Σελίδα 179 από 180 ΠρώτοΠρώτο ... 79129169177178179180 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1.781 έως 1.790 από 1791

Θέμα: Ποιο βιβλίο διαβάζετε αυτόν τον καιρό;

Moderator Το Avatar του/της ATHENA1971
    Likes / Thanks
    Θυμάμαι ότι στο Γυμνάσιο ο μικρός είχε μία καθηγήτρια (πέθανε αναπάντεχα πέρισυ μέσα στην καραντίνα από καρκίνο) που τα ενθάρρυνε να διαβάσουν και τα έβαλε να συμμετάσχουν και σε διαγωνισμό συγγραφής, έκαναν παρασταση με το "καπλάνι της βιτρίνας" της Άλκης Ζέη... Σε δημόσιο σχολείο. Έκανε και τη γνωριμία του με τον John Green και τα Assasin's Creed....
    Τα είχα πάει στην πολύ ωραία παράσταση του Εθνικού Θεάτρου πριν από 9 χρόνια στον "Μεγάλο περίπατο του Πέτρου" και σε παραστάσεις στην Παιδική Λυρική Σκηνή, στο Μέγαρο.... Την έκανα την προσπάθειά μου, αλλά σίγουρα μεγαλώνοντας, δεν τα κράτησε το βιβλίο, δυστυχώς.

2. Likes hakinen liked this post
    TV Guru! Το Avatar του/της HristinaB
    Likes / Thanks
    Μερικές αλλοπρόσαλλες επιλογές:

Παραμύθι χωρίς όνομα, της Πηνελόπης Δέλτα
    Χρωστούμενο από την παιδική ηλικία. Ήταν πιο βίαιο απ' ό,τι περίμενα.

Γυναικεία Λέσχη Φόνων, Το 1ο έγκλημα, του James Patterson
    Σε ένα επεισόδιο του Castle, ο ομώνυμος συγγραφέας αστυνομικών μυθιστορημάτων που υποδύεται ο Νέιθαν Φίλιον παίζει πόκερ με αληθινούς μπεστσελερίστες συγγραφείς αστυνομικών, μεταξύ των οποίων και ο Πάτερσον.

Στο οπισθόφυλλο του κλασικού χαρτόδετου Bell βιβλίου διαβάζω ότι η "Γυναικεία Λέσχη Φόνων" είναι "η δημοφιλέστερη αστυνομική σειρά των τελευταίων ετών στην Αμερική".

Αλλά πολύ πριν από την αποκάλυψη της πρώτης ανατροπής (έχει κανα-δυο ακόμα) έχω αποφασίσει ότι ο Castle, αν και φανταστικός χαρακτήρας, πρέπει να γράφει καλύτερα. Μη σας πω ότι καλύτερα μάλλον γράφει και ο ίδιος ο Φίλιον.

... Πιθανώς ακόμα και η Ρεβέκκα Τσουράμπεη-Τσάμπερλεν!

Επιφανειακή γραφή, απανωτά κλισέ, γλυκερή και άκρως ανόητη αντρική ματιά της γυναικείας φιλίας, girl power της κακιάς ώρας (βασικά, οι γυναίκες είναι απλά άντρες με γυναικεία ονόματα), πλήθος από ιατρικές κοτσάνες, βασική ανατροπή για βροντερά γέλια και πολλαπλά facepalms, λογικά κενά, αχρείαστος βιαστικός επίλογος. Επιπλέον, ο τύπος γράφει με κινηματογραφική λογική: κάθε κεφάλαιο είναι, ουσιαστικά, η σκηνή της μελλοντικής φιλμικής μεταφοράς του βιβλίου και σπάνια εκτείνεται σε περισσότερες από τέσσερεις σελίδες.

Κοντολογίς: διαβάζεται μόνο σε συνθήκες υποχρεωτικού εγκλεισμού, όταν δε θες να χαραμίσεις εγκεφαλικά κύτταρα για περίπλοκες σκέψεις (βασικά... για οποιαδήποτε σκέψη). Βιβλικό αντίστοιχο του (κακού) fast food.
    Τελευταία επεξεργασία από τον/την HristinaB; 14 Μαρτίου 2021 στις 13:57
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Be ashamed to die until you have won some victory for humanity.
    Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

4. Thanks ATHENA1971 thanked for this post
    Likes / Thanks
    Γυναικεία Λέσχη Φόνων, Η 8η Ομολογία, των James Patterson και Maxine Paetro
    Και το κακό junk food εθιστικό είναι. Ανακάλυψα το όγδοο βιβλίο της σειράς παραχωμένο κάπου και, μιας και ήδη ήξερα τους χαρακτήρες, είπα να δω πού είχαν φτάσει στη ζωή τους. Προφανώς και έφαγα κάμποσα σπόιλερ από τα προηγούμενα βιβλία που δε βρήκα για να διαβάσω, αλλά, αν κρίνω από την κατάληξη (κατάντια είναι περισσότερο αρμοστή λέξη, πιστεύω) της βασικής πρωταγωνίστριας, μάλλον τυχερή ήμουν που τα γλύτωσα.

Θα υποθέσω ότι η προσθήκη της Paestro σκοπό είχε την καλύτερη σκιαγράφηση των γυναικείων χαρακτήρων, αλλά, αλήθεια, τζάμπα καίει η λάμπα. Η συνεισφορά της ήταν κάτι ερωτικές σκηνές κατευθείαν από Άρλεκιν και, υποψιάζομαι εντόνως, η ανατροπή στο παραμυθένιο φλερτ μιας εκ των ηρωίδων, η οποία, ειλικρινά, ήταν ό,τι πιο κουλό, γελοίο και κακογραμμένο μπορούσε να φανταστεί ανθρώπου νους.

Επίσης, για λόγους που μόνο οι συγγραφείς γνωρίζουν, ένιωσαν την ανάγκη να υπάρχουν τρεις παράλληλες ιστορίες law and order που ουδεμία σχέση είχαν μεταξύ τους, απλά και μόνο για να έχει κάθε κορίτσι της λέσχης πρωταγωνιστικό ρόλο στη δική του υπόθεση, με αποτέλεσμα καμιά από τις τρεις (άντε, ίσως κάπως η πρώτη) να μην έχει ικανοποιητική ανάπτυξη.

Ευκολοδιάβαστη ανοησία, αλλά βαθιά ανοησία παρόλ' αυτά.
    http://www.greektvsubs.gr/image.php?type=sigpic&userid=212080&dateline=13498  77416
    Maybe there's hope.

Horace Mann

Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω.
    Nίκος Καζαντζάκης

TV Guru! Το Avatar του/της hakinen
    Likes / Thanks
    Είχα διαβάσει Πάτερσον πριν πολλά χρόνια. Κάποια της σειράς με τον Άλεξ Κρος.
    Μάλλον θετικά τα θυμάμαι.
    Μαζέψτε επιτέλους τα σκυλιά απο τα μπαλκόνια σας. Ζώα!!!

Likes / Thanks
    Το κάστρο της μνήμης Άρης Φακίνος Εκδ. Καστανιώτη

Μέρες που είναι, μου δημιουργήθηκε η ανάγκη να το ξαναδιαβάσω.

Το βιβλίο είναι συγκλονιστικό. Αριστούργημα.
    Να το διαβάσετε όλοι.

https://www.public.gr/product/books/...is/prod252512/

8. Thanks ATHENA1971 thanked for this post
    Likes / Thanks
    Επικίνδυνες αποστολές στο Εδιμβούργο για τον επιθεωρητή Ρέμπους, του Ian Rankin (εκδ. Μεταίχμιο)
    Συλλογή επτά σύντομων αστυνομικών ιστοριών, που πραγματικά υποφέρουν στη φόρμα του διηγήματος, γιατί πολύ απλά δεν έχουν το χώρο να αναπτυχθούν και να γίνουν ενδιαφέρουσες. Για "επικίνδυνες" ούτε λόγος. Θα διαβάσω κι άλλες υποθέσεις του Ρέμπους για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για το ταλέντο του Ράνκιν, αλλά, αν έπρεπε να βρω ένα χαρακτηρισμό για το συγκεκριμένο βιβλίο, θα ήταν "αρπαχτή".

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

TV Guru! Το Avatar του/της solonlakis
    Likes / Thanks
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από τον/την HristinaB Εμφάνιση Δημοσίευσης
    Επικίνδυνες αποστολές στο Εδιμβούργο για τον επιθεωρητή Ρέμπους, του Ian Rankin (εκδ. Μεταίχμιο)
    Συλλογή επτά σύντομων αστυνομικών ιστοριών, που πραγματικά υποφέρουν στη φόρμα του διηγήματος, γιατί πολύ απλά δεν έχουν το χώρο να αναπτυχθούν και να γίνουν ενδιαφέρουσες. Για "επικίνδυνες" ούτε λόγος. Θα διαβάσω κι άλλες υποθέσεις του Ρέμπους για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα για το ταλέντο του Ράνκιν, αλλά, αν έπρεπε να βρω ένα χαρακτηρισμό για το συγκεκριμένο βιβλίο, θα ήταν "αρπαχτή".

Όντως αραχτή το συγκεκριμένο. Αλλά τα μεγάλα μυθιστορήματα του Ράνκιν είναι πολύ καλύτερα.

Newbie Το Avatar του/της bettina
    Likes / Thanks
    Διαβάζω τις Βασίλισσες και ερωμένες και καταλαβαίνω γιατί έχουν γυριστεί πολλές σειρές με θέμα τους έρωτες στα παλάτια. Άφθονος... ερωτισμός και πολύ ίντριγκα .

Likes / Thanks
    Michael Connelly

Σκοτάδι πιο βαθύ από την νύχτα
    Η πόλη των οστών.

Εκδ. Bell

Ευχαριστώ πολύ την αδελφή μου, που μου γέμισε το καλοκαίρι.
    Ο Ιερόνυμος Μπός του Κόνελυ δεν έχει σχέση με αυτόν που έχουμε δει.
    Στο 1ο βιβλίο δεν είναι καν πρωταγωνιστής!

Οι χαρακτήρες δεν έχουν το βάθος του Νέσμπο πχ.
    Ίσως πρόκειται για μοναδική περίπτωση που η τηλεοπτική μεταφορά,
    επαναλαμβάνω ίσως, είναι καλύτερη του κειμένου.

Τιμιότατο.

13. Thanks ATHENA1971 thanked for this post
    Likes / Thanks
    Η μέθοδος του Φοίνικα, του Antonio Fusco (εκδ. Ελληνικά Γράμματα)
    Ιταλικό αστυνομικό μυθιστόρημα, φτωχός συγγενής όλων των υπόλοιπων ευρωπαϊκών αστυνομικών μυθιστορημάτων που έχουν γραφτεί. Ο συγγραφέας είναι ανώτατο στέλεχος της Αστυνομίας και εγκληματολόγος και ενδιαφέρεται περισσότερο να περιγράψει τις γραφειοκρατικές αστυνομικές διαδικασίες, ώστε το κοινό να πειστεί ότι η Αστυνομία κάνει τη δουλειά της ακολουθώντας αυστηρούς κανόνες, παρά να δημιουργήσει σασπένς ή ατμόσφαιρα. Με ελάχιστες εξαιρέσεις, που αφορούν την προσωπική ζωή του πρωταγωνιστή, η γραφή είναι ξερή και τυπική, σαν αναφορά. Το δε στοιχείο που λύνει τον γρίφο βγάζει νόημα μόνο σε όσους γνωρίζουν από ιταλική μεσαιωνική ιστορία μιας πολύ συγκεκριμένης περιοχής. Υπερβολικά πολλά ονόματα, αστυνομικοί, ύποπτοι, άσχετοι, αλλά ουκ εν τω πολλώ το ευ.

Maybe there's hope.

Horace Mann

Nίκος Καζαντζάκης

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
  • Ο BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Ο Κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας