Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 έως 19 από 19

Θέμα: Doctor Who 60x03 - The Giggle

1.  
    Συνολικά Ψήφησαν
    3 Χρήστες
    8
    για να ψηφήσετε
    60x03
    The Giggle

ΠΕΡΙΛΗΨΗ

Δεν Διατίθεται
    Πρώτη Προβολή Τοπική Ώρα
    09/12/2023 - 19:35
    GMT 0
    09/12/2023 - 21:35
    GMT +3
    ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ

Η αναφορά σε επόμενα επεισόδια.

Tο chatting και το spamming.

Η αναφορά σε υπότιτλους και torrents ή άλλες μορφές παράνομου download.
    ΠΡΟΣΟΧΗ

Το παρόν θέμα μπορεί να περιέχει spoiler.

Να γράφετε με σεβασμό προς τα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τις απόψεις τους.

Να κάνετε report οτιδήποτε αντιτίθεται στους κανόνες.
    Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Θέλω άλλη μία διευκρίνηση που έχω ξεχάσει. Το αγόρι μου το 11 στα τελευταία του επεισόδια δεν τον έδειχναν γέρο και ότι ήταν στο τέλος του χρόνου?
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Ήταν ένα ραμολιμέντο στο πλανήτη Τρένζαλορ, στον οικισμό Christmas, μαζί με τον Handles. Αλλά όχι στο τέλος του χρόνου. Απλά έζησε εκεί πολλούς αιώνες, προστατεύοντας τον πλανήτη από τα Ντάλεκ. (Φυσικά έπρεπε να τα ξαναδιαβάσω όλα αυτά, σιγά μην τα θυμόμουν.) Δεν ξέρω γιατί γέρασε, όμως. Ο 12 πέρασε κάτι δις χρόνια σκάβοντας εκείνο το τούνελ στο Heaven Sent και ήταν σαν να μην πέρασε μέρα από πάνω του.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

Likes / Thanks
    Doctor Who bigeneration "bigger than you think", creates a "Doctorverse"

Θα δεχόμουν την παραλληλογένεση αν ήταν μια έξυπνη λύση που αφενός θα έδινε στον 14 τον χρόνο που χρειάζεται για να βρει τη γαλήνη του μέχρι να ολοκληρώσει ήσυχα το regeneration του, αφετέρου θα επέτρεπε στον 15 να αλωνίζει τον χωροχρόνο (και να συνεχιστεί η σειρά). Αλλά τέτοια αλλαγή; Όλοι οι Ντόκτορ είναι πια ζωντανοί; Γιατί; Μα γιατί;;; Για ποιο λόγο να ακυρώσει τους θανάτους τους; Για ποιο λόγο να θέλει τον 10 να συνεχίσει να ζει με τις τύψεις και τον πόνο του; Κι αν κανείς Ντόκτορ δεν πεθαίνει πια, τότε δεν υπάρχουν ούτε ρίσκα για κανέναν, ούτε αγωνία, ούτε συνέπειες... ούτε συγκίνηση.

Για τις ίδιες βλακείες περνούσα γενεές δεκατέσσερις και τον Μόφατ. Αν αποδειχθεί ότι και RTD ακολουθήσει την ίδια καταστροφική συνταγή... ω, θα είμαι αμείλικτη.

http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

5. Likes johny f liked this post
    TV Maniac Το Avatar του/της panagiotis1988
    Likes / Thanks
    ^ Να υπενθυμίσω και την παρουσία του 4ου στο επετειακό των 50 ετών...
    ​One day, I shall come back. Yes, I shall come back. Until then, there must be no regrets, no tears, no anxieties.

Likes / Thanks
    ^^^
    Αυτός δεν ήταν ο 4ος Ντόκτορ. Ήταν το πρόσωπο ενός γερασμένου 4ου Ντόκτορ, αλλά αυτό που υπονοείται είναι πως αυτό το άτομο, ο Curator, είναι ο Ντόκτορ στο μέλλον, ο Ντόκτορ που έχει "πάρει σύνταξη" από τις περιπέτειες, έγινε ο φροντιστής της γκαλερί και γέρασε. ("You know, I really think you might", λέει στον 11, όταν αυτός μονολογεί ότι "Θα μπορούσα να αποσυρθώ και να γίνω ο φροντιστής αυτού του μέρους", ενώ λίγο αργότερα του λέει ότι έχει πολλά να κάνει, προφανώς επειδή ο ίδιος τα έχει ήδη κάνει... αφού είναι το ίδιο πρόσωπο.)

Εδώ περισσότερα: https://tardis.fandom.com/wiki/The_Curator κι εδώ η σκηνή όπου ο 11 συναντά τον Curator: https://tardis.fandom.com/wiki/The_C...e_Doctor_-_BBC

Πολλοί φαν στα σόσιαλ πιστεύουν ότι ο 14 θα γίνει ο Curator, αλλά αυτό θα σήμαινε ότι στο ίδιο σύμπαν, στην ίδια πραγματικότητα, θα υπάρχουν (τουλάχιστον) δύο Ντόκτορ, ο Curator (=ο γερασμένος 14) και ο τρέχων Ντόκτορ, που θα έχει το Τάρντις και θα συνεχίζει τις περιπέτειές του. Αυτό, όμως, δε βγάζει νόημα. Ο Curator είναι η τελευταία μετενσάρκωση του Ντόκτορ, αυτός που θα είναι όταν αποφασίσει να σταματήσει τα ταξίδια του και συμπεριλαμβάνει όλες τις εκδοχές του Ντόκτορ μέχρι τότε: είναι και ο 14 και ο 15 (και όλοι, από τον 1 ως τη 13) και και και... μέχρι τον αριθμό εκείνον όπου θα αποφασίσει απλά να αποσυρθεί.

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Moderator Το Avatar του/της Hrisa76
    Likes / Thanks
    Καταλαβαίνω την αγάπη που έχετε στο τρίδυμο 10+Donna+RTD. Ωστόσο εγώ δεν μπορώ να την συμμεριστώ.
    Για μένα είναι υπερβολικοί σε όλα τους. Ειδικά το διδυμο.
    Και σε αυτά τα επεισόδια βαρέθηκα και σιχάθηκα με την προσπάθεια που έκανε να βγάλει με το ζόρι συναίσθημα.
    Θυμάμαι το επεισόδιο για τα 50 χρόνια. Που εκεί ήταν και ο 10 και ο 11. Ρε φίλε, δεν έχει καμία σχέση. ΕΚεί δεν βαρέθηκα ούτε μια στιγμή. Δεν ένιωσα ότι με εκβιάζουν συναισθηματικά.
    Εξαρχής η άποψη μου είναι ξεκάθαρη: Μιλάμε για εξωγήινο. Δεν γίνεται να τον κάνεις τόσο πολυ συναισθηματικό. Ενας απο τους λόγους που ποτέ δεν αγάπησα τον 10 είναι αυτός. Εχει πολύ περισσότερα ανθρώπινα χαρακτηριστικά απ ότι θέλω.
    Οι ιστορίες δεν ηταν τίποτε το σπουδαίο, αλλά δεν ήταν και κακές.
    Ο Neil Patrick Harris εχει πάψει να μου αρέσει εδώ και χρόνια. Γιατι νιώθω ότι επαναλαμβάνεται.
    Και εδώ ερχόμαστε στο δίδυμο. Η Ντόνα δεν μου άρεσε ποτέ. Δεν μου αρέσει η ηθοποιος. Ε εδω, μου άρεσε περισσότερο απο τον Τενναντ.
    Και δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον Blackys που έγραψε σε άλλο θέμα ότι ο Τενναντ πλέον επαναλαμβάνεται. Και με λυπεί αυτό γιατι πραγματικά τον συμπαθώ. Πχ, αν τον βάλεις δίπλα στον Μαικλ Σιν ή ακόμα και στον Ματτ Σμιθ καταλαβαίνεις ακόμα πιο έντονα το πόσο πολύ επαναλαμβάνεται. Τον Σιν τον θυμάσαι έντονα και απο αλλες σειρές, τον δε Σμιθ κοντεύεις να ξεχάσεις πως ήταν ο Δόκτορας γιατι έχει προχωρήσει τόσο πολύ και σε τόσο εντελώς διαφορετικούς ρόλους που ξεχνιέσαι πως ξεκίνησε. Και έχει προχωρήσει και ερμηνευτικά.
    Νιώθω ότι κάπου θα πρέπει να κάνει ένα διάλειμμα απο τις πολλές σειρές. Και θα πω και κάτι που μπορει να μην αρέσει αλλά θα το πω και ας πείτε ότι θέλετε.
    Νομίζω ότι ΠΡΕΠΕΙ να κλείσει ο κύκλος του ως Δόκτορα. Τον αγαπάει, είναι καλός, ναι οκ αλλά νισάφι πια.
    Και όχι, δεν πρέπει να γίνει σπιν οφφ σειρά.
    ΗΤΑΝ ο δόκτορας και τώρα είναι η σειρά του Σούτι (που νόμιζα ότι τον λένε Ενκούτι)
    Δεν γίνεται να τρέχουν δύο σειρές με διαφορετικό Δόκτορα. Δεν είναι ωραίο και δεν είναι τίμιο για τον νεο ηθοποιο.
    Τόπος στα νιάτα επιτέλους. Ο Τενναντ ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα να ασχοληθεί ο πολύς κόσμος ξανά με την σειρά και τον ευχαριστούμε όλοι.
    Αλλά δεν γίνεται κάθε φορά που θέλουν να κάνουν σπεσιαλ να γυρνάμε πάλι σ αυτόν. Είναι ξαναζεσταμένο φαγητό. Και δεν κάνει καλό ούτε στον ίδιο. Μου έχει λείψει να τον δω σε μια δραματική σειρά, σε κοινωνική σε κάτι άλλο εκτός απο ευκολοχωνευτη κωμωδία.

Με ενόχλησε και κάτι άλλο. Τα γυαλιά του. Γιατι το σερβιραν ότι τα φοράει για πρεσβυωπία. Και δεν θέλω να δείχνει ανθρώπινες αδυναμίες. Ειναι προσωπικό μου κόλλημα.
    Για την παραλληλη γεννεση. Δεν με χαλάει, ΑΡΚΕΙ να υπάρξει τέλος σε αυτό το δίδυμο κάποια στιγμή στο μέλλον. Οπως δηλαδή γίνεται κάτι σε κάποιο επεισόδιο και μετά από καιρό καταλαβαίνουμε γιατί έγινε αυτό. Δεν θα πω όχι σε άλλη μία τελευταία ιστορία του 14 μαζί με τον 15, με την προυπόθεση να είναι το ΟΡΙΣΤΙΚΟ τελος του 14, όπως ανέφερα και πιο πάνω.

Ο Σουτι, χμμμ. Δεν ήμουν σίγουρη στην αρχή. Χάρηκα γιατι είναι νέος. Και όσες φορές είχαμε πολύ νέο ηθοποιο βλέπαμε και καλύτερα πράγματα. Αλλα όλους αυτούς τους μήνες είχα όλο και περισσότερες επιφυλάξεις.
    Όπως ήδη έχω γραψει, θέλω τον Δόκτορα να είναι αυτό που ειναι: ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ, ο οποιος έχει ανθρώπινα στοιχεία από την τόσο πολλή συναναστροφή με το είδος μας. Αλλά δεν θέλω να τον δείχνει εντελώς ανθρώπινο. Η περίεργη φάτσα του Σμιθ, μου έδινε την εντύπωση του εξωγήινου. Οι μετέπειτα όχι. Αλλά με κερδίσανε με άλλα πράγματα. Εδώ όμως, με την πρώτη επαφή, διέκρινα σοβαρότητα στον ηθοποιό. Και ως πρώτο δείγμα μου έδωσε να καταλάβω ότι σέβεται τον ρόλο αλλά θα δώσει και τη νεανική τρέλα του. Και για ΜΕΝΑ αυτό είναι το ζητούμενο. Να είναι διαφορετικός απο τους προηγούμενους και να δώσει τη δική του νότα. Και ως πρώτη εντύπωση, είναι θετικη.
    Το νεο Ταρντις είναι ΥΠΕΡΟΧΟ. Το νέο κατσαβιδάκι μας είναι ΘΑΥΜΑΣΙΟ. Νιώθω επιτέλους ότι μπορούμε να δούμε σοβαρή σειρά sci-fi με την λάμψη και την τεχνολογία που του αξίζει. Σώνει με το όμορφο αλλά σκοτεινό και παλιακό Ταρντις.

ΑΝ, πανε καλα και απο άποψη ιστοριών, σεναρίου και σκηνοθεσίας νομίζω ότι θα εχει ακόμα μεγαλυτερο ανοιγμα στη νεολαία. Γιατι ας μην κρυβόμαστε, δεν απευθύνονται σε εμάς αλλά σε πιο μικρές ηλικίες.

Ξέρω ότι μπορεί να τσαντιστείτε με αυτά που έγραψα αλλά ειναι η αποψη ΜΟΥ και δεν αλλάζω πολυ εύκολα, ειδικά όταν βλέπω πράγματα που δεν μου άρεσαν, να συνεχίζονται.
    Κατα τ αλλα, ανυπομονώ για τα νέα μας ταξίδια και κυρίως για να μας δείξουν καλύτερης ποιοτητας εξωγήινους.
    Στην φετινή σεζόν ευχόμαστε "να ζήσουμε να τους ξεχάσουμε" για τους Larys, Criston, Aemond, Otto Hightower, Alicent, Aegon.

TV Maniac
    Likes / Thanks
    Λοιπον βγηκε στον αερα και μια θεωρια για τον toymaker και την συνδεση του jack harkness με το face of boe. Γιατι λεει και κατι για αυτο στο επεισοδιο αν το παρατηρησετε καλα.https://screenrant.com/doctor-who-ca...of-boe-theory/

Likes / Thanks
    Χρύσα, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Μόνο μια παρατήρηση, επειδή έκανες και ανάλογη ερώτηση πριν λίγες μέρες. Αυτό:
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την Hrisa76
    Τα γυαλιά του. Γιατι το σερβιραν ότι τα φοράει για πρεσβυωπία.
    Ποτέ δεν είπαν τίποτα για πρεσβυωπία, ούτε εγώ προσωπικά κατάλαβα κάτι τέτοιο. Ο 14 δεν τα σχολίασε (και πότε να προλάβει, σύμφωνα με καμένους Whovians που έκατσαν και το έψαξαν, μόνο 15 ώρες υπήρξε ως Ντόκτορ ο αγαπουλίνος αυτή τη φορά), αλλά ο 10 είχε πει ότι τα φοράει για μόστρα, γιατί τον κάνουν να δείχνει πιο έξυπνος. Οπότε, αυτό τουλάχιστον νομίζω ότι μπορείς να το βγάλεις από τη λίστα των ενστάσεών σου.
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Αρχισυντάκτης Το Avatar του/της blackys88b
    Likes / Thanks
    δεν ηταν το καλυτερο της τριαδας αλλα περασα μια χαρα...το bi-generation σαν και βολικο μοιαζει παρα οτιδηποτε αλλο...ο Toymaker μου αρεσε πολυ...ο Νκουτι μοιαζει γεννημενος για το ρόλο..!!! we shall see.!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας