεισόδιο σε επόμενο ποστ.

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

3. Likes johny f liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της johny f
    Likes / Thanks
    Ανισο επισοδειο,το πιο αδυναμο απ'την τριαδα,αφου ο κακος της υποθεσης ειναι εντελως αχωνευτος,οπως και η προφορα του, και η υποθεση ειναι μετρια.
    Τωρα για το θεμα των δυο Ντοκτορ που υπαρχουν παραλληλα για να κανω μια ψυχογραφικη αναλυση του θεματος,μας δειχνει οτι ο RTD απ'τη μια πρεπει να παρουσιασει εναν καινουργιο,αλλα δεν ειναι ετοιμος να αποχωρηστει τον Τενναντ,το Ντοκτορ της καρδιας μας και τελικα και του RTD.
    Ο νεος Ντοκτορ κανει μια φιλοτιμη προσπαθεια οση ωρα εμφανιζεται αλλα δε μπορει να γεμισει τα παπουτσια του Τενναντ και μεταξυ μας ειναι αδικο και γι'αυτον.Θα τον δουμε στα επομενα τι μπορει να κανει.
    Αλλα ρε διαολε οσο εχουμε 2 Ντοκτορ αυτη τη φορα ας δοκιμαζαν ντουετο Ντοκτορ για αλλαγη,οχι να βλεπεις το νεο και να σκεφτεσαι πως θα ηταν το καθε επισοδειο με την αυρα του Τενναντ.
    Η μουσικη μου (FLOW MOTION) στο Youtube
    https://www.youtube.com/user/johnyfl...view=0&sort=dd

TV Maniac
    Likes / Thanks
    Δεν ξέρω εγώ σκέφτομαι και κάτι άλλο με αυτή τη παράλληλο γένεση με τους 2 ντοκτορά. Κάτι δε μου κολλάει. Ότι θα πέσει πολύ Hate ήδη γίνεται από κάποιους. Αλλά σκέφτηκα αυτό. Ο ντοκτορ ξέρουμε έχει 2 καρδιές και ότι πιθανών τωρα να εχει ο καθένας από 1 καρδιά που ίσως χρειαστεί να ξαναενωθουν στο μέλλον να ξαναγινουν 1 δηλαδη σε κάποιο σπέσιαλ επεισόδιο για να αντιμετωπίσουν κάποιον κακο. RTD είναι αυτός. Όλα πιθανα.

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Θα γραψω καποια αλλη στιγμη το παραληρημα που οπως παντα θα ειναι αντιθετο με τους υπολοιπους και θα πω οτι για αρχη ενθουσιαστηκα με τον Ncuti, οχι οσο με τον αγαπημενο μου 11 αλλα νομιζω οτι θα τα παω καλα με τον 15.
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

Likes / Thanks
    Ξαναείδα το επεισόδιο κι αυτή τη φορά δάκρυσα. Συναισθηματικά μιλώντας, επειδή αγαπώ τον 10/14 πάρα, πάρα πολύ, χαίρομαι που τον είδα πιο ήρεμο στο τέλος, περιτριγυρισμένο από ανθρώπους που τον νοιάζονται. Σεναριακά μιλώντας, θα ήθελα αυτό να είχε γίνει με διαφορετικό τρόπο, πιο ενήλικο, με περισσότερο διάλογο, με τον 14 να ανοίγεται στη Ντόνα (όπως εμφανώς ήθελε να κάνει στο Wild Blue Yonder), να υπήρχε συνέχεια σ' εκείνο το πολύ ενδιαφέρον ερώτημα που ο ίδιος έθεσε στον εαυτό του:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την The Doctor
    I'm all sonic and TARDIS and Time Lord. Take that away... Take away the toys... what am I? What am I now?
    Το ήθελα το μελόδραμά μου, η αλήθεια να λέγεται.

Διαβάζω στο τουίτερ πολλά σχόλια με επιθυμία για spin-off 14/Ντόνα και πιστεύω ότι είναι μια εντελώς ουτοπική ιδέα και πρακτικά αδύνατο να συμβεί. Ειλικρινά, σε τι θα διέφερε μια τέτοια σειρά από το αυθεντικό DW; Εντούτοις, ο 14 φαντάζομαι ότι δεν μπορεί να παραμείνει μαζί μας για πάντα. Δηλαδή... μπορεί, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι αυτό θα ήταν και τόσο καλή ιδέα. Τι νόημα θα έχει απλά να υπάρχει, αν δεν παίζει κάποιο ρόλο στην ιστορία, αν δεν τον βλέπουμε; Νομίζω ότι αυτό που θα ήθελα να δω είναι μερικά ακόμα special, ει δυνατόν θεατρικής δομής, όπου ο 14 έρχεται αντιμέτωπος με τα τραύματά του κι αρχίζει να τα αποδέχεται, ώστε να ολοκληρώσει ήρεμος και πλήρης το regeneration του. Ο Μόφατ σίγουρα το ξέχασε (και δε θέλω με τίποτα να πιστέψω ότι ο RTD θα τον ακολουθήσει σ' αυτό), αλλά η σειρά έχει να κάνει (και) με τον θάνατο και την αποδοχή του. Το "I don't want to go" του 10 με στοιχειώνει ακόμα και χρειάζομαι closure. Χρειάζομαι τον 14 να είναι έτοιμος να φύγει, για να μπορώ να τον αφήσω κι εγώ. Και όχι, το "Allons-y", που (θα) ήταν τα τελευταία του λόγια πριν γίνει ο 15, δεν ήταν επαρκώς ανακουφιστικό. Δε θα έφευγε γαλήνιος ο αγαπημένος μου κι αυτό δε θα μπορούσα να το διαχειριστώ.

Υπόλοιπα σχόλια:

-- "Shirley, you can't be serious."
    -- Οι αναφορές του σεναρίου στις τοξικές συμπεριφορές στα σόσιαλ μίντια -- μίσος, ρατσισμός, ηθικολογία, δικαιωματισμός, η ανθρωποφάγα cancel κουλτούρα, fake news, θεωρίες συνομωσίας -- αλλά και στη αδιαφορία των πολιτικών για τους πολίτες, ήταν τόσο διακριτικές όσο κι ένας ταύρος σε υαλοπωλείο.
    Πολιτικός: What do I care? I mean, seriously. Why should I care about you?
    Ντόνα: No change there, then.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την The Toymaker
    That's the game of the 21st century. They shout and they type and they cancel.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την The Doctor
    All the anger out there on the street, the lies, the righteousness - that's human, that's you. That's who you are. Using your intelligence to be stupid. Poisoning the world. And hating each other? You've never needed any help with that.
    -- Ο Toymaker. Ήθελα να μάθω περισσότερα γι' αυτόν, μιας και δεν τον ξέρω από την κλασική σειρά. Τι είναι; Τι θέλει; Γιατί κάνει ό,τι κάνει; Μου άρεσε πολύ όταν ήταν ντυμένος με το φράκο και το λευκό μακιγιάζ, να χορεύει με τον Ντόκτορ εν μέσω των αλλόφρονων ανθρώπων στον δρόμο, είχε κάτι το σουρεαλιστικό και τρομαχτικό επάνω του. Αντίθετα, δεν κατάλαβα την ανάγκη για το μουσικό Spice Girls νούμερο (απόλυτο camp), αν και μου άρεσε το πώς μετέτρεψε τους στρατιώτες σε μπαλάκια (τα πρόσωπα μέσα στις μπάλες ήταν ανατριχιαστικά) και τις σφαίρες σε ροδοπέταλα. Και, φυσικά, η περίεργη αναφορά στο American Beauty:

-- Οι μαριονέτες ήταν σούπερ φρικιαστικές (όπως και ο καημένος ο βοηθός εφευρέτη που ο Toymaker μετέτρεψε σε μαριονέτα). Η Ντόνα, όμως, τις κανόνισε like a boss.
    -- Στράβωσα ελαφρώς στην αναφορά στην Έιμι Ποντ και πολύ περισσότερο στη ΜΗ αναφορά στον Ρόρι. Όταν ο Toymaker έπιασε το θέμα της Κλάρα, σχολίασα "Καλή τύχη μ' αυτό!" Ανάθεμα κι αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να εξηγήσει επακριβώς τι συνέβη στην Κλάρα, από την αρχή της ιστορίας της ως το... τέλος (; ). Εγώ απλά θα θυμίσω ότι η Κλάρα με την Ασίλντρ έχουν πάρει τον "μακρύ δρόμο" προς τον Γκάλιφρεϊ, όπου η Κλάρα πρέπει να φτάσει (όοοοοποτε φτάσει), για να την επιστρέψουν οι Time Lords στις τελευταίες στιγμές της ζωής της, λίγο μετά το κοράκι, και να πεθάνει τελειωτικά, επειδή ο θάνατός της είναι fixed point για το σύμπαν. (Όχι, δε θυμόμουν αυτές τις λεπτομέρειες. Χρειάστηκε να ξαναδιαβάσω το σενάριο του επεισοδίου.)
    -- Ποιος είναι "Αυτός που περιμένει" και γιατί τρόμαξε τόσο πολύ τον Toymaker;
    -- Σε ποιαν ανήκει το χέρι με το κόκκινο νύχι που μαζεύει το χρυσό δόντι που περιέχει τον Master (να μια πρόταση που ποτέ δεν περίμενα να πω);
    -- Μου άρεσε που οι ικανότητες της Ντόνα ως προσωρινής γραμματέως ("I'm nothing! I'm just a temp!") και το πόσο γρήγορα δακτυλογραφεί χρησιμοποιήθηκαν στο σχέδιο κατά του Toymaker, αλλά οι τεχνικούρες που ανταλλάσσει με τη Μελ μου φάνηκαν περίεργες. Από πού κι ως πού ξέρει τέτοια πράγματα η Ντόνα;
    -- Λάτρεψα τις αναφορές που κάνει ο Toymaker στα παιχνίδια που εφηύραν οι άνθρωποι: από τα αθλήματα και το Τέτρις (!) ως τα βιντεοπαιχνίδια (την καταστροφή των παιδιών) και τα παιχνίδια του μυαλού:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την The Toymaker
    This world is the ultimate playground. All of the sport, the matches, the medals, the gambling and the anger and the children shackled to their bedrooms with their joysticks and their buttons. You make games out of bricks falling upon other bricks. You are exceptional. And then there are the mind games. Oh, the dating and ghosting, the deceit and the control. You make me dizzy. I am in no hurry to leave this place.
    Φανταστικό γράψιμο, RTD.
    -- Σε αντίθεση με την τελευταία φορά, όπου όλοι οι φίλοι του έλειπαν (με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο), ο 14 τώρα δε θα είναι μόνος στον θάνατό του (ναι, ΟΚ, δεν είναι θάνατος... αλλά βασικά είναι, είναι, το είχε πει και ο 10: "Even if I change, it still feels like dying. Everything I am dies. Some new man goes sauntering away... and I'm dead."). Η Ντόνα θα είναι εκεί. Και δεν τη νοιάζει τι θα της κάνει ο Toymaker, δε θ' αφήσει τον Ντόκτορ μόνο του. Θα προτιμούσα να μη χρειαζόταν να μοιραστεί αυτή τη στιγμή με τη Μελ, επειδή δεν την ξέρω και θα ήθελα να ήταν μια συναισθηματική σκηνή ανάμεσα στη Ντόνα και τον Ντόκτορ μόνο, αλλά, ΟΚ, η κυρία Μελ είναι γλυκιά (και εκ των υστέρων καταλαβαίνουμε ότι χρειάζονταν δύο companions για να βοηθήσουν στην παραλληλογένεση).
    --
    Ντόκτορ: I love the moles.
    Ντόνα: You love the moles?
    Ντόκτορ: I love them.
    Δεν ξέρω γιατί, αλλά λάτρεψα τη σοβαρότητα με την οποία λέει πόσο αγαπάει τους τυφλοπόντικες. Είναι τόσο Ντόκτορ!
    -- Ο 15 φαίνεται φρέσκος και ορεξάτος για περιπέτεια. Μου έχει κάνει καλό κλικ και ελπίζω για μια όμορφη σεζόν.

ΥΓ. Ντέιβιντ Τέναντ, σ' αγαπώ. 10, Σ' ΑΓΑΠΩ. 14, σ' αγαπώ και σένα.

Τελευταία επεξεργασία από τον/την HristinaB; 11 Δεκεμβρίου 2023 στις 00:07
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

8. Likes johny f liked this post
    TV Maniac
    Likes / Thanks
    Και στο τέλος μαθαίνουμε στο επεισοδια ότι ο δοκτορ του τεναντ συνεχίζει τις περιπέτειες με το ταρντις με την Μελ και με την ροουζ. Απλά. Εμείς δεν θα τα δούμε πότε. Γκρρρ. Πόσα ταρντις υπάρχουν εκεί έξω 3; βάζω και αυτό της κλαρα

Likes / Thanks
    Θέλω να ξεχάσω το Τάρντις της Κλάρα... που το πετάνε δύο άνθρωποι... γιατί συφιλιάζομαι.

Δεν νομίζω ότι ο 14 έχει ακριβώς "περιπέτειες" με το Τάρντις. Απλώς πηγαίνει χαλαρά χρονο-χωρο-ταξιδάκια για πλάκα, αλλά δεν εμπλέκεται σε τίποτα.
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Ο 10 εβαζε γυαλια πρεσβυωπιας για να διαβαζει?
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

Likes / Thanks
    Όχι. Τα φορούσε επειδή "τον έκαναν να δείχνει έξυπνος", όπως αναφέρεται εδώ: https://tardis.fandom.com/wiki/Glasses.

Αν με ρωτάς, επίσης τον έκαναν να δείχνει αδιανόητα σέξι.
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία